Sivas ve 300 Koyun
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yıllarca yanlış politikalarla kan kaybetmiş ve maalesef ayakta durabilmesi için devlet desteğine ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Başta kırsaldan göç olmak üzere meraların sahipsiz ve boş kalması, çoban sorunu sonu hazırlayan en önemli sebeplerin başında yer almıştır.
Tarih: 5.3.2018 21:41:09/ 384okunma / 1yorum

 

Önce ki köşe yazımda DEVLETBABA FAKIBABA eliyle babalık yapıyor demiştim.
Doktor doğru bir teşhis koydu demiştim.
Evet
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yıllarca yanlış politikalarla kan kaybetmiş ve maalesef ayakta durabilmesi için devlet desteğine ihtiyaç duyar hale gelmiştir.
Başta kırsaldan göç olmak üzere meraların sahipsiz ve boş kalması, çoban sorunu sonu hazırlayan en önemli sebeplerin başında yer almıştır.

İlimizde bu süreci en acı bir şekilde yaşamıştır. 1980 ki yıllarda 1.800.000 civarında ki küçükbaş hayvan varlığımız bugün 300.000-500.000 civarına gerilemiştir.

Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen ilimiz bu süreci çok kısa bir zaman içinde aşıp koyunculuk merkezine dönüşeceğinden asla bir şüphem olmadı.

Nasıl bu kadar emin konuşuyorum.
Çünkü.
1.800.000 hektar dev bir mera alanına sahip bir il Sivas.
Kendine ait bir ırka sahip bir Gen Merkezi olan bir il Sivas.
8 proje 75.000 civarında koyun ile ıslah yapılan bir il Sivas.
Koyunculuk kültürüne ait olan bir il Sivas.
Veteriner fakültesi olan bir il Sivas.
Et süt kurumunun olduğu bir il Sivas.
Ulaş TİGEM e sahip bir il Sivas.
Koç Bankası, Elit sürü ve Koyun Genetik araştırma Laboratuvarına sahip bir Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliğine sahip bir il Sivas.
Yani her yönü ile Koyunculuk merkezi olan bir ilden bahs ediyorum.
% 50-55 gibi bir yayılma alanına sahip Akkaraman koyununun yegane gen kaynağına sahip olması ve bu ırkın aynı zamanda bir et genine sahip olması Sivas ilini ön plana çıkarıyor.

Şimdi Bakanlık tarafından açıklanan sözleşmeli 300 koyun projesinin Sivas neresinde yer almalı?

Elbette ki böyle bir tarihi projenin tamda merkezinde yer almalı. Böyle bir projenin nihayi hedefine ulaşması için tüm yollar Sivas´tan geçer.
Çünkü Sivas dağıtılacak olan bu koyunların alınıp dağıtılacağı pilot il pozisyonda.
Son 12 yılda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın uyguladığı en önemli projelerden olan “ülkesel Halk Elinde Islah projesi” nin yani Milli Irklarımızın ıslahının en çok yapıldığı önemli bir il Sivas ve Kangal Akkaraman Koyunudur.
Yıllardır ıslahı yapılan bu hayvanlar tamda bu günler için var.
Şimdiden bu projenin yürütülebilmesi, sürdürülebilmesi ve başarıya ulaşması için Sivas´ta yürütülen Başta “Halk Elinde Islah Projesi” olmak üzere Sivastan Damızlık Değeri taşıyan dişi kuzuların TİGEM tarafından yada Birlik tarafından toplanması gerekir. Hatta bunun için bir dişi kuzu Bankası kurulması neden olmasın.
Yoksa Ahmet´ten alıp Mehmet´e verilerek hayvan sayısı artırılamaz. Sadece Koyunlar sahip değiştirir.
Bu defa hayvan yok diye bu projeye dışarıdan ithal hayvan getirerek hayvan sayısı çoğaltılmaya çalışılır. Bu da yerli üretime ciddi zarar vermekle kalmaz milli ırkların ıslahına da zarar verir.
Bu nedenle sadece 300 baş sözleşmeli koyun projesi değil tüm projelerde nihai hedefe ulaşabilmek için geçmiş ve gelecek projelerde bir bütünlük ve süreklilik sağlanmalı.
Nasıl ki; devlet ıslah yapmak için halk elinde ıslah yapan yetiştiricilere para ödüyor. Öyleyse karşılığını da almalı. Yani ıslah ettirdiği bu hayvanların kuzularını istemeli ve parasını verip almalı. Böylece bir nevi sözleşmeli alım yaparak ıslah faaliyetleri desteklenmiş olacak, hemde kalıcı ve sürekli üretim yapılması sağlanacaktır.
Kalın sağlıcakla.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas Koyun
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
sivassporlu
8.3.2018 11:13:53
Sayın yazar keşke bakanlığın istediği şartlara kaç çiftçi uyuyor onuda yazsaydınız? Köye dönüş projesi diye reklamını yapıp çok ağır koşullar öne sürüyorlar. İnşallah alabilecek babayiğit çıkar.
İyi Ki Geldiniz!
İyi Ki Geldiniz!
Baharın, bereketin ve sevginin timsali olan Leylekler Sivas semalarını eleğimsağma gibi rengarenk yaptılar.Kışa doğru genelde NİL deltasına yol alan leylekler, Mart başı ile SİVAS´a akın akın gelmeye başladılar.
Omurgalı Olmak Zor mu?
Omurgalı Olmak Zor mu?
Onurlu, ilkeli, kimseye minnet etmeden, tavır sahibi olarak yaşamak varken, küçük çıkarlar için dalkavukluk yapıp takla atmalar son hız devam ediyor. Omurgalı olmak yerine, omurgasız olmayı yaşam tarzı kabul eden nice insanın acınası bu zavallı hallerini mideler kaldıramıyor.
Sahtekarlık
Sahtekarlık
Nefret ettiğin insanla iyi geçinme çabasına siz medeniyet diyorsunuz, ben sahtekarlık diyorum. O yüzden anlaşamıyoruz.
KÖMBE Yemek Mesele!
KÖMBE Yemek Mesele!
Sivas kültürünün en önemli unsurlarınından biri olan SİVAS MUTFAĞI, asırlık gelenekleri ile de dikkat çekiyor. Özellikle “kaymak ile yapılan kömbe” yemesinin zahmetli olması lakin insanı tok tutan özelliği ile uzun yol erzakları arasında yerini alıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Türkiye büyük devlet olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, PARALEL varı kadük girişimlerde hala devam ediyor. Milli Eğitim Müdürü ALTINSOY´un şehrin amiri gibi KIZILIRMAK İLKOKULU ve Halk Eğitim Merkezi Yerini “RAVZA DERNEĞİNE” devrediyorum demesi tek kelimeyle şok etkisi oluşturdu.
"Madımak" Bir "OD" Dur...
"Madımak" Bir "OD" Dur...
“Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak, camii ve külliye yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”
Kadın ve Devrim
Kadın ve Devrim
Meksika Devrimi sırasında sıklıkla tacize maruz kalmalarına rağmen erkeklerle birlikte savaşa katılan kadın askerler cinsiyetlerini gizleyerek “Pedro Herrera” adıyla savaşmak zorunda kalmışlardır.
Öncelik SİVAS Olmalı
Öncelik SİVAS Olmalı
Derli toplu öte bir hayal ve ufka, o kadar hasret ki Sivas. Asırlar varki diriltilmeyi bekleyen bu şehir, hala diriltilemiyor.
Yüz Çöreği II
Yüz Çöreği II
Sürekli türküler okunur, maniler söylenir, şiirler okunur, halaylar çekilir.
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
Bu devin uyanması demek, Anadolu´da, yeni bir umudun da dirilişi demektir. Elindeki altın tasla, başını duvardan duvara vuran bu şehrin silkinerek “bizden bir şey olmaz” kalıbını yerle yeksan edip, emin adımlarla ötelere yönelmesi zamanıdır.
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
"Evlenince pembe pancurlu evimiz olacek Necla." "Aman Allahım, ne kadar mesudum!"
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS Merkez Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle “Geçmişten Geleceğe Yön Veren kadınlarımız” isimli bir tiyatro sahneledi.
yağmur fotoğrafları
yağmur fotoğrafları
Hikâyeler gelip gider zihnimize, şiirler filizlenir yağmurun ayak izlerinden. Usul usul şarkılar yükselir yağmurun sustuğu yerden. Doğduğumuz köy, okuduğumuz uzak şehirler, çalıştığımız küçük kasabalar, özlediklerimiz sevdiklerimiz, toprağa verdiklerimiz siyah beyaz fotoğraflar gibi uçuşur buğulanan pencere önlerinde.
Yağmur
Yağmur
/Yağmur ince ince toprağa sinsin/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar