Sivas Üzerine Denemeler!
Şehrimiz bir çok Körfez ve Avrupalı şehirleri ile kardeş şehri haline getirilebilir ve özellikle Arapların bu yayla havasını keşfetmeleri sağlanabilir, aynı şekilde futbol takımımızın Arap takımları ile özel maçlar düzenlemesi yapılır ve kim bilir belki bu vesileyle bu şehir birçok Arap takımının ve insanının kamp ve Ramazan otağı haline gelebilir.
Tarih: 3.8.2018 18:40:52/ 2632okunma / 1yorum

Sivas üzerine denemeler !

Şehirlerin her biri küçük bir ülkedir. Kendine has coğrafyası, iklimi, kültürü, dili, insanı vs. vardır.
Gelişmiş ülkelere gidip baktığımızda şunu görürüz: Merkezi ile yerel yönetim titiz ve bilimsel verilerle şehirlerin kendilerine has bu özelliklerini tespit eder ve ona göre kalkınma planları, programları yapar, bütçeler ve hayata geçirir. Özellikle Almanya bu konuda ideal bir sisteme sahiptir. Hangi şehirde hangi sektörde uluslarası fuarlar düzenlenecek, hangisinde tarıma (tarımın dalları dahil) ağırlık verilecek, hangi bölgede sanayiye (sanayi dalları) dahil yatırım yapılacak, hangi biri eğitim, araştırma geliştirme merkezleri ile donatılacak vs.karar verilir, bütçelenir ve hayata geçirilir.

Bu yatırım programları yapılırken azami derecede şunlara dikkat edilir: Siyasi rant ve popülizmden uzak, çevreye zarar vermeyen, bölgenin ve şehrin jeofiziğiyle ve doğal kaynaklarıyla uyumlu, insanının çalışma kültürüne ve tabiatına uygun, göçü engelleyen, ailelerin refahını artıran ve diğer şehirlerin iktisadına zarar vermeyen etkenlere sahip olması hedeflenir.
Bu minvalde Sivas´ımızın jeofizik, sosyal, kültürel yapısını, demografik haritasını, insan özelliklerini , halihazırdaki iktisadi durumunu, gelişim potansiyelini bilimsel olarak ele aldığımızda ve İktisadı oluşturan Tarım, sanayi, ulaşım, eğitim ve hizmet sektörü altında çalıştığımızda şunu görürüz:

Bu şehrin Akdeniz veya Ege bölgemiz gibi verimli ovaları arazileri yoktur. Limanı bulunmamaktadır. Karasal ve soğuk bir iklime sahip. Ancak hayvancılık için elzem olan geniş mera toprakları ve serin iklimi vardır.

Ucuz hammadde açısından yeraltı zenginlikleri vardır. Soğuk ikliminde ancak yetişebilen tarım ürünleri vardır. Bu alanlara iyi çalışıldığında hayvancılık ve soğuk iklim meyvesi konusunda neden büyük bir üretici ve Hatta ihracatçı olmasın? Toprağında ot bitmeyen Körfez ülkeleri neden helal kesim sorunları olan güney Amerika ve Avrupa´dan etini, tavuğunu alsın da biz Müslüman bir üretim havzasından almasın? Neden bu yolla o sermaye buralarda sırf ihracat yapan hayvan çiftlikleri kurmasın? Nitekim birçok Güney Amerika ülkesinde ve Yeni Zelanda öyle çiftlikler var ki; üretim kapasiteleri 2/3 yola kadar doludur.
Mal alımı için gelenler neden buranın yayla havasını, tarihi yapısını, İslamın ilk medreselerini, içindeki sahabisini keşfetmesin ve bu şehri turizm ve yazlık uğraklarından birisi haline getirmesin? Hem de coğrafi olarak onlara çok daha yakınken!

Evet bizim denizimiz ve limanımız yoktur! Ancak bizim Anadolu´nun heryerine kısa süreyle ulaşma imkanımız vardır ve Demir yolları ulaşımıyla ürünlerimizi, hizmetlerimizi her yere makul fiyatlarla ulaştırabiliriz.
Yurt içine ve yurt dışına göçeden insanlarımıza doğru bir iletişim yöntemiyle ulaşabilir, eğitim seviyelerinden, ekonomi düzeylerinden istifade ederek yeraltı zenginliklerimiz dahil olmak üzere tarım ve et ürünleri üzerine fabrikalar açar, markalar türetir ve dünya piyasasına sürebiliriz! Et alan bir Ortadoğu insanı et mahsüllerini almaz mı? Örneğin ben geçen yıl, FAS´ta dostluk kurduğum FAS ´ın sosyete ailelerinden birisine "bu aile tamamen FRANSIZ kulütürü ile yoğrulmuş bir aile idi" SİVAS´ın pastırma ve sucuğundan götürdüm. Ve bana yorumları ise şöyle olmuştu; "Biz şuana kadar ne AVRUPA´da, ne başka bir ülkede bu kadar lezzetli pastırma ve sucuk tatmamıştık.
Eğitim, araştırma-geliştirme alanlarında bu şehri cazibe merkezi haline getirecek özel üniversite kurulamaz mı?
Şehrimiz bir çok Körfez ve Avrupalı şehirleri ile kardeş şehri haline getirilebilir ve özellikle Arapların bu yayla havasını keşfetmeleri sağlanabilir, aynı şekilde futbol takımımızın Arap takımları ile özel maçlar düzenlemesi yapılır ve kim bilir belki bu vesileyle bu şehir birçok Arap takımının ve insanının kamp ve Ramazan otağı haline gelebilir. Buradan elde edilecek sermaye ve birikimle şehrin sanayisine, eğitimine, kısacası gelişimine ve refahına ne büyük katkılar sunulur.

Benim sloganlaştırdığım bir sözüm vardır:
Fakirlik kader değildir! Zenginlikse kısmet değildir!
Halit Şirkan Hatay
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas Üzerine Denemeler
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Murat Küçük
10.6.2018 19:37:54
Sivas ´ın bakış acısının değiştiği,doğru işbirliklerinin,doğru insanlarin birlikteliğiyle oluştuğu görülmekte. Bu fikirdeki insanlara gerekli destek verilmeli ve sahip cikilmalidir.
Sürünme Ayağa Kalk İnsanoğlu!
Sürünme Ayağa Kalk İnsanoğlu!
Toplumda son zamanlarda artarak çoğalan “omurgasız yaşam tarzı” endişe uyandırıyor.
Buhara´dan SİVAS´a VI.Bölüm
Buhara´dan SİVAS´a VI.Bölüm
İbrahim BALABAN Yazdı...
Onurlu İnsanlar Bitmesin!
Onurlu İnsanlar Bitmesin!
"Diz çökerek yaşamaktansa / Ayakta ölmek yeğdir"
Kendini Büyük Görmek
Kendini Büyük Görmek
Kibir insanı öyle bir hale getirir ki artık kendinize bile sözünüz geçmez olur. Yapmayacağım dediğiniz ne varsa, kendinizi, onları yaparken bulursunuz.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Kadir Mevlam aha şuncacık kuşlara dahi yuva kurdurdun da bana esirgedin” dedi.
Vah Benim Talihsiz Şehrim Vah
Vah Benim Talihsiz Şehrim Vah
Mehmet BAŞKAN Yazdı!...
Toyunuz Mübarek Ola!
Toyunuz Mübarek Ola!
Şehre köyü taşıyan ve şehre adaptasyon sağlamada sıkıntılar yaşayan ELBALİLER Derneği KIŞ TOYU yaptı. Bir köyde gerçekleşen toy renkli görüntülere neden oldu.
Medeniyetimizin Temelleri
Medeniyetimizin Temelleri
Nazım ELMAS Yazdı...
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Depreşti
Depreşti
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Sanki MANCILIK KÖYÜ Birleşmiş Milletlerdi… Türk,Kürt, Ermeni,Karslı, Göçmen…”
ÜNİVERSİTE Nereye Gidiyor?
ÜNİVERSİTE Nereye Gidiyor?
Osman ÇELİK Yazdı...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
KUDRETLİ TANRIM şahit ki serçe parmağım girerdi topuklarındaki yarıklarına.O zaman bilemedim hissedemedim ağlayamadım ama aha bu mektubu size yazarken ağlamaktayım…”
Hüzünlü Tebessüm
Hüzünlü Tebessüm
MONA LİSA tablosundaki gizemli gülümseme hala çözülemiyor.FELSEFESİ olan bir kadın görüntüsü görür görmez anlaşılırken, gizemi çözülemeyen gülümsemede hala sır. Kahkaha ile az tebessüm arasına sıkıştırılmış bir anlam sorgulana dursun, iki numaraya yakın bir tebessüm olma ihtimali de yok değil…
Şehre Dair Özel Bir Çalışma
Şehre Dair Özel Bir Çalışma
Doç.Dr. Uğur TUZTAŞI ve Mimar Pınar KOÇ´ın mihmandarlığında güzel bir sergi açıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar