Yarım Doktor Candan...
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 6.12.2018 19:20:29/ 587okunma / 0yorum

YARIM DOKTOR CANDAN...

Son bir ayda, hayatım boyunca olmadığı kadar devlet ve özel hastaneler ile iç içe geçmiş durumdayım. Bu bir aylık sürede gördüğüm, sağlık sistemimizin pek de iç açıcı durumda olmadığıdır.

Yeni hastane binası, cihaz vs. pek problem yok ama her zaman olduğu gibi, iş yine geliyor, insana dayanıyor. Gözlemleyebildiğim kadarı ile bu konularda ki düşüncemi paylaşmak istedim.

Devlet hastanesinde doktor muayeneleri ezber olmuş. Kan tahlili, idrar tahlili, neyin var? Özellikle bazı genç doktorlar, hastanın yüzüne bile bakmadan, hemen reçete yazıyor ve sırada ki, deniyor. Bu nasıl iş anlamadım. Doktorlar eskiden hastanın sırtını, göğsünü dinler, diline bakar, gözüne ışık tutar basbayağı elle muayene ederdi.

Şimdi ise, hastaneye giren bir kişi artık üç dört branş gezmeden teşhis alamaz hale gelmiş durumda. Örneğin denge problemi olan bir hasta, sırasıyla kulak burun boğaza, nöroloğa ve endokrinoloğa gittikten sonra, şansı varsa tecrübeli bir dahiliyecinin Hipotroid teşhisi ile hastaneden çıkabilmektedir.

Elbette bütün doktorları aynı kefeye koyamayız. Devlet hastanelerinde, siyasi saçmalıklardan bıkıp usanan veya on beş yıl öncesine göre gelirleri 3-4 kat azalan ve fakirleşen, vasıflı uzman doktorların durumu da ayrı bir realitedir. Bunların çoğunluğu, istemeseler de özel hastanelere kaçmak zorundadırlar. Kaçamayan mutsuz çoğunluk ile devlet hastanelerinde devam etmek durumundadır.

Sağlık sisteminde sadece doktorlar ve sağlık çalışanları yok, tabii ki. İşin diğer tarafında hastalar yani vatandaşlar da var. Biraz mübalağa gibi olacak ama hastaneler adeta turizm destinasyonları haline gelmiş. Poliklinikler ağırlıklı olarak, özellikle işi gücü olmayan kesimlerin, boş vakitlerini değerlendirme yerleri gibi çalışıyor. Her iki açıdan da bu çarpıklıklar sosyal bir olgu haline gelmiş. Müdahale vakti gelmiş de geçiyor sanki…

Bu yazımın konusu, aslında geçen hafta içinde Sivas Numune Hastanesi acilinde yaşanan bir olaydı. Bu olay tam da anlatmak istediğim konuları özetleyecek bir olaydı ama hastanın selameti için şimdilik yazmaktan vazgeçtim.

Şu kadarını ifade edeyim ki, bu hastanın ziyaretine gidildiğinde, olayı dinleyenlerin tamamına yakını, hasta sahiplerine şu soruyu sordu. Eee, doktora ne yaptınız? Hiçbir şey, ne olacak ki? Adam, o kadar doktor.

Türkiye, zaten birçok alanda böyle değil mi?

Yargıç ama o kadar yargıç, savcı ama o kadar savcı, doktor ama o kadar doktor, mühendis ama o kadar mühendis, öğretmen ama o kadar öğretmen, avukat ama o kadar avukat, imam ama o kadar imam, mimar ama o kadar mimar, vs…

O kadar, nedir? O kadarın anlamı, niteliksizlik ve ünvanlı mesleksizliktir. Ve şu an ki Türkiye´nin, belki de azımsanmayacak bir çoğunluğudur. Türkiye´nin nicelik artışı ile nitelik artışı, maalesef orantılı ve dengeli olamamıştır. Eğitim sistemimiz ve yönetim sistemimiz, sağlıktan ekonomiye, mühendislikten hukuka, zanaatkârlıktan sanata kadar her alanda nitelikli ve kaliteli meslek erbabı yetiştirememektedir. Eğer hızlı bir şekilde bu gerçeğin düzeltilmesi çabasına girilmez ise “Yarım doktor candan eder, yarım hoca dinden eder” özdeyişinde olduğu gibi, bugün kişisel olaylar olarak değerlendirilen meseleler, yarın toplumsal yıkımlara dönüşebilir.

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yarım Doktor Candan
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Şelale gibi Şiirler
Şelale gibi Şiirler
Türk Halk Kültürünü yaşatmak için büyük uğraşlar veren halk ozanları, medeniyet dünyamızda özgün izler bırakmaya devam ediyorlar.
Bir de Buradan Bakmalı!
Bir de Buradan Bakmalı!
Romanlar, ilginç yaşamları ile sosyologların dikkatini çekiyor. Allah “rızkınız benim teminatım altında” derken, insanların rızık kaygısı çekmesine inat, bugün bulup bugün yiyip yarını düşünmeyen ROMANLARDAN pek çok insanın ders çıkarması bekleniyor.
Farklılıklar Zenginliğimizdir
Farklılıklar Zenginliğimizdir
Osman ÇELİK Yazdı...
İyi Biliriz!
İyi Biliriz!
Bir zamanlar SİVAS´ta güzel bir insan yaşadı...Vuslat yıldönümünde güzel insan Vahdettin ALTUN´u rahmetle anıyoruz.
Ne Olacak Bu SİVAS´ın Hali?
Ne Olacak Bu SİVAS´ın Hali?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Kıssadan Hisse
Kıssadan Hisse
Derken bir gün camdan peri kızını elinden yere düşürmüş. Peri kızı kırılmış.
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Sefam Olsun Oh Oh!..
Sefam Olsun Oh Oh!..
"Bir elinde cımbız, Bir elinde ayna"
İğneli Fıçı
İğneli Fıçı
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Kıssadan Hisse
Kıssadan Hisse
"- Nasıl olsa bu havuza herkes bir kova süt dökecek!.. benim bir kova su dökmem bir şey değiştirmez!?.. diyerek.. başlamışlar aynı düşünce ile havuza kovalar dolusu suyu boşaltmaya..
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Dedim ona ki “DÖNDÜ Bacı un helvası yapmayı bilirsin” dedim. Dedi ki “gadasın aldığım SİVASLI mısın yoksa” dedi.
SANATA YÖNELMEK
SANATA YÖNELMEK
Prof.Dr. Nazım ELMAS Yazdı...
yalan dünya...
yalan dünya...
/yürü bre yalan dünya/ sana konan göçer bir gün/
ETİYOPYA Kralının Gözleri
ETİYOPYA Kralının Gözleri
Osman ÇELİK Yazdı...
Sami AYDIN Neden Kaybetti?
Sami AYDIN Neden Kaybetti?
Sayın hemşerilerim bir REİSİ kadrosu başarılı yapar. Kadrosu olmaz ise reis başarılı olamaz.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar