Sivas Üzerine Denemeler!
Şehrimiz bir çok Körfez ve Avrupalı şehirleri ile kardeş şehri haline getirilebilir ve özellikle Arapların bu yayla havasını keşfetmeleri sağlanabilir, aynı şekilde futbol takımımızın Arap takımları ile özel maçlar düzenlemesi yapılır ve kim bilir belki bu vesileyle bu şehir birçok Arap takımının ve insanının kamp ve Ramazan otağı haline gelebilir.
Tarih: 3.8.2018 18:40:52/ 2743okunma / 1yorum

Sivas üzerine denemeler !

Şehirlerin her biri küçük bir ülkedir. Kendine has coğrafyası, iklimi, kültürü, dili, insanı vs. vardır.
Gelişmiş ülkelere gidip baktığımızda şunu görürüz: Merkezi ile yerel yönetim titiz ve bilimsel verilerle şehirlerin kendilerine has bu özelliklerini tespit eder ve ona göre kalkınma planları, programları yapar, bütçeler ve hayata geçirir. Özellikle Almanya bu konuda ideal bir sisteme sahiptir. Hangi şehirde hangi sektörde uluslarası fuarlar düzenlenecek, hangisinde tarıma (tarımın dalları dahil) ağırlık verilecek, hangi bölgede sanayiye (sanayi dalları) dahil yatırım yapılacak, hangi biri eğitim, araştırma geliştirme merkezleri ile donatılacak vs.karar verilir, bütçelenir ve hayata geçirilir.

Bu yatırım programları yapılırken azami derecede şunlara dikkat edilir: Siyasi rant ve popülizmden uzak, çevreye zarar vermeyen, bölgenin ve şehrin jeofiziğiyle ve doğal kaynaklarıyla uyumlu, insanının çalışma kültürüne ve tabiatına uygun, göçü engelleyen, ailelerin refahını artıran ve diğer şehirlerin iktisadına zarar vermeyen etkenlere sahip olması hedeflenir.
Bu minvalde Sivas´ımızın jeofizik, sosyal, kültürel yapısını, demografik haritasını, insan özelliklerini , halihazırdaki iktisadi durumunu, gelişim potansiyelini bilimsel olarak ele aldığımızda ve İktisadı oluşturan Tarım, sanayi, ulaşım, eğitim ve hizmet sektörü altında çalıştığımızda şunu görürüz:

Bu şehrin Akdeniz veya Ege bölgemiz gibi verimli ovaları arazileri yoktur. Limanı bulunmamaktadır. Karasal ve soğuk bir iklime sahip. Ancak hayvancılık için elzem olan geniş mera toprakları ve serin iklimi vardır.

Ucuz hammadde açısından yeraltı zenginlikleri vardır. Soğuk ikliminde ancak yetişebilen tarım ürünleri vardır. Bu alanlara iyi çalışıldığında hayvancılık ve soğuk iklim meyvesi konusunda neden büyük bir üretici ve Hatta ihracatçı olmasın? Toprağında ot bitmeyen Körfez ülkeleri neden helal kesim sorunları olan güney Amerika ve Avrupa´dan etini, tavuğunu alsın da biz Müslüman bir üretim havzasından almasın? Neden bu yolla o sermaye buralarda sırf ihracat yapan hayvan çiftlikleri kurmasın? Nitekim birçok Güney Amerika ülkesinde ve Yeni Zelanda öyle çiftlikler var ki; üretim kapasiteleri 2/3 yola kadar doludur.
Mal alımı için gelenler neden buranın yayla havasını, tarihi yapısını, İslamın ilk medreselerini, içindeki sahabisini keşfetmesin ve bu şehri turizm ve yazlık uğraklarından birisi haline getirmesin? Hem de coğrafi olarak onlara çok daha yakınken!

Evet bizim denizimiz ve limanımız yoktur! Ancak bizim Anadolu´nun heryerine kısa süreyle ulaşma imkanımız vardır ve Demir yolları ulaşımıyla ürünlerimizi, hizmetlerimizi her yere makul fiyatlarla ulaştırabiliriz.
Yurt içine ve yurt dışına göçeden insanlarımıza doğru bir iletişim yöntemiyle ulaşabilir, eğitim seviyelerinden, ekonomi düzeylerinden istifade ederek yeraltı zenginliklerimiz dahil olmak üzere tarım ve et ürünleri üzerine fabrikalar açar, markalar türetir ve dünya piyasasına sürebiliriz! Et alan bir Ortadoğu insanı et mahsüllerini almaz mı? Örneğin ben geçen yıl, FAS´ta dostluk kurduğum FAS ´ın sosyete ailelerinden birisine "bu aile tamamen FRANSIZ kulütürü ile yoğrulmuş bir aile idi" SİVAS´ın pastırma ve sucuğundan götürdüm. Ve bana yorumları ise şöyle olmuştu; "Biz şuana kadar ne AVRUPA´da, ne başka bir ülkede bu kadar lezzetli pastırma ve sucuk tatmamıştık.
Eğitim, araştırma-geliştirme alanlarında bu şehri cazibe merkezi haline getirecek özel üniversite kurulamaz mı?
Şehrimiz bir çok Körfez ve Avrupalı şehirleri ile kardeş şehri haline getirilebilir ve özellikle Arapların bu yayla havasını keşfetmeleri sağlanabilir, aynı şekilde futbol takımımızın Arap takımları ile özel maçlar düzenlemesi yapılır ve kim bilir belki bu vesileyle bu şehir birçok Arap takımının ve insanının kamp ve Ramazan otağı haline gelebilir. Buradan elde edilecek sermaye ve birikimle şehrin sanayisine, eğitimine, kısacası gelişimine ve refahına ne büyük katkılar sunulur.

Benim sloganlaştırdığım bir sözüm vardır:
Fakirlik kader değildir! Zenginlikse kısmet değildir!
Halit Şirkan Hatay
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas Üzerine Denemeler
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Murat Küçük
10.6.2018 19:37:54
Sivas ´ın bakış acısının değiştiği,doğru işbirliklerinin,doğru insanlarin birlikteliğiyle oluştuğu görülmekte. Bu fikirdeki insanlara gerekli destek verilmeli ve sahip cikilmalidir.
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
BELEDİYE BAŞKANLIĞINI kim alırsa alsın, ŞEFFAF BELEDİYECİLİK anlayışı gereği, koltuğa oturmadan önce İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİNİN davet edilerek bir incelme yapılmasının kamu yararı gereği önemli olduğu vurgulanıyor.
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Kalabalık ortamlarda şiir okuması ile tanınan Mevlana Mahalle Muhtarı Kazım GÖZEL´in yine kendi yazdığı bir şiiri bağırarak okuduğu gözlemlendi. GÖZEL´in bağırması ile irkilen bazı dinleyicilerin “CENK Mİ” var düşüncelerinin belirdiği yorumları yapıldı.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
BİR YIL AŞKIN UĞRAŞARAK SİVAS TARİHi KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI!!!
Güzellikler Çoğalıyor!
Güzellikler Çoğalıyor!
SİVAS, Türkiye´nin en huzurlu illerinin başına geliyor. “ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” sosyal bilinçlenme adımına SİVAS´ın hemen uyum sağlaması da emniyet birimlerince övgüyle bahsediliyor.
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
Osman ÇELİK Yazdı...
ellerin ellerin...
ellerin ellerin...
/ellerin ellerin ve parmakların/ bir nar çiçeğini eziyor gibi/
Fethi GEMUHLUOĞLU
Fethi GEMUHLUOĞLU
Tarık Sezai KARATEPE Yazdı...
Şehir Kültürüne Kazandırılmalı
Şehir Kültürüne Kazandırılmalı
Kentleşmeye doğru koşar adım giden Sivas´ın, şehir kalabilmesi için elindeki değerlerin kıymetini bilmesi bekleniyor. Bezirci Mahallesi´nde 1890 yılında yapılan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başaran eşsiz konak çökmek üzere.Sivas Belediyesi´nin bu eşsiz yapıya hayat vermesi gerektiği arzulanıyor. Bu konağın şehrin kültürel varlığına dahil edilerek, üst düşünce olan Kale Film Platosu mantığını beslemesi gerektiği vurgulanıyor.
CÜCÜ Okurlarla
CÜCÜ Okurlarla
Edebiyatımızın önemli isimlerinden hemşehrimiz hikayeci Mustafa BALEL, yeni bir kitap ile okur karşısında. “CÜCÜ” isimli roman ile keşif tutkusuna kapılar aralamayı hedefliyor.
KIRK´a Dair
KIRK´a Dair
Hüseyin KAYA Yazdı...
Türkülerle Söyleşiriz
Türkülerle Söyleşiriz
Bilir misin kırık gönüllerin yanık türkülerle sarmaş dolaş sohbetini? Duyar mısın yıkık hayallerin viran köşelerinden yankılanan türkülü inlemeleri? Anlar mısın hayat bilmecesinin türkülerle yolladığı sır perdelerini?
"SIR"
"SIR"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
bir OZAN daha göç eyledi!
bir OZAN daha göç eyledi!
Sazın ve sözün üstadı Ozan Arif vefaat etti...
Giyotin
Giyotin
Toplumdaki "düğümler" ve sorunlara işaret edip gerçekleri söylemenin acı sonuçları olabilir!
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar