TİMUR, Sivas´a Neden Geldi?
Yakında çıkaracağım Emir Timur ile ilgili kitabımda daha teferruatlı bilgilerle insanlara yanlış bildiklerini aktarmaya çalışacağım.
Tarih: 4.7.2018 12:33:32/ 1475okunma / 0yorum

Emir Timur kimdir?

Emir Timur tarihte bilinen en büyük Asyalı fatihtir. Küçük bir oymak beyinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Bir efsaneye göre elinde kan pıhtılarıyla doğmuştu. 9 Nisan 1336 tarihinde doğan Timur´un  Babasının adı Taragay annesinin adı Tekine Hatundur. Cesaretine diyecek laf yoktur. Bunun yanı sıra fevkalade arif, eli açık, alimlere sonsuz hürmet eden, tecrübeli ve kararlıydı; kendisinde topladığıbu meziyetler, onun üstün bir önder ve herkesin taptığı bir savaştanrısı haline getirmişti ... Kimilerine korku kimilerine güven salan hükümdardı. Timurun devletini kurduğu tarihte tesadüf olarak 9 Nisan 1370´dir. Buda onun Sahibkıran olma özelliklerindendir.

Sahibkıran ne demektir?

Biraz öncede söyledim elinde kan pıhtısıyla doğması ve doğum tarihi ve devletini ilan ettiği tarih 9 Nisandır. Yani bunu sahibkıran belirtisi olarak kabul ederler. Doğumunda yıldızların hayırla kümelenmeleri yaniSahibkıran, yıldızların bahtına hükmeden hükümdar demektir.

 İbniarabşah Timur için şöyle der:

"Timur´unordusu sefere çıktığında, sanki vahşi hayvanlar yeryüzünesalınmış, gökteki yıldızlar yere yağmış, dağlar ayaklanmış,kubbeler devrilmiş ve saldırıya geçtiğinde, yer yerindenoynamış gibi olurdu."

 Timur Sivas´a neden geldi? Sivas´ta katliam yaptımı?

Timur Sivas´a neden geldi güzel bir soru. Öncesine bakmak lazım yani olaylar bu noktaya nasıl geldi. Kısaca söylemek gerekirse Timur ozamanlar Sivas´ta hüküm süren Kadı Burhaneddin´e kendisine tabii olmasını ve kendi adına para kestirmesini iletiyor. Kadı Burhaneddin de çok akıllı bir adam mektubu çoğaltarak hem Memlük Sultanı Berkuk´a hem Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıd´ahemdeDeşt-i Kıpçak yani Altınorda hükümdarı Toktamış Han´a gönderiyor. Hepside kendisine destek olacağını duruşunu değiştirmemesi gerektiğini söylüyorlar. Tabi Timur´da çok akıllı. Yönünü değiştirip Hindistan seferine çıkıyor. Oradaki fetih dolu seferini bırakıp döndükten sonra bakıyor ki Memluk sultanı Berkuk ölmüş yerine çocuk yaştaki oğlu Ferec geçmiş. Kadı Burhaneddin ölmüş Sivas halkı şehri Osmanlıya teslim etmiş.

1400 yılında Timur Sivas´a geliyor. Kısacası şehri bana teslim edin beni uğraştırmayın nasılsa sizi yenicem savaş tazminatımı ödeyin bana tabii olun kan dökmeyeceğimdiyor. Aslında anlaşma sağlanıyor şehir teslim edilecek ama bu teslim olma süresi boyunca şehrin muhasarası 18 gün sürmüştür çünkü bu arada kaleden Timur´un ordusuna zarar veren sipahiler var. Sonunda kale teslim oluyor. Kalede 4000 tane ermeni sipahi var. Timur surların dibine hendekler kazılmasını emredip bu 4000 ermeni sipahiyi içine attırıyor ve üstlerine surları yıkıyor. Bakın diyor söz verdim kan dökmedim.

 Timur bize anlatılan şeyleri yapmamıştır. Kentin Müslüman ahalisine kıymamıştırda.

Zalim olan gaddar olan adam yanında alim taşırmı?

Dine önem verirmi?

Büyük zatların mezarlarına gidip dualar edermi onların mezarlarına türbeler inşa edermi?

 Bu yazıyı kısaca yazmak istedim çünkü farklı bir Timur algısı yapılmakta. Özellikle Sivas´ta kötü ve yanlış tanınan bir Timurlenk imajı var. Anlamadığımız şu! Yıldırım Beyazıd´da bizim Emir Timur´da! İkisi de Müslüman ikisi de Türk. İkisi de İslam´a hizmet etmişlerdir. Bu ayrımcılık niye?

Yakında çıkaracağım Emir Timur ile ilgili kitabımda daha teferruatlı bilgilerle insanlara yanlış bildiklerini aktarmaya çalışacağım.

 Okuyan, öğrenmek isteyen herkese sonsuz teşekkürlerimle.. Ömer Durakoğlu

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TİMUR Sivas Neden Geldi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sivas Benim Yüreğimde...
Sivas Benim Yüreğimde...
Mustafa BALEL İle Söyleşi...
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Sivas kamuoyunun nabzını sadece SİVAS POSTASI tutar...
SİVAS´ta Son Tablo!
SİVAS´ta Son Tablo!
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Bizim SİVASLI da haber yollamış ki, “KIZI verdik ama ZERUN buğdayı vermedik ki” demiş…
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
Numune Hastanesinde özellikle KALP Bölümünde hastalar için aciliyet taşıyan bazı cihazların arızalı olduğu ve gelen kalp hastalarının başka hastanelere sevk edildiği ortada dururken, bu sorunları çözme becerisi gösteremeyen BAŞHEKİMLİĞİN geçtiğimiz günlerdeki bir hareketi “bu da olmaz” dedirten cinsten…
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Osman ÇELİK Yazdı...
GÜNDÖNDÜ...
GÜNDÖNDÜ...
Bahar Sultanı, bu masumiyeti ödüllendirmek için çıkarmış başından altın tacını ve gündöndünün başına takmış…
ZARA´nın Kültür Işığı
ZARA´nın Kültür Işığı
Sivas´ın en renkli ilçelerinden Zara, kendine has özel kültürü ile de dikkatlerden kaçmıyor. Zara Kültürünü, gelecek kuşaklara aktarmak için bir ömür veren Zaralı Aydın, İsmail Hakkı ACAR, nefes almadan üretmeye devam ediyor.
SİVAS´tan Kopamayanlar!
SİVAS´tan Kopamayanlar!
Artin KORKOR Yazdı...
Bir SİVAS Türküsü...
Bir SİVAS Türküsü...
Belki Seni Bana Yazar Yaradan/
Seçim Gündemi Her Yerde!
Seçim Gündemi Her Yerde!
SİVAS yerel seçimlere hazırlanırken, bazı köylerdeki muhtarlık seçimlerinde tansiyonun yüksek olduğu haberleri gelmeye başlıyor.
Sükunet Berhava Edilmemeli!
Sükunet Berhava Edilmemeli!
SİVAS´ın manevi dinamiklerinden biri olan ŞAHABETTİN DEDE, pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kendi dünyasında sükunetli bir yaşamı tercih eden “hal ehli” bu zatın fazla rahatsız edilmemesi sevenleri tarafından arzulanıyor.
Konuştukça Özgürüz!
Konuştukça Özgürüz!
Uzun bir aradan sonra toplanan BAŞKANLAR KURULUNUN, bazı STK ve kuruluşları aralarına almamaları dikkat çekti.İTİRAZ dozu yüksek olanların ise özellikle davet edilmediği yorumları yapıldı.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
“TONUS köylerini bilirim dayım taraflarıdır. Mileves (düzensiz,tembel) insanlardır. Sadece 2 ay ekin eker biçerler, diğer zamanlar duvar diplerinde gölgeyi kollarlar. Ellerinden bir iş pek gelmez. Birkaç söğüt dikerler su kenarına o kadar çalışmazlar, yatarlar” dedi…”
SİVAS Zihniyet ZİNDANINDA
SİVAS Zihniyet ZİNDANINDA
Osman ÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar