Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
Tarih: 8.10.2019 21:28:15/ 375okunma / 1yorum

HARP MEYDANI YÜREĞİMDE BİR YORGUN SÜVARİ        

Ağlamaklı yüreğimden kırık dökük sözcükler düşüyor ansızın. Boynu bükük şarkılara sığıntı münzevilikte yorgun akşamlar iner gönlüme.  Aklın son raddesinde yaşanmış imtihanlar geçidi hayat.

İnada namzet bir yaşamdır süregelen.

Hafakan kaplı tedirginlikler saklı yürekler harmanı bedenler.. Koynunda umut saklı günlerin kovalamacası…

Biteviye kederlerin yorgun cümlelerine mahkum sualler.. Niçinler, nasıllar kısır döngüsüne ipotek zihinler sarmalı.. Neşeye hasret yorgun cümleler biriktirir dudaklarım.  

Dile pelesenktir kavi serzenişler...

 Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman.

 Silkelenen ruhun damıtılmış sabrına teslim hayatlar geçer usul usul.

Dert üstüne dert katlar sabır, katmer katmer.  .

Şöhretlere adanmış yılışık aşklar süreği yaşam. Yükünü dertten almış keder kervanları yürür zaman sahnesinden. Yorgun gülüşler bitkin yüreklerin sancılı tercümanlığını yapıyor bıkmadan. Zoraki tebessümlerin ağırlığı çöker dizlere. Sürür bedenleri ayaklar son gayretin evecenliği ile.

 Keder biriktiren yılların armağanıdır sine yangısı.

Yılların verdiği binbir derde korunaktır yüreğim. Sabra meskun sessiz geceler, aydınlık sabahların hasretini saklar. 

Dert üstüne kesilmiş türküleri kalır vefasız hayatın.  Yarınlara elveda demenin arifesidir kara günler.

Kudretli cümlelerin ilhamı yaşanmışlıklar, seçilmişlik hissinin payandasıdır yiğit duruşlara.

Seviyorum derdimi kitap üstüne yemin. Sevda umuda emanet yadigar.  Gözler ufka çakılı, yürek tetikte… Buğulu gözlerde umudun kutup yıldızı.. Ağır aksak hayatta acılara terkili gülüşler…

Koyun koyuna büyür zıtlıklar. Bir yan acı, bir yan sevinç. Bir yan dert, bir yan deva.  Bir yan kırık dökük, bir yan umudun ardına saplı mahzun bakışlar.

 Uzun uzadıya giden dert kervanının nakıs cümleleridir kalemimden dökülen.

Yüreğin sükutunun haykırışıdır sarsak cümleler. Yüreğin vurgununa adanmış şarkılar harmanını savurur deli gönül. Yürek harp meydanı, bedenler son silkinişin bitkin süvarisi.  

Mecalsiz bir kükreyişle çırpınıyor kaypak zamanın son delikanlısı.

Yalan hayatların pişmanlıklarıdır artakalan zamandan. Ahlara terkip yorgun cümleler manzumesidir tutturduğum. Kırık gönlün avuntusu belki de..  

 Hayaller büyüten çocukluğumun hasretidir mecalsiz zamanların hayat iksiri.

Yüreğe düğümlü cümlelerin ardı sıra koşaradım giden çocukluk…  Hikmete adanan suskunluklarıdır ruhun sessizliği. Ah yüreğime kederlerin mirasını armağan eden çocukluğum!  Verin bana büyümemiş hayallerimin sırça saraylarını.

Açılır mı bir daha al perdeler pembe düşlere? Dirilir mi tekrar yenik yüreğin bitkin süvarisi.? Haykırır mı tekrar gönlün kahraman akıncısı... Dağıtır mı deli rüzgâr uzaklara çakılan çakmak gözlerin mahzun buğusunu? Dağıtır mı fırtınalar yüreğin vurgununa üşüşen sinsi düşmanları? Alır mı tekrar kader şefkat kucağına bir bebek gibi. 

                                                                                          

                                                                                                EMSALİ KARADUMAN

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yorgun Süvari
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Selim
22.9.2018 19:34:11
Ozanlar şehri, yiğitler membaı Şarkışladan yükselen bir haykırış. Kaypak zamanın yüzüne çarpılan bir manifesto. Yüreģine sağlık Emsali Hocam...
Nasıl DUA Edilmeli?
Nasıl DUA Edilmeli?
Ömer Yıldız Yazdı...
EMEKLİ OLUYOR!
EMEKLİ OLUYOR!
SİVAS´ta göreve başladığı günden bu yana şehirle ünsiyet kurmada zorluk çeken İl Müftüsü AKKUŞ´ın önümüzdeki günlerde emekli olarak SAKARYA´ya yerleşeceği öğrenildi.
BUYRUK Ailesinin Acı Günü!
BUYRUK Ailesinin Acı Günü!
SİVAS´ın yetiştirdiği çok değerli bilim insanlarından Prof. Dr. Ertan BUYRUK´un abisi İlhan BUYRUK Sonsuzluğa uğurlandı.
UFKA BAK UFKA!
UFKA BAK UFKA!
Dünya baş döndürücü bir yarış halinde ekonomik gücüne güç katarken, SİVAS´ta horoz dövüşleri yaşanıyor. Köy mantığı zihniyetinden çıkamayan şehir her geçen gün köyleşmeye doğru emin adımlarla ilerliyor.
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Şehrin TEK ÖZGÜR GAZETESİ Sivas Postası, ortaya koyduğu düşünceler, şehre dair ürettiği projeler ile gerek il içinde gerekse il dışında ki okurların dikkatini çekiyor.
GÖL KURTARILACAK!
GÖL KURTARILACAK!
Dünyadaki tek HİTİT GÖLÜ olan 1900 rakımdaki SUPPİTASSU´nun yolu yapıldı.
Sen UYU SİVAS!
Sen UYU SİVAS!
Tarihi KULMAÇ DAĞLARI´nın eteklerinde bulunan şifalı “KOKMUŞ SUYU” değerlendirilemiyor.Böbreklerdeki taşları düşüren ve idrar yolu hastalıklarına iyi gelen tarihi kaynak su, kaderine terk edilmiş bir durumda. Yöre Kaymakamları, belediye başkanları ve muhtarların ne düşündükleri ise tam bir muamma!
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
Artin KORKOR Yazdı...
Samimiyettir Anadolu
Samimiyettir Anadolu
Gece inende sıra sıra dizili dağlar üzerine, bir başka sukut kaplar dört bir yanı. Uzun uzadıya dinmeyen köpek havlamaları, gecenin eksik olan musikisini tamamlarlar adeta. Bir yer sofrasında kurulur bereket şiirleri… Bir öteye bir beriye salınır hatıraların miski amberi…
Kültür Ocağı SİVAS!
Kültür Ocağı SİVAS!
Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Peyami SAFA´nın babası İsmail SAFA´nın kabri ALİAĞA CAMİ Haziresinde…
Harikalar Diyarı SİVAS!
Harikalar Diyarı SİVAS!
Tarihi ve turizm alanları ile keşfedilmeyi bekleyen SİVAS´ta acilen kültür ve turizmin felsefesinin yapılması gerekiyor.
SİVAS SAHİPSİZ DEĞİL
SİVAS SAHİPSİZ DEĞİL
SİVAS POSTASI, Şehrin görünmeyen yüzünde yaşanan olayları ve kamuoyu gündeminin nabzını tutmaya devam ediyor.
Haykır
Haykır
Yalnızlık girdaplarının dönel sularına, çağıldayan zamanın ipinde sallanan ruhlara haykır! Sakın susma seni senden alan basitliğin hırçın cellâtlarına. Kalabalıkların geniş ovalarından, muhabbet dağının çetin yamaçlarına sığın.
İyi ki SİVAS POSTASI Var!
İyi ki SİVAS POSTASI Var!
SİVAS POSTASI kamu yararına pek çok konuyu gündeme taşımaya devam ediyor. OSB´de mevcut bulunan İTFAİYE binası ve yeri hakkındaki tartışmalara ise taraflardan bir açıklama gelmemesi ibret ile takip ediliyor.
Artık ŞE-HİR-LE-ŞE-LİM!..
Artık ŞE-HİR-LE-ŞE-LİM!..
SİVAS´a köy ve kasabalardan gelip de hala, oradaki yaşam tarzlarını şehre hakim kılıp “klan” mantığının sürdürülmesi, SİVAS´ı köyleştirmeye devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar