Yeni Siyasi Oluşum ve DAVUTOĞLU
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Tarih: 13.3.2019 16:01:33/ 913okunma / 0yorum

-Türkiye gündemini, seçimlerden sonra çok meşgul edecek olan yeni bir parti kurma çalışmalarına şimdiden bir ışık tutmak gerekmektedir. 

 -Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan isminin daha çok pazarda olduğu ama arka perdeden Abdullah Gül´ün desteklediği bir siyasi oluşum söylentilerine ilave olarak! Abdullah Gül´ün desteği ile Ali Babacan´ın ayrı, Ahmet Davutoğlu´nun ayrı bir parti kuracakları, ama beraber hareket etme kararı aldıkları söylentileri tabanda yer tuttu. Ve kısmen kabul de gördü. 

-31 Mart sonrasına işaret eden yeni dönemde Ahmet Davutoğlu ile yeni bir siyasi hareket nereye gider? Bu sorunun yanıtı, aslında yeni parti beklentisini dillendiren kesimin de en çok sorduğu soru. Şu an AK Parti´nin tabanından tavanına, geçmiş dönemlerde çeşitli kademelerde görev almış, belki hala görevde, belki dışlanmış her isim, bu soruya doğru yanıtı bulmaya çalışıyor. Ancak ilk kez, “Yeni bir partiye ihtiyaç var” söyleminin tutması önemli bir gelişme. 2001´den bu yana ilk kez, merkez sağda yeni bir siyasi hareket ihtiyacının konuşulmaya başlanması enteresan. 

 -Türkiye´yi, bu siyasi boşluğa götüren sürecin detayları ve yeni hareketin öncülerinin; bu 18 yıllık süreci yöneten isimler olması ise dikkat çeken ana unsur. Bu durum,  “Ülkede siyasetin kısır döngüsü mü? Yoksa, AK Parti´nin çıkış felsefesinin dışında hareket etmesi mi?” diye sorgulanmalıdır.

 -Peki, Davutoğlu bu beklentiyi karşılayacak doğru isim mi? 

-Ya da aynı şekilde Ali Babacan, halk arasına yerleşmiş fikrin yürütücü ismi olabilir mi? 

***

 -Ahmet Davutoğlu´nun, AK Parti ile kavga etmeden, eski ve yeni milletvekilleri ile birlikte hareket ederek, fısıltı haberciliği ile de sürekli yeni bir oluşumu dillendirmeleri garip bir metot olmakla beraber, şüpheli bir durum da arz etmektedir. 

 -Ahmet Davutoğlu, yeni bir oluşuma öncülük yapacak isimlerin tam anlamı ile kabüllenecekleri bir isim olmadığı gibi halkın da şu an var olan sorunların temelinde, Ahmet Davutoğlu´nu kısmen suçlu görmesi. Davutoğlu ismi için bir sorun teşkil etmekte. O sebeple söylemler Ali Babacan ismi ile birlikte anılmaktadır. 

-Başbakanlıktan zorunlu olarak el çektirildiği günden bu tarafa, eski başbakan sıfatı ile (AK Parti kimliği ile de aynı zamanda) bütün ülkeyi dolanmakta. Her gittiği yerde, kendisine yüklenen suçlarda payının olmadığını, dış politikadaki yanlışların sorumlusu olmadığı gibi kendi sürecine ait konuları konuşuyor. Son zamanlarda ise açıktan ülkenin politik bir çıkmaza sürüklendiğini belirtip, “AK Parti kuruluş felsefesine geri dönmeli veya aynı çizgide eski ve dışlanmış arkadaşlarla yeni bir oluşum sürecine girilmelidir” söylemlerini onun adına duyuyoruz! 

-Başka bir soru! Bir buhran ve kötü giden şeyler varsa bu sürece AK Parti felsefesi ile gelinmedi mi ki, yeniden aynı felsefede bir hareket üzerinden oluşum yapılmaya çalışılıyor? 

-Evet, Türkiye gerçeği; Milliyetçi Muhafazakar doğmalara gebe bir psikoloji içerisindedir sürekli. 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yeni Siyasi Oluşum DAVUTOĞLU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Kral Çıplak Olsa Ne Yazar
Kral Çıplak Olsa Ne Yazar
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Mutluluğun Resmini Yaptılar!
Mutluluğun Resmini Yaptılar!
SİVAS´ın en köklü okullarından biri olan Halil Rıfat Paşa Lisesi, pür neşe içinde baharın gelişini kutladı.
Halı Müzesi Kurulmalı
Halı Müzesi Kurulmalı
Dünyada eşi olmayan ŞARKIŞLA halıları yok olmak üzere. Selçuklu zamanından kalma yaklaşık 30 civarında ŞARKIŞLA halısının olduğu bilgisine ulaşılırken, bu paha biçilmez halıların depolarda bekletilmesi ise tuhaf bulunuyor. Vali AYHAN´ın, bu ve benzeri tarihi halıların bir arada bulunacağı bir “HALI MÜZESİ” fikrini hayata geçirmesi bekleniyor.
Uyumamak İçin SİVAS POSTASI Okunur!
Uyumamak İçin SİVAS POSTASI Okunur!
Şehrin TEK ÖZGÜR GAZETESİ Sivas Postası, ortaya koyduğu düşünceler, şehre dair ürettiği projeler ile gerek il içinde gerekse il dışında ki okurların dikkatini çekiyor.
NİSAN´da Hakim Karşısında!
NİSAN´da Hakim Karşısında!
SİVAS´ta görev yaptığı süre zarfında eğitim öğretimi kilitleyip MİLLİ EĞİTİMİ´i içinden çıkılmaz duruma getiren ALTINSOY, Nisan´ın 10´un da “GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN” yargılanacak.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Her “hak” almasında derdi ki; “Allahım beni bana bırakma.”Bu bilge sözü akşama kadar belki yüz defa söyler idi. “Allahım beni bana bırakma, Allahım beni bana bırakma…”
Klasiklerimizi Okumak
Klasiklerimizi Okumak
İsmet TANRIVERDİ Yazdı...
Halkımız PAŞABAHÇE´ye Hazır!
Halkımız PAŞABAHÇE´ye Hazır!
SOĞUK KIŞ GÜNLERİNİ, kısır ve etli pide ile geçiren şehrimiz insanı, PAŞABAHÇE´yi hasretle bekliyor. Mangal kokusu ile pür neşe olmak için gün sayan halkımız, piknik malzemelerini hazır kıta bekletiyor.
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Çürüme Büyüyor!
Çürüme Büyüyor!
SİVAS´ta son zamanlarda “küçük çıkarlara, küçük korkulara, küçük hesaplara” tapınan insan sayısı giderek artıyor.
Yeni Bir Parti Kurulur mu?
Yeni Bir Parti Kurulur mu?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Bize Yarının Adamı Aydınlar Gerek
Bize Yarının Adamı Aydınlar Gerek
Selim Yıldız Yazdı...
Kıssadan Hisse
Kıssadan Hisse
"- Nasıl olsa bu havuza herkes bir kova süt dökecek!.. benim bir kova su dökmem bir şey değiştirmez!?.. diyerek.. başlamışlar aynı düşünce ile havuza kovalar dolusu suyu boşaltmaya..
Dr.GÖLEN Ödüllendirildi!
Dr.GÖLEN Ödüllendirildi!
Sağlık Bakanlığı 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle hekimleri ödüllendirdi. SİVAS´ta da başarılı ve fedakar Gögüs Doktoru Hayrullah GÖLEN ödüle layık görüldü.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar