VASATIN EĞEMENLİĞİ
Genel olarak şehrimizde, vasatın egemenliği hâkim olsa da, şehrimiz adına zincirleri kıran, umut verici gelişmeler de yaşanabilmekte…
Tarih: 16.11.2019 19:01:57/ 5676okunma / 0yorum

Toplumsal olarak her alanda ilerleyebilmek, yönetenlerin ufku, becerisi ve liyakati ile mümkün olabilmektedir. Yani yöneticilik makamları vasatı kaldırmaz. Kaldırır gibi görünse de olmaz. Bir toplumu, bir topluluğu, bir sivil toplum örgütünü, bir şirketi, bir derneği vb. herhangi bir yeri yöneten, yönlendiren kadrolar ehil değilse yani orada vasatın egemenliği varsa, oradan bir hayır gelmez, gelemez.

Sivas şehrinin zamanı geçmiş, nafile tartışma konusu, KYK üniversite yurtları esnafı bitirdi feryadı, bu günlerde yine depreşti. İyi güzelde kardeşim, bu yurtlar yapılmadan önce seni temsil eden odalar ve başkanlar neredeydi? Bu konuyu sürekli olarak gündeme getirenler, kendilerini temsil edenlere neden bu soruyu sormazlar?

Çünkü buralarda “vasatın egemenliği” hüküm sürer, onun için sormazlar, soramazlar.

Ama bu şehirde vasatın egemen olmaması için çalışan ve her şeye rağmen vasatın üstünde olanlarda var. Sayıları çok az olsa da, var.

Geçtiğimiz günlerde, Sayın Valinin, Belediye Başkanının, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörünün ve yeni üniversitenin kurucu Rektörünün bilim ve teknoloji üniversitesi için vizyon birliği içinde olduklarına ve bu amaçla ortak bir misyon oluşturduklarına şahit olduk. Yakın gelecekte, Sivas Bilim ve Teknoloji üniversitesinin, bu şehire tahminlerin çok çok ötesinde bir açılım sağlayacağı kanaatindeyim. Ayrıca bu üniversitenin, Sivas´a kazandırılmasına vesile olan Sayın bakan ve milletvekillerinin iltifatı fazlasıyla hak ettiklerini düşünüyorum.

Kurucu rektör, bir yandan Aselsan – Roketsan gibi kurumlarla işbirliği protokolleri yaparken, bir yandan da özellikle uçak, uzay ve bilgisayar yazılım alanlarında bölümler açmaya hazırlanıyor. Bu hedefe yönelik olarak konusunda uzmanlaşmış profesör, doçent, doktor kadrolarını temin etme gayretinde. Ancak nitelikli akademisyenleri buraya çekebilmenin bir yolu da, tatmin edici maddi ve manevi imkânları sunabilmekten geçiyor.

Bu amaçla Sayın valinin başında bulunduğu Sivas Hizmet Vakfı, Sivas Küçük ve Orta Ölçekli sanayii Kurma ve Destekleme Vakfı ve vakfı temsilen işadamı Muzaffer Gezgin, Sivas belediyesi ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi arasında bir protokol imzalandı. Sivas bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Akademik Personelinin Desteklenmesi Projesi Protokolü. Bu protokol, ortak hedefleri ve ortaya konan vizyonu resmileştirdi. Protokol ile 2020 yılı başından itibaren üniversiteye katılacak nitelikli akademik kadrolara, yılda en az 10-15 milyon lirayı bulabilecek ek maddi destekler sağlanacak.

Sayın rektör Mehmet KUL, yüksek teknoloji yatırımlarına yönelik bilimsel çalışmalar yapan, yaşayan ve üreten bir üniversite kurma düşüncesi içinde. Kurucu rektörün mütevazılığı, egodan arınmış gayret ve çabaları ve aslında işin ehli bir bilim insanı olması, Sivas´a her anlamda artı değer katacak gibi görünüyor.

Bu düşüncelerin hayata geçmesi halinde ve çok kısa bir sürede önemli gelişmeler olabilir. Özellikle savunma sanayiine yönelik, bilimsel gelişmelerin sağlandığı bir üniversite ve teknolojik yatırımların yapıldığı bir şehir olursak, hiç şaşırmayalım.

Vasatın egemenliğine karşı, mücadelesine devam eden, değerli dostum eğitimci-gazeteci- yazar Osman ÇELİK, Milli Eğitim bakanlığının ülke genelinde düzenlediği Hasan Ali Yücel öykü yarışmasında SİVAS´ı temsilen ilk on arasına girdi. Milli eğitim camiası, kendisi ve Sivas adına, gurur verici bir başarı, hafta içinde Ankara´da yapılacak törenle ödülünü alacak.

Şehrimizde genel olarak vasatın egemenliği hâkim olsa da, ne mutlu ki arada bir, zincirleri kıran, umut verici gelişmeler de yaşanabilmekte…

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: VASATIN EĞEMENLİĞİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SUÇLU KİM?
SUÇLU KİM?
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi TIP FAKÜLTESİ Hastanesi ŞEHRİN GÜNDEMİNDE. Konu ile ilgili çok önemli bir tespit yapan Milletvekili Semiha EKİNCİ, “eğer malzeme eksikliğini gideremiyorsak sorumluluk bizde, eğer bize malzeme eksik diye bilgi verilmiyorsa sorumluluk Üniversitede” dedi.
SİVAS POSTASI Perdeleri Aralıyor!
SİVAS POSTASI Perdeleri Aralıyor!
FETÖ elebaşının tarikat ve cemaatlere sızın talimatı nasıl bir şebeke ile karşı karşıya olduğumuzu gözler önüne sererken, geçmişte FETÖ gemisi yüzerken, bu gemide olanların şimdi nerede oldukları merak ediliyor.
USULSÜZ DİNLEME BÜYÜK SUÇ!
USULSÜZ DİNLEME BÜYÜK SUÇ!
SİVAS´ta da yakından takip edilen FETÖ´nün “USÜLSÜZ DİNLEME” davasına ceza yağdı.
SİVAS SANA MİNNETTAR!
SİVAS SANA MİNNETTAR!
Cumhuriyetin temellerinin atıldığı SİVAS´ın her geçen gün yeni bir özelliği daha ortaya çıkıyor. ATATÜRK´ü 108 Gün ağırlayan ve yeni bir devlet kurulmasının önünü açan şehir için özel “PARA” basılarak vefa gösterildiği bilgilerine ulaşıldı.
Bu TOPRAKLARIN Çocukları Başarıyor!
Bu TOPRAKLARIN Çocukları Başarıyor!
SİVAS´ın evlatlarına imkan tanındığı zaman, aşılmayacak engel, ulaşılmayacak zafer bırakmıyorlar.
Bunlar Yutuldu mu?..
Bunlar Yutuldu mu?..
OSB´de bulunan İTFAİYE BİNASI´nın devri gizemini koruyor. Devre dair şuana kadar ödenmiş bir paraya dair dekont veya bir belge kamuoyuna açıklanmadı.İTFAİYE Binasını OSB´nin yaptığı iddia edilirken, devralanların suskunları merak konusu.OSB´deki “GÜMRÜK BİNASI” da devredildiği ve devir şartı olan ücretin ödenip ödenmediği sorgulanıyor.
Sivas KALESİ Sinema Sektörüne Hazırlanmalı
Sivas KALESİ Sinema Sektörüne Hazırlanmalı
Elden geçirilmeyi bekleyen SİVAS KALESİ´nin, Film Platosu olarak değerlendirilmesi bekleniyor. Uluslararası Sivas Film Festivali´ne gidecek öte hayalin ilk adımının, bir Film Platosu olduğu öngörülüyor.
Kınalı Kuzular
Kınalı Kuzular
Bekir GÜZELDAĞ, bir birinden güzel hayat hikâyelerini dillendirmeye devam ediyor. Bu vatan için cepheye gidip de dönenlerin ve dönmeyenlerin acılı hikayelerini yeniden hatırlatan GÜZELDAĞ, Gazibey Köyü´nde yaşanmış bir acılı hikayeyi gündeme taşıdı.
Bir MAZLUM AF Bekliyor!
Bir MAZLUM AF Bekliyor!
Hiçbir suçu günahı olmadığı halde 27 yıldır cezaevinde tutulan 86 yaşındaki AHMET DEDE, artık tekerlekli sandalyeye mahkum.
"MEMİL ile ALİS"
"MEMİL ile ALİS"
SİVAS deyince bir daha demiş sessiz sessiz ağlamış…
ÜNİVERSİTE Yeni Rektörünü ARIYOR!
ÜNİVERSİTE Yeni Rektörünü ARIYOR!
REKTÖRLÜK atamalarına 6 ay gibi bir süre kalırken, şehirde de bu konu enine boyuna masaya yatırılıyor.
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
SİVAS´ın efsane Valilerinden Halil Rıfat Paşa´nın, SİVAS-GİRESUN bağlantısını gerçekleştirmek için verdiği mücadele bugün Karadeniz-Akdeniz yol bağlantısının da ilham kaynağını oluşturması ile de önem taşıyor.
SÖYLEŞİ...
SÖYLEŞİ...
Araştırmacı Yazar Filiz KÖKSAL´ın, 2005 yılında KKTC Cumhurbaşkanı Rauf DENKTAŞ ile yaptığı güzel bir söyleşiyi okurlarımıza sunuyoruz.
Çürüme Büyüyor!
Çürüme Büyüyor!
Sekülerizmin insan karşısına çıkardığı çakma tanrılar, sosyal hayatı yönlendirmekle birlikte, ruh boşluğunu da kendi arzusu minvalinde şekillendiriyor. Pek çok insan farkında olmadan para tanrısı MAMONA tapınırken, hırs ve paranın şekillendirdiği acınası çukurda yaşamaktan da kendini alamıyor.
BU DEĞER SIVAS´ta...
BU DEĞER SIVAS´ta...
ŞARKIŞLA´nın Batı ve Kuzeybatısında KIZILIRMAK vadisinde yer alan ve EMLEK YÖRESİ olarak tabir edilen bölge, adeta soyut kültür mirası olarak dikkat çekiyor. Yetiştirdiği 200 aşık ve yüzlerce eser ile UNESCO´nun dikkatini çekebilecek bir değer olarak keşfedilmeyi bekliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar