Bugün, 26 Ekim 2021 Salı


Sevgi çetinler
15.03.2016 08:08:29
Buna münafık lık denir.Laiklikten anlamaz

SİVAS EN LAİK ŞEHİR

Türkiye´de laikliğin en iyi yaşandığı illerin başında Sivas geliyor. Din ve dünya işlerinin birbirinden ayıran Sivaslılar, ikisini ayrı ayrı kulvarlarda götürüyorlar. Camide dini ibadetini yerine getiren birçok insan, cami dışına çıkar çıkmaz, dini ölçüyü

 

Bir zamanların çok tartışılan konusu olan laiklik, Sivas´ta özenle yaşanmaya devam ediyor. Dinin dünyaya, dünyanın da dine karıştırılmadığı bir anlayış olan Laikliğin, Sivaslılar tarafından büyük kabul görüp kutsandığı gözlemleniyor.

Camide dini ibadetini yerine getiren pek çok Sivaslı, ibadeti biter bitmez dünyevi yaşamın en ince ayrıntısını hayatlarına hakim kıldıkları vurgulanıyor.

Dinin hükümlerini ibadet esnasında uygulayan bir çok insanın, ibadet sonrasında piyasa ve de kendi belirlediği kurallar çerçevesinde yaşaması laikliğin en iyi göstergesi olarak yorumlanıyor...

Dinin emri olan dürüstlük, iş ahlaki, adam kayırmama, adaletli olma, başkasının hakkını yememe düsturunu, ibadet ve söylem anında kabul eden bir çok Sivaslı´nın, gerçek hayatın akışında bu dini erdemleri bir kenara bırakıp, dünyevi şartları dini hükümlerden ayırarak pragmatist bir felsefe dahilinde yaşaması en güzel laik yaşam örneği olarak dikkatlerden kaçmıyor.

Son zamanlarda baş tacı edilen "SOSYAL MEDYAYI" da beceri ile kullanan halkımızın paylaştığı bilgileri gören yabancıları, hayret içersinde kalıyorlar.

Dürüstülük, şovalyelik, dindarlık, adaletli olma,yanlışa karşı durma, zalime karşı haykırma, yalan ve yanlış karşısında eğilmeme gibi felsefi erdemlerden bahseden halkımızn, gerçek hayatta bunun tam tersini yaşaması ise komedi olarak algılanıyor.

DİNİ dünyaya karışıtırmayan, DÜNYAYI da dine karıştırmayan halkımızın bu gayretinin Eski Cumhurbaşkanı AHMET NECDET SEZER´i bile kıskandıracağı yorumları yapılıyor.