VASATIN EĞEMENLİĞİ
Genel olarak şehrimizde, vasatın egemenliği hâkim olsa da, şehrimiz adına zincirleri kıran, umut verici gelişmeler de yaşanabilmekte…
Tarih: 16.11.2019 19:01:57/ 5571okunma / 0yorum

Toplumsal olarak her alanda ilerleyebilmek, yönetenlerin ufku, becerisi ve liyakati ile mümkün olabilmektedir. Yani yöneticilik makamları vasatı kaldırmaz. Kaldırır gibi görünse de olmaz. Bir toplumu, bir topluluğu, bir sivil toplum örgütünü, bir şirketi, bir derneği vb. herhangi bir yeri yöneten, yönlendiren kadrolar ehil değilse yani orada vasatın egemenliği varsa, oradan bir hayır gelmez, gelemez.

Sivas şehrinin zamanı geçmiş, nafile tartışma konusu, KYK üniversite yurtları esnafı bitirdi feryadı, bu günlerde yine depreşti. İyi güzelde kardeşim, bu yurtlar yapılmadan önce seni temsil eden odalar ve başkanlar neredeydi? Bu konuyu sürekli olarak gündeme getirenler, kendilerini temsil edenlere neden bu soruyu sormazlar?

Çünkü buralarda “vasatın egemenliği” hüküm sürer, onun için sormazlar, soramazlar.

Ama bu şehirde vasatın egemen olmaması için çalışan ve her şeye rağmen vasatın üstünde olanlarda var. Sayıları çok az olsa da, var.

Geçtiğimiz günlerde, Sayın Valinin, Belediye Başkanının, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörünün ve yeni üniversitenin kurucu Rektörünün bilim ve teknoloji üniversitesi için vizyon birliği içinde olduklarına ve bu amaçla ortak bir misyon oluşturduklarına şahit olduk. Yakın gelecekte, Sivas Bilim ve Teknoloji üniversitesinin, bu şehire tahminlerin çok çok ötesinde bir açılım sağlayacağı kanaatindeyim. Ayrıca bu üniversitenin, Sivas´a kazandırılmasına vesile olan Sayın bakan ve milletvekillerinin iltifatı fazlasıyla hak ettiklerini düşünüyorum.

Kurucu rektör, bir yandan Aselsan – Roketsan gibi kurumlarla işbirliği protokolleri yaparken, bir yandan da özellikle uçak, uzay ve bilgisayar yazılım alanlarında bölümler açmaya hazırlanıyor. Bu hedefe yönelik olarak konusunda uzmanlaşmış profesör, doçent, doktor kadrolarını temin etme gayretinde. Ancak nitelikli akademisyenleri buraya çekebilmenin bir yolu da, tatmin edici maddi ve manevi imkânları sunabilmekten geçiyor.

Bu amaçla Sayın valinin başında bulunduğu Sivas Hizmet Vakfı, Sivas Küçük ve Orta Ölçekli sanayii Kurma ve Destekleme Vakfı ve vakfı temsilen işadamı Muzaffer Gezgin, Sivas belediyesi ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi arasında bir protokol imzalandı. Sivas bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Akademik Personelinin Desteklenmesi Projesi Protokolü. Bu protokol, ortak hedefleri ve ortaya konan vizyonu resmileştirdi. Protokol ile 2020 yılı başından itibaren üniversiteye katılacak nitelikli akademik kadrolara, yılda en az 10-15 milyon lirayı bulabilecek ek maddi destekler sağlanacak.

Sayın rektör Mehmet KUL, yüksek teknoloji yatırımlarına yönelik bilimsel çalışmalar yapan, yaşayan ve üreten bir üniversite kurma düşüncesi içinde. Kurucu rektörün mütevazılığı, egodan arınmış gayret ve çabaları ve aslında işin ehli bir bilim insanı olması, Sivas´a her anlamda artı değer katacak gibi görünüyor.

Bu düşüncelerin hayata geçmesi halinde ve çok kısa bir sürede önemli gelişmeler olabilir. Özellikle savunma sanayiine yönelik, bilimsel gelişmelerin sağlandığı bir üniversite ve teknolojik yatırımların yapıldığı bir şehir olursak, hiç şaşırmayalım.

Vasatın egemenliğine karşı, mücadelesine devam eden, değerli dostum eğitimci-gazeteci- yazar Osman ÇELİK, Milli Eğitim bakanlığının ülke genelinde düzenlediği Hasan Ali Yücel öykü yarışmasında SİVAS´ı temsilen ilk on arasına girdi. Milli eğitim camiası, kendisi ve Sivas adına, gurur verici bir başarı, hafta içinde Ankara´da yapılacak törenle ödülünü alacak.

Şehrimizde genel olarak vasatın egemenliği hâkim olsa da, ne mutlu ki arada bir, zincirleri kıran, umut verici gelişmeler de yaşanabilmekte…

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: VASATIN EĞEMENLİĞİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
PAŞABAHÇE´ye Hüzünlü Veda
PAŞABAHÇE´ye Hüzünlü Veda
Havaların soğumaya başlaması ile birlikte, halkımız PAŞABAHÇE´ye veda etti. Yaz boyu tonlarca et ve tavuk kanat ile mutlu olup bedensel olarak obezleşen halkımızın, bu ayrılığa nasıl dayanacağı merak ediliyor.
Yıldız´ın Karı SİVAS´ın Kârı
Yıldız´ın Karı SİVAS´ın Kârı
Yıldız Dağı kayak merkezi kış turizmi için halkın hizmetinde. YILDIZ DAĞI´nı ise tamamlanmasına bir yıl kalan KARADENİZ-AKDENİZ bağlantı yolu abad edecek. KAR olmayan KARADENİZ sahillerinden insanlar kışın bu yolun bitmesi akabinde 2 buçuk saatte SİVAS´ta olacaklar. Ayrıca KARADENİZ´den SİVAS´a beş değişik yol güzergahı da yeniden gündemde…
Kar Kapıda, Ya Huzur?
Kar Kapıda, Ya Huzur?
Kar yağar, yollar kapanır lakin kimse yüreklere giden yolları kapatmazdı. Yorgun başların dinleneceği güçlü omuzlar, hayata tutunmanın sırrını fısıldarlardı. Sahi nereye gitti o zamanlar?
GÜZELLİKLER ÇOĞALSIN!
GÜZELLİKLER ÇOĞALSIN!
TÜRKİYE´de bu sene ilki düzenlenen ve geleneksel hale getirilmesi planlanan “Hasan Ali Yücel Öykü Yarışmasında” SİVAS´tan katılan Osman ÇELİK, 3684 eser arasından ilk 10´a girerek SİVAS´ı zirveye taşıdı.
Yakın Geçmişin Sırları
Yakın Geçmişin Sırları
Abdullah ÇATLI, Prof.Dr. Mahmud Es´ad COŞAN ve Muhsin YAZICIOĞLU´nun ölümleri sırrını koruyor. Bu üç isimin de belli aralıklarla kaza süsü verilmiş suikastlarla ortadan kaldırılmasının TBMM´de yeniden bir araştırma komisyonu kurularak irdelenmesi isteniyor.
4 EYLÜL KÜLTÜR PARKI
4 EYLÜL KÜLTÜR PARKI
Kent Meydanı´nda bulunan Eski ORDU EVİ´nin biran önce yıkılması bekleniyor. DÜNYANIN en büyük meydanı olma yolundaki en önemli fırsatın değerlendirmesi isteniyor.
Örnek EĞİTİMCİYE VEFA!
Örnek EĞİTİMCİYE VEFA!
SİVAS´ın örnek öğretmenlerinden Nejdet KOÇ´un 12 yıl önce mezun ettiği öğrencisi, öğrencilerini alarak öğretmenini ziyaret etti.
SÖYLEŞİ...
SÖYLEŞİ...
Araştırmacı Yazar Filiz KÖKSAL´ın, 2005 yılında KKTC Cumhurbaşkanı Rauf DENKTAŞ ile yaptığı güzel bir söyleşiyi okurlarımıza sunuyoruz.
Bu ÖĞRETMENLERİ Türkiye Tanımalı!
Bu ÖĞRETMENLERİ Türkiye Tanımalı!
Donanımlı, başarılı, görgülü, ileri ufuk hayali ve aşkı ile insanı yeniden umutlu olmaya sevk eden, her biri adeta bir OKUL gibi kendini yetiştirmiş öğretmenler, ANITKABİR´i ziyaret ettiler.
Bakan SELÇUK, Eğitimcileri AĞIRLIYOR!
Bakan SELÇUK, Eğitimcileri AĞIRLIYOR!
Milli Eğitim Bakanlığı 81 ilden gelen ve şehirlerinde yaptıkları güzel çalışmalar ile eğitime katkı sunan öğretmenleri ağırlamaya devam ediyor.
Güzel Bir Haber!
Güzel Bir Haber!
Güzel bir ANKARA gecesinde, ANKARA Devlet Opera ve Balesi muhteşem bir program ile izleyenleri adeta büyüledi.
BALLI DEĞİŞİKLİK KAMUOYUNU ŞOK ETTİ!
BALLI DEĞİŞİKLİK KAMUOYUNU ŞOK ETTİ!
Geçtiğimiz haftalarda yaptığımız haberde, RESMİ TESİS alanının yangından mal kaçırırcasına KONUT DIŞI KENTSEL ÇALIŞMA alanına çevrildiğini kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu oldu bitti kamuoyunda infial uyandırırken, BBP Belediye Meclis Üyelerinin ise dün itibariyle itiraz ettiği öğrenildi.
Dünyada Bir Tek SİVAS´ta
Dünyada Bir Tek SİVAS´ta
SİVAS´ın inanç turizmi açısından değerlendirilmeyi bekleyen pek çok değeri, şehir yöneticilerince değerlendirilmeyi bekliyor. Üçlerbey Mahallesi´nde bulunan “KIRK AZİZLER” in şehit edildiği yerde bunlardan biri. Burasının dünya turizmine açılması gerekirken, Eski başkan Sami AYDIN ve İmar Sorumlusu Erol GENÇ tarafindan 1800 yıldır duran alanın imara açılması hayret ve ibretle izleniyor...
"MOBİNGE" Fırsat VERİLMEMELİ!
"MOBİNGE" Fırsat VERİLMEMELİ!
Birkaç gün önce GAZİANTEP´de hayatına son veren TÜRKÇE ÖĞRETMENİ´nin “MOBİNG” e uğradığını belirten not bırakması üzerine BAKANLIK detaylı soruşturma başlattı. SİVAS´ta da bazı “VASIFSIZ” okul idarecilerinin, somut hiçbir delil olmadan birkaç kişilik sahte şahitler ayarlayarak, MOBİNG kurguladıkları ve bunu hayata geçirmeye çalıştıkları biliniyor.
DİVRİĞİLİ Dahi, Rahmetle Anılıyor
DİVRİĞİLİ Dahi, Rahmetle Anılıyor
SİVASLI iş adamı ve girişimci Nuri DEMİRAĞ, ölüm yıldönümünde rahmetle anılıyor.DİVRİĞİ doğumlu olup üstün bir yetenek ve girişimcilik kabiliyetine sahip olan DEMİRAĞ, aynı zamanda bir Sivas sevdalısı olarak biliniyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar