Vah Canım Canım!
Kış boyu devam eden kadın günleri nedeniyle nice erkeğin mağdur olduğu gözlemleniyor. Cumartesi günleri eşlerini kadın günlerine bırakan pek çok yurdumuz erkeğinin, akşama kadar sokaklarda melul mahzun dolaşmaları görenlerin yüreklerini burkuyor. Çay ocaklarında kuru bir simite akşama kadar talim edip tavuk dürüm ile de günü tamamlayan nicesinin, bu halleri yürek burkuyor.Nice erkeğin ise kendini maça ve siyasete vurarak, bu kalp kırılmışlığını unutmaya çalıştığı gözlemleniyor.
Tarih: 23.2.2018 06:37:48/ 1095okunma / 6yorum

SPHM ÖZEL HABER

Şehrimizde Kutsal Cumartesi Kadın Günleri ayinleri devam ediyor. Gününü sekitmeden genelde ayda bir veya ayda iki tane olarak dizayn edilen kadın günlerine, yanlarına maskelerini alan bayanların iştirakleri ise tam kadro olarak görülüyor.

Günler öncesinden pasta böreklerin hazır edilmesi yanı sıra dışarıdan da yemek söylendiği bilinirken, ne kadar pasta börek hazır edilirse edilsin KISIRIN baş yiyecek olarak arzı endam ettiği gözlemleniyor.

Gün sırası kendinde olan bayanın bu yemekleri hazır etmek için adeta harap ve bitap düştüğü öğrenilirken, gelenleri memnun etmek için gösterilen üstün gayret ve çabanın da NOBEL ÖDÜLLÜK olduğu yorumlanıyor.

Kadınlar kadın günlerinde bir araya gelirlerken, erkekler ise sokakları arşınlamaya devam ediyorlar. Akşama kadar sokaklarda melul mahzun boyunları bükük halde, tavuk dürüm ve simite talim eden bir cümle erkek cemaatinin, bu halleri görenlerin yüreklerini burkuyor.

Çay ocaklarında önlerine simit yığıp azı dişleri ile bu simidi parçalayıp karınlarını doyurma moduna giren erkeklerin, daha olmazsa tavuk dürüm ile günü tamamladıkları gözlemleniyor.

Bir mazlum sukutuyla boyunlarını büküp akşamı bekleyen bir cümle erkek vatandaşımızın, akşam eve vardığında önüne konulan kuru KISIRI geveleye geveleye yemesi ise perişan bir hali gözler önüne seriyor.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Canım Canım
Okuyucu Yorumları (6 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Salih Özfidan
23.2.2018 10:46:32
Haberinin bazi bayanları üzecek ama tam Sivas haberi elinize sağlık.
ahmet
23.2.2018 11:14:41
Okudukça gülüyorum sagolasin
iclal ari
23.2.2018 11:16:14
Tavuk durum mu simit mi perişanlık perişanlık perişanlık...
haluk
23.2.2018 11:18:45
Sen ara ara komedi repliği yaz bence
Nesrin Filiz
23.2.2018 07:44:10
Ömürsün vallahi arkadaşım ömürsün. Allah iyiliğini versin. Senin bir sözün vadır ya hani "gülmekten karnım ağrıdı" ben de şuan öyleyim...
ilkim
23.2.2018 08:19:53
Yaşasın kadın dayanışması.Kadının fendi erkeği yendiiiiiii
İyi Ki Geldiniz!
İyi Ki Geldiniz!
Baharın, bereketin ve sevginin timsali olan Leylekler Sivas semalarını eleğimsağma gibi rengarenk yaptılar.Kışa doğru genelde NİL deltasına yol alan leylekler, Mart başı ile SİVAS´a akın akın gelmeye başladılar.
Omurgalı Olmak Zor mu?
Omurgalı Olmak Zor mu?
Onurlu, ilkeli, kimseye minnet etmeden, tavır sahibi olarak yaşamak varken, küçük çıkarlar için dalkavukluk yapıp takla atmalar son hız devam ediyor. Omurgalı olmak yerine, omurgasız olmayı yaşam tarzı kabul eden nice insanın acınası bu zavallı hallerini mideler kaldıramıyor.
Sahtekarlık
Sahtekarlık
Nefret ettiğin insanla iyi geçinme çabasına siz medeniyet diyorsunuz, ben sahtekarlık diyorum. O yüzden anlaşamıyoruz.
KÖMBE Yemek Mesele!
KÖMBE Yemek Mesele!
Sivas kültürünün en önemli unsurlarınından biri olan SİVAS MUTFAĞI, asırlık gelenekleri ile de dikkat çekiyor. Özellikle “kaymak ile yapılan kömbe” yemesinin zahmetli olması lakin insanı tok tutan özelliği ile uzun yol erzakları arasında yerini alıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Türkiye büyük devlet olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, PARALEL varı kadük girişimlerde hala devam ediyor. Milli Eğitim Müdürü ALTINSOY´un şehrin amiri gibi KIZILIRMAK İLKOKULU ve Halk Eğitim Merkezi Yerini “RAVZA DERNEĞİNE” devrediyorum demesi tek kelimeyle şok etkisi oluşturdu.
"Madımak" Bir "OD" Dur...
"Madımak" Bir "OD" Dur...
“Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak, camii ve külliye yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”
Kadın ve Devrim
Kadın ve Devrim
Meksika Devrimi sırasında sıklıkla tacize maruz kalmalarına rağmen erkeklerle birlikte savaşa katılan kadın askerler cinsiyetlerini gizleyerek “Pedro Herrera” adıyla savaşmak zorunda kalmışlardır.
Öncelik SİVAS Olmalı
Öncelik SİVAS Olmalı
Derli toplu öte bir hayal ve ufka, o kadar hasret ki Sivas. Asırlar varki diriltilmeyi bekleyen bu şehir, hala diriltilemiyor.
Yüz Çöreği II
Yüz Çöreği II
Sürekli türküler okunur, maniler söylenir, şiirler okunur, halaylar çekilir.
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
Bu devin uyanması demek, Anadolu´da, yeni bir umudun da dirilişi demektir. Elindeki altın tasla, başını duvardan duvara vuran bu şehrin silkinerek “bizden bir şey olmaz” kalıbını yerle yeksan edip, emin adımlarla ötelere yönelmesi zamanıdır.
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
"Evlenince pembe pancurlu evimiz olacek Necla." "Aman Allahım, ne kadar mesudum!"
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS Merkez Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle “Geçmişten Geleceğe Yön Veren kadınlarımız” isimli bir tiyatro sahneledi.
yağmur fotoğrafları
yağmur fotoğrafları
Hikâyeler gelip gider zihnimize, şiirler filizlenir yağmurun ayak izlerinden. Usul usul şarkılar yükselir yağmurun sustuğu yerden. Doğduğumuz köy, okuduğumuz uzak şehirler, çalıştığımız küçük kasabalar, özlediklerimiz sevdiklerimiz, toprağa verdiklerimiz siyah beyaz fotoğraflar gibi uçuşur buğulanan pencere önlerinde.
Yağmur
Yağmur
/Yağmur ince ince toprağa sinsin/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar