4. Sivas Kitap Fuarı
Tarih: 2.7.2015 09:44:13 / 3051okunma / 1yorum
Orhan Karahan

Dikkate alınır mı bilmem http://www.sivasilozelidaresi.gov.tr/ adresinden, 4.sü yapılması planlanan Kitap Fuarı ile ilgili paylaştığım düşüncelerimi siz değerli okurlarla paylaşmak istedim ki; varsa sizin de bir öneriniz sizde Sivas Özel İdaresi´nin web sayfasından görüşlerinizi paylaşın…

Daha Önce Düzenlenen Sivas Kitap Günleri´ni Takip Ettiniz Mi, Düşünceleriniz Nelerdir? 

Kitap adına, eğitim adına, kültür ve sanat adına her kimin bu işin yapılmasında zerre emeği varsa teşekkür ederek başlayalım söze. İnsana, insanın gelişimine, aydınlığa, çağdaşlığa yönelik bir etkinliktir Kitap Fuarları. Şehrin havası değişir; şehirde edebiyat, kültür sanat konuşulur, şehir kendini yeniden bulur.

* Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi Kitap Fuarının neresinde duruyor. Eğer içinde olup ta fuar tarihini eğitim – öğretim takvimine göre önermedilerse bu ayrı bir handikap yok içinde değillerse, tasarım ve uygulama aşamasında Milli Eğitim ve Üniversitenin olmadığı bir fuar nasıl olur bu ayrı bir handikap. Üniversite ve Milli Eğitim mutlaka bu işin organizasyon şemasında yerini almalı.

Çocuklarımızı kitaba dokundurmak adına, Kitap Fuarı; Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilköğretim okulları ile Cumhuriyet Üniversitesinin bire bir katılımı ile yapılmalı ki, bunun için en uygun mevsim Nisan veya Mayıs ayıdır.

Fuarın Eylül ayına dayatılması, 50 bin civarında üniversite öğrencisini 150 bin civarında da ilköğretim, lise öğrencisini yok saymaktır. Binlerce öğrenciyi yok saymamak adına Fuar tarihinin tekrar gözden geçirilmesi elzem bir durumdur.

Ülkemizde yapılan diğer fuarların tarihleri de göz önüne alınarak, Üniversite´nin ve İlköğretim okullarının açık olduğu bir zaman dilimi belirlenmeli. İlla 4 Eylül tarihi şart değil, Nisan veya Mayıs ayı içerisinde bir tarih belirlenebilir.

Yakın komşumuz Malatya örneğinde olduğu gibi, halkı ve okulları yapılacak kitap okuma etkinlikleri ile fuara hazırlamak lazım. Eğitimin her kademesinde okuma günleri, okuma bayramları, kitap çalışmaları yapılarak ve ailelerinde işin içine katılarak, toplumu kitapla tanıştırmak lazım.

* Fuarın ve şehrin tanıtımı için nasıl bir reklam stratejisi belirlendi, PR çalışmaları ve Halkla İlişkiler çalışmalarında hangi yol izlenecek. Afiş ve ilanlar hangi illerin Televizyonunda, Radyosunda, Gazetesinde, Bilboardlarında yer alacak. Kitap ve Sivas gündeme nasıl oturacak? Bu nedenle Fuar kararı alındığı tarihten itibaren reklam ve halkla ilişkiler çalışmalarına başlanılması gerekli. Fuarın mutlaka; afiş, tv ve radyo reklamı, gazete ilanları hazırlanarak çevre il ve ilçelerde duyurusu yapılmalı,

* Sponsor çalışmalarında ulusal ve uluslararası firmalarla mutlaka irtibata geçilmeli. Bu noktada Sivas TSO önemli rol oynayabilir. Sivas´lı işadamları, eğer Sivas´ın geleceğine ışık tutmak yön vermek noktasında bir çaba gösterme gayretinde ise, (ki sanmıyorum) orda yapılan her bir etkinliğe sponsor olarak, ekonomik destek vererek bu fuarın daha da büyümesine katkıda bulunabilir.

* Yelpazenin hep bir tarafı değil de, birazda diğer tarafından birkaç yayınevi dahil edilebilir. Adı farklı ama misyonu aynı yayınevlerine köşe başı verilip, diğerleri dışarda bırakılmamalı. Sanki Cemaat ve Milli Görüş çizgisine angaje olmuş Yayınevi ve Yazarlardan teşkil bir fuar izleniminden ziyade yine Malatya örneğinde olduğu gibi; Evrensel Yayınevi ile Diriliş Yayınlarının yan yana buluşturabilecek bir fuar olmalı.

3 yıldır nerdeyse hepsi birbirinin aynı, tıpkıbasım yayınevleri; o zaman ne gerek vardı ki fuara, zaten Kepenek caddesinden ve Paşa Camii altındaki kitapçılardan o kitapları alabiliyoruz. Fuarların öncelikli amacı, okuyucunun ulaşamadığı kitaplara ulaşması değil midir?

Hatırlarsanız önceki dönemde fuara katılan Şair, Sunay AKIN´ın söyleşisinde bahsettiği gibi “her biri ayrı güzelliktir, nohutun, fasülyenin, buğdayın, kayısının, üzümün. hepsinin tadı farklıdır ama en önemlisi hepsinin ortak tadı AŞURE”…  Düzenlenecek Fuarda da her kesime eşit mesafede, işte bu ortak tat da olmalı, bize yakıştığı gibi. Bölücü ve yıkıcı olmadıkça her görüş ve düşünceye açılmalı Sivas Kitap Fuarı´nın kapıları.

Yayınevlerinin, Sivas Bayi ve temsilcileri yerine birebir Yayınevleri ile irtibata geçilerek Yayınevlerinin! gelmesi sağlanmalı.

* İklim ve hava şartları göz önüne alınarak Fuar alanı kapalı bir alan olmalı ama illa açık havada yapılsın diye ısrar ediyorsanız da, giriş çıkışlarda mutlaka turnikeler olmalı ki, sayısal verileri tespit açısından önemli. Sahi şimdiye kadar kaç kişi gezdi Sivas Kitap Fuarını, kaç kitap satıldı, ortalama fuarı gezen kişi başı düşen kitap sayısı ne kadar, kitap çeşitliliğinde satış rakamları hangi sıralamada, hangi sistemle tutuldu bu istatistiki veriler?

* Satıcıların (su, şeker, simit v.s.) mutlaka kitabın olmadığı bir yere alınması lazım, kitabın içinde buzzzzzz gibiii soğuuuuuk suuuuuuuuuuu pek gitmiyor…

* İl Kültür Müdürlüğü´nün Sivas´ta yaşayan yazar ve şairlere daha çok sahip çıkması gerekli.

* Akşam 17´de başlayan söyleşi ve imza günü program saatlerinin, kamu mesai saatleri dikkate alınarak, 17:30 – 18:00 gibi düzenlenebilir.

Daha Önce Düzenlenen Kitap Günlerine 5 Üzerinden Kaç Puan Verirsiniz?

3

4. Sivas Kitap Günleri´nde ´Onur Konuğu´ Olarak Kimleri Görmek İstersiniz?

Sezai KARAKOÇ

4. Sivas Kitap Günleri´nde Etkinlik Programına Dahil Edilmesini İstediğiniz Etkinlik Tavsiyeniz Nelerdir?

- Söyleşi, imza günleri, mini konserler, şiir dinletileri.

- Çocuklara yönelik kitap okuma yarışmaları, müzik, boyama gibi çocukların daha çok katılacağı sanatsal etkinlikler.

- Fuar süresinin en az 10 güne çıkarılması. 

4. Sivas Kitap Günleri´nde Hangi Alanda Daha Çok Yazar Görmek İstersiniz?

Tarih, Edebiyat - Şiir

4. Sivas Kitap Günleri´nde Hangi Yazarları Görmek İstersiniz?

Hilmi Yavuz, Haydar Ergülen, Gülten Akın, Murathan Mungan, Ahmet Oktay, Zülfü Livaneli, İskender Pala, Ahmet Ümit, Elif Şafak, Canan Tan, Ayşe Kulin, Ataol Behramoğlu, Bejan Matur, Doğan Hızlan, Yılmaz Özdil, Soner Yalçın, Hayati Bice, Ahmet Taşağıl, Erhan Afyoncu, Yusuf Halaçoğlu, İlber Ortaylı, Murat Bardakçı, Sinan Meydan...

4. Sivas Kitap Günleri İçin Düşündüğünüz Slogan Var Mı?

Kitaba dokun! Şimdi...

 

o_karahan@hotmail.com

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ahper DELİCAN
2.7.2015 10:57:01
NİSAN MAYIS AYINDA SİVAS´TA YAĞMURDAN KİTAP GÜNLERİ DÜZENLEYEMEZSİNİZ...KALDI Kİ BU SENE HAZİRAN DA DAHİ YAĞMUR ARA VERMEDİ...4 EYLÜL RUHU İÇİNDE YAPILAN ETKİNLİKTE HEM SİVAS´TA OKUYAN ÖĞRENCİLER ERKEN DÖNÜŞ YAPMAKTA, HEM SİVASLI OLAN DIŞARDA OKUYAN ÖĞRENCİLER SİVAS´TAN GEÇ AYRILMAKTA HEM DE GURBETÇİLER GENELDE BU TARİHTE SİVAS´TA OLMAKTADIR...İLKÖĞRETİM LİSE ÖĞRENCİSİ (150 BİN) ZATEN SİVAS´TADIR...ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU DA ÖYLE KEZA...YAZARLAR TARİHİ DOKUYA HAYRAN AYRILMAKTA, AÇIK HAVADA OKSİJEN SOLUMAKTADIR...(SICAK BUNALTICI ÇADIRLARDAN BIKMIŞLAR.FUAR MERKEZİMİZDE OLMADIĞINA GÖRE)...OKUMA ETKİNLİĞİ DE ÖZELLİKLE SEVGİ EVLERİNDE KALAN ÇOCUKLARLA YAPILMAKTADIR...AFİŞ, REKLAM BİBOARD VE TV GÖRSELLERİ TÜM İLÇELER VE ÇEVRE İLLERE DE DAĞITILMAKTADIR...SPONSOR OLARAK TAVSİYELERİNİZ GÜZEL ANCAK SONUÇTA BEKLENENİ VEREN YOK...YAZAR KONUSUNDA BU YIL YAPILAN ANKETLE HALKIN BEKLENTİLERİNE KULAK VERİLECEKTİR...BELİRLEYİCİ HALK OLMUŞTUR...3 YILDIR AYNI YAYINEVLERİ GELMEMİŞTİR BUNU WEB SİTEMİZDEN GÖREBİLİRSİNİZ...İKLİM KOŞULLARI AÇISINDAN ÖNERECEĞİNİZ KAPALI BİR MEKAN VARSA (TABİ ZİYARETÇİ SAYISINI ETKİLEMEYECEK) GÖRÜŞLERE AÇIĞIZ....BİLDİĞİNİZ GİBİ NEREDE SEYYAR ORADA SATICILAR...KALDI Kİ KAPIDAN KOVSANIZ BACADAN GİRER...YEREL YÖNETİM MECLİS KARARI İLE SEYYARA DUR DİYEBİLİR...SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNLERİ DE ULAŞIM İMKANLARI (YAZARLARIN UÇAK-KARAYOLU SEYAHATİ) DÜŞÜNÜLEREK AYARLANMAKTADIR...ESEN KALIN...
Yazarın Diğer Yazıları
Fidye, Sadaka ve Asgari Ücret (17 Haziran 2015 - Çarşamba)
Milli İrade! (08 Haziran 2015 - Pazartesi)
Ne mutlu onlara... (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
Yaşasın 1 Mayıs! (29 Nisan 2015 - Çarşamba)
Sivas`ın Vekilleri! (17 Nisan 2015 - Cuma)
Taban, Temayül, Kontenjan… (09 Nisan 2015 - Perşembe)
ADALET ve TERÖR! (05 Nisan 2015 - Pazar)
Farkında mısınız? (27 Mart 2015 - Cuma)
Paralel Kime Paralel… (25 Mart 2015 - Çarşamba)
Şiirin Kalbine Yürümek! (17 Ekim 2014 - Cuma)
?Gölgelerin Gücü Adına!? (02 Ekim 2014 - Perşembe)
Eylül ve Yağmur* (23 Eylül 2014 - Salı)
Zamanı Gelmişti... (15 Eylül 2014 - Pazartesi)
Fuar İzlenimlerim (08 Eylül 2014 - Pazartesi)
Fuar sızım... (19 Ağustos 2014 - Salı)
2015`e Kalmaz... (13 Ağustos 2014 - Çarşamba)
Yeter Artık ! (24 Haziran 2014 - Salı)
Nerde Duruyorum! (15 Haziran 2014 - Pazar)
"Kader !" (20 Mayıs 2014 - Salı)
Ölüm, kaç yaşındasın? (06 Mayıs 2014 - Salı)
?Yıkın Bari !? (22 Nisan 2014 - Salı)
Burdayız ! (16 Nisan 2014 - Çarşamba)
Hayırlı Olsun... (31 Mart 2014 - Pazartesi)
Çeşitleme ! (12 Mart 2014 - Çarşamba)
Eleştir, ... (03 Mart 2014 - Pazartesi)
Ayağa Kalkma... (23 Şubat 2014 - Pazar)
Proje Değil Ekip (10 Şubat 2014 - Pazartesi)
Seçim Telaşı... (13 Ocak 2014 - Pazartesi)
Yarim Kaldı... (01 Ocak 2014 - Çarşamba)
Susalım ! (14 Aralık 2013 - Cumartesi)
Derdiyar... (05 Aralık 2013 - Perşembe)
Yol Bilmezler... (17 Kasım 2013 - Pazar)
Batan Güneş... (09 Kasım 2013 - Cumartesi)
Yaşanılabilir Şehir (03 Kasım 2013 - Pazar)
Buruciye... (23 Ekim 2013 - Çarşamba)
NEREYE... (10 Ekim 2013 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:35 12:36 15:00 17:18 18:50
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar