ÜNİVERSİTE´nin Halleri!
Huysuz Profesör Yazdı...
Tarih: 22.1.2020 18:40:38/ 2967okunma / 1yorum

 

Üniversite Araştırmaları Laboratuarının yaptığı “Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması” Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin hiç bir alanda A ve A+ düzeyini yakalayamadığını ortaya çıkardı. https://f903aba4-e11a-4804-93a8-aa17928bdbe0.filesusr.com/ugd/779fe1_8115cf2ca8b2478eaab50c316a71ff4e.pdf

Buna göre:

Türkiye´de üniversitelerin “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet  Sıralaması´nda 124. Sırada olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin düzeyi bu sıralamada “D”´dir.A, A+, B, C değildir.

Tükiye´de Üniversitelerin “Genel Memnuniyet Sıralaması”nda 99. Sırada olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin bu alandaki düzeyi de “D”dir. A, A+, B, C değildir.

Türkiye´de Üniversitelerin “Yerleşkenin Ve Yaşamının Doyuruculuğu Sıralaması”nda 109. Sırada olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin bu alandaki düzeyi de “D”dir.

Türkiye´de üniversitelerin “Öğrenim Deneyimi Tatminkârlığı Sıralaması”nda 125. Sırada olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin düzeyi ise FF´dir. A, A+, B, C değildir.

Şu ana kadar yerel ve ulusal basında, televizyon kanallarında, milletvekillerinin ve TBMM´nin gündeminde eş, dost, akraba alımlarıyla gündemden düşmeyen  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız, Baş yardımcısı Ünal Kılıç, Baş danışman Recep Topralı, Genel sekreter Hakan Yekbaş ve diğer danışmanlar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Danışman eşlerine (Taner Çiftçi´nin eşi Mehtap Çiftçi vb.), yönetime yakın veya yönetimdeki isimlerin yakınlarına, yakın akrabalarına, ahbaplarına, sendika ve derneklerdeki tanıdıklara istediği zaman istediği şekilde kadro bulan, kadro olduran, kadro açan üniversite yönetimi en acil ve en hassas durumlarda çeşitli branşlarda Sivaslı bir çok akademisyenin (Öğretim Gör., Dr., Doçent, Prof.) Sivas Cumhuriyet Üniversitesine gelme taleplerini kendilerine has yöntemlerle püskürtüp tekel düzenlerini korumak için her şeyi yaptıkları şehir kamuoyunda ciddi şekilde yankılanmaktadır. Bu yankının Ankara´da da artık rahatsızlık derecesine ulaşmış olduğu gazetemize gelen bilgiler arasında.

Rektör Alim Yıldız´ın Enstitü müdürlüğü döneminde akrabası Z. Yıldız iki yıllık bölümü işletmeden 4 yıla tamamlayıp Alim Yıldız´ın şemsiyesi altında yüksek lisans ve doktora yapıp eğitim şekli ve düzeyi ile uyumlu olmayan Eğtim Fakültesine nasıl Dr. Öğretim üyesi yapıldığını daha once yazmıştık. Bilindiği üzere akraba Zafer Yıldız, Alim Yıldız´ın Enstitü müdürlüğü döneminde Enstitü sekreterliği yapıyordu.

Rektör Alim Yıldız´ın bir akrabası da (Amcasının torunu olduğunu Alim Yıldız söylemektedir) M. Sakar isimli şahıs Taşhan´da çaycılık yaparken Üniversite Vakfına koordinator yapılmıştır. Üniversite vakfı ile ilgili yerel ve ulusal basına çok ciddi iddialar yansımış, üniversite vakfı Sayıştay raporlarına ve kitaplara konu olmuştur. Vakfın okulları elden çıkarılmış, devredilmiştir.

Baş yardımcı Ünal Kılıç´ın “Yezid” üzerine doktora tezi hazırlamış ve Gazzali´ye dayanarak Yezid´e laf ettirmeyen bir İlahiyat ilim adamı olarak “eş dost akraba” yapılanmasından en az rektör kadar vebal altında olduğu ibretle şimdilik seyrediliyor.

Maşeri vicdan ve empatiden yoksun şekilde, insandan, insan haklarından, sorumluluk duygusu ve şuurundan kopuk sadece bilim değil hiç bir şey olmaz. Samimiyetin lisanı yoktur. Şunu yaptık bunu yaptıkla yahut geçmişteki anıları anlatmakla ne ilim olur ne de başka bir şey.

Bize insanı dinleyen, anlayan, anlamlandıran, insana açılan dağ gibi adamlar, ruhu yüksek adamlar gerek. Vicdan ve şuur adamları gerek. Yalanların peçesini yırtan adamlar gerek. Bize gören göz, işiten kulak, uyanık vicdanlar gerek.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesine sözde gölet yaptığını büyük bir heves ve reklamla her fırsatta dile getiren, şöyle iyiyiz böyle iyiyiz diyen, proje ie yatıp proje ile kalkan yönetimle ilgili son zamanlarda bir çok haber basına yansıdı.

Üniversite hastanesi ile ilgili malzeme yokluğu ve çeşitli ölüm haberleri, ihmaller basında geniş yer buldu.

Mağdur edilmiş, kenara itilmiş, küstürülmüş yüzlerce insanın ahı ile şehre bir katkı sunamayışı ve şehre öncü olamayışı ile bakalım nereye kadar?

Bugün veya yarın veya 6 ay sonra görev süreniz bitiyor. Mevcut yönetimin aziz Sivas´ın, Sivaslıların ve milletin içinde nasıl bulunacakları merak ediliyor. Açılan tahribatın etkilerinin nasıl giderileceği ise düşündürücü. 

Şunu da ekleyelim: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin 124. Sırada bulunduğu “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet” boyutunda öğrencilerini üst düzeyde (A+) memnun edebilen 14 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin içinde Rektör´ü Sivaslı olan Akdeniz Üniversitesi (5. Sırada) de bulunmaktadır.

 • § MEF Üniversitesi
 • § Sabancı Üniversitesi
 • § Özyeğin Üniversitesi
 • § İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 • § Akdeniz Üniversitesi
 • § Abdullah Gül Üniversitesi
 • § İskenderun Teknik Üniversitesi
 • § Gebze Teknik Üniversitesi
 • § Piri Reis Üniversitesi
 • § İstanbul Kültür Üniversitesi
 • § Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
 • § Galatasaray Üniversitesi
 • § İstanbul Şehir Üniversitesi
 • § Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

Sivas Yıldızeli´li Alim Yıldız´ın Rektörlük yaptığı üniversitenin memnuniyet sıralaması Sivaslı olarak içimizi acıtırken, Gürün´lü Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal´ın ilk 5´te olması yüreğimize su serpmekte, bizleri sevindirmektedir.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÜNİVERSİTE Halleri
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ekrem ateş
23.1.2020 12:12:08
En zorlu konularda bile hakkaniyetten şaşmadan doğrunun yanında tavır alarak Sivas lehine kamuoyu oluşturan sivas Postasını tebrik ediyoruz.İlahiyatçılardan Rektör olmamalıdır.bunun en acı örneğini şu an da sivas C.Ü.Rektörü ile acı bir şekilde yaşamakta ve tecrübe etmektedir.Belkide daha önceki dönemlerde olmayan birçok sıkıntı ki özellikle Üniversite Hastanemiz önceki yıllarda çevre illerden yoğun hasta kabul eden,branşlarında Ülke genelinde ismini duyurmuş bilim insanlarıyla anılırken şu anda fakru zaruret içerisinde harap ve bitap düşmüş bir Üniversite manzarasını acı içerisinde seyretmektedir.Rektör özellikle Tıp kökenli, ve siyasi görüş ayırdedilmeden işinin ehli,hizmet odaklı çalışan bir kişi olmalıdır.
"ŞEHNÂME"
"ŞEHNÂME"
Osman ÇELİK Yazdı...
Bu ÖNGÖRÜ Yabana Atılmamalı!
Bu ÖNGÖRÜ Yabana Atılmamalı!
SİVASLILAR´ın yoğun olarak yaşadığı İSTANBUL´dan bu tarafa doğru gelişlerden korkuluyor.Otobüs seyahati kaldırılırken, özel araç hareketliliği hız kesmiyor.
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Herkesi Ansak Olmaz Mı?
Herkesi Ansak Olmaz Mı?
Aslan ÜLKER Yazdı...
Yeni Dünya Düzeni
Yeni Dünya Düzeni
Bülent ÖZÇELİK Yazdı...
KIRK GÜN KAR YAĞAR, BİR GÜN AV OLUR!
KIRK GÜN KAR YAĞAR, BİR GÜN AV OLUR!
SİVAS POSTASI GAZETESİ, NUMUNE´nin yıkılma sürecinde, “savaş ve salgın olma durumunda elimizde fazla hastane olmalı” diye defaatle uyarmasına rağmen bu ikazla dalga geçilmişti.
ÜSTÜ KAPALI BUĞDAY PAZARI
ÜSTÜ KAPALI BUĞDAY PAZARI
Mehmet AĞAOĞULLARI Yazdı...
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
Şu günlerde yapılan İNFAZ DÜZENLEMESİ çalışmasına, SİVAS olayları mağdurlarının da eklenmesi bekleniyor. HİÇBİR terör örgütü bağlantısı olmayan mağdurlar, “OTEL YANGINI” ile uzaktan yakından ilgileri olmadığı halde 27 yıldır zindanda kesintisiz yatıyorlar.
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS eşsiz geçmişine rağmen değerlendirilemiyor. Şehrin kültür ve turizminin felsefesi yapılamazken, tarihi kaynaklardaki bilgiler ise gerek halk gerekse şehir yöneticileri tarafından bilinmiyor.
"SOLUNUM CİHAZINI BİZ ÜRETELİM"
"SOLUNUM CİHAZINI BİZ ÜRETELİM"
SİVAS POSTASI GAZETESİ, STSO Başkanlığı zamanında Osman YILDIRIM ile sık sık karşı karşıya geldi. Hatta mahkemelerle kadar uzanan davalar oldu. Lakin “yiğidi öldür hakkını teslim et” ilkesi ve erdemi gereği YILDIRIM´ın şu zor zamanlarda karşılıksız “solunum cihazı üretip devletin hizmetine sunma girişimini” alkışlıyoruz.
Gün DAYANIŞMA Günüdür!
Gün DAYANIŞMA Günüdür!
Her şeyi devletten beklemek yerine güzel çalışmalar için kolları sıvayan güzel insanlar takdirle karşılanıyor.Kurduğu Ahbap Derneği ile birçok kişiye yardım eli uzatan şarkıcı Haluk Levent, Corona virüs nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan ailelere yardım etmeye devam ediyor.
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
Milli Eğitim Bakanlığı´nın “UZAKTAN EĞİTİM” çalışması SİVAS´tan da yakından takip ediliyor. Öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetleri telefonla takip edilmesi yanı sıra salgına karşı da önemli uyarılar yapılıyor.
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Sivas Postası gazetesi, şehir için bir değerdir. Çünkü ilimizin "think tank"(düşünce üretim merkezi)"dir.Sivas´ın yarınları için her alanda "beyin Fırtınası" yapmaktadır.
İYİLİK KAZANACAK!
İYİLİK KAZANACAK!
Salgın nedeniyle çalışamayan bazı işsiz ailelere, gönüllü bir ekip kendi ceplerinden oluşturdukları bütçe ile UN ulaştırdılar.
YETKİLİLERİN DİKKATİNE!
YETKİLİLERİN DİKKATİNE!
SİVAS´ta “evde kal”uyarıları dikkate alınırken, bazı ailelerin hava alsın diye çocukları marketlere götürmeleri endişe ile karşılanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar