Bugün, 28 Eylül 2021 Salı

İlknur ARTUĞ


OKUMAK ÖZGÜRLÜKTÜR!


Hayatın meşgalesine kapılıp zamanı yakalama adına bir koşuşturmaca? Metropol şehirlerinde daha yoğun hissedilen trafik yoğunluğu, iş stresi, okul takibi derken bir de bakmışsınız ki akşam oluvermiş. Uykunuzla beden yorgunluğunu yok ederken, ruhunuzun yorgunluğunu bir sonraki güne taşır olmuşsunuz.

Okumak? Ruhunuzu rahatlatacak harika bir yöntem. Edebiyatın derin keşif hanesinde doruklara çıkmak ruhunuzu oldukça rahatlatıp, iç sesinizi duymanızı sağlayacaktır. Ruhsal gelişime direk katkısı olan okuma eylemi siz farketmeseniz de konuşma yetinizi güçlendirip, empati yeteneğinizi genişletecektir. Karşıdakini anlama, kendini daha sağlıklı ifade etme gibi hayatınızda kolaylıklar sağlayacaktır.

İyi anlaşılan ve iyi anlatılan iletişim tarzında sorunlar en azami şeklide doğar. Böylelikle de güzel insanlar güzel toplumlar yaratır. Domino etkisi yaratan okuma eylemi ciddiye alınmalıdır. Bu nokta da ülkemizdeokumayı seven insanlara çok iş düşüyor.  Okuma alışkanlığının edinilmesi için kişilere yardımcı olunmalı. Çocuk yaşta gelişen bu eylemsonrada ki yaşlarda tam bir alışkanlığa dönüşmektedir.

Edebi tercih sizin seçimizdir. İster şiir, ister roman, ister psikoloji? Okuyacağınız kitabın türünü doğru seçmeniz sizi bir sonraki sürece çok rahat taşıyacaktır. O süreç kültürel olarak dolu bir zihni beraberinde getirecektir. Bir kişinin değişmesi çok şeyi değiştirir. Çok kişinin değişmesi Dünya´yı değiştirecektir. Evrenin insana sunduğu yaşam felsefesini daha derinden anlayıp, yaşamsal süreci daha iyi algılamaya kapı aralayacaktır bu değişim ve dönüşüm.

Bundan sonra ki yazılarımda kitapların gizemli dünyalarına sizlerle kapı aralayacak, gökyüzünün sonsuz maviliğinde, edebiyatın buluşturduğu çatıda sizlerle olacağım.

Sanata, edebiyata ve insana dair görüşmek dileğiyle?

İLKNUR ARTUĞ