Üç Günlük Dünya mı?
Üç nesillik Rüya!” ancak ve ancak emekle, vizyonla, çalışmakla, azimle, dürüstlükle, merhametle, birlik ve beraberlikle, adil paylaşımla ve hakkaniyetle gerçeğe dönüşebilir ve bir hayat tarzı haline gelebilir!
Tarih: 8.8.2018 16:33:24/ 3114okunma / 0yorum

Üç günlük dünya mı? Üç Nesillik Rüya mı?

“Aman! Üç günlük dünya işte, boş ver! Ne uğraşacaksın!” lafını duymayan hatta ömründe bir defalığına dahi olsa söylemeyen var mı? Bu laf toplumumuzda genelde hangi anlamda ve hangi ruh haletiyle söylenir? Benim saptamalarıma göre insanımız bu sözü bir gerçek ve bir sahte anlam ve psikolojiyle kullanmaktadır.
Sahte anlam ve psikoloji: Müstağnilik ve mütevekkillik! “Ben dünyayı istemiyorum! Dünya hayatının pek bir ehemmiyeti yok zaten” açıklamaları ile ifade edilir!
Gerçek anlam ve psikoloji: Başarısızlığın, vizyonsuzluğun, tembelliğin, kifayetsizliğin, sorumsuzluğun ve hayal kuramamanın bu sözle gizlenmesi!

Fakat bu söz atalarımız tarafından söylenmişse illa da derin bir anlama ve felsefeye de sahip olması lazım. Ben oturup bu anlamın ne olabileceğini çok düşündüm ve şu kanaata ulaştım: Olsa olsa “Aman! Üç günlük dünya!” inancıyla birbirimizin kanına, hakkına, hukukuna girmeye, zulmetmeye, kırmaya, dökmeye, kirletmeye ve kısacası kötülük yapmaya ne gerek var! Bilakis bu üç günlük dünya hayatını güzel, renkli, kazançlı, huzurlu ve dolu dolu yaşamamız lazım” anlamında söylemişlerdir! Dünya hayatını boş vermişlik duygusuyla asla!

Bunun içinse “Üç Nesillik Rüya!” felsefesini hayata geçirmemiz icab eder. Evet insan belki üç günlük dünya hayatı için yaratılmamış olabilir, ancak Üç Nesillik Rüya için yaratılmış olmalı! “Ey iman edenler! Kendinizi ve ehlinizi (ailenizi) yakıtı insan ve taş olan cehennem ateşinden koruyun!” ayeti üç neslin sorumluluğunu omuzlarımıza yüklemiyor mu? Üç neslimize ait “cennet hayatı” hayalini kurmamızı istemiyor mu? Aslında ayet insanoğlunun fıtratında dürülü bir gerçeği ilan ediyor ve hatırlatıyor sadece. Hangi milletten olursa olsun normal bir insan en az üç nesillik bir rüya kurar ve de kurmalı! O rüyasında asgari anası, babası ve çocukları, daha genişletebilirse kardeşleri, yakın ve uzak akrabaları ve tüm milleti rahat, huzurlu, müreffeh ve keyifli yaşar, yaşamasını ister. İşte böylesi “Üç nesillik Rüya!” ancak ve ancak emekle, vizyonla, çalışmakla, azimle, dürüstlükle, merhametle, birlik ve beraberlikle, adil paylaşımla ve hakkaniyetle gerçeğe dönüşebilir ve bir hayat tarzı haline gelebilir!

Biz, aslında bütün milletlerden daha fazla “Üç Nesillik Rüya” gören, kuran Anadolu insanımıza rüyasını hatırlatabildiğimiz ölçüde ülkemizdeki hayatı Cennet Hayatı haline dönüştürebilecek, hatta o hayat tarzını, ayetin hatırlattığı öte hayata da ancak “Üç nesillik Rüya!” felsefesiyle taşıyabilecek böylece en az Üç Neslimizle birlikte sonsuz bir mutluluğa kavuşacağız!

                                                                   Halit Şirkan HATAY
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Günlük Dünya
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sivas KURBAN´a Hazır mı?
Sivas KURBAN´a Hazır mı?
Halkımız heyecanla Kurban Bayramını bekliyor. Dünyevileşmenin, bütün evrelerini içselleştiren şehrimiz insanının, günler öncesinden derin dondurucuları hazır ederek, Kurban Bayramına hazırlandığı gözlemleniyor.
Kapısız´ın Tohumu
Kapısız´ın Tohumu
Hatem TÜRK´ün yazısı...
Yetkililer Göreve!
Yetkililer Göreve!
SİVAS Numune Hastanesi doktor yetersizliği nedeniyle yeterince hizmet veremiyor. İlçelerden, köylerden, kasabalardan gelenler, hastalarının tedavisi için yeterli doktor olmadığından şikayet ediyorlar.
Sivas Kongresi´nin 100.Yılı
Sivas Kongresi´nin 100.Yılı
Kimi şehirler, çekirdek bünyelerinde felsefi bir damarı barındırırlar lakin, o şehrin müntesiplerince bu damar bir türlü harekete geçirilemez.
Annem Öldü mü
Annem Öldü mü
/sen benim arkamda benzerdin dağa.../
Bu Güzel Haber İşte!
Bu Güzel Haber İşte!
SİVAS´ta sıra dışı etkinlikler de boy gösteriyor. Eski ağaçlardan, bina yıkıntılarından temin edilen odunlara, maharetli elleriyle şekil veren Kemallettin NAMOĞLU, şehre bir çocuk köyü kazandırma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
Mesele ERDOĞAN Değil ki!...
Mesele ERDOĞAN Değil ki!...
Ama tek Türkiye var. Ve 100 yıllık Türkiye Cumhuriyetini teslim etmemek için hala bir şansımız var.
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
Hakan AKSU ve Beklentiler
Hakan AKSU ve Beklentiler
Sivas´ta yıllardır oluşan çalışmama üzerine kurulan düzeni yıkmalı. Uzun yıllardır görev yapan, çalışıyormuş gibi görünen, sıkı sıkıya koltuklarına yapışan yapının bir an önce değişmesi için çaba göstermesi bekleniyor.
DARENDE´ye Doğru Ağır Zaman
DARENDE´ye Doğru Ağır Zaman
Ağır bir zaman… Hayatın çentikli anı, kayda değer bir zamanı dillendirmeye namzet bir huzur ile, içine doğru kıvrılan bir nehir gibi ilerliyor yavaş yavaş… Öte dağlar ve öte diyarların, kendi kendileri ile söyleşmeleri belki de çoğu şeyi anlamlı kılan… Kayda değer bir zaman, ağır ağır ilerliyor DARENDE´ye doğru…
DARENDE´yi Görmeden Ölmeyin!
DARENDE´yi Görmeden Ölmeyin!
Bir zamanlar SİVAS´a bağlı olan DARENDE, gezip görenleri adeta büyülüyor. SOMUNCU BABA ile manevi bir iklim etrafı kaplarken, GÜNPINAR ŞELALASİ ile de doğanın insana sunduğu cömertlik ap açık ortada duruyor.
GÜRÜN´de Ağaçlar Sabırda
GÜRÜN´de Ağaçlar Sabırda
GÜRÜN´de bu yıl dallar meyveye duramadı. Geçen yıl ağaçlar meyve yükünden kırılacak gibi olurken, bu sene yaşanan DOLU nedeniyle ara ara meyve olduğu gözlemlendi.
BURUCİYE Bunu Hak Ediyor mu?
BURUCİYE Bunu Hak Ediyor mu?
SİVAS´ın taş abidelerinden biri olan BURUCİYE MEDRESESİ, deyim yerinde ise kasvet haneyi anımsatıyor. İçine girip çay içenlerin içinin daraldığı gözlemlenirken, zerrece işletme mantığının da olmaması insanları üzüyor.
Kurban ile İlgili Bazı Hususlar
Kurban ile İlgili Bazı Hususlar
Kurban kesmeyi "vacip" olarak kabul eden Hanefi mezhebine göre nisap miktarı mala sahip olan her bireyin ayrı bir kurban kesmesi gerekir.
Sen Sadece Yalansın Dünya!
Sen Sadece Yalansın Dünya!
Ünlü yazar Armağan ETHEMOĞLU vefat etti. ANKARA´da kalp krizi sonucu vefat eden Armağan ETHEMOĞLU, Ankara´da toprağa verildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar