Sivas ve 300 Koyun
Tarih: 5.3.2018 21:31:44 / 1785okunma / 0yorum
Ethem Doğan

 

Önce ki köşe yazımda DEVLETBABA FAKIBABA eliyle babalık yapıyor demiştim.
Doktor doğru bir teşhis koydu demiştim.
Evet
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yıllarca yanlış politikalarla kan kaybetmiş ve maalesef ayakta durabilmesi için devlet desteğine ihtiyaç duyar hale gelmiştir.
Başta kırsaldan göç olmak üzere meraların sahipsiz ve boş kalması, çoban sorunu sonu hazırlayan en önemli sebeplerin başında yer almıştır.

İlimizde bu süreci en acı bir şekilde yaşamıştır. 1980 ki yıllarda 1.800.000 civarında ki küçükbaş hayvan varlığımız bugün 300.000-500.000 civarına gerilemiştir.

Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen ilimiz bu süreci çok kısa bir zaman içinde aşıp koyunculuk merkezine dönüşeceğinden asla bir şüphem olmadı.

Nasıl bu kadar emin konuşuyorum.
Çünkü.
1.800.000 hektar dev bir mera alanına sahip bir il Sivas.
Kendine ait bir ırka sahip bir Gen Merkezi olan bir il Sivas.
8 proje 75.000 civarında koyun ile ıslah yapılan bir il Sivas.
Koyunculuk kültürüne ait olan bir il Sivas.
Veteriner fakültesi olan bir il Sivas.
Et süt kurumunun olduğu bir il Sivas.
Ulaş TİGEM e sahip bir il Sivas.
Koç Bankası, Elit sürü ve Koyun Genetik araştırma Laboratuvarına sahip bir Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliğine sahip bir il Sivas.
Yani her yönü ile Koyunculuk merkezi olan bir ilden bahs ediyorum.
% 50-55 gibi bir yayılma alanına sahip Akkaraman koyununun yegane gen kaynağına sahip olması ve bu ırkın aynı zamanda bir et genine sahip olması Sivas ilini ön plana çıkarıyor.

Şimdi Bakanlık tarafından açıklanan sözleşmeli 300 koyun projesinin Sivas neresinde yer almalı?

Elbette ki böyle bir tarihi projenin tamda merkezinde yer almalı. Böyle bir projenin nihayi hedefine ulaşması için tüm yollar Sivas´tan geçer.
Çünkü Sivas dağıtılacak olan bu koyunların alınıp dağıtılacağı pilot il pozisyonda.
Son 12 yılda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın uyguladığı en önemli projelerden olan “ülkesel Halk Elinde Islah projesi” nin yani Milli Irklarımızın ıslahının en çok yapıldığı önemli bir il Sivas ve Kangal Akkaraman Koyunudur.
Yıllardır ıslahı yapılan bu hayvanlar tamda bu günler için var.
Şimdiden bu projenin yürütülebilmesi, sürdürülebilmesi ve başarıya ulaşması için Sivas´ta yürütülen Başta “Halk Elinde Islah Projesi” olmak üzere Sivastan Damızlık Değeri taşıyan dişi kuzuların TİGEM tarafından yada Birlik tarafından toplanması gerekir. Hatta bunun için bir dişi kuzu Bankası kurulması neden olmasın.
Yoksa Ahmet´ten alıp Mehmet´e verilerek hayvan sayısı artırılamaz. Sadece Koyunlar sahip değiştirir.
Bu defa hayvan yok diye bu projeye dışarıdan ithal hayvan getirerek hayvan sayısı çoğaltılmaya çalışılır. Bu da yerli üretime ciddi zarar vermekle kalmaz milli ırkların ıslahına da zarar verir.
Bu nedenle sadece 300 baş sözleşmeli koyun projesi değil tüm projelerde nihai hedefe ulaşabilmek için geçmiş ve gelecek projelerde bir bütünlük ve süreklilik sağlanmalı.
Nasıl ki; devlet ıslah yapmak için halk elinde ıslah yapan yetiştiricilere para ödüyor. Öyleyse karşılığını da almalı. Yani ıslah ettirdiği bu hayvanların kuzularını istemeli ve parasını verip almalı. Böylece bir nevi sözleşmeli alım yaparak ıslah faaliyetleri desteklenmiş olacak, hemde kalıcı ve sürekli üretim yapılması sağlanacaktır.
Kalın sağlıcakla.

Anahtar Kelimeler: Sivas, Koyun
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Reform gibi bir proje (25 Şubat 2018 - Pazar)
YAKINDA.... YAZILARIYLA BURADA (14 Şubat 2018 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar