Bugün, 26 Ekim 2021 Salı

Ömer Çakmak


MUHAYYER!

Ömer çakmak yazdı...


MUHAYYER

Bir kelime sizi ne kadar etkiler ?

Bir kelime hayatınızı nasıl anlamlı kılar ?

İşte o kelimelerden biri muhayyer. Bizde bu kelimenin yeri çok büyük. Bir değil binlerce anlam ifade ediyor. Yapılan nasihatin ‘‘Benim lafım muhayyer’’ diye biten son cümlesi.

Ne demek muhayyer ?

Arapça bir kelime sıfat olarak; sağlamlığı ve kullanılabilirliği açısından önerilen, beğenilmediğinde geri verilebilecek olan. İsim olarak Türk müziğinde bir makam.

Oysa ben çocukluğumda ilk duyduğum zamanlar bu kelimenin manasını önemsiz gibi bir şey herhalde diye bilirdim. Ama öyle değilmiş. Söylediğimiz söz altın gibi ama sen alırsan al yoksa sen bilirsin. Kırmadan, dökmeden nasihatin nasıl olacağının aynı zamanda nasihatinde tecrübeyle kazanıldığının da manası muhayyer.

İmanına şahit olduğumuz Osmanlı’nın son irfan sahiplerinden birinin kullandığı bir kelime muhayyer. Her nasihati veya her görüşünü ifadeden sonra kullandığı o güzel insanın bizdeki güzel hatırası. Şimdi anlıyoruz ki onlar böyle bir kelime kullanmakla mananın derinliğinin yanı sıra kişinin kendine ve karşısındakine nasıl değer vermesi gerektiğini de bize öğretiyorlarmış.

İnsanlar birbirlerini kırdığında, eşrefi mahlûkat oluşunu unuttuğunda, ahireti hatırlatmak için ‘‘Ölmeyecek miyiz diye’’ tepki gösterirken de aslında hayatın faniliğini, hesabın çetin olduğunu hatırlatan biri. Yaptığı devlet işini en alasından yapıp, kendi yakınlarına dahi taviz vermeyen ben emanetçiyim diyerek dağı taşı yeşile çeviren bir Anadolu insanı.

Günlük, ilahi kitapla daim haşır neşir olan, ömrünün son deminde dahi çoluk çocuk herkese selam veren, caminin beyaz sakallı nur yüzlü Hacı emmisi,

Başı sıkışınca danışılan bir baba, eli öpülecek bir atadan ziyade torunlarını hayra, okumaya teşvik eden gül yüzlü bir dede.

Bir sabah namazı sonrası sessiz sedasız dünyadan göçüp giderken, gidişi ile bize nasihate devam eden biri. Her zaman varlığını aradığımız kıymeti gün geçtikçe daha da artan ismi gibi aziz bir insan.

Bu özü sözü güzel insan torunu olmaktan gurur duyduğumuz Rahmeti Rahmana yürüyüşünün 9.yılında minnetle özlemle andığımız dedemiz Aziz ERDOĞAN. 

O ve onun gibi büyüklerimiz  bize çok şey öğrettiler. Bizler bir çok şeyi onlardan öğrendik ve hala da öğrenmeye devam ediyoruz…

Allah onu çok sevdiği Allah Resulüne komşu eylesin. Ona ve geçmişlerimize rahmet eylesin. 

Bize de ardımızdan hayırla yâd edilecek bir ömür sürmeyi cümlemize nasip eylesin…(AMİN)