Batı İslami Hareketler...
Tarih: 11.1.2017 16:58:25 / 734okunma / 0yorum
Ömer Yıldız

Batı İslami Hareketler Fundamentalizm- Köktendincilik -1 

Müteveffa Aytunç Altındal bundan yaklaşık yedi yıl önce bugün bizim de başımıza bela olan DAEŞ/IŞİD henüz ortada yok iken, bir televizyon programında “...ortadoğu istikrarlı/rahat bırakılmaz. İsrail´in güvenliği için rahat bırakmazlar. PKK biter, MKK çıkartırlar; bitmez, bitirmezler! Biliyor musunuz ki şu sıralar ABD, bölge için yeni bir terör örgütü kurguluyor, yetiştiriyor. Önümüzdeki dönemde bölgeyi ateşe verecek ama bundan kimsenin haberi yok…” demişti. Ürettiği bu örgütlerin inandırıcı/sahici olmasını sağlamak, insanların yüreklerine korku salmak ve bir nefretin oluşması için gerekli senaryonun icra edildiği de bilinen tezgâhlardandır. Şiddeti ve terörü bir propaganda aracı olarak gören El-Kaide, DAEŞ gibi örgütler radikal İslam´ın yüzü/temsilcisi olarak görülüyor.

 Bu örgütler üzerinden Müslümanlar ve İslam hedef tahtasına oturtuluyor. İslam adına ortaya çıkan şiddet ve terör örgütleri gerek Batılılar nezdinde gerek Müslümanlar nezdinde, her türden İslami ve özgürlük taleplerinin rehin alınmasının sebebi sayılıyor.

Batının Müslümanlara karşı her türlü operasyonu meşrulaştıracak bir gerekçe olarak ´İslamcı terör´ yaftasını kamuoyunu ikna etme ve korkutma amaçlı bir stratejisi olarak kullanılıyor. Bu örgütler ve yandaşlarının kendilerini meşrulaştırma bağlamında kullanılan cihad, ümmet, tevhid, hak ve batıl gibi İslami kavram ve değerler de sorgulanıyor. (DAEŞ´ın kafa kopartmak şeklindeki infazlarının stüdyoda nasıl üretildiğine bakınız:http://gucluturkiye.net/iste-deas-isid-in-ingilizler-tarafindan-kurulup-abd-tarafindan-kullanildigina-dair-belge)

 Bir yandan DAEŞ´in infaz videolarının ABD stüdyolarında çekilip çekilmediği tartışması sürerken, diğer taraftan ABD´nin İngiliz halkla ilişkiler şirketi Bell Pottinger´a 2007 ile 2011 yılları arasında el Kaide adına sahte terör propaganda videoları hazırlattığı ifşa edildi. (Geniş bilgi için kakınız: http://www.yenisafak.com/dunya/teror-videolari-studyoda-cekildi-2540766)

 Batı, gerek ürettiği propaganda yöntemleri ile gerekse yönettiği/etki ettiği örgütler eliyle el an Müslümanların şiddet ve sertlikle anılmasını sağladı. Oluşturulan bu algı, ‘İslam, barış ve kardeşlik dinidir´ gerçekliğini yok etti. Bundan sonra, aksini ispat için uzun bir zaman kendimizi savunmak zorunda kalacağız, tüm entelektüel enerjimizi bu konuya hasredeceğiz.

Şu ara seçim atmosferindeki Birleşik Devletler´de Aytunç Altındal´ın bu düşüncesini destekleyen beyanatlar basına yansıdı. Florida´daki seçim mitinginde konuşan ABD Başkan adayı Trump´ın, Obama için ‘IŞİD´in kurucusu´ ithamını yapıp bu ifadeyi üç kez tekrar etmesi manidardır. Aynı Trump daha önce rakibi Demokrat Parti adayı Hillary Clinton´ı da IŞİD´i kurmakla suçlamıştı. Hem Obama´ya hem Clinton´a ‘kurucu ortak´ suçlamasının yapılması ve son olarak ABD dışişleri bakanı Kerry´nin giderayak Obama´nın Esed´i sıkıştırmak için İŞİD´in özellikle büyüyüp gelişmesine göz yumduğunu söylemesi, aslına bakılırsa yenilir yutulur cinsten laflar/iddialar değildir.

Trump´ı ne kadar ciddiye almamız gerekir bilmiyorum ancak El Kaide´nin 1988 yılında, soğuk savaş döneminde, SSCB´ nin Afganistan´ı işgal edebileceği öngörüsü ile kuruluşunda ABD´nin de bir hayli katkısı olduğunu dünya âlem bilmektedir. Bu silahlı örgüt SSCB´nin Afganistan´ı işgali sırasında Afganistan topraklarını korumak için savaştı ve soğuk savaş dönemi sonrasında elde ettiği önemli bir güçle denetimsiz kalınca, ana felsefe olarak kendisine İsrail´in yok olması ve Müslüman ülkelerde halifelik inancı altında büyük bir devlet kurmayı benimsedi.

Her ne kadar geleneksel din anlayışımızda/yorumumuzda, fıkıh kültürümüz ve literatürümüzde bu tür örgütlerin oluşmasına müsait argüman mebzul miktarda olsa da batı; önce Vehhâbilik üzerinden neo-selefîliği üretti, sonrasında da neo-selefilik üzerinden Taliban, İŞİD, El Kaide, ŞEBAB ve BAKO HARAM hatta FETÖ gibi kendisi gibi düşünmeyen herkesi tekfir eden terör örgütleri icat etti veya oluşumuna ön ayak oldu. Bu bağlamda DAEŞ örneği ilgi çekicidir. Örgüte Avustralya, Amerika, Avrupa, Asya, Ortadoğu, Afrika gibi dünyanın yaklaşık 150 ülkesinden yabancı savaşçılar gelip katılıyor. Herkesin burada şunu sorması lazım,  bu kadar dili, kültürü, dini, mezhebi farklı insanları ölmek ve öldürmek üzere kimler ve nasıl ikna ediyor? Bu ağ nasıl kuruluyor? Görünüşte herkesin düşman olduğu bir terör örgütü silahlarını kimden alıyor? Bütün bu ve benzeri sorulara mantıklı ve makul cevaplar verildiğinde küresel baronların emellerine nail olmak ve emperyalist planlarını gerçekleştirmek için bu örgütü araç olarak kullandıklarını görmüş oluruz. Batılıların ‘cihadist´ diye tanımladığı bu teröristler Müslümanlardan çıkıyor olması doğrudur. Ancak arkada yabancı oyun kurucular var. Ama oyunda rol alıp sahne alamlar Müslümanlar. Savaşlarda kullanılan silahlar bir yerlerden geliyor; ama onları alıp kullanan bizim insanımız.

 Küresel emperyalistler bu örgütler eliyle Müslümanların ana gövdesini İslâm´dan uzaklaştırmak, duyarsızlaştırmak sonra da İslâm´ın ana kaynağı konusunda şüphe uyandırarak İslâm´ı hadım etmek gayesini gütmektedir. Böylece bir taraftan Budizm, Hinduizm, Konfüçyanizm, Taoizm gibi küresel sisteme itiraz etmeyecek hatta küresel sisteme boyun eğecek “paralel din”ler icat ederken diğer taraftan İslam dünyasındaki sömürge ve savaşına/kan emiciliğine bu terör örgütleri vesilesiyle bahane uydurmuş olmaktadır.

 Emperyalizmin buradan varmak istediği sonuç; İslâm´ı terörle özdeşleştirerek hem Müslümanları İslâm´dan soğutmak/uzaklaştırmak hem de Batılıların İslâm´a olan ilgilerinin önünü almak ve nefretlerini artırmaktır. İşte tam da bunun için İslam âlemi, kendisinden başka her anlayışı gayri meşru sayan ve gerektiğinde kendisiyle beraber herkesi katletmeyi göze alan bu Harici/neo selefi anlayışla ve bunu besleyen kültürle tez elden yüzleşmek zorundadır diyen Akif Emre´ye kulak vermeliyiz.  . 

Bu yüzleşmeyi yaparken batıların söz konusu örgütleri tanımlamada kullandığı kavramların hangi anlama geldiğini, Batı´nın hangi maksatla bu kavramları kullandığını ve bizim kültürümüzdeki karşılıklarını bilmek durumundayız.  Mesela; Osmanlı aydınlarının “İttihadı İslam” dedikleri ama batılı aydın ve siyasetçilerin “Panislamist/İslamcılık” olarak isimlendirdiklerikavramı 1870-81 yılları arasında İngilizlerin Mısır ve Kıbrıs´ı, Fransızların Cezayir ve Tunus´u, Rusların da Kırım ve Kafkas bölgesini işgallerine karşı vatan savunması ve ülkelerini korumak için direnen Müslümanları, “Panislamist” olarak tanımlamalarında kullandıkları gibi. 

Devam edecek...

 

Anahtar Kelimeler: Batı, İslami, Hareketler
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
İSRAİL Neden Bu Kadar Korkusuz? (22 Mayıs 2018 - Salı)
Siyonizm ve Filistin´in Felaketi:Nekbe (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
Kur´an Muttakileri En Doğruya İletir (26 Nisan 2018 - Perşembe)
Hayat Kitabı Kur´an I (25 Mart 2018 - Pazar)
Noel Kutlaması (24 Aralık 2017 - Pazar)
Allah´ın Evliyası (22 Kasım 2017 - Çarşamba)
Veli Kültü -I (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
Şirk Kavramı II (10 Ekim 2017 - Salı)
ŞİRK (24 Eylül 2017 - Pazar)
Kurban´ın Fıkhı (22 Ağustos 2017 - Salı)
Kur´an´a Göre Din Kavramı (02 Temmuz 2017 - Pazar)
Orucun Kazası ve Keffaret Meselesi (15 Haziran 2017 - Perşembe)
Şeytanı Savmak İçin Savm/Oruç (08 Haziran 2017 - Perşembe)
Kur´an Ayı Ramazan (01 Haziran 2017 - Perşembe)
Siyonizm ve Filistin´in Felaketi:Nekbe (09 Mayıs 2017 - Salı)
Tarikatların Doğuşu (21 Nisan 2017 - Cuma)
Tasavvuf ve Tarikat Nedir? (26 Mart 2017 - Pazar)
"Cuma´nız Mübarek Olsun" (02 Mart 2017 - Perşembe)
İslami Hareketler... (30 Ocak 2017 - Pazartesi)
Pagan Bir Din: Futbolizm (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
Kur´an´a Göre İbadet (01 Kasım 2016 - Salı)
Kurban İbadeti (07 Eylül 2016 - Çarşamba)
Hasan Sabbah ve Haşişilik (04 Ağustos 2016 - Perşembe)
Orucun Kazası ve Keffaret Meselesi (27 Haziran 2016 - Pazartesi)
Şeytanı Savmak İçin Savm/Oruç (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
Kur´an Ayı Ramazan (06 Haziran 2016 - Pazartesi)
Filistin´in Dramı Nekbe Günü (15 Mayıs 2016 - Pazar)
1 Nisan Şaka Günü/Hile Günü (30 Mart 2016 - Çarşamba)
Kutsala Hakaret (05 Şubat 2016 - Cuma)
Neopagan Bir Gelenek:Noel Kutlama (30 Aralık 2015 - Çarşamba)
Mevlit Kandili ve Doğum Günü Kutlamak (21 Aralık 2015 - Pazartesi)
Uydurma/Mevzu Hadisleri Tanıma Yolları (11 Aralık 2015 - Cuma)
Uydurma/Mevzu Hadis ve Sebepleri (21 Kasım 2015 - Cumartesi)
Aşure Günü ve Bid´at Kültü (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
Kurban İbadetinin Psiko-Sosyal Boyutu (22 Eylül 2015 - Salı)
Hz.Peygamberin Sünneti ve Değeri (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Dua Nedir? Nasıl Dua Edilir? (24 Temmuz 2015 - Cuma)
Bir İstismar Mesleği Olan Dilencilik (30 Haziran 2015 - Salı)
Bir Ak Parti Eleştirisi (14 Haziran 2015 - Pazar)
Kutlu Doğum Haftasına Farklı Bir Bakış (20 Nisan 2015 - Pazartesi)
Kanaralaşmak (15 Nisan 2015 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar