SU ÇATLAĞINI BULDU!
İnsanı kendine benzeten ve kendi hamuruyla yoğurup olgunlaştıran başkaca bir diyar henüz keşfedildi mi bilemiyorum…
Tarih: 24.1.2020 00:22:03/ 2912okunma / 1yorum

“Dünya bir değirmen insan öğütür
Herkese keyfince nasip dağıtır
Cümle insan sevdasının beyidir
Aşk padişahıyız, sevgi ağası
Muhabbet insanıyız biz yoktur dahası”

Çok yıllar önce Sivas´tan Fransa´ya göç etmiş yaşlı Ermeni bir kadın, sık sık, ata toprağı Sivas´a doğduğu köye gelirmiş.

  Köyde kalan komşularıyla, sarılır koklaşır hasret giderirmiş. Köylüleri ona "MERCAN ANA" derlermiş. Yine Mercan Ana yaşı 80´e dayanmış halde, gelivermiş doğduğu topraklara.

 Yine sarılmış koklamış komşularını. Ölüsü olan ile ağlamış, düğünü olan ile oynamış…Köylüler sıra ile davet etmişler. Su böreği yapmışlar, madımak pişirmişler…

 Hepsinde birer gün yatmış laflamış. Herkese ayrı ayrı hediyeler getirmiş. Boyun boyuna sarılıp ağlaşmış köylüleri ile…Orada can vermiş. Kan toprağına düşer derler ya işte öyle. Komşular telefonla, kızına haber vermişler; "Annen öldü, gelir alır mısın, biz burada gömelim mi?" diye... Kızı, gelip alayım demiş. Lakin yaşlı köylü demiş ki, “kızım anandır hakkındır gelip alabilirsin amma, bırak burada gömelim zira su çatlağını buldu” demiş…

***

“Su çatlağını buldu…” Ciltlerce kitabın anlatmakta aciz kalabileceği, o irfani metanet ve adanmışlığı, bir cümle ile anlatmayı insan ruhuna salıveren bu dervişane dinginlik, başkaca bir uygarlıkta var mıdır acaba?

Bu toprakların çocukları, dünyanın neresine giderlerse gitsinler, bozkırın o ruhlarını tımarladığı çise, burun deliklerini her daim titretmeye devam eder...

Buna Anadolu irfanı demekten başka bir söz bulamıyorum sevgili okurlar. Hangi şart ve durumda bulunursa bulunsun, o ayaz tutan yürekleri ısıtan, işte bu toprakların şerha şerha bağrındaki suları, bir çatlakta bütünleyen arifane sadelik değil midir?

Anadolu´nun asırlara varan ve kaybolmayan bir irfanı vardır ki, müntesiplerini o minvalde kavurup olgunlaştırarak, dervişane bir ruh ile donatıverir… Anadolu işte…Kimsin, necisin demeden kollarını açarak kucaklar bir cümle yaratılanı…

 Belki de insanoğlunun, arayıp da bulamadığı o sade dinginlik, aslında bizim varlığımızın temelinde saklı.

***

Belki de bu seyri suluku diri tuttuğumuz oranda Anadolu Anadoludur…Nice zaman küllenmeye yüz tutsa da, bir el yordamıyla yeniden içlerimizi aydınlatan rayiha, bu toprakların çatlaklarında gizli.

Avare nice su acıyı, sevdayı, hüznü, vefaya araya araya çatlağına revan olsa da, bir birinin gölgesini incitmemeyi öğütleyen Anadolu, bütün suları kendi bağrında şerbetleyebilecek kadim bilgeliğe sahiptir…

Başka bir millet, başkaca nice uygarlık ANADOLU´nun bu sırrını çözmede aciz kalır elbette…İnsanı kendine benzeten ve kendi hamuruyla yoğurup olgunlaştıran başkaca bir diyar henüz keşfedildi mi bilemiyorum…

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇATLAĞINI BULDU
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
hakan gürbüz
24.1.2020 14:03:11
Yüreğinize sağlık Osman Hocam
"ŞEHNÂME"
"ŞEHNÂME"
Osman ÇELİK Yazdı...
Bu ÖNGÖRÜ Yabana Atılmamalı!
Bu ÖNGÖRÜ Yabana Atılmamalı!
SİVASLILAR´ın yoğun olarak yaşadığı İSTANBUL´dan bu tarafa doğru gelişlerden korkuluyor.Otobüs seyahati kaldırılırken, özel araç hareketliliği hız kesmiyor.
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Herkesi Ansak Olmaz Mı?
Herkesi Ansak Olmaz Mı?
Aslan ÜLKER Yazdı...
Yeni Dünya Düzeni
Yeni Dünya Düzeni
Bülent ÖZÇELİK Yazdı...
KIRK GÜN KAR YAĞAR, BİR GÜN AV OLUR!
KIRK GÜN KAR YAĞAR, BİR GÜN AV OLUR!
SİVAS POSTASI GAZETESİ, NUMUNE´nin yıkılma sürecinde, “savaş ve salgın olma durumunda elimizde fazla hastane olmalı” diye defaatle uyarmasına rağmen bu ikazla dalga geçilmişti.
ÜSTÜ KAPALI BUĞDAY PAZARI
ÜSTÜ KAPALI BUĞDAY PAZARI
Mehmet AĞAOĞULLARI Yazdı...
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
Şu günlerde yapılan İNFAZ DÜZENLEMESİ çalışmasına, SİVAS olayları mağdurlarının da eklenmesi bekleniyor. HİÇBİR terör örgütü bağlantısı olmayan mağdurlar, “OTEL YANGINI” ile uzaktan yakından ilgileri olmadığı halde 27 yıldır zindanda kesintisiz yatıyorlar.
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS eşsiz geçmişine rağmen değerlendirilemiyor. Şehrin kültür ve turizminin felsefesi yapılamazken, tarihi kaynaklardaki bilgiler ise gerek halk gerekse şehir yöneticileri tarafından bilinmiyor.
"SOLUNUM CİHAZINI BİZ ÜRETELİM"
"SOLUNUM CİHAZINI BİZ ÜRETELİM"
SİVAS POSTASI GAZETESİ, STSO Başkanlığı zamanında Osman YILDIRIM ile sık sık karşı karşıya geldi. Hatta mahkemelerle kadar uzanan davalar oldu. Lakin “yiğidi öldür hakkını teslim et” ilkesi ve erdemi gereği YILDIRIM´ın şu zor zamanlarda karşılıksız “solunum cihazı üretip devletin hizmetine sunma girişimini” alkışlıyoruz.
Gün DAYANIŞMA Günüdür!
Gün DAYANIŞMA Günüdür!
Her şeyi devletten beklemek yerine güzel çalışmalar için kolları sıvayan güzel insanlar takdirle karşılanıyor.Kurduğu Ahbap Derneği ile birçok kişiye yardım eli uzatan şarkıcı Haluk Levent, Corona virüs nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan ailelere yardım etmeye devam ediyor.
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
Milli Eğitim Bakanlığı´nın “UZAKTAN EĞİTİM” çalışması SİVAS´tan da yakından takip ediliyor. Öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetleri telefonla takip edilmesi yanı sıra salgına karşı da önemli uyarılar yapılıyor.
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Sivas Postası gazetesi, şehir için bir değerdir. Çünkü ilimizin "think tank"(düşünce üretim merkezi)"dir.Sivas´ın yarınları için her alanda "beyin Fırtınası" yapmaktadır.
İYİLİK KAZANACAK!
İYİLİK KAZANACAK!
Salgın nedeniyle çalışamayan bazı işsiz ailelere, gönüllü bir ekip kendi ceplerinden oluşturdukları bütçe ile UN ulaştırdılar.
YETKİLİLERİN DİKKATİNE!
YETKİLİLERİN DİKKATİNE!
SİVAS´ta “evde kal”uyarıları dikkate alınırken, bazı ailelerin hava alsın diye çocukları marketlere götürmeleri endişe ile karşılanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar