SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
Artin KORKOR Yazdı...
Tarih: 16.3.2019 00:11:32/ 7130okunma / 0yorum

Ekim 1917 yılında Rusya´da Çarlık rejimine karşı bir devrim olur.Bolşevikler iktidarı ele geçirirler.Rusya´da bu rejimi isteyenler kadar,Bolşeviklere karşı olanlar da vardı.

O yıllarda Ukrayna doğumlu genç bir delikanlı olan Fiodor Babayev, Bolşeviklere karşı olduğundan, Rusya´dan kaçar ve Türkiye´ye sığınır.

Nereden nereye yolu Sivas´a düşer, bu şehri bizler gibi çok sever ve oraya yerleşir. Sivas ‘a geldiğinde Türkçe bilmediğinden, yardımcı olması için Arşak Efendiye getirirler.

Peki Arşak Efendi kimdir? Arşak Efendi (Arşak Uslan) eski Höllüklük mevkiinde bulunan Sivas Amerikan Koleji´nden mezun olmuştur.

Sivas Koleji olarak bilinen, asıl adıyla Sivas Teachers´ College, yani Sivas Öğretmen Okulu, 1912 yılında kurulur.1914 yılında, şehir içindeki küçük yerinden, sonradan “Kolej” olarak bilinen alana taşınır. Kolejde Türkçe,Ermenice,İngilizce ve Fransızca eğitim veriliyordu.

Arşak Efendi bu okulda Fransızca muallimliği yapıyordu.Ermenice ve Türkçe ‘den başka Arapça,Farsça,Fransızca ve İngilizce biliyordu. La Turquie ve La Republique gazetelerinin 25 yıllık bir koleksiyonunu yapan Arşak Efendi´nin o günlerin Sivas´ında nadir rastlanan entelektüellerden biri olduğu anlaşılıyor.

Arşak Efendi her ne kadar Rusça bilmese de, bir şekilde Fiodor Babayev´le anlaşır.Onu birkaç sene evinde misafir eder.Evlilik yaşı geldiğinde Sirvart hanımla tanıştırır ve evlendirir.Durumunu düzeltene kadar Arşak Efendi´nin evinde misafir yaşarlar.

Fiodor Babayev Sivas´ta inşaatçılık mesleğini öğrenir ve pek çok inşaatın yapımında emeği geçer.Daha sonra usta bir inşaatçı olur ve kalfalar yetiştirir.Halil Aktaş, yazdığı anılarda Todor Usta için aynen şöyle yazar. “Ukrayna´lı Todor Usta, babama marangozluk ve inşaat kalıpçılıgını öğreten kişiydi.”

Sirvart hanımla evliliğinden Vera ve Denis adlı iki çocuğu dünyaya gelir.1941 yılında İkinci Dünya Savaşı patlak verir.O yıllarda Türkiye´de belediyelerin görevleri içinde mültecileri gözetmek de eklenmiştir.Devamlı göz altına alınacak mülteciler için Anadolu´da askeri gözaltı kampları açılmış, bu kamplarda mülteciler barındırılmıştır.

Fiodor Babayev´de bu toplama kamplarından nasibini alır ve kendisini Yozgat toplama kampına gönderirler.

Aylarca orada kalırken Sirvart hanım ve çocukları Vera ve Denıs her ne kadar perişan olurlarsa da komşular,tanıdıklar ve akrabaların yardımlarıyla yaşamlarını sürdürürler.Daha sonra Fiodor Babayev Sivas´a geri döner.

Mültecilerin kendi soyadlarını kullanmalarına izin verilmediği için , hanımının soyadını alır ve kayıtlara Fiodor Salbanoğlu olarak geçer.

Fiodor ustaya Sivas´ta halk arasında ve çarşıda “Todor Usta “ diye hitap edilir.Sirvart hanımda şeker hastalığı başlamıştır ve genç yaşta vefat eder.Todor Usta daha sonra Sirarpi hanımla tanışır ve onunla mesut bir evlilik yapar.Bu evlilikten de Anatoli (Tola) adında bir erkek çocukları olur.

 İnsan yerinden , yurdundan, toprağından kopamaz.Memleket hasreti sönmeyen bir aşk,bitmeyen bir sevdadır.Herkeste olduğu gibi bu hasret Todor Ustada da vardır.Her ne kadar Rusya rejimine karşı olup ülkesini terk etmiş olsa da, çocuklarına Rus adları koyarak (Vera,Denis,Anatoli) memleketinin hatırasını kısmen de olsa sürdürmek istemiştir.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS TODOR USTA Geçti
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Kral Çıplak Olsa Ne Yazar
Kral Çıplak Olsa Ne Yazar
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Mutluluğun Resmini Yaptılar!
Mutluluğun Resmini Yaptılar!
SİVAS´ın en köklü okullarından biri olan Halil Rıfat Paşa Lisesi, pür neşe içinde baharın gelişini kutladı.
Halı Müzesi Kurulmalı
Halı Müzesi Kurulmalı
Dünyada eşi olmayan ŞARKIŞLA halıları yok olmak üzere. Selçuklu zamanından kalma yaklaşık 30 civarında ŞARKIŞLA halısının olduğu bilgisine ulaşılırken, bu paha biçilmez halıların depolarda bekletilmesi ise tuhaf bulunuyor. Vali AYHAN´ın, bu ve benzeri tarihi halıların bir arada bulunacağı bir “HALI MÜZESİ” fikrini hayata geçirmesi bekleniyor.
Uyumamak İçin SİVAS POSTASI Okunur!
Uyumamak İçin SİVAS POSTASI Okunur!
Şehrin TEK ÖZGÜR GAZETESİ Sivas Postası, ortaya koyduğu düşünceler, şehre dair ürettiği projeler ile gerek il içinde gerekse il dışında ki okurların dikkatini çekiyor.
NİSAN´da Hakim Karşısında!
NİSAN´da Hakim Karşısında!
SİVAS´ta görev yaptığı süre zarfında eğitim öğretimi kilitleyip MİLLİ EĞİTİMİ´i içinden çıkılmaz duruma getiren ALTINSOY, Nisan´ın 10´un da “GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN” yargılanacak.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Her “hak” almasında derdi ki; “Allahım beni bana bırakma.”Bu bilge sözü akşama kadar belki yüz defa söyler idi. “Allahım beni bana bırakma, Allahım beni bana bırakma…”
Klasiklerimizi Okumak
Klasiklerimizi Okumak
İsmet TANRIVERDİ Yazdı...
Halkımız PAŞABAHÇE´ye Hazır!
Halkımız PAŞABAHÇE´ye Hazır!
SOĞUK KIŞ GÜNLERİNİ, kısır ve etli pide ile geçiren şehrimiz insanı, PAŞABAHÇE´yi hasretle bekliyor. Mangal kokusu ile pür neşe olmak için gün sayan halkımız, piknik malzemelerini hazır kıta bekletiyor.
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Çürüme Büyüyor!
Çürüme Büyüyor!
SİVAS´ta son zamanlarda “küçük çıkarlara, küçük korkulara, küçük hesaplara” tapınan insan sayısı giderek artıyor.
Yeni Bir Parti Kurulur mu?
Yeni Bir Parti Kurulur mu?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Bize Yarının Adamı Aydınlar Gerek
Bize Yarının Adamı Aydınlar Gerek
Selim Yıldız Yazdı...
Kıssadan Hisse
Kıssadan Hisse
"- Nasıl olsa bu havuza herkes bir kova süt dökecek!.. benim bir kova su dökmem bir şey değiştirmez!?.. diyerek.. başlamışlar aynı düşünce ile havuza kovalar dolusu suyu boşaltmaya..
Dr.GÖLEN Ödüllendirildi!
Dr.GÖLEN Ödüllendirildi!
Sağlık Bakanlığı 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle hekimleri ödüllendirdi. SİVAS´ta da başarılı ve fedakar Gögüs Doktoru Hayrullah GÖLEN ödüle layık görüldü.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar