Bugün, 28 Eylül 2021 Salı

İlknur ARTUĞ


ÇOCUKLARA KİTAPLARI SEVDİRELİM!


Uzun süredir birçok okur ?Çocuğumuza kitap okumayı nasıl sevdirebiliriz hocam?´ sorusunu çok sık sormaya başlayınca konu hakkında yazı yazmak istedim.

Kitap okuma alışkanlığı harika bir eylemdir. Kişiyi geliştirmekle kalmayıp toplumsal hayatta iletişim konusunda kolaylık sağlar. Empati yeteneğini güçlendirir. Bu güzel alışkanlığı nesilden nesile aktarabilmek, kitapları sevdirebilmek için yapılması gereken çok önemli adımlar bulunmakta.

Çocukların dünyası yetişkinlerden oldukça farklıdır. Çocuk gördüğü ve izlediği eylemleri yapmaya programlıdır. Çocukların ilk sosyalleştikleri alan yaşadıkları evdir. Evde kitapları seven, okuyan aile bireylerinin olması çocuğun kitaplara ilgi duymasını sağlayan en temel adımdır. Kütüphanesi olan evlerde bu iş daha kolaydır. Çocuk görür, dokunur ve tanımlar. Çocukla kitabın arasındaki bağın kurulması için ilk adım atılmış olur. Çocuklarınıza kitapları sevdirmek için çocuğun okuma-yazma öğrenmesini beklemeye gerek yoktur. Çocuk çok küçükse siz okuyabilir, okurken de görselleri çocuğunuza anlatıp hayal gücünü destekleyebilirsiniz. Birlikte incelediğiniz o kitap çocuğun ilgisini çekerek, mutlu vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Çocuk kitapları çok dikkatle çalışılması gereken bir alan. Çocuğun psikomotor yeteneğini kötü yönde etkileyen, argo, küfür, şiddet, ayrıştırıcı dil kullana bilinç altına yanlış mesajlar yollayan kitaplardan kaçılmalıdır. Ülkemizde çocuk edebiyatı üzerine çok güzel çalışmalar yapılıyor ve yenileri gelmeye devam ediyor.

Kitap seçerken dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise çocuğun yaşıdır. Çocuk edebiyatını yetişkin edebiyatından ayıran en önemli noktalardan biride budur. Kullanılan dil, anlatılan konu, görseller yaş gruplamasına göre belirlenir çocuk kitaplarında. Doğru kitap seçildiği taktirde çocuğa kitabı kolaylıkla sevdirebilir ve okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Lütfen kitap okuyalım ve okutalım.

Edebiyata, sanata ve insana dair görüşmek dileğiyle?

İlknur ARTUĞ

Kültür Sanat Editörü