MOR ALİ BABA Civarı YAĞMALANACAK MI?
Şehrin manevi silsilesinde çok önemli bir yeri olan Mor Ali Baba Cami alanının 1965 yılı Anıtlar Kurulu Kararı ile de korunmaya alındığının belgelerine ulaşılırken, bu alanın etrafını konuta açma hamleleri tepki çekiyor.
Tarih: 6.10.2019 18:45:44/ 1226okunma / 0yorum

 

Bütün Türkiye´de tarihi tescil alanlarının etrafları açılıp halkın istifadesine sunulurken, Sivas´ta tam tersi bir uygulamanın baş göstermesi tepki alıyor.

(Mor) ALİ BABA CAMİİ HAZİRESİ Tarihi Tescil No: 18.01.1991-939 sayılı tescil kararı ile tescillenirken, burasının kenarlarının da yeşil alan olarak planlandığı haber merkezimizin ulaştığı bilgiler arasında.

2013 revizyonunda etrafı yeşil alan olan  Mor Ali Baba´nın 2014 kısmi revizyon kararı ile o yeşil alanın konuta çevrildiğinin öğrenilmesi şok etkisi oluşturmuştu.

SİVAS POSTASI HABER MERKEZİ´nin ulaştığı diğer bir resmi belge ise burasının ne kadar önemli olduğunu gösterir vaziyette.

17.01.1965 yılında Ankara Anıtlar Yüksek Kuruluna burası hakkında görüş sorulduğu ve kurulun cevaben “burasının Mor Ali Baba Dergahı olduğu ve tamir edilerek haziresi ile birlikte korunmasının” gerektiği resmi görüşünün bildirildiği öğrenildi.

Ankara Anıtlar Kurulunun  732.61.5261 sayılı yazıyı görüşüp bu kararı alarak, bu kadim eser ve haziresinin korunması gereğini karara bağlaması yanı sıra, burasının şehir medeniyet hafızasında da çok önemli bir yere sahip olduğu din bilginlerince ifade edilmekte.

Gerek Ankara Anıtlar Kurulunun resmi yazısı ve kararına rağmen, gerekse Şehir kültür varlığında çok önemli bir yeri olmasına rağmen, SİVAS BELEDİYESİ´nin buranın etrafını konuta açma girişimi tepki alıyor.

MOR ALİ BABA CAMİ CİVARININ konuta açılma girişimine son verilerek bu tescil alanının korunması bekleniyor. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: VARAN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS DAVASI Yeniden GÖRÜLMELİ!
SİVAS DAVASI Yeniden GÖRÜLMELİ!
SİVAS´ta kardeşi kardeşe kırdırarak ülkeyi 90´lı yıllarda bir darbe ortamına hazır hale getirme girişimi, aradan yıllar geçerken daha iyi analiz ediliyor. SİVAS´ta masum insanların 2 Temmuz´da katledilmesi hala gizemini korurken, o yıllarda şehirde epey bir ALMAN vatandaşının olduğu hala dillendirilmeye devam ediyor.
SİDAŞ "DOĞAL GAZ"
SİDAŞ "DOĞAL GAZ"
Tacettin KEPENEK Yazdı...
REKTÖRLÜK AİLEDE KALSIN MANTIĞI!
REKTÖRLÜK AİLEDE KALSIN MANTIĞI!
Sivas kamuoyu birkaç gündür rektörlük yarışını değişik bilgi ve yorumlarla masaya yatırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün şehre gelen Hilmi ATASEVEN´in REKTÖRLÜK için kanat alıştırdığı artık bilinirken, bir DERNEĞİN araya girerek iki isim arasında bir İTTİFAK oluşturduğu iddia ediliyor.
YOLLARIMIZ KAPANIYOR!
YOLLARIMIZ KAPANIYOR!
Buğrahan Karaman Yazdı
TELEFONLARDAN CIZIRTI GELİYOR!
TELEFONLARDAN CIZIRTI GELİYOR!
SİVAS´ta halka iletişim hizmeti sunan GSM operatörlerinin, halkın daha sağlıklı konuşması için alt yapı yatırımlarına ağırlık vermesi bekleniyor.
HODRİ MEYDAN!
HODRİ MEYDAN!
SİVAS POSTASI´nın 10 yılı aşkın arşivleri incelendiğinde FETÖ ayrıntıları ortaya çıkmaktadır.
Bir SİVAS Atasözü Der Ki;
Bir SİVAS Atasözü Der Ki;
Devlet, kağnı ile tavşan avlar...
SİVAS´ın Önünü Açın!
SİVAS´ın Önünü Açın!
SİVAS ekonomik olarak kan kaybederken, şehrin kaderini yıllardır ellerinde tutanların hiç birşey olmamış gibi yine kendilerini düşünmeleri ibretle izleniyor. 10 yılını doldurmuş veya 10 yılını aşmış ODA, BORSA, BİRLİK, KURUM yöneticilerinin, bir defa da olsa şehirlerini düşünerek koltuklarını bırakmaları bekleniyor.
SİVAS POSTASI "FİKİR ÜRETİR!"
SİVAS POSTASI "FİKİR ÜRETİR!"
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Depreşti
Depreşti
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
KÖMBE Yemek Mesele!
KÖMBE Yemek Mesele!
Sivas kültürünün en önemli unsurlarınından biri olan SİVAS MUTFAĞI, asırlık gelenekleri ile de dikkat çekiyor. Özellikle “kaymak ile yapılan kömbe” yemesinin zahmetli olması lakin insanı tok tutan özelliği ile uzun yol erzakları arasında yerini alıyor.
Bir ÜNİVERSİTE Yorumu!
Bir ÜNİVERSİTE Yorumu!
Yiğide Neayak Yazdı...
"EZDİM ELEDİM, ÇÖZDÜM BELEDİM"
"EZDİM ELEDİM, ÇÖZDÜM BELEDİM"
Öyle ya KUL değil ki insanı daralta, o sonsuz KUDRET sahibi koca TANRI, hiç insanı darda kor mu?”
TUHAF ÇOK TUHAF!
TUHAF ÇOK TUHAF!
Bir zamanlar FETÖ´nün “MAKLUBESİNE” kaşık sallayanların her ne hikmetse bir birilerini kokularından veya bakışlarından tanıdıkları biliniyor..
Cesur Yürek SİVAS POSTASI Gündemi Belirliyor
Cesur Yürek SİVAS POSTASI Gündemi Belirliyor
Sivas için, Sivas´ın geleceği için SİVAS POSTASI doğruları yazmaya devam ediyor. Ya SİVAS POSTASI olmasaydı?
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar