Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yusuf Ağah Yazdı
Tarih: 13.9.2018 04:38:54/ 1500okunma / 0yorum

Yükselen Dolara Karşı,Yükselen Vicdan

Bir önceki köşe yazımda vatandaş olarak devletimize ne kadar sahip çıkar vatandaşlık görevimizi yerine getirirsek geleceğimizi daha iyi inşaa edeceğimizden bahsetmiştim.Bu yazımda hükümet veya devlet politikasının neden ekonomimizde yaşana olumsuzluklara karşı eksik savunmasız plansız, projesiz göründüğü konusudur.

Şu an vatandaş olarak ekonomik durumdan kaynaklanan ve yaşatılanlara akıl sır erdirebilmekte güçlük çekmekteyiz.Bakıyoruz iğneden ipliğe her şeye zam .Yapılan zamların miktarını kim belirliyor, neye göre zam yapılıyor anlamış değiliz.Memlekette biraz dolar yükselse kıriz belirtileri olsa kapitalist düzen bu olayları daha da abartarak bu durumdan nasıl kar elde edebiliriz hesapları yapmakta ve faturasını vatandaşa keserek zor duruma düşürmektedir.

Doların yükselmesini bahane ederek bu çoğu ürünlere yapılan zamlar , doların eski seviyelerine düştüğü zaman tekrar eski fiatlarına dönecekler mi sormak lazım.Hükümet bazı tedbirler almaya çalışmakta fakat bunun yansımasını vatandaş görememektedir.Üretimi daha da artırmak ve kamudaki israfın önüne geçilmesi gerektiği , burdan ekonomimizin çok yara aldığı herkes tarafından belirtilmektedir.

Bankaların kredi faiz oranları ayrı bir mesele. Devlet denetleyici ,planlayıcı olma özelliğini en iyi şekilde kullanmalıdır.Kullanmadığı takdirde toplumu sünger gibi emen bir tabaka meydana gelmektedir.Örneğin tarım memleketi dediğimiz ülkemizde buğday üretiminin olduğu bir yerde ilk önce una yapılan zammı anlamakta güçlük çekiyorum demek ki daha ciddi bir tabiat olayı veya farklı durumlar gelişse ekmek kara borsaya düşecek.Devletin elinde stok yok mudur ? Zor günler için bir şeyler planlanmamış mıdır? Hayret etmekte ve böyle bir algının meydana geldiğini görmekteyiz. Milletin cebindeki parayı nasıl çarpabilirim düşüncesinde olan Fırsatcıya ,Fesatcıya neden müsaade edilmektedir?Ramazan ayı gelmeden pideye,sebzeye meyveye zam,Kurban bayramı gelmeden kurbanlık hayvana zam.Kandırmaya kalktığınız kendi vatandaşınız.

Dünyada birçok önemli ekonomik rol model alabileceğimiz ülkeler varken neden uygulamıyoruz.Tamam siyasi , jeopolitik,sosyal ve dini konumumuzdan dolayı bir çok mücadele vermekteyiz bize yaptırım uygulanmaya çalışılmakta burasında hem fikiriz fakat biz ne yapmalı bu baskılardan ne kadar zarar görmeden atlatabiliriz onun hesabını yapmalıyız tabiki devlette hesap uzmanları ekonomistler yetişmiş personellerimiz vardır fakat bu rahatsızlığı Sivas Postası yazarı olarak yazmaya kalkışıyorsam vay gelmiş bu ekonominin başına. Çok zengin bir ülkeyiz fakat devlet politikası olarak her zaman tasarruflu olmamız gerekirken ani kriz durumlarında hemen lojmanları satmak araçları azaltmaya gitmek plansızlık olarak algılanmaktadır.

Gerek varsa satılır,gerek yoksa satılmaz bir şey devamlı gündeme gelmez. Tasarruf tedbirleri konusunda şimdiye kadar yerelde yöneticiler ne yapmıştır ,nasıl örnek bir davranış ortaya koymuştur buna bakmak gerek çünkü devletin yereldeki temsilcileridir.

Sayın Vali Davut Gül göreve geldikten sonra makam aracı olarak kendisinden önce çok fazla paraya alınmış Audi marka aracını sattırarak bundan elde edilen parayı kamu yararına kullanmıştır.Fakat bakıyorsunuz Vali´nin israf olarak gördüğü şey Üniversite rektörlük olarak bir şey ifade etmemiş olacakki göreve geldiği günde ilk yaptığı icraatların başında aracını Audi ye çevirmek olmuştur.

Yine Vali Davut Gül´den önce ne yazık ki İl özel idaresinin kendine ait tekel ara sk.bulunan çok güzel lojmanları varken burası boşaltılmış sultan şehir diye anılan siteden daireler alınmıştır.Kongre Binası nın restorasyon harcamalarının köylere hizmet götürme birliği üzerinden yapıldığı çok büyük paranın harcandığı söylenmektedir.Köylerin kalkınması için ayrılan parayı başka iş için harcamak uygun mudur?

Kamu kurum ve kuruluşlarının içerisinde yıllardır mdr. yapan aynı görevde olan kişiler vardır.Neden görevde değişiklik düşünülmemiş kuruma farklı bir bakış açısı, canlılık getirir düşüncesi oluşmamıştır. Oda başkanları ise ayrı bir vakıa maaşlar güzel makam araçlarıda vardır herhalde esnafla sadece kredi meselesinde karşılaşır esnafın ,toplumun sıkıntısı mı var dır umursanmaz hiçbir zaman. Her kim yanlış iş yaparsa yapsın bu yanlışlar gözden geçirilmeli ve düzeltilmeli ve hesap sorulmalıdır.

BU millettin malıdır devamlı kul hakkı diye bahsediyorsunuzya iş te en büyük kul hakkı budur. Almanya´nın Münih denilen büyük bir şehrinin güneş enerjisi ile aydınlatıldığı ifade edilmektedir.Sivas Belediyesi ikidebir kaldırımları, sokak lambalarını yenileyeceği yerine böyle bir proje üzerine çalışsa idi yine kazanan ekonomimiz ve şehrimiz olacaktı.Mevlana tüneli iyi düşünülmüş bir proje fakat yine buraya harcanan devletin parasının çok yüksek olduğu konuşulmaktadır.

Belediye kimsenin şahsi iş yeri değildir hesap verilmelidir şeffaf olmalıdır. Sivas Postası defalarca yazmasına rağmen en basit olarak Yıldız dağı kayak merkezi ve çevre köylerinin enerji giderleri rüzgar gülü veya güneş enerjisi kullanılarak ekonomiye katkı sağlanılması gerektiği dile getirilmesine rağmen bir proje ortaya konmamıştır.Devamlı zarar edildiği söylenen kayak merkezine harcanan para ekonomiye tekrar girdi olarak dönmemiştir. Örnek göstermemdeki amaç neden hatalarda ısrarcı olunduğudur.Birçok devlet kaynaklarındaki harcamaların bakıyorsunuz ciddi bir planlaması ve öncelik sırası göz önünde bulundurulmadan yapıldığını görmekteyiz.

Vatandaş ve basın olarak hesap sorma sorgulama ,eleştiri hakkına sahip olduğumuzu düşünüyoruz.Bizim felsefemiz İyi olanı övmek kötü olana fırsat vermemek,devlete,millete zarar verenlere karşı riyasız,hesapsız,dosdoğru dik durmaktır. Devlet personeli olan birisine aynı zamanda bir kendi şirketinde veya kurumunun yönetiminde görev verilmesi en doğal bir şey , katkı sağlasınlar ,fakat bu huzur hakkı(Alınan kararlara imza atmak)adı altında ayrı bir ücret ödenmesini de anlamış değilim bazen de bakıyorsunuz hep aynı adamlara bu görev pay edilmiş. Vatandaşı nın üretime katkı sağlaması için düşünülen birçok projelerin yeterince anlaşılmadığı ve kontrol edilmediği için maksadına ulaşmadığı bunada en önemli örnek işkur tarafından düzenlenen typ projeleridir.

Bu projeden alınan personel kamuda neden görevlendirilmektedir zaten kamuda personel fazlalığı yok mudur?

En iyi uygulayan müessese ESTAŞ olmuştur.Proje kapsamında aldığı personele işi öğreterek üretim yapmasını sağlamış ve sonrasında devamlı istihdam etmiştir.Yine bir çok kamu kurum ve kuruluşlarındaki lhale bedelleri ve sonrasında yaşananlar Belediyenin,kamunun hangi birini yazacağım yazmaktan utanıyorum.

Üç kuruşa mal edilmesi gereken şeyin on liraya mal edildiğini duymaktayız.Yazık bu toplum her şeyin en iyisini en güzelini hak ediyor.Devlet , denetleme mekanizmasını en iyi şekilde kullanmalı her türlü konuya ciddiyetle eğilmelidir.Devlet kendisini zarara uğratanlardan itibarsızlaştırmaya kalkışanlardan hesap sormalıdır.Aman bu bizim siyasetçimiz müdürümüz personelimiz duyulmasın diye üzerini kapatma yoluna gidilmemeli .Bu olayların üzerine gidilip hesap sordunuz mu kazan devlet ,millet ve siyaset olacaktır. İdare ,idareden ibaret olmamalı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yükselen Dolara Karşı Yükselen Vicdan
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MHP, "ŞAH" Dedi!
MHP, "ŞAH" Dedi!
MHP, SİVAS´ın tanınmış isimlerinden olan Memet ER ile seçime girecek.Başarılı ve SİVAS sevdalısı biri olarak bilinen ER´in şehirdeki siyasi dengeleri alt üst ederek Başkanlığı alabileceği yorumları yapılıyor..
Türk´e Uzak, Türkçeye Tuzak
Türk´e Uzak, Türkçeye Tuzak
Haydar MERMER Yazdı!
SİVAS´a Genel Bakış
SİVAS´a Genel Bakış
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Bunu da Duy SİVAS!
Bunu da Duy SİVAS!
Eş dost, akraba kadrolaşmaları ile gündemden düşmeyen Üniversitemizin, akademik olarak ne yaptığı merak konusu. Ehliyet, liyakati, işinin ehli gibi evrensel değerlerin ne zaman baş tacı edileceği ise hasretle bekleniyor.
Yıldız´ın KARI SİVAS´ın Kârı
Yıldız´ın KARI SİVAS´ın Kârı
Yıldız Dağı kayak merkezi kış turizmi için halkın hizmetinde. YILDIZ DAĞI´nı ise, tamamlanmasına bir yıl kalan KARADENİZ-AKDENİZ bağlantı yolu abad edecek. KAR olmayan KARADENİZ sahillerinden insanlar kışın bu yolun bitmesi akabinde 2 buçuk saatte SİVAS´ta olacaklar. Ayrıca KARADENİZ´den SİVAS´a beş değişik yol güzergahı da yeniden gündemde…
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Bir yörenin en İyi gözlemcileri dışarıdan gelip, orada bîr müddet kalanlardır. Onların bakış açıları tarihe not düşer mahiyettedir. Sabahattin Karagöz´de ekmeğinin ve ideallerinin bir savaşçısı olarak öğretmenlik hayatının ilk göz ağrısı Sivas´a gelir. Genç bir öğretmenin hayallerini, umutlarını ve yarınlara dair düşüncelerini samimiyetle irdeleyelim dedik. Sabahattin KARAGÖZ ile Altınyayla İlçesi Deliilyas Beldesinde, kaderin ördüğü görev yıllarını konuştuk…
"SIR"
"SIR"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Deniz gibi berrak suyu, bir birinden farklı kuş türleri, eşsiz doğası ve seyir alanları ile keşfedilmeyi bekleyen Hafik Gölü, her ne hikmetse değerlendirilemiyor. SİVAS İl Özel İDARESİ vasıtasıyla artık bu eşsiz doğa harikasının değerlendirilmesi bekleniyor...
Seçim Sathı
Seçim Sathı
Üzeyir YİĞİT Yazdı
UFKA BAK UFKA!
UFKA BAK UFKA!
Komşumuz MALATYA, Sinema dünyasının önde gelen isimleri ile 8. FİLM FESTİVALİNİ yaparken, SİVAS “Etli Pideyi” tescil ettirip, sosyal deney ile deyim yerindeyse “dilenciliği” özendiriyor.
Bölük Pörçük
Bölük Pörçük
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
Buhara´dan SİVAS´a II
Buhara´dan SİVAS´a II
İbrahim BALABAN Yazdı...
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Güzel insanlar, güzel izler bırakırlar insan hafızasında…Varlar ve yoklar içinde devinip duran dünya, zarif bir insanı konuk etti az bir zaman… Ve o iyi insanlar, doru atlara binerek, sonsuzluğa doğru uzanıverdiler apansız…
Yeni Bir SİVAS Düşlemeli
Yeni Bir SİVAS Düşlemeli
Çekememezlik, bir birinin kuyusunu kazma, ben olmayayım sen de olma türü sığ zihniyet tortuları bir kenara bırakılarak, “biz varız ve bütün hayalimiz şehrimizin ortak geleceğidir” felsefi derinliğine odaklanma zamanıdır…
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar