SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
Artin KORKOR Yazdı...
Tarih: 16.10.2019 17:53:32/ 580okunma / 0yorum

Ekim 1917 yılında Rusya´da Çarlık rejimine karşı bir devrim olur.Bolşevikler iktidarı ele geçirirler.Rusya´da bu rejimi isteyenler kadar,Bolşeviklere karşı olanlar da vardı.

O yıllarda Ukrayna doğumlu genç bir delikanlı olan Fiodor Babayev, Bolşeviklere karşı olduğundan, Rusya´dan kaçar ve Türkiye´ye sığınır.

Nereden nereye yolu Sivas´a düşer, bu şehri bizler gibi çok sever ve oraya yerleşir. Sivas ‘a geldiğinde Türkçe bilmediğinden, yardımcı olması için Arşak Efendiye getirirler.

Peki Arşak Efendi kimdir? Arşak Efendi (Arşak Uslan) eski Höllüklük mevkiinde bulunan Sivas Amerikan Koleji´nden mezun olmuştur.

Sivas Koleji olarak bilinen, asıl adıyla Sivas Teachers´ College, yani Sivas Öğretmen Okulu, 1912 yılında kurulur.1914 yılında, şehir içindeki küçük yerinden, sonradan “Kolej” olarak bilinen alana taşınır. Kolejde Türkçe,Ermenice,İngilizce ve Fransızca eğitim veriliyordu.

Arşak Efendi bu okulda Fransızca muallimliği yapıyordu.Ermenice ve Türkçe ‘den başka Arapça,Farsça,Fransızca ve İngilizce biliyordu. La Turquie ve La Republique gazetelerinin 25 yıllık bir koleksiyonunu yapan Arşak Efendi´nin o günlerin Sivas´ında nadir rastlanan entelektüellerden biri olduğu anlaşılıyor.

Arşak Efendi her ne kadar Rusça bilmese de, bir şekilde Fiodor Babayev´le anlaşır.Onu birkaç sene evinde misafir eder.Evlilik yaşı geldiğinde Sirvart hanımla tanıştırır ve evlendirir.Durumunu düzeltene kadar Arşak Efendi´nin evinde misafir yaşarlar.

Fiodor Babayev Sivas´ta inşaatçılık mesleğini öğrenir ve pek çok inşaatın yapımında emeği geçer.Daha sonra usta bir inşaatçı olur ve kalfalar yetiştirir.Halil Aktaş, yazdığı anılarda Todor Usta için aynen şöyle yazar. “Ukrayna´lı Todor Usta, babama marangozluk ve inşaat kalıpçılıgını öğreten kişiydi.”

Sirvart hanımla evliliğinden Vera ve Denis adlı iki çocuğu dünyaya gelir.1941 yılında İkinci Dünya Savaşı patlak verir.O yıllarda Türkiye´de belediyelerin görevleri içinde mültecileri gözetmek de eklenmiştir.Devamlı göz altına alınacak mülteciler için Anadolu´da askeri gözaltı kampları açılmış, bu kamplarda mülteciler barındırılmıştır.

Fiodor Babayev´de bu toplama kamplarından nasibini alır ve kendisini Yozgat toplama kampına gönderirler.

Aylarca orada kalırken Sirvart hanım ve çocukları Vera ve Denıs her ne kadar perişan olurlarsa da komşular,tanıdıklar ve akrabaların yardımlarıyla yaşamlarını sürdürürler.Daha sonra Fiodor Babayev Sivas´a geri döner.

Mültecilerin kendi soyadlarını kullanmalarına izin verilmediği için , hanımının soyadını alır ve kayıtlara Fiodor Salbanoğlu olarak geçer.

Fiodor ustaya Sivas´ta halk arasında ve çarşıda “Todor Usta “ diye hitap edilir.Sirvart hanımda şeker hastalığı başlamıştır ve genç yaşta vefat eder.Todor Usta daha sonra Sirarpi hanımla tanışır ve onunla mesut bir evlilik yapar.Bu evlilikten de Anatoli (Tola) adında bir erkek çocukları olur.

 İnsan yerinden , yurdundan, toprağından kopamaz.Memleket hasreti sönmeyen bir aşk,bitmeyen bir sevdadır.Herkeste olduğu gibi bu hasret Todor Ustada da vardır.Her ne kadar Rusya rejimine karşı olup ülkesini terk etmiş olsa da, çocuklarına Rus adları koyarak (Vera,Denis,Anatoli) memleketinin hatırasını kısmen de olsa sürdürmek istemiştir.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS TODOR USTA Geçti
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GÜZELLİKLER ÇOĞALSIN!
GÜZELLİKLER ÇOĞALSIN!
Milli Eğitim Bakanlığı´nın düzenlediği “HASAN ALİ YÜCEL EDEBİYAT Ödülü yarışmasına SİVAS´ı temsilen katılan yazar Osman ÇELİK, 3200 eser arasından TÜRKİYE´de ilk 10´a girerek SİVAS´ı ZİRVEYE Taşıdı.
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
Milli Eğitim Bakanlığı´nın düzenlediği HASAN ALİ YÜCEL Öykü yarışmasında dereceye giren Kadir GİRGİN, ödülünü almak için ANKARA´ya geldi.
SİVASLILAR Her Şehirde!
SİVASLILAR Her Şehirde!
Sivaslılar yurdun dört bir bucağına dağılmış vaziyette.SİVASLILAR´ın en çok yaşadığı illerin başında İSTANBUL, ANKARA, KAYSERİ, İZMİR gelmekte. Bu illerin her birinde 50 binin üzerinde SİVASLI yaşarken, diğer illerde de SİVASLILAR epey bir varlık oluşturuyorlar.
"ŞELALE GİBİ ŞİİRLER" Çıktı!
"ŞELALE GİBİ ŞİİRLER" Çıktı!
Türk Halk kültürünün çağlayanları âşıklar, bitmez tükenmez bir adanmışlık ile şiir ülkesine yol almaya devam ediyorlar. SİVAS´ın Türkiye Halk Edebiyatına bir armağanı olan ÂŞIK DESTANİ, ikinci kitabı ile okur karşısında.
İlhan Egemen DARENDELİOĞLU
İlhan Egemen DARENDELİOĞLU
Selim Yıldız Yazdı...
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesinin organize ettiği Kutup Yıldızı projesinin birinci aşaması tamamlandı.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
“Bacı benim emme, elin adamında suç yok, bacımda suç.Urum inadı var”
DEVLET GAZİSİNE SAHİP ÇIKAR!
DEVLET GAZİSİNE SAHİP ÇIKAR!
Dişinden tırnağından artırarak başını sokacağı bir yuva amacıyla, bir ev alma girişimine bulunan KIBRIS GAZİSİNİN ne parası veriliyor, ne de evi veriliyor.
"ÜÇ" Dükkanın TESCİLİ KALDIRILMAK İsteniyor!
"ÜÇ" Dükkanın TESCİLİ KALDIRILMAK İsteniyor!
SİVAS kamuoyunun ve bilim insanlarının yıkılmasın ısrarlarına rağmen Eski NUMUNE HASTANESİ´nin yıkılması anlaşılamamıştı. Şimdi de TAŞHAN ile yaşıt 3 dükkanın yıkılması için tescilin kaldırılmasına yönelik bilgiler şehirde dalga dalga yayılmaya başladı.
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Şehrin TEK ÖZGÜR GAZETESİ Sivas Postası, ortaya koyduğu düşünceler, şehre dair ürettiği projeler ile gerek il içinde gerekse il dışında ki okurların dikkatini çekiyor.
GAZİ, MAĞDUR EDİLMEMELİ!
GAZİ, MAĞDUR EDİLMEMELİ!
SİVAS´ta bir inşaat firmasına, ev almak için para yatıran bir GAZİ´nin 3 yıldır oyalandığı, yatırdığı 80 bin liranın veya evinin verilmediği öğrenildi.Mağdur ailenin konuyu Vali AYHAN´a ilettikleri ve bu hafta yüz yüze AYHAN ile görşecekleri bilgisine ulaşıldı.
Birde BURADAN Bakmalı!
Birde BURADAN Bakmalı!
Öğrenci başına düşen kitap sıralaması ile Türkiye genelinde tüm üniversiteler içinde sondan 10. olan (Öğrenci başına düşen kitap sayısı 1,4 yani 2 değil) Cumhuriyet Üniversitesi´nin acaba patenti var mıdır? Yahut kaç tane patenti vardır. Devletin diğer kurumlarına, insana ve insanlığa fayda sağlayacak kaç tane tamamlanmış projesi vardır?
İLÇEDE DEĞİŞİM SÜRÜYOR!
İLÇEDE DEĞİŞİM SÜRÜYOR!
YILDIZELİ tarihi günler yaşamaya devam ediyor. Belediye Başkanı Sabit KARAKAŞ, göreve geldiği günden bu yana ilçeyi ŞEHİRLEŞTİRME yollunda önemli adımlar atıyor.
SİVAS POSTASI "FİKİR ÜRETİR!"
SİVAS POSTASI "FİKİR ÜRETİR!"
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar