TİMUR, Sivas´a Neden Geldi?
Yakında çıkaracağım Emir Timur ile ilgili kitabımda daha teferruatlı bilgilerle insanlara yanlış bildiklerini aktarmaya çalışacağım.
Tarih: 4.7.2018 12:33:32/ 1262okunma / 0yorum

Emir Timur kimdir?

Emir Timur tarihte bilinen en büyük Asyalı fatihtir. Küçük bir oymak beyinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Bir efsaneye göre elinde kan pıhtılarıyla doğmuştu. 9 Nisan 1336 tarihinde doğan Timur´un  Babasının adı Taragay annesinin adı Tekine Hatundur. Cesaretine diyecek laf yoktur. Bunun yanı sıra fevkalade arif, eli açık, alimlere sonsuz hürmet eden, tecrübeli ve kararlıydı; kendisinde topladığıbu meziyetler, onun üstün bir önder ve herkesin taptığı bir savaştanrısı haline getirmişti ... Kimilerine korku kimilerine güven salan hükümdardı. Timurun devletini kurduğu tarihte tesadüf olarak 9 Nisan 1370´dir. Buda onun Sahibkıran olma özelliklerindendir.

Sahibkıran ne demektir?

Biraz öncede söyledim elinde kan pıhtısıyla doğması ve doğum tarihi ve devletini ilan ettiği tarih 9 Nisandır. Yani bunu sahibkıran belirtisi olarak kabul ederler. Doğumunda yıldızların hayırla kümelenmeleri yaniSahibkıran, yıldızların bahtına hükmeden hükümdar demektir.

 İbniarabşah Timur için şöyle der:

"Timur´unordusu sefere çıktığında, sanki vahşi hayvanlar yeryüzünesalınmış, gökteki yıldızlar yere yağmış, dağlar ayaklanmış,kubbeler devrilmiş ve saldırıya geçtiğinde, yer yerindenoynamış gibi olurdu."

 Timur Sivas´a neden geldi? Sivas´ta katliam yaptımı?

Timur Sivas´a neden geldi güzel bir soru. Öncesine bakmak lazım yani olaylar bu noktaya nasıl geldi. Kısaca söylemek gerekirse Timur ozamanlar Sivas´ta hüküm süren Kadı Burhaneddin´e kendisine tabii olmasını ve kendi adına para kestirmesini iletiyor. Kadı Burhaneddin de çok akıllı bir adam mektubu çoğaltarak hem Memlük Sultanı Berkuk´a hem Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıd´ahemdeDeşt-i Kıpçak yani Altınorda hükümdarı Toktamış Han´a gönderiyor. Hepside kendisine destek olacağını duruşunu değiştirmemesi gerektiğini söylüyorlar. Tabi Timur´da çok akıllı. Yönünü değiştirip Hindistan seferine çıkıyor. Oradaki fetih dolu seferini bırakıp döndükten sonra bakıyor ki Memluk sultanı Berkuk ölmüş yerine çocuk yaştaki oğlu Ferec geçmiş. Kadı Burhaneddin ölmüş Sivas halkı şehri Osmanlıya teslim etmiş.

1400 yılında Timur Sivas´a geliyor. Kısacası şehri bana teslim edin beni uğraştırmayın nasılsa sizi yenicem savaş tazminatımı ödeyin bana tabii olun kan dökmeyeceğimdiyor. Aslında anlaşma sağlanıyor şehir teslim edilecek ama bu teslim olma süresi boyunca şehrin muhasarası 18 gün sürmüştür çünkü bu arada kaleden Timur´un ordusuna zarar veren sipahiler var. Sonunda kale teslim oluyor. Kalede 4000 tane ermeni sipahi var. Timur surların dibine hendekler kazılmasını emredip bu 4000 ermeni sipahiyi içine attırıyor ve üstlerine surları yıkıyor. Bakın diyor söz verdim kan dökmedim.

 Timur bize anlatılan şeyleri yapmamıştır. Kentin Müslüman ahalisine kıymamıştırda.

Zalim olan gaddar olan adam yanında alim taşırmı?

Dine önem verirmi?

Büyük zatların mezarlarına gidip dualar edermi onların mezarlarına türbeler inşa edermi?

 Bu yazıyı kısaca yazmak istedim çünkü farklı bir Timur algısı yapılmakta. Özellikle Sivas´ta kötü ve yanlış tanınan bir Timurlenk imajı var. Anlamadığımız şu! Yıldırım Beyazıd´da bizim Emir Timur´da! İkisi de Müslüman ikisi de Türk. İkisi de İslam´a hizmet etmişlerdir. Bu ayrımcılık niye?

Yakında çıkaracağım Emir Timur ile ilgili kitabımda daha teferruatlı bilgilerle insanlara yanlış bildiklerini aktarmaya çalışacağım.

 Okuyan, öğrenmek isteyen herkese sonsuz teşekkürlerimle.. Ömer Durakoğlu

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TİMUR Sivas Neden Geldi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Babaannem Derdi ki
Babaannem Derdi ki
Meral DEMİR Yazdı...
Şehre Yakışmıyor!
Şehre Yakışmıyor!
Sivas Merkez KONGRE LİSESİ yan tarafında yıllardır harabe halinde bekleyen bina, şehir merkezine yakışmıyor. NAZİ ALMANYASI işkence binalarına benzeyen bu yapıya BELEDİYENİN neden müdahale etmediği anlaşılamıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ hocaları, “hakkaniyet ve liyakat” üzre bir duruş göstermediklerinden dolayı eleştiri alıyorlar. Özellikle alanları olmadığı halde bazı fakültelere Dekan olan İLAHİYATÇI kardeşlerin, her şart ve durumda diğer dekanlıklar için de yoğun çaba göstermeleri ibretle izleniyor.
Sayın Rektör
Sayın Rektör
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Mutfağının en önemli unsurlarından biri olan “bulgur kaynatma” geleneği bu sene de tamamlandı. Eylül başı gibi bulgurlarını kaynatarak değirmenlerde öğüten SİVAS´ın köy ve kasaba insanları, kış hazırlığının en önemli besinini de hazırlamış oldu.
Sizi Alkışlıyoruz!
Sizi Alkışlıyoruz!
Yolda kalmışlara, kimsesizlere, dizinde derman olmayan yaşlılara, kıyıdan köşeden geçenlere, kimsin nicesin, diye sormadan her CUMA günü sıcak yemek ikram eden DENİZ YILDIZLARI DERNEĞİ, sessiz sedasız bir erdemi şehirde yaşatmaya devam ediyor.
KARADEMİR de Favori!
KARADEMİR de Favori!
Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kala AK PARTİLİLER Belediye Başkan arayışlarına ara vermeden devam ediyorlar.Bu gelenekte ismi her daim ön planda olan Halil İbrahim KARADEMİR´in de ismi Belediye Başkanlığı için geçiyor.
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yusuf Ağah Yazdı
Bir Fikir!
Bir Fikir!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ, eğitim öğretime devam ederken, burada eğitim gören öğrenciler için “KANAAT DERSİ” konulmasının faydalı olacağı öngörülüyor.Özellikle pek çok İLAHİYAT MEZUNUNUN alanı olsun olmasın pek çok kurum idareciliği için yoğun çaba gösterdikleri gözlemlenirken, KANAAT DERSİ´nin faydalı olacağı belirtiliyor.
Dağların Türküsü
Dağların Türküsü
Hüseyin KAYA Yazdı...
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
Göreve gelir gelmez, AUDİ marka otomobil aldıran Rektörün, yerli üretimi desteklemek için Kongre Müzesi önünde elektirikli çalışan akülü araba benzeri komik arabaya binmesi gülümsemelere neden olmuştu. Hatta Rektörün AUDİ´ye binmeyerek yerli üretime destek için AUDİ´yi sattırıp, gelirini araba çalışmalarına bağışlayacağı zannedilmişti.
SAVUNAN GAZETE
SAVUNAN GAZETE
Her olumsuzluğa karşı CESUR ADAMLARIN bir araya gelip şehri savunduğu SİVAS POSTASI, Türkiye´nin en çok okunan YERELgazetesi olarak yayın hayatında iz bırakıyor...
Umut...
Umut...
/ Şu göğüs kafesimi genişleten umudum var oldukça/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar