Ali Şahin CANOZAN´ın Anısına
Tarih: 10.5.2016 20:48:01 / 1509okunma / 1yorum
Mehmet Ali Öz

Merhum Şair ve Yazar Ali Şahin Canozan´ın Anısına!..
 
 
                 Tarihçi, Araştırmacı-Yazar:Mehmet Ali Öz

Merhum Ali Şahin Canozan abimi ben Sivas İmam Hatip Lisesi orta kısmına ilk gittiğim yıllarda tanımıştım. 
Yıl 1974, Ali Şahin Canozan o zamanlar 30 yaşlarında uzun boylu zayıf bedeniyle sanki adımlarını sayar gibi ağır ağır yürürdü. Yolda giderken bile okuduğu bir kitabın ya da verdiği bir konferansın kendi kendine eleştirisini, faydalı olup olmadığının tahlilini yapardı. Bunu nereden biliyorsunuz diyecek olursanız biz onun sohbetlerine çok katılırdık ve bunu da o yıllarda sormuştuk. Daha sonraki yıllarda dostluğumuz giderek arttı. Tabii ki tarih ve kültür sohbetlerimiz de… 
       Ali Şahin Canozan´ın işi gücü, aklı fikri kitap okumak ve bu okuduğu kitaplardaki bilgileri de özellikle öğrencilerle paylaşmaktı. Onu hemen hemen her sosyal gurup davet ediyor tarihi ve kültürel konularda sohbet vermesini istiyorlardı. O da herhangi bir ücret talep etmeden, erinmeden, üşenmeden bu davetlere icabet edip sohbet ediyordu.
9 Mayıs 2016 tarihinde aramızdan ayrılıp ebedi hayata irtihal etmiş olan muhterem Canozan ile elbette ki pek çok hatıralarımız var, birini okuyucularımızla paylaşayım. Anlatayım ki onun nasıl bir kültür meraklısı ilim aşığı bir kitapsever, kültür taşıyıcısı bir insan olduğunu anlamış olalım ve sizler de bu muhterem insanı az çok tanımış olasınız.
Ali Şahin Canozan maddi sıkıntılarla dolu bir hayat içerisinde zorluklarla okuyabilmiş daha sonra işçilik öğretmenlik, MTA ve Vakıflarda memurluk yapmış 24 yıllık bir memuriyet hayatından sonra emekli olmuştur. 
        Her ne kadar memurluk yapsa da onu mutlu kılan şey mesaisi biter bitmez kitabevlerini gezip, kütüphaneye gidip okumadığı bir kitabı alıp okumak, okuduklarını dostlarıyla paylaşmaktı. Bizler onun anlattıklarından çok şeyler öğrendik.
O, kitapsever muhterem insan,okumaya o kadar çok düşkündü ki, emekliliği dolar dolmaz emekliliğini isteyip, yıllardır çalıştığı kurumdan emekli olur olmaz aldığı paraylakitaplar alıpsahaflık dükkânı açmıştı.Böylelikle, çok sevdiği kitaplığını kütüphaneye sonrasında sahaflığa dönüştürerek      işyerindeki kitaplarını düzenleyip-istifleyip, raf ve ciltcilik yaparak emeklilik günlerini geçirmekteydi.
Tutkunluğunu ve uğraşını emekli olduktan sonra kitaplara yoğunlaştıran, emekli olupta toplu aldığı tüm parasını kitaplara harcayan Canozan, ailesine bile haberdar etmemişti emekli olduğunu ve emekli olduktan sonra aldığı parasıyla kitaplar aldığını. Bir gün eşi evden çarşıya uğrar, pazardan alışverişini yapar fakat cüzdanındaki para aldıklarınakâfi gelmeyince. “Eşim Ali bey´den vakıflara gidip alıp gelir, sizin paranızı öder, aldıklarımı da öyle götürürüm” der işyeri sahibine.
Dükkâncı her ne kadar “Ali bey´i tanıyorum, kalan parayı daha sonrada getirebilirsiniz” dese de hanımefendi kabul etmez ve Ali abinin çalıştığı Vakıflar İl Müdürlüğüne gelir.  “Ali Bey´ibakmıştım” der oradaki çalışanlara. Ali Şahin Canozan´ın arkadaşları “buyur otur yenge” diyerek izzet ikram edip,“hoş geldin” derler. “Ali abi buradan ayrıldı” derler. Hanımı meraklanır ve nereye gitti anlamında sorar. Ali bey´in arkadaşları anlarlar ki Ali Şahin Canozan´ın emekli olduğundan hanımı haberdar değil. Belki çekindiğinden belki de kitap işiyle uğraşmasını istemeyeceğini düşünerek mi,kim bilir? Nihayetinde “yenge” derler. “Ali abi emekli oldu ve buradan ayrıldı, belki size söylemiştir herhalde, emekli oldu ve emeklilik parasını da olduğu gibi kitaplara yatırdığını ve bir kitapçı dükkânı açtığını”söylerler.  
Kadıncağız hemen oradan ayrılarak Ali Abinin açtığı kitap dükkânının adresini sorup öğrenerek bir hışımla yanına gider, Ali Şahin Canozan´ı kitap ciltlerken bulur. Ağzından gelen ne varsa söyledikten sonra, “Ali bey iyi güzel, fakat neden bana bunları söylemeden yaptın?” diye çıkışır. Sonradan dükkâna arkadaşları gelirler ve işi tatlıya bağlar ve eşini de ikna ederler.
Merhum Ali ŞahinCanozan´ın emeklilik hikâyesi işte böyle. Allah kandım diyene kadar rahmet eylesin. Yüce Tanrı rahmeti ve merhametiyle yargılasın, mekânını cennet eylesin. 
Ulaş İlçesinde Sağlık Ocağında çalışırken 2001 yılında Ulaş ilçesi ile ilgili “Bütün Yönleriyle Ulaş İlçesi Tarihi ve Coğrafyası” ve “Ulaş İlçesi şairleri ve Ozanları” adıyla iki kitap hazırlamıştım.Merhum Ali Şahin Canozan´ın çok sayıda şiirleri vardır. Ali Şahin Canozan ile ilgili kısa bir biyografi ve iki şiirini onun hatırasına binaen siz değerli dostlarım ile paylaşıyorum.

Sivas ili Ulaş ilçesinden Şair ve Yazar Ali Şahin Canozan
(Başçayır köyü, 05.02.1945 - Sivas, 09.052016)
05.02.1945 tarihinde Ulaş ilçesi Başçayır köyünde dünyaya geldi. Zara bölgesinden gelerek Başçayır köyüne yerleşen Dodurga Türkmenlerine mensup bir ailenin çocuğudur. Ana adı Zeliha, baba adı Hacı Ahmed. İlkokulu kendi köyünde ilkokul olmadığı için 1959-1963 yılları arasında Deliktaş´ta, Ortaokulu 1963-1966 yılları arasında Ulaş´ta okudu. 1966 yılında da Sivas Ticaret Lisesi´ne kayıtını yaptırdı. O yıllar ailesi maddi sıkıntılar içindeydi. Ali Şahin´in kalacak yeri dahi yoktu. Bu yüzden çok sevdiği okulunu bırakmak zorunda kaldı. İstanbul´a giderek bir yıl çeşitli işlerde çalıştıktan sonra Sivas Ticaret Lisesi´ne yeniden kayıt yaptırdı. 1970 yılında bu okulu bitirdikten sonra bir süre Sivas merkez ilçeye bağlı Kızıldikme ve Akçamağara köylerinde vekil öğretmenlik, 1971-1973 yılları arasındada  askerlik görevini Burdur´da yaptı. Askerlik dönüşü MTA da iki yıl çalıştıktan sonra Vakıflar Sivas Bölge Müdürlüğünde memur olarak çalışmaya başladı. 24 yıl çalıştıktan sonra bu kurumdan 1999 yılında emekli oldu. 1992-2002 yılları arasında Sivas´ta Edebiyat ve Sanat Sohbetleri ve Mısra Yağmurları adlı televizyon programları hazırlayıp sundu. 
Sivas´ta Lisede okuduğum yıllarda Ali Şahin Canozan´ın dini ve kültürel ağırlıklı verdiği seminerlerine katılırdım. O tarihlerde kendisine Sivas´ta “Ayaklı Kütüphane” diyorduk. Ali Şahin Canozan kendisini kültürel yönden bu denli yetiştirmişti.
      Din, tarih ve kültür konularında çok sayıda inceleme ve araştırmaları bulunan Ali Şahin Canozan´ın Revak, İslam Güneşi, Gurbet, Sivas Altıncı Şehir, Sivas Kültür Sanat dergilerinde ve Anadolu gazetesinde makaleleri,  yazıları yayınlanmıştır. Ulaşlı Şair Ali Şahin Canozan, çocukluk yıllarında DeliktaşlıRuhsatî Baba ve Minhaci´nin şiirlerini köy düğünlerinde okumakla, yine -Sivas ve çevresinde gençlerin uzun kış gecelerinde bir araya gelerek çeşitli orta oyunlarını sergiledikleri, eğitici toplantılar-‘ın yapıldığıferfana gecelerinde usta malı türküleri köy odalarında söylemekle geçirmiştir. Yıllar geçtikçe Ali Şahin´in şiire merakı artmış ve kendisi de şiir yazmaya başlamıştır. Şiirle yaşamak onun için vaz geçilmez bir tutku olmuştur. Bu yüzden şiire olan düşkünlüğünü bir dörtlükte şöyle getirir;
“Türkü benim ekmeğimdir aşımdır,
Anamdır, babamdır, öz gardaşımdır
Ölürsem kabrimde mezar taşımdır
Aman dostlar bana türkü söyleyin”

Şiirlerini hece vezni ile yazıp, irticali olan bir âşıktı. Ali Şahin Canozan´ın özel kitaplığı oldukça zengindi. Okuma merakı yüzünden her gördüğü kitabı satın alıp her konuda kendisini bilgi sahibi yapmıştı. Bir ara “Garip Ozan” mahlasını kullanmış olan Ali Şahin, mahlas olarak “Canozan” mahlasını da kullanmaktaydı. 300 den fazla şiiri bulunan Ali Şahin Canozan´ın yayımlanmış dört  eseri mevcut olup,  bunlardan ilki, 1992 yılında yayımladığı “Aşık NoksaniHayatı ve Şiirlerinden Seçmeler”, ikincisi 1994 yılında çıkardığı“Âşık Seyyid Yalçın´ın Hayatı ve Şiirleri”, üçüncüsü 2004 yılında yayımladığı “Kertme Akçamescitli [Şenyurt] Aşık Mesleki Hayatı-Sanatı ve Tâkipçiler” ve son kitabıda Sivas Belediyesi´nce 2015 yılında çıkarılan Akşam Hüznüolan kitaplardır.

9 Mayıs 2016 tarihinde Sivas´ta vefat etmiştir.

Şiirlerinden örnekler:

O´nu Görüyorum

Her mekânda, altı yönde
Ben hep O´nu görüyorum
Doğan ayda batan günde
Ben hep O´nu görüyorum

Güvercinin Hu Hu´sunda
Rüzgârın uğultusunda
Her çiçeğin kokusunda
Ben hep O´nu görüyorum

Turnalar konar ovaya
Kimisi döner yuvaya
Baktıkça suya-havaya
Ben hep O´nu görüyorum

Gafil, dünya kavgasında
Hep madde ihtirasında
Mazlumların duasında
Ben hep O´nu görüyorum
Ali Şahin Canozan

 

Vefasız Dostlara

Dostlar adımı anmaz oldular
Sadakat mıdır bu, vefamıdır bu?
Yılda bir yol mektup salmaz oldular
Hey felek yaptığın reva mıdır bu?

Hafızamda hâtıralar saklıdır
Unutan haksızdır, anan haklıdır
Şimdi dönen güvensizlik çarkıdır
Dönek dediğimiz dünya mıdır bu?

Kederlenme dostum, Rabbine güven,
Yalnız O´dur bizi gerçekten seven
Bizi böyle gurbet ilde eğleyen
Beddua mıdır bu, dua mıdır bu?
Ali Şahin Canozan

 

Masallaşan Mâzi

Ben sorayım, siz söyleyin erenler,
Beş bin yıllık mâzimizden ne kaldı?
Üç kıtaya Türk mührünü basmıştık
Nerde, şimdi mâzimizden ne kaldı?

Tuğrul beğler, Alparslan´lar, Yavuz´lar
Onlar anıldıkça yüreğim sızlar
Nerde bülbül gibi öten kopuzlar?
Tarımızdan sazımızdan ne kaldı?

Eski günlerdeki kokuş nerede?
Eski ırmaktaki akış nerede?
Nakkaş nere gitti, nakış nerede?
Hattımızdan-yazımızdan ne kaldı?

Canozan´ın bağrı yanar gövünür
Ecdat tarihini okur dövünür
Haklı biziz, yabancılar övünür
Haklı olan tezimizden ne kaldı?
Ali Şahin Canozan

Anahtar Kelimeler: Şahin, CANOZAN, Anısına
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ahmet TORUN
23.8.2016 11:07:42
Hocam cennet mekan ali abi bu ve bunun gibi nice yazıları ve duaları hakkediyor allah razı olsun rabbim ali abiye rahmetiyle muamele eylesin sizede hayırlı ömür ihsan eylesin inşallah allaha emanet ol.
Yazarın Diğer Yazıları
Ali Şahin CANOZAN´ın Anısına (10 Mayıs 2016 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:35 12:36 15:00 17:18 18:50
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar