Bugün, 26 Ekim 2021 Salı


ÇETİN ÖZDEMİR
27.09.2016 01:02:10
?Önce düşler terk etti bu kenti, Sonra anılar birer birer. Önce kuşlar terk etti bu kenti, Sonra insanlar birer birer.? . ?Önce hayaller ölür, sonra insanlar.? . ?Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.? . ?Rüya görmek istem dışı, düş kurmak istek işidir.? . ?Kırarlar diye hayal kurmaktan vazgeçilemez.? . ?Sen zafere inanırsan, zafer de sana inanır.?

ahmet
28.09.2016 13:18:26
Sonuç nedir yapıldı mı yapılmadı mı? veya kesin yapılacak mı yapılmayacak mı? artık hayal değil sonuç istiyoruz.

Doğruya Doğru
29.09.2016 09:27:43
biz hayalini kurarız sıkıntı yok da birileri gelir rantı için o hayali yıkar, yine olan Sivas´a olur

Taşlı Dere Turizm Alanı Olabilir

Yukarı Tekke´den üzerine ölü toprağı serpilen şehir diriltilmeyi bekliyor. TAŞLI DERE VADİSİ´ne belirli aralıklarla 7 adet göletin yapılarak TECER DAĞI ile bütünleşmesi felsefi bir temele de oturtuluyor. Hatta oluşturulacak olan bir park alanı kapısına da

 

Yıllardır zihinsel olarak daralan SİVAS, heyecana yol veren düşüncelere hasret yaşıyor. Asırlardır kendi halinde kalakalan TAŞLI DERE VADİSİ, üstün bir öngörü ve az masrafla değerlendirilmeyi bekliyor.

Medeniyet anlamlı felsefi bir gelenek ve öngörünün de dahil edilerek Kaf Dağı´na giden 30 kuşun aştığı 7 vadiyi simgeleyecek olan 7 adet küçük gölet ile bir turizm alanının oluşturulabileceği düşüncesi doğuyor.

Buna ilaveten 15 Temmuz kahramanı Şehid ÖMER HALİS DEMİR´in de bir aziz hatırasının burada yaşatılabilmesinin mümkün olduğu vurgulanıyor.

Ömer Halis DEMİR ile özdeşleşen 30 kuş figürüne atıf olarak oluşturulacak bir özel kapıya 30 kuş figürünün yapılarak, erdeme yol alan KAF DAĞI yolcularının çağrıştırılabileceği öngörülüyor.

TECER DAĞI´nı felsefi boyutta ana etken kabul edip, TAŞLI DERE VADİSİ içerisine yapılacak olan 7 adet gölet ve çevre düzenlemesi ile burada yeni bir mesire alanı ve küçük bir milli parkın doğabileceği vurgulanıyor.

Göçmen kuş sirkülâsyonunun da düşünüldüğünde, burada doğal bir kuş cenneti doğabileceği hatta uzanan dağların ağaçlandırılması ile bir doğa harikasının hayat bulacağı öngörülüyor.

Burasının MİMARİ bir düşünce ile tasarlanıp, idealist VALİ GÜL´ün el atması ile hayata geçmesi durumunda KIZILIRMAK bütünlüğü ile harika bir yeni SİVAS´ın ortaya çıkmasının pekala mümkün olduğu ifade ediliyor.

SİVASLI aydınlar, düşünürler, kültür insanları bu bağlamda VALİ GÜL´ün insiyatif alarak ?iş göremez hantal bürokrasinin biz yapamayız, çok zor? yakınmalarına aldırmaması gerektiği görüşlerini dillendiriyorlar.