Üç Günlük Dünya mı?
Üç nesillik Rüya!” ancak ve ancak emekle, vizyonla, çalışmakla, azimle, dürüstlükle, merhametle, birlik ve beraberlikle, adil paylaşımla ve hakkaniyetle gerçeğe dönüşebilir ve bir hayat tarzı haline gelebilir!
Tarih: 8.8.2018 16:33:24/ 3233okunma / 0yorum

Üç günlük dünya mı? Üç Nesillik Rüya mı?

“Aman! Üç günlük dünya işte, boş ver! Ne uğraşacaksın!” lafını duymayan hatta ömründe bir defalığına dahi olsa söylemeyen var mı? Bu laf toplumumuzda genelde hangi anlamda ve hangi ruh haletiyle söylenir? Benim saptamalarıma göre insanımız bu sözü bir gerçek ve bir sahte anlam ve psikolojiyle kullanmaktadır.
Sahte anlam ve psikoloji: Müstağnilik ve mütevekkillik! “Ben dünyayı istemiyorum! Dünya hayatının pek bir ehemmiyeti yok zaten” açıklamaları ile ifade edilir!
Gerçek anlam ve psikoloji: Başarısızlığın, vizyonsuzluğun, tembelliğin, kifayetsizliğin, sorumsuzluğun ve hayal kuramamanın bu sözle gizlenmesi!

Fakat bu söz atalarımız tarafından söylenmişse illa da derin bir anlama ve felsefeye de sahip olması lazım. Ben oturup bu anlamın ne olabileceğini çok düşündüm ve şu kanaata ulaştım: Olsa olsa “Aman! Üç günlük dünya!” inancıyla birbirimizin kanına, hakkına, hukukuna girmeye, zulmetmeye, kırmaya, dökmeye, kirletmeye ve kısacası kötülük yapmaya ne gerek var! Bilakis bu üç günlük dünya hayatını güzel, renkli, kazançlı, huzurlu ve dolu dolu yaşamamız lazım” anlamında söylemişlerdir! Dünya hayatını boş vermişlik duygusuyla asla!

Bunun içinse “Üç Nesillik Rüya!” felsefesini hayata geçirmemiz icab eder. Evet insan belki üç günlük dünya hayatı için yaratılmamış olabilir, ancak Üç Nesillik Rüya için yaratılmış olmalı! “Ey iman edenler! Kendinizi ve ehlinizi (ailenizi) yakıtı insan ve taş olan cehennem ateşinden koruyun!” ayeti üç neslin sorumluluğunu omuzlarımıza yüklemiyor mu? Üç neslimize ait “cennet hayatı” hayalini kurmamızı istemiyor mu? Aslında ayet insanoğlunun fıtratında dürülü bir gerçeği ilan ediyor ve hatırlatıyor sadece. Hangi milletten olursa olsun normal bir insan en az üç nesillik bir rüya kurar ve de kurmalı! O rüyasında asgari anası, babası ve çocukları, daha genişletebilirse kardeşleri, yakın ve uzak akrabaları ve tüm milleti rahat, huzurlu, müreffeh ve keyifli yaşar, yaşamasını ister. İşte böylesi “Üç nesillik Rüya!” ancak ve ancak emekle, vizyonla, çalışmakla, azimle, dürüstlükle, merhametle, birlik ve beraberlikle, adil paylaşımla ve hakkaniyetle gerçeğe dönüşebilir ve bir hayat tarzı haline gelebilir!

Biz, aslında bütün milletlerden daha fazla “Üç Nesillik Rüya” gören, kuran Anadolu insanımıza rüyasını hatırlatabildiğimiz ölçüde ülkemizdeki hayatı Cennet Hayatı haline dönüştürebilecek, hatta o hayat tarzını, ayetin hatırlattığı öte hayata da ancak “Üç nesillik Rüya!” felsefesiyle taşıyabilecek böylece en az Üç Neslimizle birlikte sonsuz bir mutluluğa kavuşacağız!

                                                                   Halit Şirkan HATAY
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Günlük Dünya
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazılarıyla SİVAS POSTASI´nda...
Yazılarıyla SİVAS POSTASI´nda...
SİVAS´ın yetiştirdiği güzel insanlardan biri olan İBRAHİM BALABAN, hatıralar zinciri ile çok yakında SİVAS POSTASI ailesinde...
"KALİGRAFİ" Eğitimde
"KALİGRAFİ" Eğitimde
Devlet ve Özel okullarda ilk olan bir uygulama SİVAS´ta başlatıldı. İlkokul 2.sınıf öğrencilerine öğretilmeye başlanılan “KALİGRAFİ” büyük ilgi gördü. Bu çalışmanın ilerde “MÜFREDATA” gireceği öngörülüyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
“TONUS köylerini bilirim dayım taraflarıdır. Mileves (düzensiz,tembel) insanlardır. Sadece 2 ay ekin eker biçerler, diğer zamanlar duvar diplerinde gölgeyi kollarlar. Ellerinden bir iş pek gelmez. Birkaç söğüt dikerler su kenarına o kadar çalışmazlar, yatarlar” dedi…”
Sorular, Sorular, Sorular!
Sorular, Sorular, Sorular!
SİVAS´ın TEK ÖZGÜR GAZETESİ olan SİVAS POSTASI, araştırma ve yorumları ile kamu yararına önemli haberlere ışık tutmaya devam ediyor.Faruk KOCACIK´ın Rektörlüğü zamanında, ÖSYM İl Temsilciğine, dönemin ÖSYM Başkanı Ali DEMİR´in ısrarı ile Ali TAŞKIN´ın atanması analiz ediliyor.
Ballı İmar Değişikliği mi?
Ballı İmar Değişikliği mi?
SİVAS´ı ve SİVAS´ın geleceğini SAVUNAN Sivas Postası Gazetesi´ne ilginç bilgiler ardı ardına gelmeye devam ediyor.Tuhaf bir İDDİA ise, şehirde “mutlu bir azınlık” işlerini tereyağından kıl çeker gibi hallediyor dedirten cinsten!
Üretim Ekonomisi
Üretim Ekonomisi
Hatem TÜRK´ün yazısı...
FETÖ Davaları Nasıl Gidiyor?
FETÖ Davaları Nasıl Gidiyor?
Abdurrahman DİLİPAK´tan çok önemli analizler...
Sivas´ta Şair Bir Şehzade
Sivas´ta Şair Bir Şehzade
SİVAS Yukarı Tekke´de bulunan Şehzade Bayezıd, iyi bir şehzade olmanın ötesinde aynı zamanda şair biriydi. Babası Kanuni Sultan Süleyman´a yazdığı o muhteşem şiiri hala dillerden düşmüyor.
Huzur Nerede Sahi?
Huzur Nerede Sahi?
Arayışlar nereye götürüyor insanoğlunu? Bitmez tükenmez koşturmaların insan ruhunu berhava eden cenderesi ne zaman son bulacak?
ATALAR DER Kİ:
ATALAR DER Kİ:
/büyük lokma ye, büyük söz söyleme/
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
Osman ÇELİK Yazdı...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Her “hak” almasında derdi ki; “Allahım beni bana bırakma.”Bu bilge sözü akşama kadar belki yüz defa söyler idi. “Allahım beni bana bırakma, Allahım beni bana bırakma…”
Bu ŞEHİRDE Kuşlar Aç Kalmaz!
Bu ŞEHİRDE Kuşlar Aç Kalmaz!
Hiçbir zaman terk etmeyip tüneyecek bir ağaç bulan serçeler, hiçbir gün yiyecek sıkıntısı çekmediler. Bayat ekmekleri parçalayarak serçelerin önüne sunan şehrin insanının, genlerinde taşıdığı merhamet ışığını söndürmemesi ümitli olmamız için yeter de artar bile…
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
SAVUNAN GAZETE
SAVUNAN GAZETE
Her olumsuzluğa karşı CESUR ADAMLARIN bir araya gelip şehri savunduğu SİVAS POSTASI, Türkiye´nin en çok okunan YERELgazetesi olarak yayın hayatında iz bırakıyor...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar