yağmur fotoğrafları
Hikâyeler gelip gider zihnimize, şiirler filizlenir yağmurun ayak izlerinden. Usul usul şarkılar yükselir yağmurun sustuğu yerden. Doğduğumuz köy, okuduğumuz uzak şehirler, çalıştığımız küçük kasabalar, özlediklerimiz sevdiklerimiz, toprağa verdiklerimiz siyah beyaz fotoğraflar gibi uçuşur buğulanan pencere önlerinde.
Tarih: 8.3.2018 19:52:22/ 641okunma / 0yorum

Ürkek güvercinler, serçeler gibi gelir ve tıkırdatır penceremizi. Ötelerden kutlu bir haber getirmiş gibidir, sonsuzluğun nazenin bir davetçisi gibi. Sesini duymayanlar, geldiğini görmeyenler mahrum kalır sohbetinden, bereketinden. Onu fark eden göz, duyan kulak arınır kirinden dünyanın.

O gelir ve kalbimizin çatlayan toprağı yeşerir, kuruyan kuyuları rahmetle dolar yeniden.

Bir çocuk ilk kelimesini telaffuz eder, bir ihtiyar çocukluk günlerine iner, bir anne koşar pencereye, bir baba oğluna onu ne kadar sevdiğini söyler, bütün şarkılar yerini önce sessizliğe, onun sesine terk eder, ressamın elinden fırça, şairin elinden kalem düşer. Hafif bir rüzgâr eser, zikre durur selviler, salkım söğütler. Kuşlar saçak altlarına dizilir, kapatır taç yapraklarını çiçekler. Adı konulmamış bir hasretin aşina kokusu siner cümle mevcudatın ruhuna.

Yağmur gelir, çağırır bizi kapının, pencerenin, sonsuzluğun önüne.

Kabukları kavlar acılarımızın, kanar, güzelleşir yaralarımız. Varlıkla yokluk, uykuyla uyanıklık arasında bir dünyada duvarları, çatısı olmayan huzurdan bir mabedin ortasında bitkin kalırız, çoğalır yalnızlığımız.

Bazen telaşlı bir akşamüstü sıcak bir anne ninnisi gibi gelir ve bulur sizi bazen kalabalıklar içinde karşılaştığınız eski bir dost gibi girer kolunuza.

***

“Güneşin yeni doğduğunu sana haber veriyorum
Yağmurun hafifliğini toprağın ağırlığını”

(Sezai Karakoç)

Düşler, hayaller umutlar arınır rahmetin yeryüzünü ziyaretiyle. Her katreden bir ses, her katrede kendinizden bir yansıma görürsünüz. Kalbiniz, sevdayı hissettiği gibi, ateşi, ayrılığı hissettiği gibi yağmuru da hisseder. İlk yağmur damlası ilk sevda acısı gibi titretir ruhunuzu. Düşler ülkesine düşmüş gibidir yolunuz. Kâh çocukluğunuz, kâh ilk gençlik yıllarınız usulca yaklaşır size ve çamurlar sıçratarak koşup uzaklaşır yanınızdan.

İster güz olsun mevsim ister ilkbahar, ister yaz olsun ister kış… Bütün mevsimler renklerini, güzelliklerini yağmur naif fırçasına borçludur biraz da.

Bütün ayrılıklar özlemler, umutlar yağmurla birlikte kalbinizde adı konulmamış uzun bir geçiş töreni  başlatır ve o andan itibaren durur hayat olduğu yerde sararmış fotoğraf kareleri gibi. Araçların gürültüsü, fabrikaların sesi kesilir, okul bahçelerinden yükselen çığlıklar kaybolur. Saatler susar takvim yapraklarından silinir rakamlar ve her şey başka bir âlemden bambaşka manalar fısıldar.

Her yağmur bildiğimiz bütün renkleri zihnimizden siler önce, sonra bambaşka renklerle donanmış bir dünya bırakır bize. Uzak dağ başlarının rüzgârları, ıssız ormanlar, nerede olduğunu dahi bilmediğimiz yaylaların dumanı çağırır bizi kendine.

***

“ve güldün rengarenk yağmurlar yağdı

insanı ağlatan yağmurlar yağdı.”

(Sezai Karakoç)

Dünya yüzündeki perdeleri kaldırır onun gelişiyle. Parklar, sokaklar, yollar ve dağlar kendi dilleriyle konuşmaya başlar. Kaybolmak için çizilmiş bir haritadır yağmurlu yollar, sığınmak için ıssız bir adadır uzaktan sizi çağıran dağlar. Her damlası göklerden yere bir harfi taşır yağmurun her harften bir mana, bir hatıra sarkar dünyaya, ölüme hayata dair.

Göklerin, bulutların ağıtı, gözyaşı değil duasıdır yağmur, cümle mevcudatı çeker içine ve bizi de kendisine eşlik etmeye çağırır. İbadetlerden, dualardan sızıp gelen bir huzuru fısıldar yağan yağmurun sesi. Yağmurla yağmak, bütünleşmek, kaybolmak isteği gelir ruhumuzun derinlerinden. Yağmurların ortasında küçüle küçüle bizden uzaklaşan ve gözden kaybolan kendimizden bir parçadır fark etmesek de.

Şehirler, dağlar, ırmaklar, ormanlar sayfaları aralanmış bir kitap gibi serilir önümüze her yağmur sonrasında. Her yağmur sonrasında yeniden kurulur dünya, yeniden acemisi oluruz hayatın, kalbimizin ve dünyanın. Bütün sevdiklerimizi yanımızda görmek yahut hepsinin sesini duymak isteriz. Adım attığımız dünya yeni bir dünyadır, içimize çektiğimiz toprak yeni bir toprağın kokusu. Bulutlarla, göklerle anlaşmanın dilidir yağmur.

 Hikâyeler gelip gider zihnimize, şiirler filizlenir yağmurun ayak izlerinden. Usul usul şarkılar yükselir yağmurun sustuğu yerden. Doğduğumuz köy, okuduğumuz uzak şehirler, çalıştığımız küçük kasabalar, özlediklerimiz sevdiklerimiz, toprağa verdiklerimiz siyah beyaz fotoğraflar gibi uçuşur buğulanan pencere önlerinde.

Görünmeyen bir el tutar ve kaldırır bütün güzellikleri düştüğü yerden. Görünmeyen bir el bulur getirir unuttuğumuz, kaybettiğimiz bütün hüzünleri, umutları, ayrılıkları. Yağmur gelip de kendi rengine boyadığında yeryüzünü uzaklarda üşüyen bir çiçeğin yaprakları da kalbimizin duldasına durur, yuvalarından düşmüş yavru kuşların tedirgin çığlıkları da.

***

“onlara anlat yağmur karşılıklı yağar

ruhların icindeki müzikle karşılıklı”

(Sezai Karakoç)

Bütün bestekârların aradığı ahenk yağmurun sesinde gizlidir, bütün şairlerin peşinde koştuğu ilham yağmurun saflığında saklıdır. Geçmiş ve gelecek arasında sallandığımız adını koyamadığımız vakitlerin her seferinde bizi şaşırtan misafiridir yağmur. Geçmiş ve gelecek bütün zamanlar tek zamana dönüşür yağmurlu vakitlerde. Kalbimizdeki tüm boşluklar dolar, gözlerimizdeki perdeler kalkar, önümüzdeki tüm kapılar açılır ardına kadar yağmurun gelişiyle lakin ne gözlerimizde fer kalır uzaklara dalacak ne dizlerimizde takat kalır dolaşacak.

Bazen tek uzak kendisidir yağmurun.

Yağmur düşmeyen topraklar kadar yağmur düşmeyen kalpler dahi ziyandadır. Kendisini sevenlere bereket ve huzur sevmeyenlere kasavet getirir uzaklardan.

Her yağmur ardında yeni bir hayat, başka bir dünya bırakarak gider. Dünyanın, hayatın özetidir onun gelişi ve gidişi. Korkuları, yalnızlıkları, ayrılıkları hatırlar, ölümü düşünür, umutla sarılırız kalbimizin ipine.

Herkesin aynı anda ve uyanıkken gördüğü ilahi bir rüyadır yağmur.

***

 “Elimin yarısı dağılıyor, hiçbir ucunu tutamıyorum hayatımın
Artık beni anlatacak kadar yağmur yağmıyor sokaklara”

(Cafer Turaç)

O da her şey gibi başlıyor, ruhumuzda bir yol buluyor kendisi için, kendisine alıştırıyor ve sonra bizi bırakarak ayrılıyor dünyamızdan. Giderken bizden bir şeyleri de sürüklüyor peşinden. Bazen teselli bulalım diye bir gökkuşağı bırakıyor ardında bazen onu da bırakmıyor. Bize kendimizi hatırlatıyor anlatıyor belki, belki de bu yüzden adı konulamamış, tarifi imkânsız bir yakınlık duyuyoruz yağmura.

Yağmuru anlayan, anlıyor hayatı, dünyayı, zamanı. Yağmurlara tutunarak, yağmurları çağırarak yaşayanlar kalbine tutunarak geçiyor ırmaklardan, okyanuslardan.  Bize ve bizden öteye yalnızca yağmurların arkadaşlık edebileceğini anladığımızda ayaklarımızın, dilimizin çözülüyor bağı.

Kim dost, arkadaş bilmişse yağmuru kurtulmuştur kalabalığından, telaşından dünyanın. Kalbini yalnızca kendisine saklamayan tek dosttur, yoldaştır yağmur,  peygamberlerin, evliyanın, şairlerin, çiçeklerin, çatlamış toprakların, sararmaya yahut yeşermeye durmuş ağaçların dostu ve yoldaşı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: yağmur fotoğrafları
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İyi Ki Geldiniz!
İyi Ki Geldiniz!
Baharın, bereketin ve sevginin timsali olan Leylekler Sivas semalarını eleğimsağma gibi rengarenk yaptılar.Kışa doğru genelde NİL deltasına yol alan leylekler, Mart başı ile SİVAS´a akın akın gelmeye başladılar.
Omurgalı Olmak Zor mu?
Omurgalı Olmak Zor mu?
Onurlu, ilkeli, kimseye minnet etmeden, tavır sahibi olarak yaşamak varken, küçük çıkarlar için dalkavukluk yapıp takla atmalar son hız devam ediyor. Omurgalı olmak yerine, omurgasız olmayı yaşam tarzı kabul eden nice insanın acınası bu zavallı hallerini mideler kaldıramıyor.
Sahtekarlık
Sahtekarlık
Nefret ettiğin insanla iyi geçinme çabasına siz medeniyet diyorsunuz, ben sahtekarlık diyorum. O yüzden anlaşamıyoruz.
KÖMBE Yemek Mesele!
KÖMBE Yemek Mesele!
Sivas kültürünün en önemli unsurlarınından biri olan SİVAS MUTFAĞI, asırlık gelenekleri ile de dikkat çekiyor. Özellikle “kaymak ile yapılan kömbe” yemesinin zahmetli olması lakin insanı tok tutan özelliği ile uzun yol erzakları arasında yerini alıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Türkiye büyük devlet olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, PARALEL varı kadük girişimlerde hala devam ediyor. Milli Eğitim Müdürü ALTINSOY´un şehrin amiri gibi KIZILIRMAK İLKOKULU ve Halk Eğitim Merkezi Yerini “RAVZA DERNEĞİNE” devrediyorum demesi tek kelimeyle şok etkisi oluşturdu.
"Madımak" Bir "OD" Dur...
"Madımak" Bir "OD" Dur...
“Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak, camii ve külliye yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”
Kadın ve Devrim
Kadın ve Devrim
Meksika Devrimi sırasında sıklıkla tacize maruz kalmalarına rağmen erkeklerle birlikte savaşa katılan kadın askerler cinsiyetlerini gizleyerek “Pedro Herrera” adıyla savaşmak zorunda kalmışlardır.
Öncelik SİVAS Olmalı
Öncelik SİVAS Olmalı
Derli toplu öte bir hayal ve ufka, o kadar hasret ki Sivas. Asırlar varki diriltilmeyi bekleyen bu şehir, hala diriltilemiyor.
Yüz Çöreği II
Yüz Çöreği II
Sürekli türküler okunur, maniler söylenir, şiirler okunur, halaylar çekilir.
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
Bu devin uyanması demek, Anadolu´da, yeni bir umudun da dirilişi demektir. Elindeki altın tasla, başını duvardan duvara vuran bu şehrin silkinerek “bizden bir şey olmaz” kalıbını yerle yeksan edip, emin adımlarla ötelere yönelmesi zamanıdır.
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
"Evlenince pembe pancurlu evimiz olacek Necla." "Aman Allahım, ne kadar mesudum!"
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS Merkez Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle “Geçmişten Geleceğe Yön Veren kadınlarımız” isimli bir tiyatro sahneledi.
Yağmur
Yağmur
/Yağmur ince ince toprağa sinsin/
Bilime Sıra Gelsin Artık!
Bilime Sıra Gelsin Artık!
Üniversitede görevli pek çok hoca Osmanlı´nın son dönemlerinde adeta kronikleşmiş “beşik uleması” mantığını devam ettirme girişiminden ödün vermiyor.Rektör Yardımcısı Ali TAŞKIN´ın bir uygulaması ise şaşkınlık derecesinde.ÖSYM´ci TAŞKIN´ın kızını Fen Fakültesi Mikrobiyoloji alanında doktora yapmış olmasına rağmen içerik açısından farklı olmasına ve DANIŞTAY kararlarına rağmen döner sermayeden yararlandırma maksatlı Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji kadrosuna geçirmeye çalıştığı iddia edilmekte. Üstüne üstlük TAŞKIN´ın bir ayrıcalıklı hamle ile “üç dört aylık bir tez” bitirme işini de organize ettiği ve hali hazırda bir ismi de ayrıcalıklı kulvardan hoca yaptığı iddia ediliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar