Bugün, 23 Eylül 2021 Perşembe

Bülent Özçelik


Böyle Hayırlı Oldu...


Seçim sürecinde yazmamaya karar vermiştim. Yazdığım bir çok yazıyı, birilerinin siyasi istikballeri ile oynama hakkım olmadığına inandığım için yayınlatmadım.

Görüyorum, hissediyorum. Söylesen, hainsin, söylemesen, dert seni yiyor.

Bugün Sivas´ta gördüğümüz manzara Türkiye´nin manzarasından farklı değil. Hep söylediğim gibi, Sivas´ın siyasi konjonktür anlayışı Türkiye´nin genel siyasi manzarasının çok dışında değil.

Konuştuklarım bilir, ?Bir şamar yeriz!.? Dediğimi, evet o şamar 31 Mart akşamı itibariyle yenildi.

Şamar niçin atıldı onu mu anlatalım, yoksa başka bir şey mi?

Ak Parti´den belediye başkanı seçilen Hilmi Bilgin ismini duyduğumda, kendisini arayanlardandım, teyit etmedi, ama ben teyit ettirmiştim, hatta başka iki isim daha vardı ve bunlardan birisi de önceki dönem belediye başkanımız Doğan Ürgüp idi. Diğer ismi belki sizlerde biliyorsunuz, tekrar zikretmeye gerek yok.

Ben duyduğum üç ismin de Sami Aydın´ın gölgesinde kalacağını biliyordum, yerelde belediyecilik anlamında.Nitekim de öyle oldu.

Peki nasıl olacaktı?

Hilmi Bilgin adı resmi olarak açıklandığında beni ilk arayıp ?Sivas Postasında ki Hilmi Bilgin ile geçmiş haberleri neden kaldırdınız?? diye soranlar Ak Partililer olmuştu..Kendilerine bilmediğimi, yada olası bir tekzip yada düzeltme istemiş olabileceklerini ifade ettim. Seçim sürecinde yazmamaya burada karar vermiştim, belirteyim.

Kırılmayı orada gördüğüm gibi, özellikle son 4-5 yıldır gelen kırılmanın 31 Martta nirvanası olacağını gördüm. Bir çok neden var, sayayım diyeceğim ama, yetmez.

Bir önceki ?Yetmez mi?? başlıklı yazımı okursanız, cevabı orada.

?Princin içindeki beyaz taşlar daha tehlikelidir, siyah taşlardan? kısımlı paragrafı okuyun derim..

Bir çok tv programımda söyledim, liyakatsiz atamalar bu iktidarın başını çok ağrıtacak diye defalarca haykırdık ama dinleyen oldu mu? Kocaman bir hayır. Hatta daha da ileri gittim. ?Bu taşları, diğer beyaz taşlar mı temizleyecek, güldürmeyin adamı?? diye devam ettim.

Neyse gelelim, daha çok yazarız bundan sonra.

Hilmi beye bizzat söylediğim için burada yazmamda bir beis yok. ?İster kabul et, ister etme, bu seçimde Sayın Cumhurbaşkanın önüne geçtin. İnsanlar sana kızgınlıklarını ifade ederken, aslında hedef sen değildin?, hedef; ekonomi, kamu israfı, söylemler, tarım politikaları, Aile Bakanlığının akla ziyan politikaları, makamların ulufe gibi, liyakatsiz ve Ak Parti tabanını savuran, haksız ve niteliksiz kişilere dağıtılması, listelerde ne olduğunu kimsenin bilmediği, tanımadığı isimlerin yer bulması, ben yaparsam olur diretmeciliği vs. vs?

İnsanların en kolay ulaşabildiği ve hıncını çıkarabileceği ismin, Hilmi Bilgin olması.

Kimse, senin geçmişte ne yapıp yapamadığını pek fazla sorgulamıyor. Bu şehrin tek milletvekili sen miydin geçmişte sadece?

Sivas´ı haritadan görüp, gelenleri baş tacı edip göndermedik mi?

2-1 yenik başladığı maçı 3-2 galip bitirdi, bir de penaltı kurtararak.

Kısaca onu da anlatayım.

Tek golü Ak Parti kimliği ile atmıştı. Ak Parti´nin kemikleşen oyu ve lider bağlılığı tek golü idi. Ya yedikleri?

İlki yukarı da saydığımız sebepler, (Genel Türkiye Politikası, listeler, vb) bunun bir yansıması olacaktı, o ilk goldü.

Peki diğeri? O da hiç şüphesiz, Milletvekilliği döneminde sırtına aldığı yük ve aday tespitinde isminin ilk anlarda bulunmaması oldu, kimi zaman kaldıramadı, kimi zaman götüremedi, ama seçim boyunca izlediğim ve gördüğüm eleştiriyi de içtenlikle göğüslemesi oldu. Cumhurbaşkanı´nın Sivas mitinginde, hiç gereği yokken Büyük Birlik Partisi üzerinden yaptığı çıkışlardı. Ondan gol yemesi muhtemelken, son anda kurtardı. O meseleye hiç girmedi.

Penaltıyı nasıl kurtardı derseniz.

Anketlerde çok açık ara önde değildi, özellikle son 10 gün kararsızların yön değiştirme sürecinde, izlediği politika belirleyici oldu.

Sataşmadı, doğal durdu, bakanların katkısı oldu, birkaç meclis üyesi adayı ciddi çalıştı. Sami Aydın´ın son dönemlerdeki açıklaması, onu seven ama kırgın olan kitleyi etkiledi.

Sonunda halkın istediği olduğunu düşünüyorum, ders verdi, kızdı ama maça devam et dedi.

Maç şimdilik bitti.

Sonraki yazımızda diğer adaylar üzerinden devam edelim.

Sağlıcakla kalın.