Yeni Bir SİVAS Düşlemeli
Çekememezlik, bir birinin kuyusunu kazma, ben olmayayım sen de olma türü sığ zihniyet tortuları bir kenara bırakılarak, “biz varız ve bütün hayalimiz şehrimizin ortak geleceğidir” felsefi derinliğine odaklanma zamanıdır…
Tarih: 2.3.2018 20:44:44/ 2482okunma / 0yorum

Dün geçti artık.

Dünü konuşup zamanı pörsütecek algılara veda etmeli.

Artık yeni şeylere yönelme zamanı.

Yeni bir Sivas.

Her yönüyle yeni bir Sivas´ın ete kemiğe bürünmesi için kollar yeniden sıvanmalı.

Her alanda, her yerde yeni bir Sivas…

Düşüncede, eylemde, idealde ve felsefede yeni bir şehir düşleme zamanıdır...

Tepeden tırnağa değişen bir Sivas. Yenilenen ve yenilendikçe geleceğe yönelen bir şehir.

Artık yeni şeyler söylemeli.

Sivas´ın gelecek yüzyılına doğru emin adımlar, artık hayatiyet kazanmalı.

Sivas diriltilmeyi bekliyor yıllardır. Kendi küllerinden yeniden doğan Simurg Anka misali Sivas, yeniden ihtişamlı bir geleceğin aşkı ile yanıp tutuşmayı özlüyor.

Biz yapamayız, biz beceremeyiz” türü kalın dar zihniyet tortusu artık yerle yeksan edilmeli…

Sadece ben bilirim ve şehir sadece benim kontrol altında olsun” türü yavan egolardan sıyrılmanın vaktidir…

Bu şehrin artık “dar alanda kısa paslaşmalar” handikabından kurtarılması elzemdir.

Hayalde, düşte, ilke ve idealde bir gelecek yüzyıl hayaline odaklanmanın zamanıdır.

SİVAS´ın gelecek yüzyılını belirleyecek, somut düşünceleri ortaya koyabilecek yeni bir jenarasyon hazır hale getirilmeli…

Çekememezlik, bir birinin kuyusunu kazma, ben olmayayım sen de olma türü sığ zihniyet tortuları bir kenara bırakılarak, “biz varız ve bütün hayalimiz şehrimizin ortak geleceğidir” felsefi derinliğine odaklanma zamanıdır…

Şehirde uzun yıllara yayılan “çalışmama üzerine kurulan düzenin” değiştirilerek, işinin ehli insanların Sivas´ın geleceğinde söz hakkı olma imkanını hazır hale getirmenin vaktine girmiş bulunmaktayız…

SİVAS´ın her zerresinin felsefesini yapabilecek ve bu felsefi yol gösterme ile gelecek yüzyılı planlayabilecek bir erdem birlikteliğinin artık zamanıdır…

Çıkarcılığın, hokkabazlığın, ben merkezli yavanlığın,küçük olsun benim olsun türü aymazlığın ayaklar altına alınıp, sadece ama sadece bu şehrin ve ülkenin güzel geleceğini, kendi çıkarlarından üstün tutanların bir araya gelerek SİVAS´ın kaderine müdahil olacakları günler bu günlerdir.

SİVAS kendini keşfedecek ve kendini ileri hayallere sevk edecek adımlara o kadar hasret ki.

Orta Anadolu´nun böyle nadide kadim bir şehri, kıyıda köşede sıradan bir şehir olarak kalmayı inanın hiç hak etmiyor.

Bu şehrin medeniyet derinliği ortada iken, bu derinliği ete kemiğe büründürmeyen bizler, içimize oturan zavallı nekahete daha ne kadar boyun eğeceğiz?

Daha ne kadar, şahsi isteklerimizin kölesi olacağız? Daha ne kadar SİVAS´ın gelecek yüzyıla yönelmesi için omuz vermeyeceğiz?

Vakit çoktan gelmiştir sevgili okurlar.

Durmanın, dinlenmenin, geçmişi konuşmanın zamanı çoktan geçmiştir.

Şimdi yeni bir şehir düşlemeliyiz.

Her alanda, canla başla atılım üstüne atılım yapacak, yeni bir Sivas için harekete geçmeliyiz. Yeni bir hayale doğru büyük düşlerin yoldaşı olarak, Sivas´ı gelecek yüzyıla bağlamalıyız.

Gelişen, güzelleşen, modern dünyada özgün yerini almış bir şehirde yaşamak daha güzel olmaz mı?
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yeni SİVAS Düşlemeli
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İyi Ki Geldiniz!
İyi Ki Geldiniz!
Baharın, bereketin ve sevginin timsali olan Leylekler Sivas semalarını eleğimsağma gibi rengarenk yaptılar.Kışa doğru genelde NİL deltasına yol alan leylekler, Mart başı ile SİVAS´a akın akın gelmeye başladılar.
Omurgalı Olmak Zor mu?
Omurgalı Olmak Zor mu?
Onurlu, ilkeli, kimseye minnet etmeden, tavır sahibi olarak yaşamak varken, küçük çıkarlar için dalkavukluk yapıp takla atmalar son hız devam ediyor. Omurgalı olmak yerine, omurgasız olmayı yaşam tarzı kabul eden nice insanın acınası bu zavallı hallerini mideler kaldıramıyor.
Sahtekarlık
Sahtekarlık
Nefret ettiğin insanla iyi geçinme çabasına siz medeniyet diyorsunuz, ben sahtekarlık diyorum. O yüzden anlaşamıyoruz.
KÖMBE Yemek Mesele!
KÖMBE Yemek Mesele!
Sivas kültürünün en önemli unsurlarınından biri olan SİVAS MUTFAĞI, asırlık gelenekleri ile de dikkat çekiyor. Özellikle “kaymak ile yapılan kömbe” yemesinin zahmetli olması lakin insanı tok tutan özelliği ile uzun yol erzakları arasında yerini alıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Türkiye büyük devlet olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, PARALEL varı kadük girişimlerde hala devam ediyor. Milli Eğitim Müdürü ALTINSOY´un şehrin amiri gibi KIZILIRMAK İLKOKULU ve Halk Eğitim Merkezi Yerini “RAVZA DERNEĞİNE” devrediyorum demesi tek kelimeyle şok etkisi oluşturdu.
"Madımak" Bir "OD" Dur...
"Madımak" Bir "OD" Dur...
“Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak, camii ve külliye yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”
Kadın ve Devrim
Kadın ve Devrim
Meksika Devrimi sırasında sıklıkla tacize maruz kalmalarına rağmen erkeklerle birlikte savaşa katılan kadın askerler cinsiyetlerini gizleyerek “Pedro Herrera” adıyla savaşmak zorunda kalmışlardır.
Öncelik SİVAS Olmalı
Öncelik SİVAS Olmalı
Derli toplu öte bir hayal ve ufka, o kadar hasret ki Sivas. Asırlar varki diriltilmeyi bekleyen bu şehir, hala diriltilemiyor.
Yüz Çöreği II
Yüz Çöreği II
Sürekli türküler okunur, maniler söylenir, şiirler okunur, halaylar çekilir.
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
Bu devin uyanması demek, Anadolu´da, yeni bir umudun da dirilişi demektir. Elindeki altın tasla, başını duvardan duvara vuran bu şehrin silkinerek “bizden bir şey olmaz” kalıbını yerle yeksan edip, emin adımlarla ötelere yönelmesi zamanıdır.
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
"Evlenince pembe pancurlu evimiz olacek Necla." "Aman Allahım, ne kadar mesudum!"
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS Merkez Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle “Geçmişten Geleceğe Yön Veren kadınlarımız” isimli bir tiyatro sahneledi.
yağmur fotoğrafları
yağmur fotoğrafları
Hikâyeler gelip gider zihnimize, şiirler filizlenir yağmurun ayak izlerinden. Usul usul şarkılar yükselir yağmurun sustuğu yerden. Doğduğumuz köy, okuduğumuz uzak şehirler, çalıştığımız küçük kasabalar, özlediklerimiz sevdiklerimiz, toprağa verdiklerimiz siyah beyaz fotoğraflar gibi uçuşur buğulanan pencere önlerinde.
Yağmur
Yağmur
/Yağmur ince ince toprağa sinsin/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar