Bugün, 28 Eylül 2021 Salı

İlknur ARTUĞ


SANAT MI O DA NE?


SANAT MI? O DA NE?

Düşünün ki bir metropol şehrindesiniz. Öğle vaktinde, caddenin en kalabalık olduğu bir an da tanımadığınız onlarca insan arasında ansızın sizi ne durdurabilir?

Kuşkusuz sanat?

Hayatta karşılaşması imkânsız iki insanın yan yana gelmesidir sanat. Kimin neden orada olduğu, yaşı, mesleği, maddi durumunun hiçbir şeyin önemi olmaz o an. Sokakta müzik yapan bir müzisyen de üzerine çok çalışılmış bir heykel de size aynı etkiyi yaşatabilir.

Siz hayatınızın muhasebesini içsel yolculuğunuzda yaparken, yanınızda hiç tanımadığınız bir insan da yolculuktadır o an. Gidilen yol farklıda olsa aynı yere ulaştırır insanı. Nereye mi? Tüketilen zaman kabristanına; yani yaşanmışlıklara?

Sanatın gücü bütünleştiricidir aynı zamanda. İnsanların aynı an da bir araya gelmesini sağlayan en büyük soyut güçtür. Bu güç üretim alanında kullanıldığında ortaya ?eser´ çıkar. İnsanlığa bırakılan her eser ölümsüz olur. Geleceğe bırakılan miras; tükenmiş bir ömrün sayılara sığdırarak yok olmasından öte, evrenin sınırsız mutlaklığına iz bırakır.

Tarih sayfalarından bir atım öteye gitmek için dönemin sanatsal çalışmalarına bakmak gerekir. Sanat insanı insana anlatandır. Ana, hayata anlam katandır. Sanatı sevmeniz için yüzlerce sergi açan bir heykeltıraş olmanıza gerek yoktur.

 Sanat sokaktır! Sanat insanın ta kendisidir.

Edebiyata, hayata, insana dair tekrar görüşmek üzere?

Araştırmacı Yazar

İlknur ARTUĞ