Bugün, 26 Ekim 2021 Salı


Bilişim Akademisi Kurulmalı

İlk kazması vurulan ?Şehir Parkı? içine Bilişim Akademisinin kurulmasın çok yararlı olacağı öngörülüyor. Dünyada yazılımda en önde olan HİNDİSTAN´dan bile ?yazılım uzmanı? getirmenin mümkün olduğu bilinirken, bu yazılım üssünün pekala Sivas´ta kurulabilec

 

 Çağımızın en önde sektörlerinden biri olan yazılım sektöründe TÜRKİYE´de yavaş yavaş yer alırken, bunun daha da detaylı bir hale getirilip Anadolu´ya da yayılması arzulanıyor.

Özellikle bilgisayar yazılımların da HİNDİSTAN´ın çok iyi bir yerde olduğunu belirten araştırmacılar, Türkiye´de HİNDİSTAN´a en çok SİVAS´ın benzediği ve genç nüfus yapısının bu sektör için ideal olduğunu ifade ediyorlar.

SİVAS´ın genç nüfusunun başka bir şey olmadığı için şehirde, oyun salonlarından çıkmadıkları hatta çok uç denecek oranda ?hacker? larda olduğu vurgulanıyor.

Lise çağlarındaki pek çok gencin ?playstaytion?türü oyunlarda başarı gösterdikleri ve alt düzey yazılımları da ortaya çıkardıkları biliniyor.

?ŞEHİR PARKI? içerisinde küçük boyutta 50 civarında gencin burslu olarak alınıp özel yetiştirilmesi durumunda, SİVAS´ta bilişim akademisinin ilk adımlarının atılacağı ve gelecekte şehrin bilişim üssü olup, yazılıp satabileceği öngörülüyor.

Şehirde iyi bir planlama yapılması durumunda, burslu bir bilişim akademisinin pekala hayata geçirilebileceği ve bilgisayar delisi gençlerin hem eğitilerek topluma kazandırılacağı hem de ülke geleceğine önemli katkılar ortaya konulabileceği öngörülüyor.