Bugün, 28 Eylül 2021 Salı

Ömer Çakmak


Ramazan Müslümanı

Ömer çakmak yazdı...


RAMAZAN MÜSLÜMANI

Ramazanın ilk günleri açlığında tesiri ile biraz zor geçebilir. Nefsi on bir ay gece gündüz demeden doyurunca doğal olarak da alışması zor olabiliyor. Bizi bizden daha iyi bilen Allah, bir rahmet bir nimet olarak Ramazanı bize hediye göndermiş. Ramazan yaşanılan hayatın, bir ödülüdür. Bir kişinin güzelliğini, iyiliğini bu ayda ki haline bakarak (ödül mü alıyor yoksa ayağı ile ödülü mü tepiyor) anlamanız mümkün. Ramazan ayında kişinin kendisine çeki düzen vermesi içinde bulunan inancının bir göstergesidir. Son dönemlerde bazı zevatlar bir kavram ortaya türetti Ramazan Müslümanı. Herkes bilir ki, iman bir bütündür. Bu aya yetişen Müslüman diğer ayda farklı olmaz, sadece bu ayda ibadetini artırır. Eğer iman çerçevesi ile değerlendirme olursa bu ifade söyleyeni Allah muhafaza sıkıntıya sokar. Biz bunları değerlendirirken bir hocamızın tabiri ile ameli olarak değerlendirelim. Aslına bakarsanız bu kavram insanları İslam’dan soğutmaktan başka bir işe yaramaz. Ramazan Tövbe ayıdır. Kişi tövbe eder ve umulur ki bundan sonra da hayatını Ramazan, ahiretini bayram eder.

- Peki Ramazan Müslümanı var mı ? - Tabi ki de var olmaz mı ? - Sizce kim bunlar ?

- Sayalım efendim: On bir ay her hangi bir zam yapmayıp sadece Ramazan ayında zam yapmak için bekleyen daha ay girmeden bir iki hafta kala önceden depoladığı ürünlere yüzde elli zam yapan esnaf abi.

- Öğrencilere destek veren yılın her ayında mazlumun fakirin yanında yer alan, gözyaşlarını dindirmek için gece gündüz çalışan, Vatana millete hizmet yolunda gayret eden ehli sünnet, dernek ve vakıflara çürük bozulmuş malları verip zekattan düşenler.

- On bir ay irtica yaygarası yapıp kendilerine aydın ilerici görüp, din diyanet deyince çarpılmışa dönen, Müslümanı gerici yobaz gören, bazen adını sanını dahi duymadığımız başka zamanlarda vatana millete hayırlı bir çalışma faaliyetinde bulunmayan ama bu ay da fitre zekat toplamaya çıkan adına STK dedikleri kuruluşlar.

- Bir Müslümana faydası olmayan Allah rızası için yardımcı ol diyenleri kapıdan kovan ama Ramazan ayı gelince sosyal medya da, televizyonlarda, koli dağıtıyoruz iftardayız vb. resimleri paylaşan malum yöneticiler.

- Başka zamanlarda dine diyanete hakaret eden, Kuran okumayı dahi bilmeyen, ilmihal kitaplarının kapağını dahi açmadan bu ayda televizyon radyo gibi medya da dolaşıp, İslam mantık dini diyerek, bence böyle diye fetva veren, kendilerini aydın olarak tanıtan ama halkı cahil gören zatı muhteremler.

- Banka kapılarını aşındıran, günlük faiz hesaplarını takip eden, hasta olup oruç tutamayana zındık gözüyle bakan zatlar.

- Peygamber (S.A.V.) sünnetini sadece tabakta yemeği bitirmek olarak anlayan. ‘‘Kendisi tokken komşusu aç yatan bizden değildir’’ hadisini kafalarına göre yorumlayıp devir eski devir değil memlekette aç mı var deyip mazlumu, fakiri görmeyen ve fitresini diyanetin belirlediği fiyattan verip iftarda altı yedi çeşitten aşağı yemeyen zatlar.

Bu liste çok uzar gider en iyisi burada keselim de bunlara da prim vermeyelim. Biz bu ayı kıymetli hocalarımızın anlattığı insanlığın rahmetine vesile olan ay olarak biliyoruz.

Ramazanımız mübarek olsun...