Bugün, 26 Ekim 2021 Salı


Anahtar Kelimeler: TURNALAR GELİYOR!

TURNALAR GELİYOR!

SİVAS’ın bahar müjdecisi TURNALAR, gök gürleyince sonbaharda SİVAS’tan giderken, İlkbaharda da gök gürleyince SİVAS’a doğru yola çıkıyorlar.

SPHM ÖZEL HABER

ANADOLU’nun ORTA YAYLASI Sivas pek çok tabiat gizemini de içinde barındırıyor. SİVAS dağları ve ovalarının emsalsiz konukları olan TURNALAR, türkülere, şiirlere, destanlara asırlardır konu olmaları ile halk gönlünde ap ayrı bir yer tutuyorlar.

SİVAS’ta 2005 yılında bazı turnalara “ÇİP” takılarak göç yolları üzerinde çalışma yapıldığı biliniyor. SİVAS’ta bazı turnalara bu yıllarda takılan çiplerde SİVAS TURNALARININ kışı geçirmek için “NİL” deltasına gittikleri öğrenildi.

HALK irfanında asırlardır var olan bilgi ise çok enterasan bir halk takvimini anımsatıyor. CEMRE DÜŞME zamanlarına denk gelen “GÖK GÜRLEMESİ” ile turnaların SİVAS’a doğru yola çıktıkları biliniyor.

Dün gece itibariyle ise SİVAS’ın bazı alanlarında “ŞİMŞEK ÇAKIP GÖK GÜRLEDİĞİ” haberleri geldi. Bunun tabiatın uyanışı olduğu bilinirken, turnalara da sezgisel bu haberin gittiği ve NİL’den SİVAS’a doğru yine yola çıktıkları öngörülüyor.

Bahar ve yazı burada geçiren turnaların SONBAHAR’da da gök gürleyince NİL deltasına doğru yol aldıkları vurgulanıyor…