Bugün, 23 Eylül 2021 Perşembe

Bülent Özçelik


İZMİR´den GARDAŞLIK Festivaline


Sivas´ın hafta içinde konuştuğu konu, hiç şüphesiz ekseriyetle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´in, Sivas ve Bitlis´i kapsayan ama kucaklama konusunda soru işaretleri olan sözleri oldu.

Dil´in kemiği yok, ağızdan çıktı mı, seni esir ediyor.

Her ne kadar, yanlış anlaşıldığına dair özür dilemiş olsa da, aslında Tunç Soyer bir çoğumuzun söylemeye cesaret edemediğini yüzümüze vurdu.

Yanlış ve hatalı olduğu kısım sadece, Sivas´ta ciddi bir turizm potansiyeli gerçeğini göz ardı etmiş olmasıydı. Galiba o kısımda, bilgi eksikliği var. Sadece denizimiz yok, ama Kızılırmak´ımız var, Yıldız´ımız var.

Özellikle de son yıllarda yapılan yerel belediyecilik çalışmaları, tarihi eserlerin restorasyonu, aşkımız gibi bir türlü bitirilemeyen Gökmedrese restorasyonu dahil, Divriği, Gürün, Zara, Kelkit Vadisi, Sızır, Yayla şenlikleri, Balıklı Kaplıca, Sıcak ve Soğuk Çermik, (Sahi bu arada, neden Balıklı Kaplıca deriz de, Soğuk ve Sıcak Kaplıca demeyiz, hep merak ederim.) Yıldızdağı Spor ve Kayak Tesisleri, turizmi direkt etkileyen karayolu ve denizyolu ulaşım ağının genişlemesi, Karadeniz-Akdeniz Otoyolu, Hızlı Tren ağı, Bunlar Allah´ın bir lütfu  ve devletimizin sağladığı imkanlar ve şehre dair yatırımlar..

Kısaca; un, şeker ve yağ, ateşimiz de var, ama bir türlü helva yapamıyoruz.

Tunç Soyer´in söylediği de bu işte. Ama farklı bir şekilde söyleyince, tepki biraz aşırıya kaçmak kaydıyla, hasıl oldu.

Özür dilenir, ama sosyal medya üzerinden hakaret ve tehdit, hatta Türk toplumunun milli kimliği ve yapısı, ortak değerleri üzerine alçakça saldırılar olursa, ona da her türlü tepkiyi gösteririz, göstermeliyiz.

Gelelim Sivas´ın turizm´den elde ettiği gelire. Sivas´ta tam 32 A sınıfı turizm acentesi var, bir çoğu kağıt üstünde,  hatırı sayılır 2-3 turizm firması var benim bildiğim,  diğerlerinin en büyük organizasyonları, Hac ve Umre turizmi üzerine. Yani dışarı giden para.

Bu kadar imkan ve potansiyele rağmen elde ettiğimiz turizm geliri ne kadar biliyor musunuz? Ticaret Odası, Esnaf Odası biliyor mu, sanmam!..Kesin bir veri yok, şimdiye kadar çalışması da yapılmamıştır, eminim..

Bir kısım değerlendirmeler var, yılda 600 bin civarında turist´in Sivas´a bir şekilde ulaşıp konakladığı anlamında, ama bunların büyük bir çoğunluğu, gündelikçi, pazarlamacı.

Turları, kafileleri, yeni yeni görmeye başladık.

Bunca imkan, Allah vergisi, doğal güzellikler,kültürel tarihimiz, ecdad yadigarlarımız varken, turizmde neden istenilen yerde değiliz derseniz,

Şimdi Allah var, eğriye eğri, doğruya doğru konuşalım.

Bir dönem üniversite öğrencilerinin takıldığı mekanlara, fuhuş yapılıyor, içki satılıyor diye kulp takarsanız, şov yaparsanız, baldırı çıplaklar, bu memleketin ahlakını bozacak yaygarası koparırsanız, Ramazan ayında, oruç  tutmayanları izole ederseniz, bu algıyıda uzun süre yok edemezseniz, turizmden gelir melir elde edemezsiniz.

Şimdi birileri de çıkıp, ?Bu nasıl yazı, gençleri alkole ve gayri meşru işlere mi, özendirelim?? diye sorarlarsa, derim ki; akşama kadar bangır bangır seyrettirdiğin sözde tv´ler, klipler, şarkılar,ellerinden düşürmedikleri telefonlar, tabletler, ondan daha beterini yapıyor da, senin haberin yok!..

Neyse konuya dönelim. Bu yıl önemli.Neden derseniz, Sivas Kongresi´nin 100. yılı. Bu anlamda, Başta Sivas Valisi Salih Ayhan ve İl Kültür Müdürü Teoman Karaca olağanüstü bir gayret ve çaba içindeler.

Kendilerine bir Sivas´lı olarak şükranlarımı sunuyorum.

Kendilerinin ve ekiplerinin ellerine ve emeğine sağlık.

Bu sabah işyerine geldiğimde, ben dahil bir çok esnafın, işyerinin camında ?Hoş Geldin Gardaş? çıkartması gördüm.

Bunun gibi nice etkinlik ve organizasyonlar, yapıldı, yapılacak.

Ama en önemlisi, 4 Eylül etkinlikleri.

Diyorum ki; Cumhuriyet Halk Partisi yetkilileri açıkladı, 4 Eylül günü Sivas´ta olacaklar, İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer´de misafirimiz olsun, bildiği değil, yaşadığımız Sivas´ı görsün. CHP´li diğer belediye başkanları da.

2 yıl önce Belediyeler Birliği toplantısı Sivas´ta yapılmıştı. Bu tür etkinlikler şehre katkı sağlar. Devam ettirelim.

Sivas günlerini de, artık İstanbul´da, Ankara´da değil, yerinde yapalım..

Sağlıcakla kalın..