BALIK BAŞTAN KOKAR

BALIK BAŞTAN KOKAR

Sivas'ta çözülmeyen FETÖ gerçeğinin yıllar içerisindeki kahramanlarının günümüzdeki mesaileri durmadan devam ediyor. Yıldızı parlatılmaya çalışılan Konakçı Valinin Emmioğulları Aydın ve Ürgüp abilerin kalıntıları ile yeni dönem !

Sivas Belediye Başkanlığı zor iştir. BBP'li çiçeği burnunda yeni Başkanımızı yönetsel açıdan kadro oluşturmada zor tercihler bekliyor. Başkanın "Ayrıştırmayan, bütünleştiren bir dil ve yönetim sergileyeceğiz" söylemi kulağa hoş geliyor ancak bunun yanında seçilmesi için gecesini gündüzüne katan kendi teşkilatını küstürmek gibi riskler barındırıyor. Yeni Başkanımızın; "liyakatli kadrolarla yürüyeceğiz" söylemi çok şık duruyor. Umarız bir önceki BBP'li Belediye Başkanı ağabeyi Doğan Ürgüp Bey gibi; iş bilmeyen, eğitimsiz,  köftecilere, kebapçılara; teşkilatı küstürmeyelim hassasiyeti ile kadrosunda yer vermez. Sivas Belediyesi yeni Başkanı Dr.Adem Uzun'un tercihleri merakla ve bir o kadar endişeyle bekleniyor.

Rakip partilerden umduğunu bulamayan bir takım eskilerin Yeni Başkanın çevresinde yer edinmeye çalıştıkları dillendiriliyor. Başkanı etkilemek için haklarında güzellemeler yapılan bir yığın adam varmış. Dilerseniz bir kaç örnekle konuya dikkat çekelim. AkParti den umduğunu bulamayan, hatta AkParti den Sivas Belediye Başkan aday adayı olan Abdurrahim Ceyhan BBP den kontenjanla Belediye Meclis üyeliğine seçildi. Milli Görüş geleneğinden gelen, müteahhit kökenli Ceyhan; bilindiği üzere uzun dönem Sami Aydın'ın yardımcılığını yapmıştı. O dönemlerden akıllarda kalan; sorunlu ve tartışmalı imar izinleri, hızlı tren istasyonunun Toki Konutlarının yakınına yapılması tartışması, Eski Tüdemsaş'ın şehir dışına taşınması fikri, Eski Sanayii Sitesinin Doğan Ürgüp döneminde dönüşüm işinin durdurulması, eski Numune Hastanesi'nin yıkılması, Sivas Otogarının şehir dışına taşınması hamlesi (Doğan Ürgüp'ün otogarı yenilemesi ile engellendi), yine eski otogar (köy garajları) arazisine imar iznine aykırı biçimde, ne karşılığında olduğu bilinmeyen bir şekilde verilen sözler üzerine fazla kat yapılmaya çalışılması (seçildikten sonra Doğan Ürgüp tarafından engellenmiştir) bir çırpıda akla gelen icraatlar. Biraz dikkat edilirse herbiri rant kokan tartışmalar. 2019 yerel seçimleri öncesi Sami Aydın ve ekibinin aday gösterilmeyeceği anlaşılınca giderayak yakın akrabasını belediyeye yerleştiren Abdurrahman Ceyhan. Bakalım yeni başkan döneminde hangi yakınını belediyeye alacak? Diğer bir zatı muhterem ise Depremzedeleri yaşadıkları felakette yüzüstü bırakıp yangından mal kaçırır gibi 2023 yılı genel seçimlerinde AkParti'den Sivas milletvekili aday adayı olan Hatay eski Valisi Rahmi Doğan'ın yeğeni Kemal Doğan. Vali ile olan bu yakınlığı kullanarak  ticari ve siyasi destekler elde eden Kemal Doğan AkParti'den il genel meclis adayı yapıldı. Yeni Başkanımız Dr.Adem Uzun'un; Kemal Doğan'ı koşarak Osman Ağa Konağında ziyarete gitmesi ve fotoğraf için verilmiş poz çok komik olduğu kadar manidar bulundu ve şehirde endişeye yol açtı. Adem Uzun için "ne yapmaya çalışıyor" eleştirilerini beraberinde getirdi. Oldu olacak Bekir Sıtkı Eminoğlu ve Ahmet Duman'ı da kadroya katsın gibi ironik eleştiriler var. Belediyedeki yozlaşmaya karşı oy kullanmış, tercihini yapmış halkımız merakla olacakları bekliyor.

Yeni dönemde Dr.Adem Uzun'un kimlere  görev verip vermediğini yakından takip edip göreceğiz. Sivas'ta tüm kitleye hitap edeceğiz derken gidişat AkParti kitlesine yakınlaşıp hitap edilecek şeklinde yorumlanıyor. Şehri oluşturan tüm eğilimlerin temsil edilmesi isteniyorsa; liyakat sahibi, adı yıpranmamış, yeni ve dinamik yüzlerden yana tercih kullanılması beklentiler arasındadır. AkParti kadrolarını seçimle Belediyeden uzaklaştırma iradesi ortaya koyan Sivas halkı nasıl bir dayatmayla karşı karşıya kalacak? Sivas BBP camiasının liyakat sahibi bir çok gönül vereni ve bürokratı olduğunu düşünüyoruz. BBP Kadroları ve Yeni Başkan Halkın mesajını almış mı, yoksa almamış mı? bekleyip göreceğiz.Fakat görünüyor ki  HALKIN İRADESİ YÖNETİMDE YANSIMIYOR.Anahtar Kelimeler: BALIK BAŞTAN KOKAR
Yiğidim Aslanım
9.04.2024 10:12:55
Dr. A.U. üniversiteye nasıl alındığını da açıklasın.