"Tanrı Zeus" İle Cumhuriyet Kutlaması
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 4.11.2018 15:40:54/ 2464okunma / 0yorum

“TANRI ZEUS” İLE CUMHURİYET KUTLAMASI

Uganda´da ki, Türkiye büyükelçiliğinde,cumhuriyet bayramı resepsiyonu sırasında çekilen bir fotoğraf, gündeme bomba gibi düştü. Bu fotoğraf, dış dünyada ülkemizin içine düştüğü durumu özetleyen ibretlik bir  vesikadır dersek abartmış olur muyuz, bilemiyorum.

 Resepsiyonda,  bizim büyükelçi ile başkâtip öyle bir kılığa girmişler ki, inanılır gibi değil.Kadın Büyükelçi,  Yunan mitolojisinde ki “Kraliçe Helen”,başkâtipde “Tanrı Zeus”olmuş. Kraliçe Helen ile Tanrı Zeus, Uganda başkanının hemen arkasındayan yana durmuş, ayakta süzülüyorlarken, Uganda başkanı da kürsüden dönmüş, “Ulan yanlış yere mi geldik, yoksa kamera şakası mı yapıyorlar? Der gibi  onlara bakıyor.

 Dış İşleri bakanlığı,  bu utanç fotoğrafı ortaya çıkınca,  Zeus ile Helen´i derhalgeri çağırarak, güya onları cezalandırmakta. Oysakibu yüksek zevatlar ömür boyu maaşlarını alıp, fosur- fosur ortada gezecekler.

İyi de, kabahat sadece Tanrı Zeus ile Kraliçe Helen de mi?  Onlara,  bu görevleri verenlerin,hiç suçu yok mu?

 Ülke içinde ki devlet kurumlarında da, nice liyakatsiz kişilerin, nice makamlara getirildiği,  artık alıştığımız acı bir gerçekdeğil mi? Allah bilir,  bunlar gibi kaç tane sivri akıllı ve liyakatsiz, dış dünyada bu ülkeyi temsil ediyor. Bunları görünce insan sormadan edemiyor. Devletimiz,monşerlerden kurtulayım derken,  yoksa Zeuslara, Helenlere,dil - diş bilmeyenlere mi kaldı?

 Türkiye deki kutlamalarda, Zeuslar-Helenler ortaya çıkmasa da, genel olarak Cumhuriyet bayramı kutlamaları hakkında, kendimi bir iki cümle sarf etmek zorunda hissediyorum.

Ülkemizde ki, standart bir Cumhuriyet bayramı,  kutlama programını arz edecek olursak,resmi erkân tarafından sabah anıta çelenk konulması, saygı duruşu veistiklal marşının okunması, törenalanındavali beyin halkı araç üzerinde selamlaması,vali beyin konuşmaları,  halk oyunları gösterisi, gazilerin yürüyüşü, askerlerin tören yürüyüşü ve kapanış. Akşam ise otellerde resepsiyon daveti.Hepsi bu.

 Peki, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ve kurtuluş kongresinin yapıldığı şehir Sivas´ta, durum nedir? Böyle büyük bir onuru ve gururu taşıyan, kadim şehir Sivas´ta, cumhuriyet bayramı kutlamalarınınher yerden daha farklı ve daha coşkulu kutlanması beklenir değil mi? Ama maalesef olmadı, olamadı, olmuyor…

Mustafa Kemal Paşa “NUTUK´da” Sivas kongresi günlerini anlatırken, “ Sivas şehrine girerken, caddenin iki tarafı büyük bir kalabalıkla dolmuş, askeri birlikler tören düzeni almış bulunuyordu. Otomobillerden indik. Yürüyerek askeri ve halkı selamladım.”

“Bu manzara, Sivas´ın saygıdeğer halkının ve Sivas´ta bulunan kahraman subay ve askerlerimizin bana ne kadar bağlı ve sevgi ile dolu olduğunu gösteren canlı bir tanık idi…” Der.

 Mustafa Kemal Paşa´nın“CUMHURİYETİN TEMELİNİ BURADA ATTIK” dediği ve övdüğü, o günkü Sivas şehri ile bu günkü Sivas şehri arasındaki tek benzerlik, herhalde Kongre binasının yerinde duruyor olmasıdır… (Maalesef kongre salonunda ki sıralar da kaldırılmış.)

 Cumhuriyeti ve Demokrasiyi özümsemiş ve kıymetini bilen insanlar ancak,  o heyecanı ve coşkuyu ortaya koyabilirler. Bu değerlere karşı sözde değil, özde inanç olmalıdır ki, tezahür etsin…

 Sivas ta faaliyet gösteren, sivil toplum kuruluşları, dernekler, adı cumhuriyet olan üniversite,arif olanlar veya cumhuriyetin emanet edildiği gençler, ülkücüler, alperenler ve diğerlerineredeler?  Neden cumhuriyetimizi coşku ile kutlamaya, bizi kurtuluşa ve kuruluşa götüren, o büyük insanları anmaya,  senede bir gün dahi olsa cumhuriyet ve kazanımları içselleştirmeye gerek duymuyoruz veya duyamıyoruz?

 Bu cumhuriyet ve demokrasi, toplumun sadece bir kesimi için mi,  önemli ve kutlanmaya değer?

                                                                                         Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tanrı Zeus Cumhuriyet Kutlaması
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sivas Benim Yüreğimde...
Sivas Benim Yüreğimde...
Mustafa BALEL İle Söyleşi...
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Sivas kamuoyunun nabzını sadece SİVAS POSTASI tutar...
SİVAS´ta Son Tablo!
SİVAS´ta Son Tablo!
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Bizim SİVASLI da haber yollamış ki, “KIZI verdik ama ZERUN buğdayı vermedik ki” demiş…
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
Numune Hastanesinde özellikle KALP Bölümünde hastalar için aciliyet taşıyan bazı cihazların arızalı olduğu ve gelen kalp hastalarının başka hastanelere sevk edildiği ortada dururken, bu sorunları çözme becerisi gösteremeyen BAŞHEKİMLİĞİN geçtiğimiz günlerdeki bir hareketi “bu da olmaz” dedirten cinsten…
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Osman ÇELİK Yazdı...
GÜNDÖNDÜ...
GÜNDÖNDÜ...
Bahar Sultanı, bu masumiyeti ödüllendirmek için çıkarmış başından altın tacını ve gündöndünün başına takmış…
ZARA´nın Kültür Işığı
ZARA´nın Kültür Işığı
Sivas´ın en renkli ilçelerinden Zara, kendine has özel kültürü ile de dikkatlerden kaçmıyor. Zara Kültürünü, gelecek kuşaklara aktarmak için bir ömür veren Zaralı Aydın, İsmail Hakkı ACAR, nefes almadan üretmeye devam ediyor.
SİVAS´tan Kopamayanlar!
SİVAS´tan Kopamayanlar!
Artin KORKOR Yazdı...
Bir SİVAS Türküsü...
Bir SİVAS Türküsü...
Belki Seni Bana Yazar Yaradan/
Seçim Gündemi Her Yerde!
Seçim Gündemi Her Yerde!
SİVAS yerel seçimlere hazırlanırken, bazı köylerdeki muhtarlık seçimlerinde tansiyonun yüksek olduğu haberleri gelmeye başlıyor.
Sükunet Berhava Edilmemeli!
Sükunet Berhava Edilmemeli!
SİVAS´ın manevi dinamiklerinden biri olan ŞAHABETTİN DEDE, pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kendi dünyasında sükunetli bir yaşamı tercih eden “hal ehli” bu zatın fazla rahatsız edilmemesi sevenleri tarafından arzulanıyor.
Konuştukça Özgürüz!
Konuştukça Özgürüz!
Uzun bir aradan sonra toplanan BAŞKANLAR KURULUNUN, bazı STK ve kuruluşları aralarına almamaları dikkat çekti.İTİRAZ dozu yüksek olanların ise özellikle davet edilmediği yorumları yapıldı.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
“TONUS köylerini bilirim dayım taraflarıdır. Mileves (düzensiz,tembel) insanlardır. Sadece 2 ay ekin eker biçerler, diğer zamanlar duvar diplerinde gölgeyi kollarlar. Ellerinden bir iş pek gelmez. Birkaç söğüt dikerler su kenarına o kadar çalışmazlar, yatarlar” dedi…”
SİVAS Zihniyet ZİNDANINDA
SİVAS Zihniyet ZİNDANINDA
Osman ÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar