MOR ALİ BABA Civarı YAĞMALANACAK MI?
Şehrin manevi silsilesinde çok önemli bir yeri olan Mor Ali Baba Cami alanının 1965 yılı Anıtlar Kurulu Kararı ile de korunmaya alındığının belgelerine ulaşılırken, bu alanın etrafını konuta açma hamleleri tepki çekiyor.
Tarih: 6.10.2019 18:45:44/ 1099okunma / 0yorum

 

Bütün Türkiye´de tarihi tescil alanlarının etrafları açılıp halkın istifadesine sunulurken, Sivas´ta tam tersi bir uygulamanın baş göstermesi tepki alıyor.

(Mor) ALİ BABA CAMİİ HAZİRESİ Tarihi Tescil No: 18.01.1991-939 sayılı tescil kararı ile tescillenirken, burasının kenarlarının da yeşil alan olarak planlandığı haber merkezimizin ulaştığı bilgiler arasında.

2013 revizyonunda etrafı yeşil alan olan  Mor Ali Baba´nın 2014 kısmi revizyon kararı ile o yeşil alanın konuta çevrildiğinin öğrenilmesi şok etkisi oluşturmuştu.

SİVAS POSTASI HABER MERKEZİ´nin ulaştığı diğer bir resmi belge ise burasının ne kadar önemli olduğunu gösterir vaziyette.

17.01.1965 yılında Ankara Anıtlar Yüksek Kuruluna burası hakkında görüş sorulduğu ve kurulun cevaben “burasının Mor Ali Baba Dergahı olduğu ve tamir edilerek haziresi ile birlikte korunmasının” gerektiği resmi görüşünün bildirildiği öğrenildi.

Ankara Anıtlar Kurulunun  732.61.5261 sayılı yazıyı görüşüp bu kararı alarak, bu kadim eser ve haziresinin korunması gereğini karara bağlaması yanı sıra, burasının şehir medeniyet hafızasında da çok önemli bir yere sahip olduğu din bilginlerince ifade edilmekte.

Gerek Ankara Anıtlar Kurulunun resmi yazısı ve kararına rağmen, gerekse Şehir kültür varlığında çok önemli bir yeri olmasına rağmen, SİVAS BELEDİYESİ´nin buranın etrafını konuta açma girişimi tepki alıyor.

MOR ALİ BABA CAMİ CİVARININ konuta açılma girişimine son verilerek bu tescil alanının korunması bekleniyor. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: VARAN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nasıl DUA Edilmeli?
Nasıl DUA Edilmeli?
Ömer Yıldız Yazdı...
EMEKLİ OLUYOR!
EMEKLİ OLUYOR!
SİVAS´ta göreve başladığı günden bu yana şehirle ünsiyet kurmada zorluk çeken İl Müftüsü AKKUŞ´ın önümüzdeki günlerde emekli olarak SAKARYA´ya yerleşeceği öğrenildi.
BUYRUK Ailesinin Acı Günü!
BUYRUK Ailesinin Acı Günü!
SİVAS´ın yetiştirdiği çok değerli bilim insanlarından Prof. Dr. Ertan BUYRUK´un abisi İlhan BUYRUK Sonsuzluğa uğurlandı.
UFKA BAK UFKA!
UFKA BAK UFKA!
Dünya baş döndürücü bir yarış halinde ekonomik gücüne güç katarken, SİVAS´ta horoz dövüşleri yaşanıyor. Köy mantığı zihniyetinden çıkamayan şehir her geçen gün köyleşmeye doğru emin adımlarla ilerliyor.
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Şehrin TEK ÖZGÜR GAZETESİ Sivas Postası, ortaya koyduğu düşünceler, şehre dair ürettiği projeler ile gerek il içinde gerekse il dışında ki okurların dikkatini çekiyor.
GÖL KURTARILACAK!
GÖL KURTARILACAK!
Dünyadaki tek HİTİT GÖLÜ olan 1900 rakımdaki SUPPİTASSU´nun yolu yapıldı.
Sen UYU SİVAS!
Sen UYU SİVAS!
Tarihi KULMAÇ DAĞLARI´nın eteklerinde bulunan şifalı “KOKMUŞ SUYU” değerlendirilemiyor.Böbreklerdeki taşları düşüren ve idrar yolu hastalıklarına iyi gelen tarihi kaynak su, kaderine terk edilmiş bir durumda. Yöre Kaymakamları, belediye başkanları ve muhtarların ne düşündükleri ise tam bir muamma!
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
Artin KORKOR Yazdı...
Samimiyettir Anadolu
Samimiyettir Anadolu
Gece inende sıra sıra dizili dağlar üzerine, bir başka sukut kaplar dört bir yanı. Uzun uzadıya dinmeyen köpek havlamaları, gecenin eksik olan musikisini tamamlarlar adeta. Bir yer sofrasında kurulur bereket şiirleri… Bir öteye bir beriye salınır hatıraların miski amberi…
Kültür Ocağı SİVAS!
Kültür Ocağı SİVAS!
Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Peyami SAFA´nın babası İsmail SAFA´nın kabri ALİAĞA CAMİ Haziresinde…
Harikalar Diyarı SİVAS!
Harikalar Diyarı SİVAS!
Tarihi ve turizm alanları ile keşfedilmeyi bekleyen SİVAS´ta acilen kültür ve turizmin felsefesinin yapılması gerekiyor.
SİVAS SAHİPSİZ DEĞİL
SİVAS SAHİPSİZ DEĞİL
SİVAS POSTASI, Şehrin görünmeyen yüzünde yaşanan olayları ve kamuoyu gündeminin nabzını tutmaya devam ediyor.
Haykır
Haykır
Yalnızlık girdaplarının dönel sularına, çağıldayan zamanın ipinde sallanan ruhlara haykır! Sakın susma seni senden alan basitliğin hırçın cellâtlarına. Kalabalıkların geniş ovalarından, muhabbet dağının çetin yamaçlarına sığın.
İyi ki SİVAS POSTASI Var!
İyi ki SİVAS POSTASI Var!
SİVAS POSTASI kamu yararına pek çok konuyu gündeme taşımaya devam ediyor. OSB´de mevcut bulunan İTFAİYE binası ve yeri hakkındaki tartışmalara ise taraflardan bir açıklama gelmemesi ibret ile takip ediliyor.
Artık ŞE-HİR-LE-ŞE-LİM!..
Artık ŞE-HİR-LE-ŞE-LİM!..
SİVAS´a köy ve kasabalardan gelip de hala, oradaki yaşam tarzlarını şehre hakim kılıp “klan” mantığının sürdürülmesi, SİVAS´ı köyleştirmeye devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar