"Tanrı Zeus" İle Cumhuriyet Kutlaması
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 4.11.2018 15:40:54/ 2371okunma / 0yorum

“TANRI ZEUS” İLE CUMHURİYET KUTLAMASI

Uganda´da ki, Türkiye büyükelçiliğinde,cumhuriyet bayramı resepsiyonu sırasında çekilen bir fotoğraf, gündeme bomba gibi düştü. Bu fotoğraf, dış dünyada ülkemizin içine düştüğü durumu özetleyen ibretlik bir  vesikadır dersek abartmış olur muyuz, bilemiyorum.

 Resepsiyonda,  bizim büyükelçi ile başkâtip öyle bir kılığa girmişler ki, inanılır gibi değil.Kadın Büyükelçi,  Yunan mitolojisinde ki “Kraliçe Helen”,başkâtipde “Tanrı Zeus”olmuş. Kraliçe Helen ile Tanrı Zeus, Uganda başkanının hemen arkasındayan yana durmuş, ayakta süzülüyorlarken, Uganda başkanı da kürsüden dönmüş, “Ulan yanlış yere mi geldik, yoksa kamera şakası mı yapıyorlar? Der gibi  onlara bakıyor.

 Dış İşleri bakanlığı,  bu utanç fotoğrafı ortaya çıkınca,  Zeus ile Helen´i derhalgeri çağırarak, güya onları cezalandırmakta. Oysakibu yüksek zevatlar ömür boyu maaşlarını alıp, fosur- fosur ortada gezecekler.

İyi de, kabahat sadece Tanrı Zeus ile Kraliçe Helen de mi?  Onlara,  bu görevleri verenlerin,hiç suçu yok mu?

 Ülke içinde ki devlet kurumlarında da, nice liyakatsiz kişilerin, nice makamlara getirildiği,  artık alıştığımız acı bir gerçekdeğil mi? Allah bilir,  bunlar gibi kaç tane sivri akıllı ve liyakatsiz, dış dünyada bu ülkeyi temsil ediyor. Bunları görünce insan sormadan edemiyor. Devletimiz,monşerlerden kurtulayım derken,  yoksa Zeuslara, Helenlere,dil - diş bilmeyenlere mi kaldı?

 Türkiye deki kutlamalarda, Zeuslar-Helenler ortaya çıkmasa da, genel olarak Cumhuriyet bayramı kutlamaları hakkında, kendimi bir iki cümle sarf etmek zorunda hissediyorum.

Ülkemizde ki, standart bir Cumhuriyet bayramı,  kutlama programını arz edecek olursak,resmi erkân tarafından sabah anıta çelenk konulması, saygı duruşu veistiklal marşının okunması, törenalanındavali beyin halkı araç üzerinde selamlaması,vali beyin konuşmaları,  halk oyunları gösterisi, gazilerin yürüyüşü, askerlerin tören yürüyüşü ve kapanış. Akşam ise otellerde resepsiyon daveti.Hepsi bu.

 Peki, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ve kurtuluş kongresinin yapıldığı şehir Sivas´ta, durum nedir? Böyle büyük bir onuru ve gururu taşıyan, kadim şehir Sivas´ta, cumhuriyet bayramı kutlamalarınınher yerden daha farklı ve daha coşkulu kutlanması beklenir değil mi? Ama maalesef olmadı, olamadı, olmuyor…

Mustafa Kemal Paşa “NUTUK´da” Sivas kongresi günlerini anlatırken, “ Sivas şehrine girerken, caddenin iki tarafı büyük bir kalabalıkla dolmuş, askeri birlikler tören düzeni almış bulunuyordu. Otomobillerden indik. Yürüyerek askeri ve halkı selamladım.”

“Bu manzara, Sivas´ın saygıdeğer halkının ve Sivas´ta bulunan kahraman subay ve askerlerimizin bana ne kadar bağlı ve sevgi ile dolu olduğunu gösteren canlı bir tanık idi…” Der.

 Mustafa Kemal Paşa´nın“CUMHURİYETİN TEMELİNİ BURADA ATTIK” dediği ve övdüğü, o günkü Sivas şehri ile bu günkü Sivas şehri arasındaki tek benzerlik, herhalde Kongre binasının yerinde duruyor olmasıdır… (Maalesef kongre salonunda ki sıralar da kaldırılmış.)

 Cumhuriyeti ve Demokrasiyi özümsemiş ve kıymetini bilen insanlar ancak,  o heyecanı ve coşkuyu ortaya koyabilirler. Bu değerlere karşı sözde değil, özde inanç olmalıdır ki, tezahür etsin…

 Sivas ta faaliyet gösteren, sivil toplum kuruluşları, dernekler, adı cumhuriyet olan üniversite,arif olanlar veya cumhuriyetin emanet edildiği gençler, ülkücüler, alperenler ve diğerlerineredeler?  Neden cumhuriyetimizi coşku ile kutlamaya, bizi kurtuluşa ve kuruluşa götüren, o büyük insanları anmaya,  senede bir gün dahi olsa cumhuriyet ve kazanımları içselleştirmeye gerek duymuyoruz veya duyamıyoruz?

 Bu cumhuriyet ve demokrasi, toplumun sadece bir kesimi için mi,  önemli ve kutlanmaya değer?

                                                                                         Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tanrı Zeus Cumhuriyet Kutlaması
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS Otagarında..
SİVAS Otagarında..
Hatem TÜRK´ün yazısı...
"SIR"
"SIR"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
MHP, "ŞAH" Dedi!
MHP, "ŞAH" Dedi!
MHP, SİVAS´ın tanınmış isimlerinden olan Memet ER ile seçime girecek.Başarılı ve SİVAS sevdalısı biri olarak bilinen ER´in şehirdeki siyasi dengeleri alt üst ederek Başkanlığı alabileceği yorumları yapılıyor..
Türk´e Uzak, Türkçeye Tuzak
Türk´e Uzak, Türkçeye Tuzak
Haydar MERMER Yazdı!
SİVAS´a Genel Bakış
SİVAS´a Genel Bakış
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Bunu da Duy SİVAS!
Bunu da Duy SİVAS!
Eş dost, akraba kadrolaşmaları ile gündemden düşmeyen Üniversitemizin, akademik olarak ne yaptığı merak konusu. Ehliyet, liyakati, işinin ehli gibi evrensel değerlerin ne zaman baş tacı edileceği ise hasretle bekleniyor.
Yıldız´ın KARI SİVAS´ın Kârı
Yıldız´ın KARI SİVAS´ın Kârı
Yıldız Dağı kayak merkezi kış turizmi için halkın hizmetinde. YILDIZ DAĞI´nı ise, tamamlanmasına bir yıl kalan KARADENİZ-AKDENİZ bağlantı yolu abad edecek. KAR olmayan KARADENİZ sahillerinden insanlar kışın bu yolun bitmesi akabinde 2 buçuk saatte SİVAS´ta olacaklar. Ayrıca KARADENİZ´den SİVAS´a beş değişik yol güzergahı da yeniden gündemde…
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Bir yörenin en İyi gözlemcileri dışarıdan gelip, orada bîr müddet kalanlardır. Onların bakış açıları tarihe not düşer mahiyettedir. Sabahattin Karagöz´de ekmeğinin ve ideallerinin bir savaşçısı olarak öğretmenlik hayatının ilk göz ağrısı Sivas´a gelir. Genç bir öğretmenin hayallerini, umutlarını ve yarınlara dair düşüncelerini samimiyetle irdeleyelim dedik. Sabahattin KARAGÖZ ile Altınyayla İlçesi Deliilyas Beldesinde, kaderin ördüğü görev yıllarını konuştuk…
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Deniz gibi berrak suyu, bir birinden farklı kuş türleri, eşsiz doğası ve seyir alanları ile keşfedilmeyi bekleyen Hafik Gölü, her ne hikmetse değerlendirilemiyor. SİVAS İl Özel İDARESİ vasıtasıyla artık bu eşsiz doğa harikasının değerlendirilmesi bekleniyor...
Seçim Sathı
Seçim Sathı
Üzeyir YİĞİT Yazdı
UFKA BAK UFKA!
UFKA BAK UFKA!
Komşumuz MALATYA, Sinema dünyasının önde gelen isimleri ile 8. FİLM FESTİVALİNİ yaparken, SİVAS “Etli Pideyi” tescil ettirip, sosyal deney ile deyim yerindeyse “dilenciliği” özendiriyor.
Bölük Pörçük
Bölük Pörçük
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
Buhara´dan SİVAS´a II
Buhara´dan SİVAS´a II
İbrahim BALABAN Yazdı...
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Güzel insanlar, güzel izler bırakırlar insan hafızasında…Varlar ve yoklar içinde devinip duran dünya, zarif bir insanı konuk etti az bir zaman… Ve o iyi insanlar, doru atlara binerek, sonsuzluğa doğru uzanıverdiler apansız…
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar