Üniversitemizin Bir Fakültesi
Tarih: 24.12.2016 21:40:21 / 1857okunma / 0yorum
Ahmet Halis

Bir Fakülte düşünün adını üniversal ve evrensel hudutları dünyanın bir ucundan diğer ucuna uzanan, emaneti ahir olan bir meşgaleden almış olsun; derdi ise fani dünyanın hattına hududuna sığmayan bir şehr-i medeni üzerinde bir eser-î medeniyet telakkisinin yeşertileceği meşgale; evet eğitim gibi manası derin ve anlamı yüklü bu meşgalenin adının verildiği bir fakültemiz üniversitemizde mevcut;“Eğitim Fakültesi”…

Prof.Dr. Faruk Kocacık yönetiminden görevi devralarak Rektörlük koltuğuna oturan Prof.Dr. Alim Yıldız´ın dekan atamaları yaparken işin doğrusu işi epeyce kolaydı. Rektör koltuğuna oturduğunda çalışacağı fakülte dekanlıklarını, müdürlükleri yeniden atama şansı vardı ki, bu yabana atılır bir şans sayılmazdı. Eğitim Fakültesi de dekan atamasının yapılacağı önemli fakültelerden biriydi.

Sayın Yıldız, bu fakülteye İlahiyat Fakültesinden bir öğretim üyesini vekaleten atamayı tercih etti. Eğitim Fakültesinde 6 tane kadrolu profesör olmasına rağmen tercihini seçim öncesinde yakın ekibinden olan Prof.Dr. Ali Aksu´dan yana kullandı.

Yalnız Yıldız´ın seçim bildirgesinde özenle üzerinde durduğu konuların başında akademik liyakat gelmesine rağmen böyle bir dayanağın yerine, seçim öncesindeki hesap cetvelinde puan sıralamasında ilk sırada yer alanlara idari görev vermesi, seçim öncesinde kendini destekleyenlere verdiği sözleri hatırlatacak çok sayıda insan olmasından mı kaynaklandı?

Bu ve bu türden atamalarla; kendini destekleyemeyen ama üniversitenin akademik ve kurumsal kimliğinin ileriye taşıyabilecek nitelikteki kadroların hayallerini ise suya düşürdü. Aslında Faruk Kocacık döneminde 3 yıl boyunca Sosyal Bilimler Enstitü Müdürlüğü yapan Yıldız´ın Kocacık tarafından göreve getirilmesi Alim Bey´in farklı görüşlerle çalışma yeteneğini, bu noktadaki tahammül sınırlarını geliştirmiş olmalı ve üniversal düşünme noktasında üzerine düşen payı alması beklenmez miydi?

Gerçi bu ümitsizlik temayülünü yadırgamamak gerek, üniversitemizin geçmişi irdelediğinde, maalesef bu manzaranın kötü bir geleneğin sonucu olduğu da ortadadır. Bırakın gelişmiş üniversiteleri Cumhuriyet Üniversitesinden nice sonra kurulan üniversitelerle şehrimiz üniversitesinin akademik liyakat konusundaki mukayesesi bizi iyi bir sonuca götürmemektedir. Daha öncede çeşitli yazılarımızda defalarca belirttiğimiz gibi; bu türden yönetimsel zafiyet  üniversiteyi içine doğru daraltırken, başarısız yönetimler içinde olan pırıl pırıl akademisyenler de maalesef bu başarısızlıklar kategorisinde heder olup gitmektedirler. Bu geleneğin daha uzun yıllar bu üniversitenin tepesinde bir kara bulut gibi dolaşacağını söylesek yanılmayız herhalde. Şu anda Üniversitemizde dekan ve müdür atamaları maalesef bunu göstermektedir.

Beklenen hangi görüş ve düşünceye sahip olursa olsun, liyakatı esas alan bir silsilenin takibi olsa da durum şu an için pekte iç acıcı değil….

Ancak neredeyse her gelen yönetimin bilinç altında davul zurna çalan “uzayan bizim kolumuz olsun”düşüncesi, yarınlara yönelik evrensel gelişim ve felsefi derinlik özlemlerini berelemektedir.

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Üniversitemizin, Fakültesi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Üniversitemizin Şark Kurnazı (26 Ocak 2017 - Perşembe)
Bu O mu? O Bu mu? (14 Ocak 2017 - Cumartesi)
Kalkınıyoruz (!) (22 Aralık 2016 - Perşembe)
Başkan Buyurdu! (15 Aralık 2016 - Perşembe)
Ben Yaptım Oldu (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
Milletin Adamları (16 Ağustos 2016 - Salı)
SİVAS Ak Parti Yenilenmeli (06 Ağustos 2016 - Cumartesi)
BAKAN´ımızın Etrafındakiler (09 Temmuz 2016 - Cumartesi)
Aha Da Ha Kültür,Aha Da SİVAS! (25 Haziran 2016 - Cumartesi)
C.Üniversitesi´nde Kalite Sorunu (17 Haziran 2016 - Cuma)
Üniversite Bölünüyor mu? (06 Haziran 2016 - Pazartesi)
Devletlu Başkan (15 Mayıs 2016 - Pazar)
Bunu BAŞKAN Okusun V (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
Bunu BAŞKAN Okusun IV (26 Mart 2016 - Cumartesi)
Bunu BAŞKAN Okusun III (19 Mart 2016 - Cumartesi)
Bunu BAŞKAN Okusun II (14 Mart 2016 - Pazartesi)
Bunu BAŞKAN Okusun (06 Mart 2016 - Pazar)
Obama- Şaban Görüşmesi! (26 Şubat 2016 - Cuma)
ŞAHİN´E MEKTUP (16 Eylül 2015 - Çarşamba)
"AYDIN" BAŞKAN KARANLIK SİVAS (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
MV. ADAYI SELİM K.ya MEKTUP ! (04 Mayıs 2015 - Pazartesi)
SİVAS`IN SEÇİLİP ATANMIŞLARI (09 Nisan 2015 - Perşembe)
"ZİYA"desiyle ! (25 Mart 2015 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:35 12:36 15:00 17:18 18:50
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar