Yeni Bir SİVAS Düşlemeli
Çekememezlik, bir birinin kuyusunu kazma, ben olmayayım sen de olma türü sığ zihniyet tortuları bir kenara bırakılarak, “biz varız ve bütün hayalimiz şehrimizin ortak geleceğidir” felsefi derinliğine odaklanma zamanıdır…
Tarih: 2.3.2018 20:44:44/ 2844okunma / 0yorum

Dün geçti artık.

Dünü konuşup zamanı pörsütecek algılara veda etmeli.

Artık yeni şeylere yönelme zamanı.

Yeni bir Sivas.

Her yönüyle yeni bir Sivas´ın ete kemiğe bürünmesi için kollar yeniden sıvanmalı.

Her alanda, her yerde yeni bir Sivas…

Düşüncede, eylemde, idealde ve felsefede yeni bir şehir düşleme zamanıdır...

Tepeden tırnağa değişen bir Sivas. Yenilenen ve yenilendikçe geleceğe yönelen bir şehir.

Artık yeni şeyler söylemeli.

Sivas´ın gelecek yüzyılına doğru emin adımlar, artık hayatiyet kazanmalı.

Sivas diriltilmeyi bekliyor yıllardır. Kendi küllerinden yeniden doğan Simurg Anka misali Sivas, yeniden ihtişamlı bir geleceğin aşkı ile yanıp tutuşmayı özlüyor.

Biz yapamayız, biz beceremeyiz” türü kalın dar zihniyet tortusu artık yerle yeksan edilmeli…

Sadece ben bilirim ve şehir sadece benim kontrol altında olsun” türü yavan egolardan sıyrılmanın vaktidir…

Bu şehrin artık “dar alanda kısa paslaşmalar” handikabından kurtarılması elzemdir.

Hayalde, düşte, ilke ve idealde bir gelecek yüzyıl hayaline odaklanmanın zamanıdır.

SİVAS´ın gelecek yüzyılını belirleyecek, somut düşünceleri ortaya koyabilecek yeni bir jenarasyon hazır hale getirilmeli…

Çekememezlik, bir birinin kuyusunu kazma, ben olmayayım sen de olma türü sığ zihniyet tortuları bir kenara bırakılarak, “biz varız ve bütün hayalimiz şehrimizin ortak geleceğidir” felsefi derinliğine odaklanma zamanıdır…

Şehirde uzun yıllara yayılan “çalışmama üzerine kurulan düzenin” değiştirilerek, işinin ehli insanların Sivas´ın geleceğinde söz hakkı olma imkanını hazır hale getirmenin vaktine girmiş bulunmaktayız…

SİVAS´ın her zerresinin felsefesini yapabilecek ve bu felsefi yol gösterme ile gelecek yüzyılı planlayabilecek bir erdem birlikteliğinin artık zamanıdır…

Çıkarcılığın, hokkabazlığın, ben merkezli yavanlığın,küçük olsun benim olsun türü aymazlığın ayaklar altına alınıp, sadece ama sadece bu şehrin ve ülkenin güzel geleceğini, kendi çıkarlarından üstün tutanların bir araya gelerek SİVAS´ın kaderine müdahil olacakları günler bu günlerdir.

SİVAS kendini keşfedecek ve kendini ileri hayallere sevk edecek adımlara o kadar hasret ki.

Orta Anadolu´nun böyle nadide kadim bir şehri, kıyıda köşede sıradan bir şehir olarak kalmayı inanın hiç hak etmiyor.

Bu şehrin medeniyet derinliği ortada iken, bu derinliği ete kemiğe büründürmeyen bizler, içimize oturan zavallı nekahete daha ne kadar boyun eğeceğiz?

Daha ne kadar, şahsi isteklerimizin kölesi olacağız? Daha ne kadar SİVAS´ın gelecek yüzyıla yönelmesi için omuz vermeyeceğiz?

Vakit çoktan gelmiştir sevgili okurlar.

Durmanın, dinlenmenin, geçmişi konuşmanın zamanı çoktan geçmiştir.

Şimdi yeni bir şehir düşlemeliyiz.

Her alanda, canla başla atılım üstüne atılım yapacak, yeni bir Sivas için harekete geçmeliyiz. Yeni bir hayale doğru büyük düşlerin yoldaşı olarak, Sivas´ı gelecek yüzyıla bağlamalıyız.

Gelişen, güzelleşen, modern dünyada özgün yerini almış bir şehirde yaşamak daha güzel olmaz mı?
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yeni SİVAS Düşlemeli
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Babaannem Derdi ki
Babaannem Derdi ki
Meral DEMİR Yazdı...
Şehre Yakışmıyor!
Şehre Yakışmıyor!
Sivas Merkez KONGRE LİSESİ yan tarafında yıllardır harabe halinde bekleyen bina, şehir merkezine yakışmıyor. NAZİ ALMANYASI işkence binalarına benzeyen bu yapıya BELEDİYENİN neden müdahale etmediği anlaşılamıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ hocaları, “hakkaniyet ve liyakat” üzre bir duruş göstermediklerinden dolayı eleştiri alıyorlar. Özellikle alanları olmadığı halde bazı fakültelere Dekan olan İLAHİYATÇI kardeşlerin, her şart ve durumda diğer dekanlıklar için de yoğun çaba göstermeleri ibretle izleniyor.
Sayın Rektör
Sayın Rektör
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Mutfağının en önemli unsurlarından biri olan “bulgur kaynatma” geleneği bu sene de tamamlandı. Eylül başı gibi bulgurlarını kaynatarak değirmenlerde öğüten SİVAS´ın köy ve kasaba insanları, kış hazırlığının en önemli besinini de hazırlamış oldu.
Sizi Alkışlıyoruz!
Sizi Alkışlıyoruz!
Yolda kalmışlara, kimsesizlere, dizinde derman olmayan yaşlılara, kıyıdan köşeden geçenlere, kimsin nicesin, diye sormadan her CUMA günü sıcak yemek ikram eden DENİZ YILDIZLARI DERNEĞİ, sessiz sedasız bir erdemi şehirde yaşatmaya devam ediyor.
KARADEMİR de Favori!
KARADEMİR de Favori!
Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kala AK PARTİLİLER Belediye Başkan arayışlarına ara vermeden devam ediyorlar.Bu gelenekte ismi her daim ön planda olan Halil İbrahim KARADEMİR´in de ismi Belediye Başkanlığı için geçiyor.
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yusuf Ağah Yazdı
Bir Fikir!
Bir Fikir!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ, eğitim öğretime devam ederken, burada eğitim gören öğrenciler için “KANAAT DERSİ” konulmasının faydalı olacağı öngörülüyor.Özellikle pek çok İLAHİYAT MEZUNUNUN alanı olsun olmasın pek çok kurum idareciliği için yoğun çaba gösterdikleri gözlemlenirken, KANAAT DERSİ´nin faydalı olacağı belirtiliyor.
Dağların Türküsü
Dağların Türküsü
Hüseyin KAYA Yazdı...
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
Göreve gelir gelmez, AUDİ marka otomobil aldıran Rektörün, yerli üretimi desteklemek için Kongre Müzesi önünde elektirikli çalışan akülü araba benzeri komik arabaya binmesi gülümsemelere neden olmuştu. Hatta Rektörün AUDİ´ye binmeyerek yerli üretime destek için AUDİ´yi sattırıp, gelirini araba çalışmalarına bağışlayacağı zannedilmişti.
SAVUNAN GAZETE
SAVUNAN GAZETE
Her olumsuzluğa karşı CESUR ADAMLARIN bir araya gelip şehri savunduğu SİVAS POSTASI, Türkiye´nin en çok okunan YERELgazetesi olarak yayın hayatında iz bırakıyor...
Umut...
Umut...
/ Şu göğüs kafesimi genişleten umudum var oldukça/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar