Bugün, 4 Aralık 2021 Cumartesi

Üzeyir Yiğit


Küresel Bir Algı İle Yönetilmek...

ÜZEYİR YİĞİT


Anlamadığım nokta şu arkadaşlar! Sosyal medyada, durup durup Anadolu’da bir söz vardır “temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp” önümüze Rıza Zerrap ve Rüşvet diye bir olayı getiriyorlar…

Derdim AK Parti’yi savunmak ve Rüşveti normalleştirmek değil.

Ama burada, rüşvetten daha gayri ahlaki olan bir durum daha var... Ve rüşvete zemin hazırlayan bir uygulama.

ABD'nin küresel haydutluğu!

Sen kalk, ulusal politikalarına ve emperyalist küresel sermayeye hizmet maksatlı, çıkarlarınıza ters düşen kişi veya ülkelerin para transferine ve o para ile ticaret yapmasına cebren engel ol, işte biz bunu es geçiyoruz ve o ambargo zihinlerimizde normal! Ama bu hukuksuz uygulamayı çeşitli yollarla delen bankaların yaptığı ise KARA PARA aklamak!!!

Tam cambaza bak hikâyesi.

"Rüşvet alışverişine" karşıyım ama Halk Bank veya diğer bankalar, bankacılık işlemleri yapmışlardır. Onların işi paranın menşei ’sini araştırmak değildir. Devletler arası yürütülen diyalog var hangi banka veya akıl devletlerin paralarına kara para der!? Bu işten rahatsız olan akıldan başka?

Mevzu bahis olan para, İran parası! Adam Çin’e yada Kore’ye petrol satmış parasını almasına engel olmak ahlaki! O parayı, bu zora rağmen Türkiye ve oradan başka ülkelere taşıyıp ilaç, gıda veya teknolojik ürünler satın almak için uğraşılan yol bankacılık işlemi suç?!

Yani birde yukarıda dediğimiz gibi durup durup bu işin yürütülme sürecinde insandan kaynaklı hata ve gayri ahlakilik üzerinde algı oluşturmak veya güncel siyaset belirlemek başka bir ahlaki sorundur.

Bakın, bir ülkenin çocukları uygulanan ambargodan ötürü ölümle yüz yüze. Bazı hayati önem taşıyan ve başka bir emperyal yapının, dünyaya dayattığı tek tip sağlık politikasının ürünü ilaçların satılmasını bile engel oluyorlar. Bu insani değildir.

Evet, aslında bu rüşvette dönen paranın bizim ülke sermayesi ile alakası yok. Ama ahlaki olmayan yanları çok fazla bu aylar seneler önce en ince incik cıncığına kadar yazıldı çizildi aslında. Bunlara değinmek istemiyorum. Bu sebeple o tarafını görmedim diye düşünmenizi istemem. Ben olayı tamamen yaşanmış bir olay üzerinden sürekli spekülasyon yapan algı ve zihinlere ısrarla bir ülkenin helal parasını KARA PARA diye dayatan ve bunun üzerinde de ilgili ülkelerde politik ayar çekmeye çalışan aynı zamanda bazı bankaları da bu korku ile sindirip haraca bağlayarak haksız kazanç elde eden ABD nin çirkin ve ürkütücü yüzünü yazmak istedim.

Alınan rüşvetler, Allah ile kul arasındadır. Toplumsal yozlaşmaya sebep olan kısmı ise kul hakkıdır. Ortada dönen paranın, İran’nın gasp edilen haklarını almak için rızası ile transferlerde verdiği bedel olduğunu bilelim.

Bunu birkaç kişinin arasında pay etmesi işini zaten konuştuk. Yazıldı ve davalar oldubitti.