ÜNİVERSİTE´nin Halleri!
Huysuz Profesör Yazdı...
Tarih: 22.1.2020 18:40:38/ 2936okunma / 1yorum

 

Üniversite Araştırmaları Laboratuarının yaptığı “Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması” Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin hiç bir alanda A ve A+ düzeyini yakalayamadığını ortaya çıkardı. https://f903aba4-e11a-4804-93a8-aa17928bdbe0.filesusr.com/ugd/779fe1_8115cf2ca8b2478eaab50c316a71ff4e.pdf

Buna göre:

Türkiye´de üniversitelerin “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet  Sıralaması´nda 124. Sırada olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin düzeyi bu sıralamada “D”´dir.A, A+, B, C değildir.

Tükiye´de Üniversitelerin “Genel Memnuniyet Sıralaması”nda 99. Sırada olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin bu alandaki düzeyi de “D”dir. A, A+, B, C değildir.

Türkiye´de Üniversitelerin “Yerleşkenin Ve Yaşamının Doyuruculuğu Sıralaması”nda 109. Sırada olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin bu alandaki düzeyi de “D”dir.

Türkiye´de üniversitelerin “Öğrenim Deneyimi Tatminkârlığı Sıralaması”nda 125. Sırada olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin düzeyi ise FF´dir. A, A+, B, C değildir.

Şu ana kadar yerel ve ulusal basında, televizyon kanallarında, milletvekillerinin ve TBMM´nin gündeminde eş, dost, akraba alımlarıyla gündemden düşmeyen  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız, Baş yardımcısı Ünal Kılıç, Baş danışman Recep Topralı, Genel sekreter Hakan Yekbaş ve diğer danışmanlar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Danışman eşlerine (Taner Çiftçi´nin eşi Mehtap Çiftçi vb.), yönetime yakın veya yönetimdeki isimlerin yakınlarına, yakın akrabalarına, ahbaplarına, sendika ve derneklerdeki tanıdıklara istediği zaman istediği şekilde kadro bulan, kadro olduran, kadro açan üniversite yönetimi en acil ve en hassas durumlarda çeşitli branşlarda Sivaslı bir çok akademisyenin (Öğretim Gör., Dr., Doçent, Prof.) Sivas Cumhuriyet Üniversitesine gelme taleplerini kendilerine has yöntemlerle püskürtüp tekel düzenlerini korumak için her şeyi yaptıkları şehir kamuoyunda ciddi şekilde yankılanmaktadır. Bu yankının Ankara´da da artık rahatsızlık derecesine ulaşmış olduğu gazetemize gelen bilgiler arasında.

Rektör Alim Yıldız´ın Enstitü müdürlüğü döneminde akrabası Z. Yıldız iki yıllık bölümü işletmeden 4 yıla tamamlayıp Alim Yıldız´ın şemsiyesi altında yüksek lisans ve doktora yapıp eğitim şekli ve düzeyi ile uyumlu olmayan Eğtim Fakültesine nasıl Dr. Öğretim üyesi yapıldığını daha once yazmıştık. Bilindiği üzere akraba Zafer Yıldız, Alim Yıldız´ın Enstitü müdürlüğü döneminde Enstitü sekreterliği yapıyordu.

Rektör Alim Yıldız´ın bir akrabası da (Amcasının torunu olduğunu Alim Yıldız söylemektedir) M. Sakar isimli şahıs Taşhan´da çaycılık yaparken Üniversite Vakfına koordinator yapılmıştır. Üniversite vakfı ile ilgili yerel ve ulusal basına çok ciddi iddialar yansımış, üniversite vakfı Sayıştay raporlarına ve kitaplara konu olmuştur. Vakfın okulları elden çıkarılmış, devredilmiştir.

Baş yardımcı Ünal Kılıç´ın “Yezid” üzerine doktora tezi hazırlamış ve Gazzali´ye dayanarak Yezid´e laf ettirmeyen bir İlahiyat ilim adamı olarak “eş dost akraba” yapılanmasından en az rektör kadar vebal altında olduğu ibretle şimdilik seyrediliyor.

Maşeri vicdan ve empatiden yoksun şekilde, insandan, insan haklarından, sorumluluk duygusu ve şuurundan kopuk sadece bilim değil hiç bir şey olmaz. Samimiyetin lisanı yoktur. Şunu yaptık bunu yaptıkla yahut geçmişteki anıları anlatmakla ne ilim olur ne de başka bir şey.

Bize insanı dinleyen, anlayan, anlamlandıran, insana açılan dağ gibi adamlar, ruhu yüksek adamlar gerek. Vicdan ve şuur adamları gerek. Yalanların peçesini yırtan adamlar gerek. Bize gören göz, işiten kulak, uyanık vicdanlar gerek.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesine sözde gölet yaptığını büyük bir heves ve reklamla her fırsatta dile getiren, şöyle iyiyiz böyle iyiyiz diyen, proje ie yatıp proje ile kalkan yönetimle ilgili son zamanlarda bir çok haber basına yansıdı.

Üniversite hastanesi ile ilgili malzeme yokluğu ve çeşitli ölüm haberleri, ihmaller basında geniş yer buldu.

Mağdur edilmiş, kenara itilmiş, küstürülmüş yüzlerce insanın ahı ile şehre bir katkı sunamayışı ve şehre öncü olamayışı ile bakalım nereye kadar?

Bugün veya yarın veya 6 ay sonra görev süreniz bitiyor. Mevcut yönetimin aziz Sivas´ın, Sivaslıların ve milletin içinde nasıl bulunacakları merak ediliyor. Açılan tahribatın etkilerinin nasıl giderileceği ise düşündürücü. 

Şunu da ekleyelim: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin 124. Sırada bulunduğu “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet” boyutunda öğrencilerini üst düzeyde (A+) memnun edebilen 14 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin içinde Rektör´ü Sivaslı olan Akdeniz Üniversitesi (5. Sırada) de bulunmaktadır.

 • § MEF Üniversitesi
 • § Sabancı Üniversitesi
 • § Özyeğin Üniversitesi
 • § İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 • § Akdeniz Üniversitesi
 • § Abdullah Gül Üniversitesi
 • § İskenderun Teknik Üniversitesi
 • § Gebze Teknik Üniversitesi
 • § Piri Reis Üniversitesi
 • § İstanbul Kültür Üniversitesi
 • § Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
 • § Galatasaray Üniversitesi
 • § İstanbul Şehir Üniversitesi
 • § Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

Sivas Yıldızeli´li Alim Yıldız´ın Rektörlük yaptığı üniversitenin memnuniyet sıralaması Sivaslı olarak içimizi acıtırken, Gürün´lü Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal´ın ilk 5´te olması yüreğimize su serpmekte, bizleri sevindirmektedir.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÜNİVERSİTE Halleri
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ekrem ateş
23.1.2020 12:12:08
En zorlu konularda bile hakkaniyetten şaşmadan doğrunun yanında tavır alarak Sivas lehine kamuoyu oluşturan sivas Postasını tebrik ediyoruz.İlahiyatçılardan Rektör olmamalıdır.bunun en acı örneğini şu an da sivas C.Ü.Rektörü ile acı bir şekilde yaşamakta ve tecrübe etmektedir.Belkide daha önceki dönemlerde olmayan birçok sıkıntı ki özellikle Üniversite Hastanemiz önceki yıllarda çevre illerden yoğun hasta kabul eden,branşlarında Ülke genelinde ismini duyurmuş bilim insanlarıyla anılırken şu anda fakru zaruret içerisinde harap ve bitap düşmüş bir Üniversite manzarasını acı içerisinde seyretmektedir.Rektör özellikle Tıp kökenli, ve siyasi görüş ayırdedilmeden işinin ehli,hizmet odaklı çalışan bir kişi olmalıdır.
Okuma Güçlüğü
Okuma Güçlüğü
Prof.Dr. Nazım ELMAS Yazdı...
Site- Kentler
Site- Kentler
Perihan Mağden, günümüzde “Üç Büyük Günah: Yaşlılık, yalnızlık ve çirkinlik” diyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Yine baktım ki hemşerilerim hepimiz GÖZ YAŞLARIMIZI AVUÇLARIMIZIN İÇİ İLE SİLMEKTEYİZ.
YETKİLİLER GÖREVE!
YETKİLİLER GÖREVE!
SİVAS işsizlik sorunu ile boğuşurken, bu işsizliğe çözüm bulma noktasında çözüm ortaya koyma mecburiyeti olan OSB ise vatandaşca sorgulanıyor. TEŞVİK alan bazı isimlerin fabrika yapmadıkları iddia ediliyor.
TELEFONLARDAN CIZIRTI GELİYOR!
TELEFONLARDAN CIZIRTI GELİYOR!
SİVAS´ta halka iletişim hizmeti sunan GSM operatörlerinin, halkın daha sağlıklı konuşması için alt yapı yatırımlarına ağırlık vermesi bekleniyor.
Artık ŞE-HİR-LE-ŞE-LİM!..
Artık ŞE-HİR-LE-ŞE-LİM!..
SİVAS´a köy ve kasabalardan gelip de hala, oradaki yaşam tarzlarını şehre hakim kılıp “klan” mantığının sürdürülmesi, SİVAS´ı köyleştirmeye devam ediyor.
EVVEL ZAMAN İÇİNDE...
EVVEL ZAMAN İÇİNDE...
Toprak damlı evlerde başlar hayatın seyri alemi. Tandırın hemen yanı başında “evvel zaman içinde” diye başlayan nice hatıra, bir yılkının sırtında sırra kadem basmadan, iniverir bozkırın esrik suretine…
SİVASSPOR´un Bilinmeyen YÜZÜ!
SİVASSPOR´un Bilinmeyen YÜZÜ!
Rüştü Yenice Yazdı...
GÜZEL BİR HABER!
GÜZEL BİR HABER!
Tarihteki tek HİTİT GÖLÜ olan SUPPİTASU, Mart ayı sonu gibi temizlenerek, yeniden su tutmaya başlayacak.
AYDIN OLMAK!
AYDIN OLMAK!
Selim Yıldız Yazdı...
EĞİTİM BİRİNCİ ÖNCELİK!
EĞİTİM BİRİNCİ ÖNCELİK!
Sivas Valiliği Konferans Salonunda, okul müdürleri dönem başı toplantısı yapıldı.
TRABZONSPOR-SİVASSPOR MAÇI
TRABZONSPOR-SİVASSPOR MAÇI
Yiğide Neayak Yazdı...
SİVAS POSTASI ÇÖZECEK!
SİVAS POSTASI ÇÖZECEK!
SİVAS´ta görev yaptığı zamanlarda SİVAS´ı adeta çiftliğe çevirmek için önemli adımlar atan Mustafa ALTINSOY´un şehirdeki ilişkiler ağı merak ediliyor.
SANATA YÖNELMEK
SANATA YÖNELMEK
Prof.Dr. Nazım ELMAS Yazdı...
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Bütün hakikatleri yoklamak, Bütün yalanların maskesini yırtmak, Kalabalığa doğruyu göstermek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar