Bugün, 26 Ekim 2021 Salı

Ömer Çakmak


BAYRAM

Ömer ÇAKMAK Yazdı...


BAYRAM 

 Zaman ve mekanların kıymetli olmasının nedenlerinden biri de orada yaşanılan olaylardır. Yaşadığımız hayat bizim ömür sermayesi ise bu sermayenin nasıl ve nerede kullanıldığı önem arz ederken eğer iyi bir şekilde değerlendirilirse geçtiği yerleri kıymetlendirmesi çok doğal olacaktır. Siz Hızır gibi bir hayat sürerseniz taşlar bile yeniden yeşerecektir. Taş yeşerir mi sorusuna cevabı ben değil de Hızır’ın geçtiği yerler size bulundukları zaten halleriyle söyleyecektir. Bu da gösteriyor ki zaman ve mekan tecelliyat ve yeryüzü halifesi olan insanın yaşamı ile canlanır, bin anlam bin mana kazanır. Bu kıymetli zamanlardan biri olan bayram geldi. İnanan insanların iki bayramından biri olan kurban bayramı.

Bayram¸ neşe ve sevinç” demektir. Ramazan’da oruç tutmazsanız günaha girersiniz ama bayramlarda da oruç tutarsanız da günaha girersiniz. Tabii ki de bayramı bayram gibi kutlamak gerekiyor. Ferdi olarak ibadet eden insan bayramda daha toplumsaldır çünkü bayram hep birlikte yaşanması gereken bir sevinçtir ve bayrama cümbür cemaat gidilir. Bayram namazı çıkışında herkes birbiri ile bayramlaşır. Keyifli, zevkli, manevi ikramlar olur. Kabirler ziyaret edilmesi bizler için önem arz eder. Bayramda özellikle hayatta olan yaşlılar, büyükler, hocalar, hastalar, muhtaçlar, unutulmaz tekrar hatırlanır. Çocuklara para, şeker verilmesi bunlar bayram sevincinin ayrı bir güzelliğidir… Tabi şunu da belirtmekte fayda var herkesin bayram anlayışı farklıdır. Çocukların bayramı; yeni elbiseler, ayakkabılar, oyuncaklar, gençlerin bayramı; güzel elbiseler giyme, dostlarla, arkadaşlarla gezip dolaşma. Biraz orta yaşlılar ailesine iyi bir bayram geçirtmek için gayret etmesi, yaşlıların ise evlerinde oturup kendisini ziyaret edenlerle hasbihal etmesidir.

Özellikle bu pandemi döneminde işler değişti daha da farklılaştı. Özellikle son iki yıldır bayramlarımızda çok daha farklı bir hal aldı. Çevremizde hep nerde o eski bayramlar diyenleri duyardık. Tabii çocukluğundaki bayramı özleyenlere bir arkadaşın tabiri ile eskiden harçlık topluyordun şimdi harçlık veriyorsun elbette eski bayramlar dersin demişti. İki yıldır ki bunu yaşı ilerlemiş olanlardan değil de herkesten duyar olduk. Çünkü bayramda şöyle içten samimi bir şekilde sarılmayı özledik. Bu hastalık bizim bir çok geleneği göreneği de sarstı. Bayramı toplumsal bir olgudan çıkarmadı tabii ama sadece aile ile nasıl olacak onu yaşamaya başladık. Böyle tek başına bayram yaşayanlar ile de az çok empati yapma imkanına da sahip olduk. Eskiden hastası olan ya da hali vakti yerinde olmayanlar ile çalışanlar bayram yapamazdı. Şimdi bunun ne demek olduğunu daha iyi anlamış olduk. Kurbanınız kabul Bayramınız hakiki bayram olsun…