Bugün, 24 Temmuz 2021 Cumartesi

İlknur ARTUĞ


ORHAN VELİ KANIK

...


36 YAŞINDA HAYATA VEDA EDEN ŞAİR ORHAN VELİ KANIK

 Türk edebiyatına değerli şiirler bırakarak 36 yaşında hayata gözlerini yuman Şair Orhan Veli…

13 Nisan 1914’de İstanbul da doğdu. Babasının işi gereği bir süre ailece Ankara’da yaşadılar. İstanbul’a geri döndüğünde Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne yerleşmişti. Ama bu bölümü sevemedi ve öğrenimini yarım bıraktı. Hayatı Ankara ve İstanbul arasında mekik dokuyarak geçti.

Tamirat İçin Açılan Çukur Düştü.

Yine Ankara’da olduğu bir gün gece yolda yürürken tamirat için açılan çukura düştü. Ayağından yaralanmıştı. O yara içinde hastaneye gitmeye gerek duymadı. Yürüyüp yoluna devam etti. Aradan iki gün geçtikten sonra İstanbul’a geri döndü. Bir arkadaşının evine ziyarete gittiği bir vakit birden bir fenalaştı. Arkadaşı ne olduğunu anlayamadı. Apar topar hastaneye kaldırıldı. Cerrahpaşa Hastanesi’nde, 14 Kasım 1950’de beyin kanaması geçirmesinden dolayı hayata gözlerini yumdu.

Şairler ölümsüzdür.

Orhan Veli Kanık’ın 36 yaşında vefatı sevenlerini yasa boğdu. Rumelihisarı Mezarlığı’na defnedildi. Geride ölümsüz şiirler bıraktı. Şairler ölümsüzdür; çünkü şiirler nesilden nesile aktarılarak yaşarlar.

Orhan Veli Kanık’ın Şiir Kitaplarının Bazıları:

Garip (1941)

Vazgeçmedim (1945)

Destan Gibi (1946)

Yenisi (1947)

Karşı (1949)

Tüm Şiirleri (1951)

Ansızın bir çukura düşmesinden dolayı beyin kanaması geçirerek, hayata gözlerini yuman bu kıymetli şairin ‘Değil’ şiiriyle bitirmek istiyorum yazımı.

Bilmem ki nasıl anlatsam;

Nasıl, nasıl size derdimi!

Bir dert ki yürekler acısı,

Bir dert ki düşman başına.

Gönül yarası desem…

Değil!

Ekmek parası desem…

Değil!

Bir dert ki…

Dayanılacak şey değil.

Edebiyata, sanata ve insana dair tekrar görüşmek üzere…

 

Sanat Editörü

İlknur Artuğ