Sivas Üzerine Denemeler!
Şehrimiz bir çok Körfez ve Avrupalı şehirleri ile kardeş şehri haline getirilebilir ve özellikle Arapların bu yayla havasını keşfetmeleri sağlanabilir, aynı şekilde futbol takımımızın Arap takımları ile özel maçlar düzenlemesi yapılır ve kim bilir belki bu vesileyle bu şehir birçok Arap takımının ve insanının kamp ve Ramazan otağı haline gelebilir.
Tarih: 10.6.2018 17:20:52/ 2404okunma / 1yorum

Sivas üzerine denemeler !

Şehirlerin her biri küçük bir ülkedir. Kendine has coğrafyası, iklimi, kültürü, dili, insanı vs. vardır.
Gelişmiş ülkelere gidip baktığımızda şunu görürüz: Merkezi ile yerel yönetim titiz ve bilimsel verilerle şehirlerin kendilerine has bu özelliklerini tespit eder ve ona göre kalkınma planları, programları yapar, bütçeler ve hayata geçirir. Özellikle Almanya bu konuda ideal bir sisteme sahiptir. Hangi şehirde hangi sektörde uluslarası fuarlar düzenlenecek, hangisinde tarıma (tarımın dalları dahil) ağırlık verilecek, hangi bölgede sanayiye (sanayi dalları) dahil yatırım yapılacak, hangi biri eğitim, araştırma geliştirme merkezleri ile donatılacak vs.karar verilir, bütçelenir ve hayata geçirilir.

Bu yatırım programları yapılırken azami derecede şunlara dikkat edilir: Siyasi rant ve popülizmden uzak, çevreye zarar vermeyen, bölgenin ve şehrin jeofiziğiyle ve doğal kaynaklarıyla uyumlu, insanının çalışma kültürüne ve tabiatına uygun, göçü engelleyen, ailelerin refahını artıran ve diğer şehirlerin iktisadına zarar vermeyen etkenlere sahip olması hedeflenir.
Bu minvalde Sivas´ımızın jeofizik, sosyal, kültürel yapısını, demografik haritasını, insan özelliklerini , halihazırdaki iktisadi durumunu, gelişim potansiyelini bilimsel olarak ele aldığımızda ve İktisadı oluşturan Tarım, sanayi, ulaşım, eğitim ve hizmet sektörü altında çalıştığımızda şunu görürüz:

Bu şehrin Akdeniz veya Ege bölgemiz gibi verimli ovaları arazileri yoktur. Limanı bulunmamaktadır. Karasal ve soğuk bir iklime sahip. Ancak hayvancılık için elzem olan geniş mera toprakları ve serin iklimi vardır.

Ucuz hammadde açısından yeraltı zenginlikleri vardır. Soğuk ikliminde ancak yetişebilen tarım ürünleri vardır. Bu alanlara iyi çalışıldığında hayvancılık ve soğuk iklim meyvesi konusunda neden büyük bir üretici ve Hatta ihracatçı olmasın? Toprağında ot bitmeyen Körfez ülkeleri neden helal kesim sorunları olan güney Amerika ve Avrupa´dan etini, tavuğunu alsın da biz Müslüman bir üretim havzasından almasın? Neden bu yolla o sermaye buralarda sırf ihracat yapan hayvan çiftlikleri kurmasın? Nitekim birçok Güney Amerika ülkesinde ve Yeni Zelanda öyle çiftlikler var ki; üretim kapasiteleri 2/3 yola kadar doludur.
Mal alımı için gelenler neden buranın yayla havasını, tarihi yapısını, İslamın ilk medreselerini, içindeki sahabisini keşfetmesin ve bu şehri turizm ve yazlık uğraklarından birisi haline getirmesin? Hem de coğrafi olarak onlara çok daha yakınken!

Evet bizim denizimiz ve limanımız yoktur! Ancak bizim Anadolu´nun heryerine kısa süreyle ulaşma imkanımız vardır ve Demir yolları ulaşımıyla ürünlerimizi, hizmetlerimizi her yere makul fiyatlarla ulaştırabiliriz.
Yurtiçine ve yurtdışına göçeden insanlarımıza doğru bir iletişim yöntemiyle ulaşabilir, eğitim seviyelerinden, ekonomi düzeylerinden istifade ederek yeraltı zenginliklerimiz dahil olmak üzere tarım ve et ürünleri üzerine fabrikalar açar, markalar türetir ve dünya piyasasına sürebiliriz! Et alan bir Ortadoğu insanı et mahsüllerini almaz mı? Örneğin ben geçen yıl, FAS´ta dostluk kurduğum FAS ´ın sosyete ailelerinden birisine "bu aile tamamen FRANSIZ kulütürü ile yoğrulmuş bir aile idi" SİVAS´ın pastırma ve sucuğundan götürdüm. Ve bana yorumları ise şöyle olmuştu; "Biz şuana kadar ne AVRUPA´da, ne başka bir ülkede bu kadar lezzetli pastırma ve sucuk tatmamıştık.
Eğitim, araştırma-geliştirme alanlarında bu şehri cazibe merkezi haline getirecek özel üniversite kurulamaz mı?
Şehrimiz bir çok Körfez ve Avrupalı şehirleri ile kardeş şehri haline getirilebilir ve özellikle Arapların bu yayla havasını keşfetmeleri sağlanabilir, aynı şekilde futbol takımımızın Arap takımları ile özel maçlar düzenlemesi yapılır ve kim bilir belki bu vesileyle bu şehir birçok Arap takımının ve insanının kamp ve Ramazan otağı haline gelebilir. Buradan elde edilecek sermaye ve birikimle şehrin sanayisine, eğitimine, kısacası gelişimine ve refahına ne büyük katkılar sunulur.

Benim sloganlaştırdığım bir sözüm vardır:
Fakirlik kader değildir! Zenginlikse kısmet değildir!
Halit Şirkan Hatay
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas Üzerine Denemeler
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Murat Küçük
10.6.2018 19:37:54
Sivas ´ın bakış acısının değiştiği,doğru işbirliklerinin,doğru insanlarin birlikteliğiyle oluştuğu görülmekte. Bu fikirdeki insanlara gerekli destek verilmeli ve sahip cikilmalidir.
Merhamet...
Merhamet...
Yüreklerin o dingin seyri alemini, nasıl da katlettik hunharca? MERHAMET; ağaca, kuşa dağa taşa merhamet…MERHAMET, sızım sızım bir yangın yerini abı hayata çeviren merhamet!..
yaşamak yaralanmaktır
yaşamak yaralanmaktır
yaşamak yaralanmaktır
su akar yatağını bulur
su akar yatağını bulur
Mısrasını yitirmiş şiirlerden, yarım kalmış öykülerden, kahramanı yitik romanlardan, gökteki yıldızların allı pullu salınışlarından, zarif tebessümlerden,tebessüm ardındaki derin hüzünlerden…
Sanayi Dönüşümünde SİVAS´ta Var
Sanayi Dönüşümünde SİVAS´ta Var
Sanayide MİLLİ ATILIM projesi kapsamında 11 ilde yapılacak olan SANAYİ SİTELERİ dönüşümünde SİVAS´ta yer alıyor.
Sorumlular Göreve!
Sorumlular Göreve!
SİVAS POSTASI GAZETESİ´nin geçtiğimiz hafta gündeme getirdiği, tarihi ALİ BABA CAMİNİN haziresinin bakımsızlığı hala devam ediyor. Ne VAKIFLAR, ne MÜFTÜLÜK, ne de BELEDİYE oraya el atmamak için direniyor.
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Kanuni Sultan Süleyman Han´ın ŞAİR Şehzadesi ve oğulları asırlardır SİVAS´ın misafiri. Babasına baş kaldıran cengaver Şehzade Beyezıd Han´ı her gün SİVASLILAR ziyaret ediyor. Bakan YILMAZ´ın, güzel bir düşünce ile İstanbul Olgunlaştırma Enstitüsüne yaptırdığı türbe örtüleri ise dualarla değiştirildi.
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
Milli ve yerli sanayinin ete kemiğe bürünmüş hali olan ESTAŞ, 1000 civarında çalışanı ile takdir ediliyor. İkinci Fabrikayı da hayata geçiren ESTAŞ, burada da istihdama önemli katkılar sunuyor.
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
geçmiş zaman olur ki!...
geçmiş zaman olur ki!...
Sevgi iyilikti, sevgi emekti…
Doğal Besin Kaynağı
Doğal Besin Kaynağı
Havaların yağışlı gitmesi mantarları coşturdu. Sivas´ın dört bir bucağında mantar bolluğu yaşanıyor.
SİVASLILAR Her Şehirde!
SİVASLILAR Her Şehirde!
Sivaslılar yurdun dört bir bucağına dağılmış vaziyette.SİVASLILAR´ın en çok yaşadığı illerin başında İSTANBUL, ANKARA, KAYSERİ, İZMİR gelmekte. Bu illerin her birinde 50 binin üzerinde SİVASLI yaşarken, diğer illerde de SİVASLILAR epey bir varlık oluşturuyorlar.
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Halk kültürünün “EVLİYA ÇELEBESİ” olarak tabir edilen TALİBİ COŞKUN eserleri ile yaşıyor. TRT repertuarında yer alan türküleri yanı sıra ilginç hayatı ile de dikkat çeken AŞIK TALİBİ COŞKUN´un hatırasını yaşatan ALTINYAYLA BELEDİYESİ “Aşık Talibi Coşkun Sanat Evi” açarak, güzel bir hizmet ortaya koydu.
bayramın dokunaklı hüznü...
bayramın dokunaklı hüznü...
Dokunaklı, yarı mahzun, yarı sevinçli bayram günleri...
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye´ye ait dükkanlarda kiracı olan esnaflar kira miktarını ödeyemiyorlar. Borç harç bularak kira ödeme çabasında olan esnaf, ekonomik durgunluk nedeniyle de iş yapamıyorlar. Başbakan YILDIRIM´ın esnafın işlerini kolaylaştıran önlemler alırken, Başkan AYDIN´ın da buna benzer kolaylaştırmalara giderek, dükkan kiraları aşağıya çekmesini bekliyorlar.
Sorumlular Göreve!
Sorumlular Göreve!
Güzel mimarisi ve haziresinde birçok ilim sahibi insanları barındıran 1792 yılında yapılmış olan ALİBABA camiini caminin arka kısmındaki haziresine bakımsız tan girilememektedir. Sivas postası olarak sorumlularını göreve davet ediyoruz.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar