Sivas ve 300 Koyun
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yıllarca yanlış politikalarla kan kaybetmiş ve maalesef ayakta durabilmesi için devlet desteğine ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Başta kırsaldan göç olmak üzere meraların sahipsiz ve boş kalması, çoban sorunu sonu hazırlayan en önemli sebeplerin başında yer almıştır.
Tarih: 5.3.2018 21:41:09/ 548okunma / 1yorum

 

Önce ki köşe yazımda DEVLETBABA FAKIBABA eliyle babalık yapıyor demiştim.
Doktor doğru bir teşhis koydu demiştim.
Evet
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yıllarca yanlış politikalarla kan kaybetmiş ve maalesef ayakta durabilmesi için devlet desteğine ihtiyaç duyar hale gelmiştir.
Başta kırsaldan göç olmak üzere meraların sahipsiz ve boş kalması, çoban sorunu sonu hazırlayan en önemli sebeplerin başında yer almıştır.

İlimizde bu süreci en acı bir şekilde yaşamıştır. 1980 ki yıllarda 1.800.000 civarında ki küçükbaş hayvan varlığımız bugün 300.000-500.000 civarına gerilemiştir.

Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen ilimiz bu süreci çok kısa bir zaman içinde aşıp koyunculuk merkezine dönüşeceğinden asla bir şüphem olmadı.

Nasıl bu kadar emin konuşuyorum.
Çünkü.
1.800.000 hektar dev bir mera alanına sahip bir il Sivas.
Kendine ait bir ırka sahip bir Gen Merkezi olan bir il Sivas.
8 proje 75.000 civarında koyun ile ıslah yapılan bir il Sivas.
Koyunculuk kültürüne ait olan bir il Sivas.
Veteriner fakültesi olan bir il Sivas.
Et süt kurumunun olduğu bir il Sivas.
Ulaş TİGEM e sahip bir il Sivas.
Koç Bankası, Elit sürü ve Koyun Genetik araştırma Laboratuvarına sahip bir Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliğine sahip bir il Sivas.
Yani her yönü ile Koyunculuk merkezi olan bir ilden bahs ediyorum.
% 50-55 gibi bir yayılma alanına sahip Akkaraman koyununun yegane gen kaynağına sahip olması ve bu ırkın aynı zamanda bir et genine sahip olması Sivas ilini ön plana çıkarıyor.

Şimdi Bakanlık tarafından açıklanan sözleşmeli 300 koyun projesinin Sivas neresinde yer almalı?

Elbette ki böyle bir tarihi projenin tamda merkezinde yer almalı. Böyle bir projenin nihayi hedefine ulaşması için tüm yollar Sivas´tan geçer.
Çünkü Sivas dağıtılacak olan bu koyunların alınıp dağıtılacağı pilot il pozisyonda.
Son 12 yılda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın uyguladığı en önemli projelerden olan “ülkesel Halk Elinde Islah projesi” nin yani Milli Irklarımızın ıslahının en çok yapıldığı önemli bir il Sivas ve Kangal Akkaraman Koyunudur.
Yıllardır ıslahı yapılan bu hayvanlar tamda bu günler için var.
Şimdiden bu projenin yürütülebilmesi, sürdürülebilmesi ve başarıya ulaşması için Sivas´ta yürütülen Başta “Halk Elinde Islah Projesi” olmak üzere Sivastan Damızlık Değeri taşıyan dişi kuzuların TİGEM tarafından yada Birlik tarafından toplanması gerekir. Hatta bunun için bir dişi kuzu Bankası kurulması neden olmasın.
Yoksa Ahmet´ten alıp Mehmet´e verilerek hayvan sayısı artırılamaz. Sadece Koyunlar sahip değiştirir.
Bu defa hayvan yok diye bu projeye dışarıdan ithal hayvan getirerek hayvan sayısı çoğaltılmaya çalışılır. Bu da yerli üretime ciddi zarar vermekle kalmaz milli ırkların ıslahına da zarar verir.
Bu nedenle sadece 300 baş sözleşmeli koyun projesi değil tüm projelerde nihai hedefe ulaşabilmek için geçmiş ve gelecek projelerde bir bütünlük ve süreklilik sağlanmalı.
Nasıl ki; devlet ıslah yapmak için halk elinde ıslah yapan yetiştiricilere para ödüyor. Öyleyse karşılığını da almalı. Yani ıslah ettirdiği bu hayvanların kuzularını istemeli ve parasını verip almalı. Böylece bir nevi sözleşmeli alım yaparak ıslah faaliyetleri desteklenmiş olacak, hemde kalıcı ve sürekli üretim yapılması sağlanacaktır.
Kalın sağlıcakla.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas Koyun
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
sivassporlu
8.3.2018 11:13:53
Sayın yazar keşke bakanlığın istediği şartlara kaç çiftçi uyuyor onuda yazsaydınız? Köye dönüş projesi diye reklamını yapıp çok ağır koşullar öne sürüyorlar. İnşallah alabilecek babayiğit çıkar.
Merhamet...
Merhamet...
Yüreklerin o dingin seyri alemini, nasıl da katlettik hunharca? MERHAMET; ağaca, kuşa dağa taşa merhamet…MERHAMET, sızım sızım bir yangın yerini abı hayata çeviren merhamet!..
yaşamak yaralanmaktır
yaşamak yaralanmaktır
yaşamak yaralanmaktır
su akar yatağını bulur
su akar yatağını bulur
Mısrasını yitirmiş şiirlerden, yarım kalmış öykülerden, kahramanı yitik romanlardan, gökteki yıldızların allı pullu salınışlarından, zarif tebessümlerden,tebessüm ardındaki derin hüzünlerden…
Sanayi Dönüşümünde SİVAS´ta Var
Sanayi Dönüşümünde SİVAS´ta Var
Sanayide MİLLİ ATILIM projesi kapsamında 11 ilde yapılacak olan SANAYİ SİTELERİ dönüşümünde SİVAS´ta yer alıyor.
Sorumlular Göreve!
Sorumlular Göreve!
SİVAS POSTASI GAZETESİ´nin geçtiğimiz hafta gündeme getirdiği, tarihi ALİ BABA CAMİNİN haziresinin bakımsızlığı hala devam ediyor. Ne VAKIFLAR, ne MÜFTÜLÜK, ne de BELEDİYE oraya el atmamak için direniyor.
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Kanuni Sultan Süleyman Han´ın ŞAİR Şehzadesi ve oğulları asırlardır SİVAS´ın misafiri. Babasına baş kaldıran cengaver Şehzade Beyezıd Han´ı her gün SİVASLILAR ziyaret ediyor. Bakan YILMAZ´ın, güzel bir düşünce ile İstanbul Olgunlaştırma Enstitüsüne yaptırdığı türbe örtüleri ise dualarla değiştirildi.
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
Milli ve yerli sanayinin ete kemiğe bürünmüş hali olan ESTAŞ, 1000 civarında çalışanı ile takdir ediliyor. İkinci Fabrikayı da hayata geçiren ESTAŞ, burada da istihdama önemli katkılar sunuyor.
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
geçmiş zaman olur ki!...
geçmiş zaman olur ki!...
Sevgi iyilikti, sevgi emekti…
Doğal Besin Kaynağı
Doğal Besin Kaynağı
Havaların yağışlı gitmesi mantarları coşturdu. Sivas´ın dört bir bucağında mantar bolluğu yaşanıyor.
SİVASLILAR Her Şehirde!
SİVASLILAR Her Şehirde!
Sivaslılar yurdun dört bir bucağına dağılmış vaziyette.SİVASLILAR´ın en çok yaşadığı illerin başında İSTANBUL, ANKARA, KAYSERİ, İZMİR gelmekte. Bu illerin her birinde 50 binin üzerinde SİVASLI yaşarken, diğer illerde de SİVASLILAR epey bir varlık oluşturuyorlar.
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Halk kültürünün “EVLİYA ÇELEBESİ” olarak tabir edilen TALİBİ COŞKUN eserleri ile yaşıyor. TRT repertuarında yer alan türküleri yanı sıra ilginç hayatı ile de dikkat çeken AŞIK TALİBİ COŞKUN´un hatırasını yaşatan ALTINYAYLA BELEDİYESİ “Aşık Talibi Coşkun Sanat Evi” açarak, güzel bir hizmet ortaya koydu.
bayramın dokunaklı hüznü...
bayramın dokunaklı hüznü...
Dokunaklı, yarı mahzun, yarı sevinçli bayram günleri...
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye´ye ait dükkanlarda kiracı olan esnaflar kira miktarını ödeyemiyorlar. Borç harç bularak kira ödeme çabasında olan esnaf, ekonomik durgunluk nedeniyle de iş yapamıyorlar. Başbakan YILDIRIM´ın esnafın işlerini kolaylaştıran önlemler alırken, Başkan AYDIN´ın da buna benzer kolaylaştırmalara giderek, dükkan kiraları aşağıya çekmesini bekliyorlar.
Sorumlular Göreve!
Sorumlular Göreve!
Güzel mimarisi ve haziresinde birçok ilim sahibi insanları barındıran 1792 yılında yapılmış olan ALİBABA camiini caminin arka kısmındaki haziresine bakımsız tan girilememektedir. Sivas postası olarak sorumlularını göreve davet ediyoruz.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar