TİMUR, Sivas´a Neden Geldi?
Yakında çıkaracağım Emir Timur ile ilgili kitabımda daha teferruatlı bilgilerle insanlara yanlış bildiklerini aktarmaya çalışacağım.
Tarih: 4.7.2018 12:33:32/ 1153okunma / 0yorum

Emir Timur kimdir?

Emir Timur tarihte bilinen en büyük Asyalı fatihtir. Küçük bir oymak beyinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Bir efsaneye göre elinde kan pıhtılarıyla doğmuştu. 9 Nisan 1336 tarihinde doğan Timur´un  Babasının adı Taragay annesinin adı Tekine Hatundur. Cesaretine diyecek laf yoktur. Bunun yanı sıra fevkalade arif, eli açık, alimlere sonsuz hürmet eden, tecrübeli ve kararlıydı; kendisinde topladığıbu meziyetler, onun üstün bir önder ve herkesin taptığı bir savaştanrısı haline getirmişti ... Kimilerine korku kimilerine güven salan hükümdardı. Timurun devletini kurduğu tarihte tesadüf olarak 9 Nisan 1370´dir. Buda onun Sahibkıran olma özelliklerindendir.

Sahibkıran ne demektir?

Biraz öncede söyledim elinde kan pıhtısıyla doğması ve doğum tarihi ve devletini ilan ettiği tarih 9 Nisandır. Yani bunu sahibkıran belirtisi olarak kabul ederler. Doğumunda yıldızların hayırla kümelenmeleri yaniSahibkıran, yıldızların bahtına hükmeden hükümdar demektir.

 İbniarabşah Timur için şöyle der:

"Timur´unordusu sefere çıktığında, sanki vahşi hayvanlar yeryüzünesalınmış, gökteki yıldızlar yere yağmış, dağlar ayaklanmış,kubbeler devrilmiş ve saldırıya geçtiğinde, yer yerindenoynamış gibi olurdu."

 Timur Sivas´a neden geldi? Sivas´ta katliam yaptımı?

Timur Sivas´a neden geldi güzel bir soru. Öncesine bakmak lazım yani olaylar bu noktaya nasıl geldi. Kısaca söylemek gerekirse Timur ozamanlar Sivas´ta hüküm süren Kadı Burhaneddin´e kendisine tabii olmasını ve kendi adına para kestirmesini iletiyor. Kadı Burhaneddin de çok akıllı bir adam mektubu çoğaltarak hem Memlük Sultanı Berkuk´a hem Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıd´ahemdeDeşt-i Kıpçak yani Altınorda hükümdarı Toktamış Han´a gönderiyor. Hepside kendisine destek olacağını duruşunu değiştirmemesi gerektiğini söylüyorlar. Tabi Timur´da çok akıllı. Yönünü değiştirip Hindistan seferine çıkıyor. Oradaki fetih dolu seferini bırakıp döndükten sonra bakıyor ki Memluk sultanı Berkuk ölmüş yerine çocuk yaştaki oğlu Ferec geçmiş. Kadı Burhaneddin ölmüş Sivas halkı şehri Osmanlıya teslim etmiş.

1400 yılında Timur Sivas´a geliyor. Kısacası şehri bana teslim edin beni uğraştırmayın nasılsa sizi yenicem savaş tazminatımı ödeyin bana tabii olun kan dökmeyeceğimdiyor. Aslında anlaşma sağlanıyor şehir teslim edilecek ama bu teslim olma süresi boyunca şehrin muhasarası 18 gün sürmüştür çünkü bu arada kaleden Timur´un ordusuna zarar veren sipahiler var. Sonunda kale teslim oluyor. Kalede 4000 tane ermeni sipahi var. Timur surların dibine hendekler kazılmasını emredip bu 4000 ermeni sipahiyi içine attırıyor ve üstlerine surları yıkıyor. Bakın diyor söz verdim kan dökmedim.

 Timur bize anlatılan şeyleri yapmamıştır. Kentin Müslüman ahalisine kıymamıştırda.

Zalim olan gaddar olan adam yanında alim taşırmı?

Dine önem verirmi?

Büyük zatların mezarlarına gidip dualar edermi onların mezarlarına türbeler inşa edermi?

 Bu yazıyı kısaca yazmak istedim çünkü farklı bir Timur algısı yapılmakta. Özellikle Sivas´ta kötü ve yanlış tanınan bir Timurlenk imajı var. Anlamadığımız şu! Yıldırım Beyazıd´da bizim Emir Timur´da! İkisi de Müslüman ikisi de Türk. İkisi de İslam´a hizmet etmişlerdir. Bu ayrımcılık niye?

Yakında çıkaracağım Emir Timur ile ilgili kitabımda daha teferruatlı bilgilerle insanlara yanlış bildiklerini aktarmaya çalışacağım.

 Okuyan, öğrenmek isteyen herkese sonsuz teşekkürlerimle.. Ömer Durakoğlu

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TİMUR Sivas Neden Geldi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
insanlık ölmesin!
insanlık ölmesin!
insanlık ölmesin!
Neredeeen nereye?
Neredeeen nereye?
Yıllardır FETÖ ile mücadele eden ve bedel ödeyen haysiyetli onurlu insanları "BUNLAR FETÖCÜ" diye suç duyurusunda bulunan ve şikayet eden Sami AYDIN´ın, bu heyecanı ve korkusunun nedenleri kamuoyu tarafından merak ediliyor.
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Bütün hakikatleri yoklamak, Bütün yalanların maskesini yırtmak, Kalabalığa doğruyu göstermek.
Hisseli Harikalar Kumpanyası
Hisseli Harikalar Kumpanyası
İcraat, halkın gönlüne girme gayreti yerine sosyal medya odaklı sanal içerikle belediye günleri heba edilirken,dizilerdeki kötü karakterlerin SİVAS´ta karşılanması ve ERZURUM SİVAS kar yağışı atışmaları gibi 0-7 yaş zeka esprisi ile yolun sonuna gelindiği gözlemleniyor.
Vah vah vaaaaaahhh!
Vah vah vaaaaaahhh!
Yaşları 65 e dayanan Muaz UZUN ve Ahmet ÖZAYDIN kara kara düşünüyorlar. TEKAÜTE ayrılacak olan bu isimlerin,bir yolunu bulup gerekse Meclis Üyeliğine asılmayı dahi düşündükleri öğrenildi.
Camiyi Bitirelim
Camiyi Bitirelim
Yeni kurulan AHMET TURAN GAZİ MAHALLESİ´nde iki yıl önce bir gurup idealist insanın bir araya gelerek başlattıkları cami projesi adım adım ilerliyor.Hayırseverlerin bu işe el atması durumunda yazın caminin tamamlanacağı belirtildi.
Bunu da Gördük!
Bunu da Gördük!
Yıllardır Kültür Müdürlüğü koltuğunda “oturan” Kadir PÜRLÜ bir skandala imza attı. “Eski Türkiye bürokratik hantallığı ve kast sistemi anlayışının en somut örneği olan ve şehirde “duran adam” olarak tabir edilen İl Kültür ve Turizm Müdürünün, 16 yıla dayanan Müdürlüğünde şehre ne kazandırdığı merak ediliyor.
Şehir Bürokrasisi Değişmeli
Şehir Bürokrasisi Değişmeli
TÜRKİYE değişip her alanda yenilenirken, SİVAS bürokratik yapısı hala aynı yerinde duruyor. “YÜZ ESKİMESİ” ne uğramış pek çok ismin hala yerlerinde durması şaşkınlık oluşturuyor.
Eski Vekil Kamuoyunu Aydınlatacak mı?
Eski Vekil Kamuoyunu Aydınlatacak mı?
SİVAS´taki “ÜLFET HUKUK DERNEĞİ” yapılanması tam anlamıyla araştırılmayı bekliyor. Bu derneğin bir zamanlar içinde olan Eski Vekil Hilmi BİLGİN´in “dokunulmazlığı” da kalktığına göre bildiklerini anlatması arzulanıyor.
Üçü Bir Arada!
Üçü Bir Arada!
SİVAS yerel seçimlere odaklandı. Vekilliği sona eren Hilmi BİLGİN´in, yerel seçimler için satranç oyunu başlattığı kamuoyunda konuşuluyor. Sami AYDIN´ı Belediye Başkanlığı için, Ahmet KUZU´yu da İl Başkanı olarak hazırlayan BİLGİN´in, İsmet YILMAZ´ın etki alanını kırmak için de yoğun çaba gösterdiği haber merkezimize gelen bilgiler arasında.
Sivas Bir Kültür Şehri Değildir!
Sivas Bir Kültür Şehri Değildir!
Lafı dolandırıp döndürmeye gerek yok sevgili okurlar. Sivas bir kültür şehri değildir. Sivas, tarihinde kültürel anlamda en dar ve en içine kapalı dönemini yaşıyor.Turizm konusuna hiç girmeyeceğim, zira kültürel bir yavanlığa boğulan şehirde turizmden bahsetmek komiklik olur.
Aşka Güvenin...
Aşka Güvenin...
Aşk belki çok acı veren bir şeydir ama yine de ona güvenin...
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
Bir şeyler Yapmalı!
Bir şeyler Yapmalı!
Ekonomik anlamda kendini gerçekleştiremeyen şehir, sosyal hayatta var olan ve giderek de kronikleşen gerilemeler ile karşı karşıya. Batı illerindeki küçük bir yerleşim yerindeki ekonomik canlılık kadar dahi bir gelişme görülmezken, şehrin kodlarını yıllardır elinde bulunduran bürokratik oligarşi da gelişmeyi engelliyor.
"ihtiyarlık kötü pusattır"
"ihtiyarlık kötü pusattır"
"ihtiyarlık kötü pusattır oğul"
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar