Bugün, 23 Eylül 2021 Perşembe

Bülent Özçelik


Bir HGS Yol Hikayesi


BİR HGS YOL HİKAYESİ..

Karayolları Müdürlüğü ile hikayem çok tutulmuş olmalı ki, serinin devamı istendi bende yazmaya karar verdim.

 ?Ömrümde görmedim bir Asudeyi hazandan. HGS cezası teşrü tebliğ etti Adana´dan.  Dilerim ne sana yar olur, ne de bana. Güldürmedin, yıkılıp, viran olasın Adana??

Kamuoyunun malumu üzere, gitmediğim, görmediğim ve benim olmayan Adana Otoyolundan, şahsıma HGS kaçak geçişinden dolayı, miktarı ehemmiyetsiz bir ceza gelmişti. Ama önemli olan konunun niceliği değil, niteliği idi.

3 Aralık´ta hiç te vazifem olmadığı halde, çağrı merkezini arayarak kayıt açtırdım. Aşağıda onlara yazmış bulunduğum dilekçe var.. Noktasını değiştirmeden, Karayolları Genel Müdürü zatın Twitter adresine kopyala yapıştır yaptım.Aramadı, sormadı yar..

Sayın yetkili; tarafıma 29.11.2018 tarihinde 07.05.2017 tarihinde Adana otoyolu Narlı giriş istasyonu Suruç çıkış istasyonu arasında saat 17.09´da ihlal yaptığım gerekçesi ile gecikme cezası ile birlikte toplam 41.25 tl ceza kesilmiş bulunmaktadır. Evrak sayı numarası da 89114049/170.09-6028059 dur.

Aracım ise 2010 model Citroen c5 gri renk otomobildir.

Hayatımda Adana otoyolunu görmediğim gibi Adana´ya ait tek bildiğim, Merhum Müslüm Gürses´e ait Müslüm Baba filminde, Şahin kendircinin söylediği, Adana yöresine ait Limoncu Halimden derlenen ? Gidek mi Adana´ya gidek mi??,  türküsü olup, birde gençliğimde öğrendiğim,  Nihavent makamında ki ?Adana´ya kar yağmış? şarkısıdır. Bunun dışında Adana´nın plakasının 01 olduğunu Biyoloji dersinde sayıları öğrenirken öğrenmemin dışında, bilgim ve ilgim bulunmamaktadır.

Uyurgezerlik hastalığı otomobillerde yoksa, o ceza zinhar bana ait değildir.

Ceza kesilen plaka bana ait ama araç bana ait değildir. Eğer o araç benimse,  50 yıldır yaşamakta olduğum Sivas´taki aracım kime aittir? Bunu siz değerli yöneticilerin dikkatine sunuyorum. Eğer o araçta benimse lütfen aracımı geri verin. Yok araç bana ait değil, ceza niçin bana aittir. Yok ceza benimse, araç niçin benim değildir? Anlayacağınız, ?hem akü yok, hem de kaput açık babaaa.?

Bahsedilen tarihte bırakın Adana otoyolunu, ondan öncede sonra da Adana´yı görmediğim gibi bundan sonrada göreceğimden şüpheliyim. Yakın tarihte Gaziantep iline bir ziyaret düşünüyordum, sizin yüzünüzden ondan bile vazgeçtim.

Şahsıma kesilen cezanın düzeltilerek iptal edilmesini,  eğer mümkün değilse, ceza ihlali yapılan yerin Suruç değil,  Güzel Sivas´ın güzel ilçesi Suşehri olmasını, Narlı çıkış kapısının da,  Yıldızeli´ne bağlı Nallı olarak düzeltilmesini talep ve arz ederim. Saygılarımla.

Dilekçem böyle idi..

Bugün de merak ettim aradım. Hala çağrım sonlandırılmamış. Muhtemelen Adana sokaklarında beni yada arabamı arıyorlar ama ?Nah!.? Bulursunuz.

Sistemde güncelleme olduğu için cevap veremediler. Çağrımızın sonlandırılamadığını ifade etti, telefonumuza çıkan çağrı merkezi görevlisi. Ancak takdir edilir ki; arkadaş ezberlediğini tekrar etmekte.

O konuşurken, araya başka bir soru çakın. Mermer bloğu gibi yerinde kalıyor, kımıldayamıyor. Kırk yıl mağarada kaldıktan sonra, güneşe çıkan derviş misali yani..

Konuşmamızdan;

-Şu numaralı çağrı kaydının sonucunu merak ediyorum. 15 gün geçti ve henüz dönülmedi.

-Bakayım efendim..Kaçtı çağrı numaranız.

Ben tekrar ediyorum.

-Kaydınıza ulaşmaya çalışıyorum. ?. Aradan iki dakika kadar geçmiş olmalı..

-Ulaşamadınız mı kaydıma?

-Hayır efendim!., bekliyorum.

-Bekle bakalım, daha çok beklersiniz.

Sonunda ulaşamayacağını anlamış olmalı ki, ?Sistem Güncellemesi yapılıyor? deyip, işin içinden çıkmak istedi. Öğleden sonra tekrar aramamı istedi.

Ben yer miyim?

-Bu kaçıncı aramam, her defasında aynı şeyi söylüyorsunuz, bozuk plak gibi ezberlemişsiniz, deyince plakamı sordu. Söyledim.

-Evet bu defa ulaştım.. İnceliyorum? Evet,  Adana Otoyolunda ceza kipeltmişiz..Pardon yazmışız.. Yoksa bu siz değil misiniz.

-O ben olmayı çok isterdim de, yanlış adama kipeltmişsiniz, pardon yazmışsınız. Ben Adana´yı hiç görmedim ki!..

-Buyrun gelin efedim, ne demek Adanayı hiç görmedim. Osmanlı´ya başkentlik yapmış, Kestane Şekeri ile meşhur Adana´yı görmedim ne demek, buyurun gelin Uludağ´da kayak yapmanın keyfine varın. Görmedim ne demek yani teessüf ederim.

-Orası Bursa olmasın? Adana´ya bir defa kar yağmış,  oda türkülere konu olmuş sayın görevli. Çukurova´nın pamuk tarlalarında mı kayacağız?

Olsun efendim, biz kayıyoruz ya. Sizle de beraber kayarız..

-Kayın efendim kayın..Sizler kayın, bizler koyun, öyle değil mi? Ama bu defa papuç pahalı ve size yar etmeyeceğim o haksız kestiğiniz cezayı..

-Beyefendi size kaydırdığımız ceza, yol su elektrik olarak geri dönüyor, neden böyle konuştuğunuzu anlamakta zorlanıyorum.

-Bende hayatımda hiç görmediğim Adana´dan bana HGS cezası gelmesini anlamakta zorlanıyorum. Lütfen anlatır mısınız?

-Tabi ki, Bakın Bülent Bey!.. Hiç mi gitmeyi düşünmediniz Adana´ya, varsayın ki, gittiniz, yetmedi.. Bir de otobanda kaçak geçiş yaptınız. Dua edin ki, Adana´dan giriş yapıp, İpsala kapısından çıktığını iddia etmemişiz, Hafazanallah ya öyle bir durum olsaydı.

-Beyefendi şimdi tıraş yapıyorsunuz. 

-Bülent bey, tıraş dediniz de, aklıma geldi, yanınızda yörenizde krem var mı?

-Krem mi? Niçin sordunuz?

-Tıraş olurken bir yerlerinizi kesmeyesiniz diye, inanın başka maksadım yok. Yoksa kremi niçin kullanasınız?

-Anladım beyefendi, diyorsunuz ki, takma kafana,  mutlu olmaya bak!..

Sağlıcakla kalın..