Üç Günlük Dünya mı?
Üç nesillik Rüya!” ancak ve ancak emekle, vizyonla, çalışmakla, azimle, dürüstlükle, merhametle, birlik ve beraberlikle, adil paylaşımla ve hakkaniyetle gerçeğe dönüşebilir ve bir hayat tarzı haline gelebilir!
Tarih: 8.8.2018 16:33:24/ 3316okunma / 0yorum

Üç günlük dünya mı? Üç Nesillik Rüya mı?

“Aman! Üç günlük dünya işte, boş ver! Ne uğraşacaksın!” lafını duymayan hatta ömründe bir defalığına dahi olsa söylemeyen var mı? Bu laf toplumumuzda genelde hangi anlamda ve hangi ruh haletiyle söylenir? Benim saptamalarıma göre insanımız bu sözü bir gerçek ve bir sahte anlam ve psikolojiyle kullanmaktadır.
Sahte anlam ve psikoloji: Müstağnilik ve mütevekkillik! “Ben dünyayı istemiyorum! Dünya hayatının pek bir ehemmiyeti yok zaten” açıklamaları ile ifade edilir!
Gerçek anlam ve psikoloji: Başarısızlığın, vizyonsuzluğun, tembelliğin, kifayetsizliğin, sorumsuzluğun ve hayal kuramamanın bu sözle gizlenmesi!

Fakat bu söz atalarımız tarafından söylenmişse illa da derin bir anlama ve felsefeye de sahip olması lazım. Ben oturup bu anlamın ne olabileceğini çok düşündüm ve şu kanaata ulaştım: Olsa olsa “Aman! Üç günlük dünya!” inancıyla birbirimizin kanına, hakkına, hukukuna girmeye, zulmetmeye, kırmaya, dökmeye, kirletmeye ve kısacası kötülük yapmaya ne gerek var! Bilakis bu üç günlük dünya hayatını güzel, renkli, kazançlı, huzurlu ve dolu dolu yaşamamız lazım” anlamında söylemişlerdir! Dünya hayatını boş vermişlik duygusuyla asla!

Bunun içinse “Üç Nesillik Rüya!” felsefesini hayata geçirmemiz icab eder. Evet insan belki üç günlük dünya hayatı için yaratılmamış olabilir, ancak Üç Nesillik Rüya için yaratılmış olmalı! “Ey iman edenler! Kendinizi ve ehlinizi (ailenizi) yakıtı insan ve taş olan cehennem ateşinden koruyun!” ayeti üç neslin sorumluluğunu omuzlarımıza yüklemiyor mu? Üç neslimize ait “cennet hayatı” hayalini kurmamızı istemiyor mu? Aslında ayet insanoğlunun fıtratında dürülü bir gerçeği ilan ediyor ve hatırlatıyor sadece. Hangi milletten olursa olsun normal bir insan en az üç nesillik bir rüya kurar ve de kurmalı! O rüyasında asgari anası, babası ve çocukları, daha genişletebilirse kardeşleri, yakın ve uzak akrabaları ve tüm milleti rahat, huzurlu, müreffeh ve keyifli yaşar, yaşamasını ister. İşte böylesi “Üç nesillik Rüya!” ancak ve ancak emekle, vizyonla, çalışmakla, azimle, dürüstlükle, merhametle, birlik ve beraberlikle, adil paylaşımla ve hakkaniyetle gerçeğe dönüşebilir ve bir hayat tarzı haline gelebilir!

Biz, aslında bütün milletlerden daha fazla “Üç Nesillik Rüya” gören, kuran Anadolu insanımıza rüyasını hatırlatabildiğimiz ölçüde ülkemizdeki hayatı Cennet Hayatı haline dönüştürebilecek, hatta o hayat tarzını, ayetin hatırlattığı öte hayata da ancak “Üç nesillik Rüya!” felsefesiyle taşıyabilecek böylece en az Üç Neslimizle birlikte sonsuz bir mutluluğa kavuşacağız!

                                                                   Halit Şirkan HATAY
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Günlük Dünya
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sürünme Ayağa Kalk İnsanoğlu!
Sürünme Ayağa Kalk İnsanoğlu!
Toplumda son zamanlarda artarak çoğalan “omurgasız yaşam tarzı” endişe uyandırıyor.
Buhara´dan SİVAS´a VI.Bölüm
Buhara´dan SİVAS´a VI.Bölüm
İbrahim BALABAN Yazdı...
Onurlu İnsanlar Bitmesin!
Onurlu İnsanlar Bitmesin!
"Diz çökerek yaşamaktansa / Ayakta ölmek yeğdir"
Kendini Büyük Görmek
Kendini Büyük Görmek
Kibir insanı öyle bir hale getirir ki artık kendinize bile sözünüz geçmez olur. Yapmayacağım dediğiniz ne varsa, kendinizi, onları yaparken bulursunuz.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Kadir Mevlam aha şuncacık kuşlara dahi yuva kurdurdun da bana esirgedin” dedi.
Vah Benim Talihsiz Şehrim Vah
Vah Benim Talihsiz Şehrim Vah
Mehmet BAŞKAN Yazdı!...
Toyunuz Mübarek Ola!
Toyunuz Mübarek Ola!
Şehre köyü taşıyan ve şehre adaptasyon sağlamada sıkıntılar yaşayan ELBALİLER Derneği KIŞ TOYU yaptı. Bir köyde gerçekleşen toy renkli görüntülere neden oldu.
Medeniyetimizin Temelleri
Medeniyetimizin Temelleri
Nazım ELMAS Yazdı...
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Depreşti
Depreşti
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Sanki MANCILIK KÖYÜ Birleşmiş Milletlerdi… Türk,Kürt, Ermeni,Karslı, Göçmen…”
ÜNİVERSİTE Nereye Gidiyor?
ÜNİVERSİTE Nereye Gidiyor?
Osman ÇELİK Yazdı...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
KUDRETLİ TANRIM şahit ki serçe parmağım girerdi topuklarındaki yarıklarına.O zaman bilemedim hissedemedim ağlayamadım ama aha bu mektubu size yazarken ağlamaktayım…”
Hüzünlü Tebessüm
Hüzünlü Tebessüm
MONA LİSA tablosundaki gizemli gülümseme hala çözülemiyor.FELSEFESİ olan bir kadın görüntüsü görür görmez anlaşılırken, gizemi çözülemeyen gülümsemede hala sır. Kahkaha ile az tebessüm arasına sıkıştırılmış bir anlam sorgulana dursun, iki numaraya yakın bir tebessüm olma ihtimali de yok değil…
Şehre Dair Özel Bir Çalışma
Şehre Dair Özel Bir Çalışma
Doç.Dr. Uğur TUZTAŞI ve Mimar Pınar KOÇ´ın mihmandarlığında güzel bir sergi açıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar