Üniversite´nin 46.Yılı
Sorular, Sorular, Sorular!..
Tarih: 11.2.2020 21:47:09/ 3133okunma / 0yorum

Eski zamanların İlimler Şehri olan Sivas´ta 9 Şubat 1974´te kurulan Cumhuriyet Üniversitesi 46 yaşına girdi. 46 yılın son 4 yılı İlahiyatçı Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız ve yönetimi ile kapanmak üzeredir. 

Soruyoruz:

1-      Hep eski yönetimler mi suçludur? Hep siz mi haklısınız? Hiç hatanız yok mu?

2-      Bilim dünyasına ve insanlığa armağan kaç tane patentiniz vardır?

3-      Solucan gübresi dışında ekonomiye ve üretime katkınız neler olmuştur?

4-      Kaç tane ilaç ürettiniz?

5-      Yeni hastanenin yapılması niçin bu kadar gecikmiştir?

6-      Verdiğiniz ilanlarda hakka, hukuka, hakkaniyete, önceliğe, acil durumlara ve maşeri vicdana uygunluğa dikkat ettiniz mi?

7-      Sivas´ın sosyal ve ekonomik sorunlarına yönelik neler geliştirdiniz? Mesela Sosyoloji bölümünün Sivas´ta son dönemlerde cereyan eden intihar vakalarına ve girişimlerine yönelik araştırmaları olmuş mudur? Sivas´ta işsizliğe dair hazırladığınız projeler var mıdır?

8-      Uygarlık yolunda ve entelektüel anlamda neler yapıyorsunuz? Halka iniyor musunuz? Şehirde bu anlamda bir ortam gelişmiş midir? Şehirde kültür kitabı satan kaç tane kitapçı ve sahaf vardır? Sivas niçin yok denecek düzeyde yani en az kitap okuyan iller arasındadır?

9-      Cumhuriyet şehri denilen Sivas´ta, üniversitenin Tarih bölümünde Cumhuriyet Tarihi profesörü var mıdır? 

10-  Selçuklu şehri denilen Sivas´ta, üniversitenin Tarih bölümünde Ortaçağ Tarihi profesörü var mıdır?

11-  Devletimiz tarfından verilen yüzlerce kadroya rağmen bölümlerdeki hoca eksikliğinin sebepleri kadroların yanlış kullanımı mıdır? Kadroların kullanımında kimlerin etkileri söz konusu olmaktadır?

12-  Ülkemize başta Vali, Kaymakam, bürokrat, memur vb. yetiştirmek macıyla kurulmuş olan Kamu Yönetimi bölümünüzde 3 tane hocanızın olmasını nasıl açıklayacaksınız?

13-  Uzaktan Eğitimle verdiğiniz dersler, ülke menfaatleri noktasında başarılı olmakta mıdır? Öğrenciler uzaktan eğitimle verilen dersleri takip etmediğini söylemektedir.

14-  Türkiye geneli üniversite sıralamalarında başarı ve diğer alan sıralamalarında çevre illerdeki bir çok üniversitenin altında oluşunuzu neyle açıklayacaksınız?

15-  Yerleşke içinde yaşanan trafik kazalarına ve özel işletmelerdeki uygunsuz görüntüler hakkında ne düşünüyorsunuz?

16-  Bilgisayar Programcılığı mezunu olup İşletme´den iki yıllık bölümü 4 yıla tamamlayıp Enstitü müdürlüğünüz ve rektörlüğünüz döneminde yüksek lisans ve doktora yaptırılarak Eğitim Fakültesine Dr. Öğretim Üyesi yaptığınız akrabanızın bulunduğu yer hak mıdır? Adalet midir?

17-  Vakıf okulları niçin, kimlere devredilmiştir? Vakfın Koordinatörlüğünde getirdiğiniz kişinin amcanızın torunu olduğu doğru mudur? Denetim yapılana kadar koordinator yaptığnız şahsa yüksek maaş verdğiniz ancak vakfın denetimi sonucu verilmekte olan yüksek maaşın düşürüldüğü doğru mudur?

18-  Kulak verip dört köşeyi dinlemeden üniversitenin dört tarafına yaptırdığınız kapılara gönlünüz razı mı? Bilim ve irfanın bu kapılardan girişi söz konusu olmuş mudur?

19-  Geçmiş dönemlerden beri nitelikli doktorların yetişmesine rağmen döneminizde doktorların layıkıyla görevlerini yapamadığı, yapmakta zorlandığı, hastanenin çaresiz ve yetersiz kaldığı, şehir kamuoyunda konulduğu üzere hastaların Kayseri´ye yönlendirildiği doğru mudur? Doktorlarımız döner sermayelerini alabiliyor mu? Yüzlerce ameliyata giren ve sorumluluk alan doktorlarımız mutlu mu?

20-  Üniversite´nin bütçesi dengeli ve israf dışı kullanılıyor mu?

21-  Sivas´a ve Sivaslı´ya gerçek manada sahip çıkılıyor mu?

22-  Yeni ve tamamen Cumhuriyet Üniversitesinden bağımsız kurulan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesini bünyenize katmayı düşünüyor musunuz?

23-  Eleştirileri dikkate alıp hatalarınızı telafi ediyor musunuz?
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Üniversite Yılı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dünyada Bir Tek SİVAS´ta
Dünyada Bir Tek SİVAS´ta
SİVAS´ın inanç turizmi açısından değerlendirilmeyi bekleyen pek çok değeri, şehir yöneticilerince değerlendirilmeyi bekliyor. Üçlerbey Mahallesi´nde bulunan “KIRK AZİZLER” in şehit edildiği yerde bunlardan biri. Burasının dünya turizmine açılması gerekirken, Eski başkan Sami AYDIN ve İmar Sorumlusu Erol GENÇ tarafindan 1800 yıldır duran alanın imara açılması hayret ve ibretle izleniyor...
CELALOĞLAN AĞIDI TRT´de...
CELALOĞLAN AĞIDI TRT´de...
TRT AVAZ´ın başarılı kültür programlarından biri olan “Ninniden ağıta Anadolum” isimli programın çekimleri SİVAS´ta yapıldı.Türküler Ocağı SİVAS´ın “CELALOĞLAN AĞIDI” TRT AVAZ ekranlarında, izleyenleri adeta mest etti.
USULSÜZ DİNLEME BÜYÜK SUÇ!
USULSÜZ DİNLEME BÜYÜK SUÇ!
SİVAS´ta da yakından takip edilen FETÖ´nün “USÜLSÜZ DİNLEME” davasına ceza yağdı.
KANAT ALIŞTIRIYOR!
KANAT ALIŞTIRIYOR!
Kamu Hastaneler Genel Müdürü Hillmi ATASEVEN´in SİVAS´a geldiği öğrenildi.
Kar Kapıda, Ya Huzur?
Kar Kapıda, Ya Huzur?
Kar yağar, yollar kapanır lakin kimse yüreklere giden yolları kapatmazdı. Yorgun başların dinleneceği güçlü omuzlar, hayata tutunmanın sırrını fısıldarlardı. Sahi nereye gitti o zamanlar?
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Artin KORKOR Yazdı...
4 EYLÜL KÜLTÜR PARKI
4 EYLÜL KÜLTÜR PARKI
Kent Meydanı´nda bulunan Eski ORDU EVİ´nin yıkılması sonrasında buranın DÜNYANIN en büyük meydanı olma yolundaki en önemli fırsatın değerlendirmesi bekleniyor.
HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER!
HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İkinci DEVLET ÜNİVERSİTESİ´NİN kurulması konusunda adeta bir savaş veren ŞEHİR KÜLTÜRÜ DERNEĞİ, maddi ve manevi lobi oluşturarak konuyu ülke gündemine taşımıştı. Üniversitenin hayata geçtiği şu günlerde mutlaka bu savaşı verenlerin de yönetimde söz sahibi olmaları bekleniyor.
HAS Bir Adım Olur!
HAS Bir Adım Olur!
Siyasi hayatı sona eren Sami AYDIN´ın, şehrin ekonomik ufkuna katkı yapması bekleniyor. Örneğin NİJERYA´da bir HELVA Fabrikası açarak, şehre döviz girdisi yapmasının faydalı olacağı söyleniyor. NİJERYA´nın ikliminden dolayı helvasının güzel olduğu ve bu helvayı da AYDIN´ın çok seveceği sanılıyor
Coğrafya Kadere Hükmeder!
Coğrafya Kadere Hükmeder!
Coğrafya insan kaderine hükmeder. İnsanın doğup büyüdüğü topraklar hayatını şekillendirir. Sivas´ta yaşamış insanlar da hangi görüşe hangi milliyete ait olursa olsun bir fedakârlık abidesidir. Tarihi bir gerçek ise bunu ispatlar mahiyette. Ünlü komutan Enver Paşa´yı Sarıkamış Harekâtı´nda donmaktan kurtaran askerin bir Sivaslı olduğu bilgilerine ulaşıldı. Sivaslı bir Ermeni olan Ohannes Aginyan´ın Enver Paşa´yı donmaktan kurtardığı ve Enver Paşa´nın ise bu askere teşekkür mektubu gönderdiği bilgisi edinildi.
Böyle Saf Bakabilsek Keşke!
Böyle Saf Bakabilsek Keşke!
İyi niyetin, dürüstlüğün, adam gibi adam olmanın kullanılır görüldüğü, samimiyetin bir değerinin olmadığı,tavır sahibi olmanın, dik duruşun, güç unsurlarına boyun eğmemenin anlaşılamadığı b u çiğ çağda,anlamın anlamını içselleştirmiş bakışlar yok da değil!
Yakın Geçmişin Sırları
Yakın Geçmişin Sırları
Abdullah ÇATLI, Prof.Dr. Mahmud Es´ad COŞAN ve Muhsin YAZICIOĞLU´nun ölümleri sırrını koruyor. Bu üç isimin de belli aralıklarla kaza süsü verilmiş suikastlarla ortadan kaldırılmasının TBMM´de yeniden bir araştırma komisyonu kurularak irdelenmesi isteniyor.
CAZİBESİ KAYBEDİLMEMELİ!
CAZİBESİ KAYBEDİLMEMELİ!
KENT MEYDANI çevre düzenlemesine 7 milyonluk büyük bir bütçenin harcandığı bilinirken, bu meydanın bitirilmesi akabinde, meydan siluetine uygun iş yeri tabelalarına izin vermeyen BELEDİYE, adeta buradaki işlevselliği de bertaraf etti.
Hesap İçinde Hesap!
Hesap İçinde Hesap!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesinden farklı atakların planlandığı haber merkezimize gelmeye devam ediyor. Hilmi ATASEVEN´in REKTÖRLÜK için, mevcut Rektör Alim YILDIZ´ın ise VEKİLLİK planladığı iddia ediliyor.
Sivas Mutfağının Gözdesi
Sivas Mutfağının Gözdesi
Uluslar arası dergilere kapak olan Tonus Köftesi, Sivas mutfağının yüz akı konumunda. Bir tek Sivas´ta yapılan bu özel köfteye “”Düğün Köftesi” de denilmekte.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar