Sivas ve 300 Koyun
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yıllarca yanlış politikalarla kan kaybetmiş ve maalesef ayakta durabilmesi için devlet desteğine ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Başta kırsaldan göç olmak üzere meraların sahipsiz ve boş kalması, çoban sorunu sonu hazırlayan en önemli sebeplerin başında yer almıştır.
Tarih: 5.3.2018 21:41:09/ 692okunma / 1yorum

 

Önce ki köşe yazımda DEVLETBABA FAKIBABA eliyle babalık yapıyor demiştim.
Doktor doğru bir teşhis koydu demiştim.
Evet
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yıllarca yanlış politikalarla kan kaybetmiş ve maalesef ayakta durabilmesi için devlet desteğine ihtiyaç duyar hale gelmiştir.
Başta kırsaldan göç olmak üzere meraların sahipsiz ve boş kalması, çoban sorunu sonu hazırlayan en önemli sebeplerin başında yer almıştır.

İlimizde bu süreci en acı bir şekilde yaşamıştır. 1980 ki yıllarda 1.800.000 civarında ki küçükbaş hayvan varlığımız bugün 300.000-500.000 civarına gerilemiştir.

Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen ilimiz bu süreci çok kısa bir zaman içinde aşıp koyunculuk merkezine dönüşeceğinden asla bir şüphem olmadı.

Nasıl bu kadar emin konuşuyorum.
Çünkü.
1.800.000 hektar dev bir mera alanına sahip bir il Sivas.
Kendine ait bir ırka sahip bir Gen Merkezi olan bir il Sivas.
8 proje 75.000 civarında koyun ile ıslah yapılan bir il Sivas.
Koyunculuk kültürüne ait olan bir il Sivas.
Veteriner fakültesi olan bir il Sivas.
Et süt kurumunun olduğu bir il Sivas.
Ulaş TİGEM e sahip bir il Sivas.
Koç Bankası, Elit sürü ve Koyun Genetik araştırma Laboratuvarına sahip bir Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliğine sahip bir il Sivas.
Yani her yönü ile Koyunculuk merkezi olan bir ilden bahs ediyorum.
% 50-55 gibi bir yayılma alanına sahip Akkaraman koyununun yegane gen kaynağına sahip olması ve bu ırkın aynı zamanda bir et genine sahip olması Sivas ilini ön plana çıkarıyor.

Şimdi Bakanlık tarafından açıklanan sözleşmeli 300 koyun projesinin Sivas neresinde yer almalı?

Elbette ki böyle bir tarihi projenin tamda merkezinde yer almalı. Böyle bir projenin nihayi hedefine ulaşması için tüm yollar Sivas´tan geçer.
Çünkü Sivas dağıtılacak olan bu koyunların alınıp dağıtılacağı pilot il pozisyonda.
Son 12 yılda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın uyguladığı en önemli projelerden olan “ülkesel Halk Elinde Islah projesi” nin yani Milli Irklarımızın ıslahının en çok yapıldığı önemli bir il Sivas ve Kangal Akkaraman Koyunudur.
Yıllardır ıslahı yapılan bu hayvanlar tamda bu günler için var.
Şimdiden bu projenin yürütülebilmesi, sürdürülebilmesi ve başarıya ulaşması için Sivas´ta yürütülen Başta “Halk Elinde Islah Projesi” olmak üzere Sivastan Damızlık Değeri taşıyan dişi kuzuların TİGEM tarafından yada Birlik tarafından toplanması gerekir. Hatta bunun için bir dişi kuzu Bankası kurulması neden olmasın.
Yoksa Ahmet´ten alıp Mehmet´e verilerek hayvan sayısı artırılamaz. Sadece Koyunlar sahip değiştirir.
Bu defa hayvan yok diye bu projeye dışarıdan ithal hayvan getirerek hayvan sayısı çoğaltılmaya çalışılır. Bu da yerli üretime ciddi zarar vermekle kalmaz milli ırkların ıslahına da zarar verir.
Bu nedenle sadece 300 baş sözleşmeli koyun projesi değil tüm projelerde nihai hedefe ulaşabilmek için geçmiş ve gelecek projelerde bir bütünlük ve süreklilik sağlanmalı.
Nasıl ki; devlet ıslah yapmak için halk elinde ıslah yapan yetiştiricilere para ödüyor. Öyleyse karşılığını da almalı. Yani ıslah ettirdiği bu hayvanların kuzularını istemeli ve parasını verip almalı. Böylece bir nevi sözleşmeli alım yaparak ıslah faaliyetleri desteklenmiş olacak, hemde kalıcı ve sürekli üretim yapılması sağlanacaktır.
Kalın sağlıcakla.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas Koyun
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
sivassporlu
8.3.2018 11:13:53
Sayın yazar keşke bakanlığın istediği şartlara kaç çiftçi uyuyor onuda yazsaydınız? Köye dönüş projesi diye reklamını yapıp çok ağır koşullar öne sürüyorlar. İnşallah alabilecek babayiğit çıkar.
Babaannem Derdi ki
Babaannem Derdi ki
Meral DEMİR Yazdı...
Şehre Yakışmıyor!
Şehre Yakışmıyor!
Sivas Merkez KONGRE LİSESİ yan tarafında yıllardır harabe halinde bekleyen bina, şehir merkezine yakışmıyor. NAZİ ALMANYASI işkence binalarına benzeyen bu yapıya BELEDİYENİN neden müdahale etmediği anlaşılamıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ hocaları, “hakkaniyet ve liyakat” üzre bir duruş göstermediklerinden dolayı eleştiri alıyorlar. Özellikle alanları olmadığı halde bazı fakültelere Dekan olan İLAHİYATÇI kardeşlerin, her şart ve durumda diğer dekanlıklar için de yoğun çaba göstermeleri ibretle izleniyor.
Sayın Rektör
Sayın Rektör
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Mutfağının en önemli unsurlarından biri olan “bulgur kaynatma” geleneği bu sene de tamamlandı. Eylül başı gibi bulgurlarını kaynatarak değirmenlerde öğüten SİVAS´ın köy ve kasaba insanları, kış hazırlığının en önemli besinini de hazırlamış oldu.
Sizi Alkışlıyoruz!
Sizi Alkışlıyoruz!
Yolda kalmışlara, kimsesizlere, dizinde derman olmayan yaşlılara, kıyıdan köşeden geçenlere, kimsin nicesin, diye sormadan her CUMA günü sıcak yemek ikram eden DENİZ YILDIZLARI DERNEĞİ, sessiz sedasız bir erdemi şehirde yaşatmaya devam ediyor.
KARADEMİR de Favori!
KARADEMİR de Favori!
Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kala AK PARTİLİLER Belediye Başkan arayışlarına ara vermeden devam ediyorlar.Bu gelenekte ismi her daim ön planda olan Halil İbrahim KARADEMİR´in de ismi Belediye Başkanlığı için geçiyor.
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yusuf Ağah Yazdı
Bir Fikir!
Bir Fikir!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ, eğitim öğretime devam ederken, burada eğitim gören öğrenciler için “KANAAT DERSİ” konulmasının faydalı olacağı öngörülüyor.Özellikle pek çok İLAHİYAT MEZUNUNUN alanı olsun olmasın pek çok kurum idareciliği için yoğun çaba gösterdikleri gözlemlenirken, KANAAT DERSİ´nin faydalı olacağı belirtiliyor.
Dağların Türküsü
Dağların Türküsü
Hüseyin KAYA Yazdı...
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
Göreve gelir gelmez, AUDİ marka otomobil aldıran Rektörün, yerli üretimi desteklemek için Kongre Müzesi önünde elektirikli çalışan akülü araba benzeri komik arabaya binmesi gülümsemelere neden olmuştu. Hatta Rektörün AUDİ´ye binmeyerek yerli üretime destek için AUDİ´yi sattırıp, gelirini araba çalışmalarına bağışlayacağı zannedilmişti.
SAVUNAN GAZETE
SAVUNAN GAZETE
Her olumsuzluğa karşı CESUR ADAMLARIN bir araya gelip şehri savunduğu SİVAS POSTASI, Türkiye´nin en çok okunan YERELgazetesi olarak yayın hayatında iz bırakıyor...
Umut...
Umut...
/ Şu göğüs kafesimi genişleten umudum var oldukça/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar