Sivas´a Bir ALTIN PROJE
Yüksek Hızlı Tren´in (YHT) yeniden eski güzergaha gelip mevcut garı kullanacak olması şehirde büyük heyecan oluşturdu. Bu alanın modernize edilerek SİVAS´ın yarınlarına teknik bir bakışla kazandırılması bekleniyor. Yıkılan eski STADYUM, SİLOLAR gibi hazineye ait alanlarla birlikte TÜRKİYE´de örneğine az rastlanılacak bir İSTASYON MEYDANI çıktığı gözlemlenirken,bu tarihi fırsatı değerlendirerek şehrin hizmetine sunacak iki ismin ise YILMAZ ve SOLUK olduğu kamuoyunda dillendiriliyor.
Tarih: 21.1.2018 10:43:53/ 2162okunma / 4yorum

SPHM ÖZEL HABER

SİVAS bu günlerde 2018 yılının en sevinçli günlerinden birini yaşıyor. HIZLI TREN GÜZERGAHI ve İstasyonunun eski yerine gelmesi şehirde ayakta alkışlanırken, şimdi de mevcut GAR yeri, düşünce insanlarınca felsefi yorumlamaya tabi tutuluyor.

YHT´nin mevcut GAR´a gelmesi kesinleşirken, burada kapsamlı bir İSTASYON yapılmasının elzem olduğu bilinmekle birlikte, bu düşüncenin iyi değerlendirilmesi durumunda TÜRKİYE´de eşine az rastlanılacak bir alan ortaya çıkabileceği belirtiliyor. GAR bölgesinin hazineye ait olduğu SİLOLAR ve Eski STADYUM birlikteliği ile harika bir meydan olabileceği, burada yapılacak olan ilave ekler ile burasının bir turizm alanına dönüşebileceği gözlemleniyor.

HIZLI TREN İSTASONUNUN analitik bir zeka ve öngörü ile ele alınması durumunda, YHT ile şehre gelenlerin mecburen şehirde birkaç gün kalabilecek bir cazibeyi doğuracağı öngörülüyor.

HIZLI TREN İSTASYONU ve İstasyon Caddesi bütünlüğünün birlikte düşünülerek, komple bir projenin elzem olduğu ve hazır Eski Stadyum da değerlendirilecekken bunu en kısa zamanda yapmak gerektiği görüşleri ısrarla dile getiriliyor.

YHT´nin mevcut güzergaha gelmesinden memnun olan SİVASLILAR,burada meydana gelecek çalışmalar konusunda da İsmet YILMAZ ve Habip SOLUK´a güvendiklerini dile getiriyorlar.

Bakan YILMAZ ve Komisyonlar Başkanı Habip SOLUK´un attıkları her adımın şehrin menfaatine olduğunu dile getiren pek çok Sivaslı, “İSTASYON MEYDANI” projesini de yine bu iki ismin hayata geçirebileceğini dillendiriyorlar.

Bakan YILMAZ ve Vekil SOLUK´un İSTASYON MEYDANINI oluşturmaları durumunda şehrin sayfalarına altın harflerle isimleri yazılacağı ve yıllar yılı bu toprakların çocukları onları minnetle anacağı biliniyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas ALTIN PROJE
Okuyucu Yorumları (4 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
demiryolcu
22.1.2018 13:57:25
Aynur Ertaş O.Yıldırımın akrabasımısın illa bir tüdemsaş veya lojmanlara göz dikeceksiniz. orda stadyum ve TMO vb bölgede kaç dönüm arazi var butikmi gotikmi ne yapıyorsan oralara yap. şu at gözlüklerini çıkartın. beyninizi çalıştırın. boşa verilmemiş.
taner
22.1.2018 22:48:16
Kütüphane veya hastane işine dönmesin, hiç ınanamıyorum
Aynur Ertaş
21.1.2018 15:08:15
Lojmanların tescilli binalarına yapılacak butik otel ve dükkanlarla tarihi gar binası ile bütünleşecek YHT garı Proje güzel konumlandırılırsa muhteşem olur
Şahin Tok
13.2.2018 16:17:26
Bu hamle çok isabetli ve Sivas´a hayırlı olmuş.Dünyanın bütün büyük şehirlerinde raylı sistemler şehrin merkezindedir.Lakin bu değişiklik Sami Aydın´ın pek hoşuna gitmeyecek gibi !
ÇİĞ Çağa Karşı PAK Direniş
ÇİĞ Çağa Karşı PAK Direniş
Filozof Nuri PAKDİL, binlerce insanın aydınlanmasında etkin olmaya devam ediyor. Sezai KARAKOÇ, Akif İNAN, Necip Fazıl KISAKÜREK,Rasim ÖZDENÖREN gibi düşünürlerden biri olan PAKDİL, bir milletin yeniden dirilişi için dik duruş sergileyen ender düşünürlerden biri olarak ilgiyle okunuyor.
KAR KIZILIRMAK KAPLICA
KAR KIZILIRMAK KAPLICA
Yıllardır ZARAR etmeye devam eden Sivas´ın elindeki değerleri KÂR´a çevirmesi gerekiyor. Ağır kış mevsimi geçiren ilimizde Kar?ın, Türkiye?nin en uzun akarsuyuna sahip olduğumuz Kızılırmak?ın ve bir türlü yatırım yapamayıp turist çekemediğimiz Kaplıcalarımızın en iyi ve rantabl şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Sahip olduğumuz bu değerlerden en iyi şekilde faydalanmamız halinde, ilimizde yeni istihdam alanları oluşacak, dışarıdan turist çekmeye başlayacağız, böylelikle dışa göç veren değil, göç alan bir il konumuna geleceğiz?
SİVAS´ı Yüreğinde Yaşatıyor
SİVAS´ı Yüreğinde Yaşatıyor
Yaklaşık 35 yıl önce SİVAS´tan İSTANBUL´a taşınan Hrant BAL ve Janet BAL çifti, aradan yıllar geçmesine rağmen SİVAS´ı unutamıyorlar. Fırsat buldukça SİVAS´ı ziyaret edip, doğduğu toprakları görme arzusunda olan Hrant BAL, buraları unutamadığını şu söz ile anlatmakta; “Kursak kavurgasını arar”.
Bunu Yapmak Zorundayız!
Bunu Yapmak Zorundayız!
Şehirde, STK, ODA, DERNEK başta olmak üzere pek çok teşekkülün SİVAS KONGRESİ´nin 100. Yılı kutlamaları için bir düşüncelerinin hali hazırda olmaması üzüntü ile karşılanıyor.SİVAS KONGRESİ´nin 100. Yılı kutlamalarının görkemli projeler ve sanat etkinlikleri ile kutlanması için acilen, SİVAS VALİLİĞİ tarafından bir yol haritasının belirlenmesi bekleniyor.
SİVAS´ı 100. Yıla Hazırlamalı!
SİVAS´ı 100. Yıla Hazırlamalı!
Şehrin geleceğine dair öncü fikirler üreten ve bunların takipçisi olan SİVAS POSTASI ekibi, SİVAS KONGRESİ´nin 100. Yılına 100 Proje fikrini de bütün ayrıntıları ile değerlendiriyor.
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Artin KORKOR Yazdı...
Kahvehaneler Kışa Hazır!
Kahvehaneler Kışa Hazır!
ARALIK´a girdiğimiz şu günlerde, hemen hemen yazlık işlerin bittiği Sivas´ta, insanlar kışa hazırlanıyor. Yazın genelde çalışmama yolunu seçen hemşerilerimizin, havalar soğur soğumaz kahvelerin yolunu tutmaları bekleniyor.
ERATNA BEYLİĞİ´mizin Ata Diyarı Kan Ağlıyor
ERATNA BEYLİĞİ´mizin Ata Diyarı Kan Ağlıyor
SİVAS merkezli kurulan ERATNA BEYLİĞİ´nin Uygur Türkleri tarafından kurulduğu biliniyor. Şimdilerde ise Uygur diyarında ölüm kol geziyor.
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
Sivas´ta bulunan iki Hitit Şehri arkeologları büyülemeye devam ediyor. Altınyayla İlçesi´ndeki SARİSSA ile Yıldızeli İlçesinde bulunan KAYALIPINAR geçmişe önemli ölçüde ışık tutuyor. Sivas´ta bulunan bu iki tarihi zarafet, araştırmacıların yıllar sürecek çalışmaları ile zamanla daha iyi gün yüzüne çıkmayı bekliyor.
KALE Doğal Film Seti
KALE Doğal Film Seti
Malatya, Mardin, Kayseri, Van Uluslar arası Film Festivalleri ile ülke gündemlerinde yerlerini almaya devam ediyorlar. Film Platoları oluşturarak kültür ve turizm anlamında önemli kazanımlar elde eden bu illerden, potansiyel olarak geri kalmayan Sivas ise sadece bu gelişmeleri seyretmekle yetiniyor.
KIRK AZİZLER Turizme Kazandırılmalı
KIRK AZİZLER Turizme Kazandırılmalı
SİVAS´ın inanç turizmi açısından değerlendirilmeyi bekleyen pek çok değeri, şehir yöneticilerince görmezden geliniyor. Üçlerbey Mahallesi´nde bulunan “KIRK AZİZLER” in şehit edildiği yerde bunlardan biri. Burasının dünya turizmine açılması gerekirken, imara açılması hayret ve ibretle izleniyor. Burasının neden turizme kazandırılmadığı ise merak ediliyor.
ŞEHRE Yakışmıyor!
ŞEHRE Yakışmıyor!
Kongre Lisesi ve Selçuk Ortaokulu´nun hemen yanı başında bulunan metruk bina görenleri ürkütüyor. Nazi Almanya´sı İşkence mekanlarını anımsatan yapının, güvenlik açısından da tehdit oluşturduğu bilinirken, ÇEVRE Şehircilik İL MÜDÜRLÜĞÜ´nün ne yaptığı ise merak ediliyor.
SİVAS´ın Görünmeyen Üniversitesi
SİVAS´ın Görünmeyen Üniversitesi
Sivas´ın kültür ocağı Âşık Ruhsati, Sivaslılar tarafından anlaşılamıyor. Aşık Ruhsati adeta bir okul gibi binlerce söz sultanının yetişmesine önayak olurken, doğduğu topraklarda tam anlamıyla anlaşılamadı.
Sami AYDIN Güzellemesi Yapan Çapsızlara
Sami AYDIN Güzellemesi Yapan Çapsızlara
Mehmet BAŞKAN Yazdı!...
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
SİVAS´ın efsane Valilerinden Halil Rıfat Paşa´nın, SİVAS-GİRESUN bağlantısını gerçekleştirmek için verdiği mücadele bugün Karadeniz-Akdeniz yol bağlantısının da ilham kaynağını oluşturması ile de önem taşıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar