SİVAS´ın Kıymetini Bilin!
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Tarih: 5.3.2020 21:58:38/ 605okunma / 6yorum

“Bu dağlar kömürdendir
Geçen gün ömürdendir
Feleğin bir kuşu var
Cırnağı demirdendir…”

 TAŞ PLAKTA bu türküye takıldım hemşehrilerim.Bu türkü söyler, ben dinlerim ben ağlarım… KOCADIKÇA da gözü yaşlı oldum…Anama çekmişim. Anam MANUŞAK GELİN de dertli türkü çalınca ağlar idiydi.

Geçenler gene KALBİM rahatsız eyledi beni.

Çok zaman yokluyor beni.Amma hiç umurumda değil hemşerilerim.

“Başımı taş yastığa koymaya” yaklaştığımı diyor bana da…

Hiç umursamamaktayım hemşerilerim…Yaşadığımı yaşadım. Gördüğümü gördüm.

KUDRETLİ TANRIM, Değirmenci BEDROS USTANIN oğlu,  Sivaslı KİRKOR´a çok şeyler verdi.

Aç kaldım, susuz kaldım, çok zengin oldum…Yaşım 80 i geçmekte amma SİVAS hatırımdan hiç eksilmedi.

AMERİKA´da bir SİVAS odası oluşturdum.

SİVASTAN pek çok şeyler ilen döşemeler yaptım.

Hatrı daim olsun hatırlı insan Osman ÇELİK çokcana SİVAS kitapları iletti. Onları da okur cahilliğimi gidermeye çalışırım.

Hatrı daim olsun hatırlı insan Osman ÇELİK kış yaklaştı Kirkor Amca dedi dün konuşmamızda…

SİVAS´a kar da çok güzel olur.Dağlarımız yumurta gibi olur…

AMERİKA uzak ama, benim hayalim SİVAS da dolanır durur.

KOCADIKÇA, kişi çocukluğuna gidiyor…

Anası, atası, komşuları geliyor hatrına. SİVASIMDA hatır gönül çok idiydi.

Buralarda bunlar yok hemşerilerim.

Sakın ola ki heves etmeyin buralara… Burada insanlar MAKİNA olmuşlar.MAKİNA gibi yaşamaktalar.

HATIR YOK, GÖNÜL YOK…

Bizim ANADOLUMUZ öyle mi ki! Hatır var gönül var.

Taşlara, topraklara bizler insan gibi hizmet eyler, onlar ile sohbet bile eyleriz…

Kimse aç açıkta kalmaz, kimin kapısını varsan kapıyı açar “müşkülünü” halleder…

Hele SİVASIMIN taşı toprağı…Havası suyu…

Amerikalara, İngilterelere, Fransalara,Almanyalara heves eylemeyiniz hemşerilerim…

Memleketimizin kıymetini bilin.

SİVAS cennet bu muhitlere göre. MAMUR eyleyip kardeşcesine yaşayın.

SİVAS toprağı bereketlidir.Serttir amma “bağrı yukadır”.

MAMUR edin, o da sizi mamur eyler hemşerilerim…

SİVAS´ın kıymetini bilin…

 (Şu Kocamış KİRKOR hemşeriniz, hepinize sevgi saygılar yolluyorum AMERİKA´dan. Küçüklerin gözlerinden öpüyorum, hanım evlatlarımın hatırlarını sual ediyorum…)

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS Kıymetini Bilin
Okuyucu Yorumları (6 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
nore mamprelyan
30.11.2018 08:31:43
hemserim ayni yasta aynen sivastan ayrimisiz iki satir yazarsan dertlesiriz
hasan şahin
30.11.2018 08:48:25
Yine yaktın bizi Kirkor Amca.Yine gönlünde olanı aktardın bize.Yine gönül dolusu yaşanmışlık kattın hayatımıza.Bizde de azaldı söylediğin güzel hasletler bilesin İnsanlar birbiri ardından hesaplar yapar oldular.Vefa dağların en yükseğine kadar çıktı.Dünya malına fazla tamah eder olduk bizde.O sebepten senin hatıralarındaki Sivas çok da fazla kalmadı aslında.
Niyazi ÖZDEN
30.11.2018 15:14:42
Emşerim yaşam sinis eğrisidir yaşlandıkca çocukluk dönemine gelir çocukluga dönersin çocukluk arkadaşların dogdugun yerlere dönmek ister insan hafızası iki şeyi hiç silmezmiş anasını ve doğduğu yerleri hiç unutmazmış selamlar
Abdullah
1.12.2018 23:14:46
Bismillahirrahmanirrahiym. Ey Allahın kulu Kirkor DEĞİRMENCİYAN Sevgili peygamber efendimizin buyurduğu üzere; her insan İslam fıtratı üzere doğar ,fakat daha sonra anne babası onu müslüman,hristiyan,yahudi veya diğer dinlere mensup yapar.Siz de Allah´ın kaderi ile inandığınız dininizdesin.Fakat; bilin ki taş yastığa veya toprağa hepimiz başımızı koyarak uyuyacağız sonra bütün uyuyanlar gibi geri uyanacağız.İslamı bizim için din olarak seçtiğini mübarek kitabında bize bildiren Rabbimize teslim olup müslüman olarak ölenler sonsuz kurtuluşa erecektir.İsterim ki siz de Allah´a teslim olun ve uyandıktan sonra sonsuz kurtuluşa erin.Rabbimizin anne babanıza da rahmet etmesini dilerim.
Niyazi Özden
13.9.2019 22:28:52
Hemşerim ve ağabeyim yaşam sinis eğrisidir başlangıç yükseliş iniş ve bitiş başlangıç ve bitiş aynı düzlem üzerindedir o nedenle şimdi bitişe yaklaşdıkça başlangıçta ki yerleri arkadaşları hatta yiyecekleri aranır sinis eğrisinin artı tarafı bu dünya eksi tarafı ahiret ve periyot tamamlanmış olur.Selam ve sayğılar bir sivaslı
Osman ada
7.1.2020 22:40:34
Kirkor abi Baban Bedros ustayı tanıyanlar var gel Sivas a dedim cevap yok gelmedin Kirkor abi insanların sizi merak etmesi kendinizi gizleneniz herhalde hoşunuza gidiyor işin kötüsü ben bezircide oturan tüm tanıdıklarıma sizi soruyorum anneniz manukşan Hanımı kızılırmakta boğulan kardeşiniz şahin den bahsediyorum belki oradan cıkarabilirler ayrıca Sivas´da yaşıyan yaklaşık 20 Ermeni aileye soruyorum hatta İstanbul´da yaşıyan Sivaslı Ermenilere ki onlar sağolsun Sivaslı Ermeniler derneği kurdular hepside sizi araştırıyor ama kimse size ulaşamıyor Abi yeter Allah aşkına ya Sivas a gel ya telefonla irtibat a ya mail ile bizlerle görüş size bu sütünlarda defalarca bu ve benzeri isteklerimizi ilettik ama siz hemi hemşerilerim diyorsunuz hemi de bizleri üzüyorsun bizleri yok sayarak irtibatlar oluşturmayarak Kirkor abi gazeteye son fotoğraflarından göndersen mail adresi göndersen bir tel hattını Sivaslı hemşerilerine tahsis etsen tel açsan yada bizim size ulaşabileceğimiz kanalı oluştursan son söz Abi sizi yazılarınızdan sivas sevginizden verdiğiniz sivas müthiş bilgilerinden tanıyoruz ama bu yetmiyor saygılarımla
"ŞEHNÂME"
"ŞEHNÂME"
Osman ÇELİK Yazdı...
Bu ÖNGÖRÜ Yabana Atılmamalı!
Bu ÖNGÖRÜ Yabana Atılmamalı!
SİVASLILAR´ın yoğun olarak yaşadığı İSTANBUL´dan bu tarafa doğru gelişlerden korkuluyor.Otobüs seyahati kaldırılırken, özel araç hareketliliği hız kesmiyor.
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Herkesi Ansak Olmaz Mı?
Herkesi Ansak Olmaz Mı?
Aslan ÜLKER Yazdı...
Yeni Dünya Düzeni
Yeni Dünya Düzeni
Bülent ÖZÇELİK Yazdı...
KIRK GÜN KAR YAĞAR, BİR GÜN AV OLUR!
KIRK GÜN KAR YAĞAR, BİR GÜN AV OLUR!
SİVAS POSTASI GAZETESİ, NUMUNE´nin yıkılma sürecinde, “savaş ve salgın olma durumunda elimizde fazla hastane olmalı” diye defaatle uyarmasına rağmen bu ikazla dalga geçilmişti.
ÜSTÜ KAPALI BUĞDAY PAZARI
ÜSTÜ KAPALI BUĞDAY PAZARI
Mehmet AĞAOĞULLARI Yazdı...
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
Şu günlerde yapılan İNFAZ DÜZENLEMESİ çalışmasına, SİVAS olayları mağdurlarının da eklenmesi bekleniyor. HİÇBİR terör örgütü bağlantısı olmayan mağdurlar, “OTEL YANGINI” ile uzaktan yakından ilgileri olmadığı halde 27 yıldır zindanda kesintisiz yatıyorlar.
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS eşsiz geçmişine rağmen değerlendirilemiyor. Şehrin kültür ve turizminin felsefesi yapılamazken, tarihi kaynaklardaki bilgiler ise gerek halk gerekse şehir yöneticileri tarafından bilinmiyor.
"SOLUNUM CİHAZINI BİZ ÜRETELİM"
"SOLUNUM CİHAZINI BİZ ÜRETELİM"
SİVAS POSTASI GAZETESİ, STSO Başkanlığı zamanında Osman YILDIRIM ile sık sık karşı karşıya geldi. Hatta mahkemelerle kadar uzanan davalar oldu. Lakin “yiğidi öldür hakkını teslim et” ilkesi ve erdemi gereği YILDIRIM´ın şu zor zamanlarda karşılıksız “solunum cihazı üretip devletin hizmetine sunma girişimini” alkışlıyoruz.
Gün DAYANIŞMA Günüdür!
Gün DAYANIŞMA Günüdür!
Her şeyi devletten beklemek yerine güzel çalışmalar için kolları sıvayan güzel insanlar takdirle karşılanıyor.Kurduğu Ahbap Derneği ile birçok kişiye yardım eli uzatan şarkıcı Haluk Levent, Corona virüs nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan ailelere yardım etmeye devam ediyor.
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
Milli Eğitim Bakanlığı´nın “UZAKTAN EĞİTİM” çalışması SİVAS´tan da yakından takip ediliyor. Öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetleri telefonla takip edilmesi yanı sıra salgına karşı da önemli uyarılar yapılıyor.
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Sivas Postası gazetesi, şehir için bir değerdir. Çünkü ilimizin "think tank"(düşünce üretim merkezi)"dir.Sivas´ın yarınları için her alanda "beyin Fırtınası" yapmaktadır.
İYİLİK KAZANACAK!
İYİLİK KAZANACAK!
Salgın nedeniyle çalışamayan bazı işsiz ailelere, gönüllü bir ekip kendi ceplerinden oluşturdukları bütçe ile UN ulaştırdılar.
YETKİLİLERİN DİKKATİNE!
YETKİLİLERİN DİKKATİNE!
SİVAS´ta “evde kal”uyarıları dikkate alınırken, bazı ailelerin hava alsın diye çocukları marketlere götürmeleri endişe ile karşılanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar