TİMUR, Sivas´a Neden Geldi?
Yakında çıkaracağım Emir Timur ile ilgili kitabımda daha teferruatlı bilgilerle insanlara yanlış bildiklerini aktarmaya çalışacağım.
Tarih: 4.7.2018 12:33:32/ 1388okunma / 0yorum

Emir Timur kimdir?

Emir Timur tarihte bilinen en büyük Asyalı fatihtir. Küçük bir oymak beyinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Bir efsaneye göre elinde kan pıhtılarıyla doğmuştu. 9 Nisan 1336 tarihinde doğan Timur´un  Babasının adı Taragay annesinin adı Tekine Hatundur. Cesaretine diyecek laf yoktur. Bunun yanı sıra fevkalade arif, eli açık, alimlere sonsuz hürmet eden, tecrübeli ve kararlıydı; kendisinde topladığıbu meziyetler, onun üstün bir önder ve herkesin taptığı bir savaştanrısı haline getirmişti ... Kimilerine korku kimilerine güven salan hükümdardı. Timurun devletini kurduğu tarihte tesadüf olarak 9 Nisan 1370´dir. Buda onun Sahibkıran olma özelliklerindendir.

Sahibkıran ne demektir?

Biraz öncede söyledim elinde kan pıhtısıyla doğması ve doğum tarihi ve devletini ilan ettiği tarih 9 Nisandır. Yani bunu sahibkıran belirtisi olarak kabul ederler. Doğumunda yıldızların hayırla kümelenmeleri yaniSahibkıran, yıldızların bahtına hükmeden hükümdar demektir.

 İbniarabşah Timur için şöyle der:

"Timur´unordusu sefere çıktığında, sanki vahşi hayvanlar yeryüzünesalınmış, gökteki yıldızlar yere yağmış, dağlar ayaklanmış,kubbeler devrilmiş ve saldırıya geçtiğinde, yer yerindenoynamış gibi olurdu."

 Timur Sivas´a neden geldi? Sivas´ta katliam yaptımı?

Timur Sivas´a neden geldi güzel bir soru. Öncesine bakmak lazım yani olaylar bu noktaya nasıl geldi. Kısaca söylemek gerekirse Timur ozamanlar Sivas´ta hüküm süren Kadı Burhaneddin´e kendisine tabii olmasını ve kendi adına para kestirmesini iletiyor. Kadı Burhaneddin de çok akıllı bir adam mektubu çoğaltarak hem Memlük Sultanı Berkuk´a hem Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıd´ahemdeDeşt-i Kıpçak yani Altınorda hükümdarı Toktamış Han´a gönderiyor. Hepside kendisine destek olacağını duruşunu değiştirmemesi gerektiğini söylüyorlar. Tabi Timur´da çok akıllı. Yönünü değiştirip Hindistan seferine çıkıyor. Oradaki fetih dolu seferini bırakıp döndükten sonra bakıyor ki Memluk sultanı Berkuk ölmüş yerine çocuk yaştaki oğlu Ferec geçmiş. Kadı Burhaneddin ölmüş Sivas halkı şehri Osmanlıya teslim etmiş.

1400 yılında Timur Sivas´a geliyor. Kısacası şehri bana teslim edin beni uğraştırmayın nasılsa sizi yenicem savaş tazminatımı ödeyin bana tabii olun kan dökmeyeceğimdiyor. Aslında anlaşma sağlanıyor şehir teslim edilecek ama bu teslim olma süresi boyunca şehrin muhasarası 18 gün sürmüştür çünkü bu arada kaleden Timur´un ordusuna zarar veren sipahiler var. Sonunda kale teslim oluyor. Kalede 4000 tane ermeni sipahi var. Timur surların dibine hendekler kazılmasını emredip bu 4000 ermeni sipahiyi içine attırıyor ve üstlerine surları yıkıyor. Bakın diyor söz verdim kan dökmedim.

 Timur bize anlatılan şeyleri yapmamıştır. Kentin Müslüman ahalisine kıymamıştırda.

Zalim olan gaddar olan adam yanında alim taşırmı?

Dine önem verirmi?

Büyük zatların mezarlarına gidip dualar edermi onların mezarlarına türbeler inşa edermi?

 Bu yazıyı kısaca yazmak istedim çünkü farklı bir Timur algısı yapılmakta. Özellikle Sivas´ta kötü ve yanlış tanınan bir Timurlenk imajı var. Anlamadığımız şu! Yıldırım Beyazıd´da bizim Emir Timur´da! İkisi de Müslüman ikisi de Türk. İkisi de İslam´a hizmet etmişlerdir. Bu ayrımcılık niye?

Yakında çıkaracağım Emir Timur ile ilgili kitabımda daha teferruatlı bilgilerle insanlara yanlış bildiklerini aktarmaya çalışacağım.

 Okuyan, öğrenmek isteyen herkese sonsuz teşekkürlerimle.. Ömer Durakoğlu

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TİMUR Sivas Neden Geldi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MHP, "ŞAH" Dedi!
MHP, "ŞAH" Dedi!
MHP, SİVAS´ın tanınmış isimlerinden olan Memet ER ile seçime girecek.Başarılı ve SİVAS sevdalısı biri olarak bilinen ER´in şehirdeki siyasi dengeleri alt üst ederek Başkanlığı alabileceği yorumları yapılıyor..
Türk´e Uzak, Türkçeye Tuzak
Türk´e Uzak, Türkçeye Tuzak
Haydar MERMER Yazdı!
SİVAS´a Genel Bakış
SİVAS´a Genel Bakış
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Bunu da Duy SİVAS!
Bunu da Duy SİVAS!
Eş dost, akraba kadrolaşmaları ile gündemden düşmeyen Üniversitemizin, akademik olarak ne yaptığı merak konusu. Ehliyet, liyakati, işinin ehli gibi evrensel değerlerin ne zaman baş tacı edileceği ise hasretle bekleniyor.
Yıldız´ın KARI SİVAS´ın Kârı
Yıldız´ın KARI SİVAS´ın Kârı
Yıldız Dağı kayak merkezi kış turizmi için halkın hizmetinde. YILDIZ DAĞI´nı ise, tamamlanmasına bir yıl kalan KARADENİZ-AKDENİZ bağlantı yolu abad edecek. KAR olmayan KARADENİZ sahillerinden insanlar kışın bu yolun bitmesi akabinde 2 buçuk saatte SİVAS´ta olacaklar. Ayrıca KARADENİZ´den SİVAS´a beş değişik yol güzergahı da yeniden gündemde…
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Bir yörenin en İyi gözlemcileri dışarıdan gelip, orada bîr müddet kalanlardır. Onların bakış açıları tarihe not düşer mahiyettedir. Sabahattin Karagöz´de ekmeğinin ve ideallerinin bir savaşçısı olarak öğretmenlik hayatının ilk göz ağrısı Sivas´a gelir. Genç bir öğretmenin hayallerini, umutlarını ve yarınlara dair düşüncelerini samimiyetle irdeleyelim dedik. Sabahattin KARAGÖZ ile Altınyayla İlçesi Deliilyas Beldesinde, kaderin ördüğü görev yıllarını konuştuk…
"SIR"
"SIR"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Deniz gibi berrak suyu, bir birinden farklı kuş türleri, eşsiz doğası ve seyir alanları ile keşfedilmeyi bekleyen Hafik Gölü, her ne hikmetse değerlendirilemiyor. SİVAS İl Özel İDARESİ vasıtasıyla artık bu eşsiz doğa harikasının değerlendirilmesi bekleniyor...
Seçim Sathı
Seçim Sathı
Üzeyir YİĞİT Yazdı
UFKA BAK UFKA!
UFKA BAK UFKA!
Komşumuz MALATYA, Sinema dünyasının önde gelen isimleri ile 8. FİLM FESTİVALİNİ yaparken, SİVAS “Etli Pideyi” tescil ettirip, sosyal deney ile deyim yerindeyse “dilenciliği” özendiriyor.
Bölük Pörçük
Bölük Pörçük
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
Buhara´dan SİVAS´a II
Buhara´dan SİVAS´a II
İbrahim BALABAN Yazdı...
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Güzel insanlar, güzel izler bırakırlar insan hafızasında…Varlar ve yoklar içinde devinip duran dünya, zarif bir insanı konuk etti az bir zaman… Ve o iyi insanlar, doru atlara binerek, sonsuzluğa doğru uzanıverdiler apansız…
Yeni Bir SİVAS Düşlemeli
Yeni Bir SİVAS Düşlemeli
Çekememezlik, bir birinin kuyusunu kazma, ben olmayayım sen de olma türü sığ zihniyet tortuları bir kenara bırakılarak, “biz varız ve bütün hayalimiz şehrimizin ortak geleceğidir” felsefi derinliğine odaklanma zamanıdır…
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar