Yarım Doktor Candan...
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 6.12.2018 19:20:29/ 712okunma / 0yorum

YARIM DOKTOR CANDAN...

Son bir ayda, hayatım boyunca olmadığı kadar devlet ve özel hastaneler ile iç içe geçmiş durumdayım. Bu bir aylık sürede gördüğüm, sağlık sistemimizin pek de iç açıcı durumda olmadığıdır.

Yeni hastane binası, cihaz vs. pek problem yok ama her zaman olduğu gibi, iş yine geliyor, insana dayanıyor. Gözlemleyebildiğim kadarı ile bu konularda ki düşüncemi paylaşmak istedim.

Devlet hastanesinde doktor muayeneleri ezber olmuş. Kan tahlili, idrar tahlili, neyin var? Özellikle bazı genç doktorlar, hastanın yüzüne bile bakmadan, hemen reçete yazıyor ve sırada ki, deniyor. Bu nasıl iş anlamadım. Doktorlar eskiden hastanın sırtını, göğsünü dinler, diline bakar, gözüne ışık tutar basbayağı elle muayene ederdi.

Şimdi ise, hastaneye giren bir kişi artık üç dört branş gezmeden teşhis alamaz hale gelmiş durumda. Örneğin denge problemi olan bir hasta, sırasıyla kulak burun boğaza, nöroloğa ve endokrinoloğa gittikten sonra, şansı varsa tecrübeli bir dahiliyecinin Hipotroid teşhisi ile hastaneden çıkabilmektedir.

Elbette bütün doktorları aynı kefeye koyamayız. Devlet hastanelerinde, siyasi saçmalıklardan bıkıp usanan veya on beş yıl öncesine göre gelirleri 3-4 kat azalan ve fakirleşen, vasıflı uzman doktorların durumu da ayrı bir realitedir. Bunların çoğunluğu, istemeseler de özel hastanelere kaçmak zorundadırlar. Kaçamayan mutsuz çoğunluk ile devlet hastanelerinde devam etmek durumundadır.

Sağlık sisteminde sadece doktorlar ve sağlık çalışanları yok, tabii ki. İşin diğer tarafında hastalar yani vatandaşlar da var. Biraz mübalağa gibi olacak ama hastaneler adeta turizm destinasyonları haline gelmiş. Poliklinikler ağırlıklı olarak, özellikle işi gücü olmayan kesimlerin, boş vakitlerini değerlendirme yerleri gibi çalışıyor. Her iki açıdan da bu çarpıklıklar sosyal bir olgu haline gelmiş. Müdahale vakti gelmiş de geçiyor sanki…

Bu yazımın konusu, aslında geçen hafta içinde Sivas Numune Hastanesi acilinde yaşanan bir olaydı. Bu olay tam da anlatmak istediğim konuları özetleyecek bir olaydı ama hastanın selameti için şimdilik yazmaktan vazgeçtim.

Şu kadarını ifade edeyim ki, bu hastanın ziyaretine gidildiğinde, olayı dinleyenlerin tamamına yakını, hasta sahiplerine şu soruyu sordu. Eee, doktora ne yaptınız? Hiçbir şey, ne olacak ki? Adam, o kadar doktor.

Türkiye, zaten birçok alanda böyle değil mi?

Yargıç ama o kadar yargıç, savcı ama o kadar savcı, doktor ama o kadar doktor, mühendis ama o kadar mühendis, öğretmen ama o kadar öğretmen, avukat ama o kadar avukat, imam ama o kadar imam, mimar ama o kadar mimar, vs…

O kadar, nedir? O kadarın anlamı, niteliksizlik ve ünvanlı mesleksizliktir. Ve şu an ki Türkiye´nin, belki de azımsanmayacak bir çoğunluğudur. Türkiye´nin nicelik artışı ile nitelik artışı, maalesef orantılı ve dengeli olamamıştır. Eğitim sistemimiz ve yönetim sistemimiz, sağlıktan ekonomiye, mühendislikten hukuka, zanaatkârlıktan sanata kadar her alanda nitelikli ve kaliteli meslek erbabı yetiştirememektedir. Eğer hızlı bir şekilde bu gerçeğin düzeltilmesi çabasına girilmez ise “Yarım doktor candan eder, yarım hoca dinden eder” özdeyişinde olduğu gibi, bugün kişisel olaylar olarak değerlendirilen meseleler, yarın toplumsal yıkımlara dönüşebilir.

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yarım Doktor Candan
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Cumhuriyetin Rantçıları I
Cumhuriyetin Rantçıları I
Murat KALENDER Yazdı...
Masraflar KİMDEN?
Masraflar KİMDEN?
SİVAS BELEDİYESİ bünyesinde bulunan Birim Müdürleri ve Meclis Üyelerinden oluşan bir OTOBÜS insanın BATUM ve Azerbaycan´a gittiği bilgilerine ulaşıldı. Millet geçim sıkıntısı ile cebelleşirken, bu insanların geziye kendi ceplerinden mi yoksa BELEDİYE yani HALKIN cebinden mi gittikleri merak ediliyor.
Modern Aklın Eleştirsi
Modern Aklın Eleştirsi
Hayata ve insana dair ileri sürülen bazı düşünceler; toplum hayatını, girift insan yaşayışını düzenleme ve ona yön verme iddiasındaki birçok ideolojinin de temelini oluşturmuştur.
Eşkiya
Eşkiya
/yaşadım seni bir kez daha görebilmek için yaşadım/
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Bilenler de Susarsa!..
Bilenler de Susarsa!..
“KUL HAKKI, LİYAKAT, MÜLAKATLARDA HAKKANİYET” gibi konularda görüş bildirmeyen şehrimiz İLAHİYAT ULEMASINA kolayından iki soru sorarak ilmi açıklamalarını kamuoyu adına bekliyoruz.
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Cumhuriyet Üniversitesi REKTÖRLÜK seçimleri yaklaşırken, bu dönem artık TIP kökenli bir rektör üniversitede konuşulurken, HİLMİ ATASEVEN´in alttan alta REKTÖRLÜĞÜN aile içinde kalması mantığı ile adaylığa hazırlandığı, haber merkezimize gelmeye devam ediyor.
Dostoyevski´nin Köpeği
Dostoyevski´nin Köpeği
Hayatları boyunca haksızlığa ve kötü davranışlara maruz kalmış insanların, köpek örneğinde olduğu gibi, iyi bir davranış ile karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilemeyip bocalayabileceklerini dile getirir…
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
İbrahim BALABAN Yazdı...
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
BELEDİYE BAŞKANLIĞINI kim alırsa alsın, ŞEFFAF BELEDİYECİLİK anlayışı gereği, koltuğa oturmadan önce İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİNİN davet edilerek bir incelme yapılmasının kamu yararı gereği önemli olduğu vurgulanıyor.
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Kalabalık ortamlarda şiir okuması ile tanınan Mevlana Mahalle Muhtarı Kazım GÖZEL´in yine kendi yazdığı bir şiiri bağırarak okuduğu gözlemlendi. GÖZEL´in bağırması ile irkilen bazı dinleyicilerin “CENK Mİ” var düşüncelerinin belirdiği yorumları yapıldı.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
BİR YIL AŞKIN UĞRAŞARAK SİVAS TARİHi KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI!!!
Güzellikler Çoğalıyor!
Güzellikler Çoğalıyor!
SİVAS, Türkiye´nin en huzurlu illerinin başına geliyor. “ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” sosyal bilinçlenme adımına SİVAS´ın hemen uyum sağlaması da emniyet birimlerince övgüyle bahsediliyor.
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
Osman ÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar