SiVAS´ı Sevmek...
Bütün yapboz oyunlarının, bütün zavallı ihtirasların,bütün acınası makam mevki sığlıklarının, bütün paraya pula tapınmaların, bütün yapmacıklıkların dışında kalarak, seviyorum bu şehri…
Tarih: 5.5.2018 07:59:30/ 984okunma / 0yorum

Bir şehri sevmek nasıl bir şeydir?

Bir şehre adanmak, kaderini bir şehre mühürlemek nasıl bir şeydir?

Onca aşılmaz duvarlarına, onca insanı bazen sık boğaz eden sıradanlığına rağmen bir şehri sevmek nasıl bir şeydir sevgili okurlar?

Bazen kızdığım, bazen sinirlendiğim, bazen terk edip gitmek isteyip de gidemediğim bu şehir bu kadar nasıl hükümran oluverdi içimde anlayamıyorum.

Kendi ruhumla bütünlediğim bu şehir, yüreğimin neresinde varlığını katmerliyor çözemedim bir türlü…

**

Derin bir bağlılık, aşırı bir sevgi buralara duyduğum.

Belki de ruhumu zapteden gelgitlerin bir yansıması bu.

Uçta yaşamanın verdiği bir haleti ruhiye aslında.

Sevgide en öte, nefrette en öte.

Sevdiklerin için canını verecek kadar abartılı bir anlayış, nefret ettiklerine bir selam dahi vermeyecek kadar uç bir kin…

Bu minvalde seviyorum aslında bu şehri.

Nasıl ve neden olduğunu bilmeden derin bir bağlılık var buralara.

Özellikle de başka bir şehir gündeme geldiğinde, Sivas´a olan aşkım daha bir depreşiyor.Daha bir köklerime doğru derin bir sızı sapasağlam beni bağlayıveriyor.

Geceyi yaran ay huzmesi…

Çisil çisil inen yağmurlar…

Çayır kuşlarının şakıması..

Sonbaharda yaprakların ardı ardına rüzgara ram olmaları…

Sıra selvilerin patlamaya hazır tomurcuklarının gökle selamlaşması…

Çayırlarda o mayıs çiçeklerinin rengarenk salınışları…

Nice bulmaca içindeki bulmacaları saklayan sıra sıra dizili kaysıcıklar…

***

Seviyorum bu şehri….

Onca olmazlarına rağmen, onca kalın aşılmaz duvarlarına rağmen,onca insanı bazen çıldırtan direncine rağmen seviyorum bu şehri…

Biliyorum ki, içim daraldığında, o daralmışlığı paylaşabileceğim dostlarım var..

Bazen, sabahın erkeninde kalkıp, kısa bir yolculuktan sonra senin anlatıp onların dinleyeceği ve içinin rahatlayacağı bekleyenlerin var toprağın koynunda…

Seviyorum bu şehri, bir çocuk adanmışlığı ve bağlılığı gibi, bir türkünün nakaratına asude bir sukut ile eşlik etme gibi seviyorum bu şehri…

Bütün yapboz oyunlarının, bütün zavallı ihtirasların,bütün acınası makam mevki sığlıklarının, bütün paraya pula tapınmaların, bütün yapmacıklıkların dışında kalarak, seviyorum bu şehri…

Çekip gidemeyecek kadar, kızıp yıkamayacak kadar, kaderimi bu şehrin kaderi ile mühürlemeyi bir kader olarak kabul ederek seviyorum bu şehri…

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SiVAS Sevmek
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Lal Gibi Sessiz
Lal Gibi Sessiz
içimiz damar damar parçalansa da
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
CHP´de DURULTAY
CHP´de DURULTAY
CHP de, Muharrem İnce meselesi için kurultaydan ziyade, acil bir“DURULTAY”elzem görünüyor.
GÜZ Kokusu Gelmeye Başladı
GÜZ Kokusu Gelmeye Başladı
Ağustos ayına yaklaştığımız şu günlerde Sivas´ta da hasat mevsimine girildi. Pek çok yerde ekinler biçilirken, asırlara varan halk irfanı ve bilgeliğinde yer edinen “fireze bas kara bas” sözü ise hala geçerliliğini koruyor. Ekinlerin biçilmesi akabinde, güneşin sararıp yavaş yavaş güz kıvamına girdiği ve akşam üzerine doğru rüzgarın esiş hızının artmaya başladığı gözlemleniyor.
Hacc ve Sosyo-Psikolojik Anlamı
Hacc ve Sosyo-Psikolojik Anlamı
Hac çağrısı, “insanlığa” yönelik bir çağrıdır.
insanlık ölmesin!
insanlık ölmesin!
insanlık ölmesin!
Neredeeen nereye?
Neredeeen nereye?
Yıllardır FETÖ ile mücadele eden ve bedel ödeyen haysiyetli onurlu insanları "BUNLAR FETÖCÜ" diye suç duyurusunda bulunan ve şikayet eden Sami AYDIN´ın, bu heyecanı ve korkusunun nedenleri kamuoyu tarafından merak ediliyor.
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Bütün hakikatleri yoklamak, Bütün yalanların maskesini yırtmak, Kalabalığa doğruyu göstermek.
Hisseli Harikalar Kumpanyası
Hisseli Harikalar Kumpanyası
İcraat, halkın gönlüne girme gayreti yerine sosyal medya odaklı sanal içerikle belediye günleri heba edilirken,dizilerdeki kötü karakterlerin SİVAS´ta karşılanması ve ERZURUM SİVAS kar yağışı atışmaları gibi 0-7 yaş zeka esprisi ile yolun sonuna gelindiği gözlemleniyor.
Vah vah vaaaaaahhh!
Vah vah vaaaaaahhh!
Yaşları 65 e dayanan Muaz UZUN ve Ahmet ÖZAYDIN kara kara düşünüyorlar. TEKAÜTE ayrılacak olan bu isimlerin,bir yolunu bulup gerekse Meclis Üyeliğine asılmayı dahi düşündükleri öğrenildi.
Camiyi Bitirelim
Camiyi Bitirelim
Yeni kurulan AHMET TURAN GAZİ MAHALLESİ´nde iki yıl önce bir gurup idealist insanın bir araya gelerek başlattıkları cami projesi adım adım ilerliyor.Hayırseverlerin bu işe el atması durumunda yazın caminin tamamlanacağı belirtildi.
Bunu da Gördük!
Bunu da Gördük!
Yıllardır Kültür Müdürlüğü koltuğunda “oturan” Kadir PÜRLÜ bir skandala imza attı. “Eski Türkiye bürokratik hantallığı ve kast sistemi anlayışının en somut örneği olan ve şehirde “duran adam” olarak tabir edilen İl Kültür ve Turizm Müdürünün, 16 yıla dayanan Müdürlüğünde şehre ne kazandırdığı merak ediliyor.
Şehir Bürokrasisi Değişmeli
Şehir Bürokrasisi Değişmeli
TÜRKİYE değişip her alanda yenilenirken, SİVAS bürokratik yapısı hala aynı yerinde duruyor. “YÜZ ESKİMESİ” ne uğramış pek çok ismin hala yerlerinde durması şaşkınlık oluşturuyor.
Eski Vekil Kamuoyunu Aydınlatacak mı?
Eski Vekil Kamuoyunu Aydınlatacak mı?
SİVAS´taki “ÜLFET HUKUK DERNEĞİ” yapılanması tam anlamıyla araştırılmayı bekliyor. Bu derneğin bir zamanlar içinde olan Eski Vekil Hilmi BİLGİN´in “dokunulmazlığı” da kalktığına göre bildiklerini anlatması arzulanıyor.
Üçü Bir Arada!
Üçü Bir Arada!
SİVAS yerel seçimlere odaklandı. Vekilliği sona eren Hilmi BİLGİN´in, yerel seçimler için satranç oyunu başlattığı kamuoyunda konuşuluyor. Sami AYDIN´ı Belediye Başkanlığı için, Ahmet KUZU´yu da İl Başkanı olarak hazırlayan BİLGİN´in, İsmet YILMAZ´ın etki alanını kırmak için de yoğun çaba gösterdiği haber merkezimize gelen bilgiler arasında.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar