Üniversite´nin 46.Yılı
Sorular, Sorular, Sorular!..
Tarih: 11.2.2020 21:47:09/ 3239okunma / 0yorum

Eski zamanların İlimler Şehri olan Sivas´ta 9 Şubat 1974´te kurulan Cumhuriyet Üniversitesi 46 yaşına girdi. 46 yılın son 4 yılı İlahiyatçı Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız ve yönetimi ile kapanmak üzeredir. 

Soruyoruz:

1-      Hep eski yönetimler mi suçludur? Hep siz mi haklısınız? Hiç hatanız yok mu?

2-      Bilim dünyasına ve insanlığa armağan kaç tane patentiniz vardır?

3-      Solucan gübresi dışında ekonomiye ve üretime katkınız neler olmuştur?

4-      Kaç tane ilaç ürettiniz?

5-      Yeni hastanenin yapılması niçin bu kadar gecikmiştir?

6-      Verdiğiniz ilanlarda hakka, hukuka, hakkaniyete, önceliğe, acil durumlara ve maşeri vicdana uygunluğa dikkat ettiniz mi?

7-      Sivas´ın sosyal ve ekonomik sorunlarına yönelik neler geliştirdiniz? Mesela Sosyoloji bölümünün Sivas´ta son dönemlerde cereyan eden intihar vakalarına ve girişimlerine yönelik araştırmaları olmuş mudur? Sivas´ta işsizliğe dair hazırladığınız projeler var mıdır?

8-      Uygarlık yolunda ve entelektüel anlamda neler yapıyorsunuz? Halka iniyor musunuz? Şehirde bu anlamda bir ortam gelişmiş midir? Şehirde kültür kitabı satan kaç tane kitapçı ve sahaf vardır? Sivas niçin yok denecek düzeyde yani en az kitap okuyan iller arasındadır?

9-      Cumhuriyet şehri denilen Sivas´ta, üniversitenin Tarih bölümünde Cumhuriyet Tarihi profesörü var mıdır? 

10-  Selçuklu şehri denilen Sivas´ta, üniversitenin Tarih bölümünde Ortaçağ Tarihi profesörü var mıdır?

11-  Devletimiz tarfından verilen yüzlerce kadroya rağmen bölümlerdeki hoca eksikliğinin sebepleri kadroların yanlış kullanımı mıdır? Kadroların kullanımında kimlerin etkileri söz konusu olmaktadır?

12-  Ülkemize başta Vali, Kaymakam, bürokrat, memur vb. yetiştirmek macıyla kurulmuş olan Kamu Yönetimi bölümünüzde 3 tane hocanızın olmasını nasıl açıklayacaksınız?

13-  Uzaktan Eğitimle verdiğiniz dersler, ülke menfaatleri noktasında başarılı olmakta mıdır? Öğrenciler uzaktan eğitimle verilen dersleri takip etmediğini söylemektedir.

14-  Türkiye geneli üniversite sıralamalarında başarı ve diğer alan sıralamalarında çevre illerdeki bir çok üniversitenin altında oluşunuzu neyle açıklayacaksınız?

15-  Yerleşke içinde yaşanan trafik kazalarına ve özel işletmelerdeki uygunsuz görüntüler hakkında ne düşünüyorsunuz?

16-  Bilgisayar Programcılığı mezunu olup İşletme´den iki yıllık bölümü 4 yıla tamamlayıp Enstitü müdürlüğünüz ve rektörlüğünüz döneminde yüksek lisans ve doktora yaptırılarak Eğitim Fakültesine Dr. Öğretim Üyesi yaptığınız akrabanızın bulunduğu yer hak mıdır? Adalet midir?

17-  Vakıf okulları niçin, kimlere devredilmiştir? Vakfın Koordinatörlüğünde getirdiğiniz kişinin amcanızın torunu olduğu doğru mudur? Denetim yapılana kadar koordinator yaptığnız şahsa yüksek maaş verdğiniz ancak vakfın denetimi sonucu verilmekte olan yüksek maaşın düşürüldüğü doğru mudur?

18-  Kulak verip dört köşeyi dinlemeden üniversitenin dört tarafına yaptırdığınız kapılara gönlünüz razı mı? Bilim ve irfanın bu kapılardan girişi söz konusu olmuş mudur?

19-  Geçmiş dönemlerden beri nitelikli doktorların yetişmesine rağmen döneminizde doktorların layıkıyla görevlerini yapamadığı, yapmakta zorlandığı, hastanenin çaresiz ve yetersiz kaldığı, şehir kamuoyunda konulduğu üzere hastaların Kayseri´ye yönlendirildiği doğru mudur? Doktorlarımız döner sermayelerini alabiliyor mu? Yüzlerce ameliyata giren ve sorumluluk alan doktorlarımız mutlu mu?

20-  Üniversite´nin bütçesi dengeli ve israf dışı kullanılıyor mu?

21-  Sivas´a ve Sivaslı´ya gerçek manada sahip çıkılıyor mu?

22-  Yeni ve tamamen Cumhuriyet Üniversitesinden bağımsız kurulan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesini bünyenize katmayı düşünüyor musunuz?

23-  Eleştirileri dikkate alıp hatalarınızı telafi ediyor musunuz?
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Üniversite Yılı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BU OLMADI!
BU OLMADI!
UŞAK VALİSİNİN geçtiğimiz gün halka yönelik hitabı tepki çekmeye devam ediyor.
DİKKAT,DİKKAT, DİKKAT!
DİKKAT,DİKKAT, DİKKAT!
Kredi Yurtlar Kurumu KYK´da, yurt dışından gelen öğrenciler karantinaya alınırken, kapının önünde bazılarının el ele tutuşarak halay çekmeleri bu da olmaz dedirten cinsten. Bilim Kurulu´nun sosyal mesafe uyarılarının hiçe sayılması kabul edilir görülmezken, bu vurdumduymazlığa asla geçit verilmemesi istendi!
Sivas İçin DAYANIŞMA ZAMANI!
Sivas İçin DAYANIŞMA ZAMANI!
SALGIN döneminde her şeyi devletten beklemek yerine, şehirler kendi iç dinamikleri ile tedbir alarak, bu sıkıntılı zamanları felaha erdirmeleri gerekiyor.
BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞİYOR!
BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞİYOR!
Son yıllarda yaygın hale gelen ilkel bir tüketim olan AÇIK BÜFE YEMEK ve SERPME KAHVALTI hoyratlığı virüs nedeniyle artık tarih olma yoluna girdi.
"Afta Siyasi Mahpuslar Kapsam Dışında Olmamalı"
"Afta Siyasi Mahpuslar Kapsam Dışında Olmamalı"
MAZLUMDER Kayseri Şube Başkanı Ahmet TAŞ "Siyasi mahpuslarda kapsam içine alınmalı" dedi...
SİVAS´taki "ŞANTİYELER" Açılmasın!
SİVAS´taki "ŞANTİYELER" Açılmasın!
ANKARA- SİVAS arasında YHT hattında çalışan işçilerde CORONA VİRÜS görülmesi ile 300 civarında işçi karantinaya alındı.
TRT´de SİVAS Rüzgarı
TRT´de SİVAS Rüzgarı
Sivas´ın kadim kültürü TRT AVAZ ekranlarında izleyici ile buluşmaya devam ediyor.”Ninniden ağıta Anadolum” isimli programda Sivas´ın türküleri ve ağıtları ekrana yansıdı.
YETKİLİLER GÖREVE!
YETKİLİLER GÖREVE!
TÜRKİYE, salgına karşı teyakkuz haline sıkı sıkıya devam ederken, SİVAS´ta 1 NİSAN gibi ŞANTİYELERİN açılacak olması tedirginliklere neden olmaya başladı. Yetkililerin,şantiyelerin açılmasını salgın geçene kadar engellemeleri bekleniyor.
Sonsuza Uçan Kelebekler
Sonsuza Uçan Kelebekler
Bir tek selvi ağacı… Ormanın onca kalabalığına aldırmadan, uzak bir gözenin yanı başında, uzatır boynunu göğün en âlâsına…Hışır hışır bir türküyü dillendirir her zaman. Güneşin ışıklarıyla tımarlanan yapraklar, ikindinin hafif yeliyle ırgalanır ürünü ürünü…
BÜYÜK EMEKLER GÖLGELENMESİN!
BÜYÜK EMEKLER GÖLGELENMESİN!
SALGIN nedeniyle TÜRKİYE, titiz günler yaşarken, bir haftada 3 yeni kanal kurarak içeriklerini hazırlayan Milli Eğitim Bakanlığı, kamuoyunun takdirini kazanmaya devam ediyor.
KİTAP, ENGEL TANIMIYOR!
KİTAP, ENGEL TANIMIYOR!
İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün başlattığı “SİVAS İÇİN KİTAP VAKTİ”, Türkiye´de öncü bir felsefeyi hayata geçiriyor. Bakanlığın EBA ve TRT odaklı uzaktan eğitim hamlesine SİVAS, güçlü bir ses vererek, dededen toruna, anneden kıza evde okuma yapacak.
KEYFİYETE İZİN VERİLMEMELİ!
KEYFİYETE İZİN VERİLMEMELİ!
ÜLKE insanının, ekonomik olarak zor günler yaşadığı şu günlerde, her kurum ve kuruluşun çok titiz olması bekleniyor. Bu bağlamda TCDD 4.BÖLGE de yapılan “DOĞRUDAN TEMİN YOLUYLA ARAÇLARIN KİRALANMASININ” mercek altına alınması isteniyor.
SALGIN GEÇENE KADAR!
SALGIN GEÇENE KADAR!
SİVAS´ta 65 yaş üstü vatandaşların salgından dolayı daha dikkatli olmaları gerekirken, buna dikkat etmedikleri gözlemleniyor.
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
Sivas´ta bulunan iki Hitit Şehri arkeologları büyülemeye devam ediyor. Altınyayla İlçesi´ndeki SARİSSA ile Yıldızeli İlçesinde bulunan KAYALIPINAR geçmişe önemli ölçüde ışık tutuyor. Sivas´ta bulunan bu iki tarihi zarafet, araştırmacıların yıllar sürecek çalışmaları ile zamanla daha iyi gün yüzüne çıkmayı bekliyor.
Huzurun ve Sadeliğin Timsali
Huzurun ve Sadeliğin Timsali
Gösteriş, ihtişam ve şatafat yerine ,insan unsuru dikkate alınarak yapılmış Abadan Cami, kaşıkçı elması güzelliğinde, geniş hinterlandı ile dimdik ayakta.1905 yılında Osmanlının dahi Sultanı II.Abdülhamid Han tarafından Kars muhacirleri için yenilenen cami görenleri hayran bırakıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar