Sivas Üzerine Denemeler!
Şehrimiz bir çok Körfez ve Avrupalı şehirleri ile kardeş şehri haline getirilebilir ve özellikle Arapların bu yayla havasını keşfetmeleri sağlanabilir, aynı şekilde futbol takımımızın Arap takımları ile özel maçlar düzenlemesi yapılır ve kim bilir belki bu vesileyle bu şehir birçok Arap takımının ve insanının kamp ve Ramazan otağı haline gelebilir.
Tarih: 3.8.2018 18:40:52/ 2339okunma / 1yorum

Sivas üzerine denemeler !

Şehirlerin her biri küçük bir ülkedir. Kendine has coğrafyası, iklimi, kültürü, dili, insanı vs. vardır.
Gelişmiş ülkelere gidip baktığımızda şunu görürüz: Merkezi ile yerel yönetim titiz ve bilimsel verilerle şehirlerin kendilerine has bu özelliklerini tespit eder ve ona göre kalkınma planları, programları yapar, bütçeler ve hayata geçirir. Özellikle Almanya bu konuda ideal bir sisteme sahiptir. Hangi şehirde hangi sektörde uluslarası fuarlar düzenlenecek, hangisinde tarıma (tarımın dalları dahil) ağırlık verilecek, hangi bölgede sanayiye (sanayi dalları) dahil yatırım yapılacak, hangi biri eğitim, araştırma geliştirme merkezleri ile donatılacak vs.karar verilir, bütçelenir ve hayata geçirilir.

Bu yatırım programları yapılırken azami derecede şunlara dikkat edilir: Siyasi rant ve popülizmden uzak, çevreye zarar vermeyen, bölgenin ve şehrin jeofiziğiyle ve doğal kaynaklarıyla uyumlu, insanının çalışma kültürüne ve tabiatına uygun, göçü engelleyen, ailelerin refahını artıran ve diğer şehirlerin iktisadına zarar vermeyen etkenlere sahip olması hedeflenir.
Bu minvalde Sivas´ımızın jeofizik, sosyal, kültürel yapısını, demografik haritasını, insan özelliklerini , halihazırdaki iktisadi durumunu, gelişim potansiyelini bilimsel olarak ele aldığımızda ve İktisadı oluşturan Tarım, sanayi, ulaşım, eğitim ve hizmet sektörü altında çalıştığımızda şunu görürüz:

Bu şehrin Akdeniz veya Ege bölgemiz gibi verimli ovaları arazileri yoktur. Limanı bulunmamaktadır. Karasal ve soğuk bir iklime sahip. Ancak hayvancılık için elzem olan geniş mera toprakları ve serin iklimi vardır.

Ucuz hammadde açısından yeraltı zenginlikleri vardır. Soğuk ikliminde ancak yetişebilen tarım ürünleri vardır. Bu alanlara iyi çalışıldığında hayvancılık ve soğuk iklim meyvesi konusunda neden büyük bir üretici ve Hatta ihracatçı olmasın? Toprağında ot bitmeyen Körfez ülkeleri neden helal kesim sorunları olan güney Amerika ve Avrupa´dan etini, tavuğunu alsın da biz Müslüman bir üretim havzasından almasın? Neden bu yolla o sermaye buralarda sırf ihracat yapan hayvan çiftlikleri kurmasın? Nitekim birçok Güney Amerika ülkesinde ve Yeni Zelanda öyle çiftlikler var ki; üretim kapasiteleri 2/3 yola kadar doludur.
Mal alımı için gelenler neden buranın yayla havasını, tarihi yapısını, İslamın ilk medreselerini, içindeki sahabisini keşfetmesin ve bu şehri turizm ve yazlık uğraklarından birisi haline getirmesin? Hem de coğrafi olarak onlara çok daha yakınken!

Evet bizim denizimiz ve limanımız yoktur! Ancak bizim Anadolu´nun heryerine kısa süreyle ulaşma imkanımız vardır ve Demir yolları ulaşımıyla ürünlerimizi, hizmetlerimizi her yere makul fiyatlarla ulaştırabiliriz.
Yurt içine ve yurt dışına göçeden insanlarımıza doğru bir iletişim yöntemiyle ulaşabilir, eğitim seviyelerinden, ekonomi düzeylerinden istifade ederek yeraltı zenginliklerimiz dahil olmak üzere tarım ve et ürünleri üzerine fabrikalar açar, markalar türetir ve dünya piyasasına sürebiliriz! Et alan bir Ortadoğu insanı et mahsüllerini almaz mı? Örneğin ben geçen yıl, FAS´ta dostluk kurduğum FAS ´ın sosyete ailelerinden birisine "bu aile tamamen FRANSIZ kulütürü ile yoğrulmuş bir aile idi" SİVAS´ın pastırma ve sucuğundan götürdüm. Ve bana yorumları ise şöyle olmuştu; "Biz şuana kadar ne AVRUPA´da, ne başka bir ülkede bu kadar lezzetli pastırma ve sucuk tatmamıştık.
Eğitim, araştırma-geliştirme alanlarında bu şehri cazibe merkezi haline getirecek özel üniversite kurulamaz mı?
Şehrimiz bir çok Körfez ve Avrupalı şehirleri ile kardeş şehri haline getirilebilir ve özellikle Arapların bu yayla havasını keşfetmeleri sağlanabilir, aynı şekilde futbol takımımızın Arap takımları ile özel maçlar düzenlemesi yapılır ve kim bilir belki bu vesileyle bu şehir birçok Arap takımının ve insanının kamp ve Ramazan otağı haline gelebilir. Buradan elde edilecek sermaye ve birikimle şehrin sanayisine, eğitimine, kısacası gelişimine ve refahına ne büyük katkılar sunulur.

Benim sloganlaştırdığım bir sözüm vardır:
Fakirlik kader değildir! Zenginlikse kısmet değildir!
Halit Şirkan Hatay
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas Üzerine Denemeler
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Murat Küçük
10.6.2018 19:37:54
Sivas ´ın bakış acısının değiştiği,doğru işbirliklerinin,doğru insanlarin birlikteliğiyle oluştuğu görülmekte. Bu fikirdeki insanlara gerekli destek verilmeli ve sahip cikilmalidir.
Sivas Kongresi´nin 100.Yılı
Sivas Kongresi´nin 100.Yılı
Kimi şehirler, çekirdek bünyelerinde felsefi bir damarı barındırırlar lakin, o şehrin müntesiplerince bu damar bir türlü harekete geçirilemez.
Annem Öldü mü
Annem Öldü mü
/sen benim arkamda benzerdin dağa.../
Bu Güzel Haber İşte!
Bu Güzel Haber İşte!
SİVAS´ta sıra dışı etkinlikler de boy gösteriyor. Eski ağaçlardan, bina yıkıntılarından temin edilen odunlara, maharetli elleriyle şekil veren Kemallettin NAMOĞLU, şehre bir çocuk köyü kazandırma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
Mesele ERDOĞAN Değil ki!...
Mesele ERDOĞAN Değil ki!...
Ama tek Türkiye var. Ve 100 yıllık Türkiye Cumhuriyetini teslim etmemek için hala bir şansımız var.
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
Hakan AKSU ve Beklentiler
Hakan AKSU ve Beklentiler
Sivas´ta yıllardır oluşan çalışmama üzerine kurulan düzeni yıkmalı. Uzun yıllardır görev yapan, çalışıyormuş gibi görünen, sıkı sıkıya koltuklarına yapışan yapının bir an önce değişmesi için çaba göstermesi bekleniyor.
DARENDE´ye Doğru Ağır Zaman
DARENDE´ye Doğru Ağır Zaman
Ağır bir zaman… Hayatın çentikli anı, kayda değer bir zamanı dillendirmeye namzet bir huzur ile, içine doğru kıvrılan bir nehir gibi ilerliyor yavaş yavaş… Öte dağlar ve öte diyarların, kendi kendileri ile söyleşmeleri belki de çoğu şeyi anlamlı kılan… Kayda değer bir zaman, ağır ağır ilerliyor DARENDE´ye doğru…
DARENDE´yi Görmeden Ölmeyin!
DARENDE´yi Görmeden Ölmeyin!
Bir zamanlar SİVAS´a bağlı olan DARENDE, gezip görenleri adeta büyülüyor. SOMUNCU BABA ile manevi bir iklim etrafı kaplarken, GÜNPINAR ŞELALASİ ile de doğanın insana sunduğu cömertlik ap açık ortada duruyor.
GÜRÜN´de Ağaçlar Sabırda
GÜRÜN´de Ağaçlar Sabırda
GÜRÜN´de bu yıl dallar meyveye duramadı. Geçen yıl ağaçlar meyve yükünden kırılacak gibi olurken, bu sene yaşanan DOLU nedeniyle ara ara meyve olduğu gözlemlendi.
BURUCİYE Bunu Hak Ediyor mu?
BURUCİYE Bunu Hak Ediyor mu?
SİVAS´ın taş abidelerinden biri olan BURUCİYE MEDRESESİ, deyim yerinde ise kasvet haneyi anımsatıyor. İçine girip çay içenlerin içinin daraldığı gözlemlenirken, zerrece işletme mantığının da olmaması insanları üzüyor.
Kurban ile İlgili Bazı Hususlar
Kurban ile İlgili Bazı Hususlar
Kurban kesmeyi "vacip" olarak kabul eden Hanefi mezhebine göre nisap miktarı mala sahip olan her bireyin ayrı bir kurban kesmesi gerekir.
Sen Sadece Yalansın Dünya!
Sen Sadece Yalansın Dünya!
Ünlü yazar Armağan ETHEMOĞLU vefat etti. ANKARA´da kalp krizi sonucu vefat eden Armağan ETHEMOĞLU, Ankara´da toprağa verildi.
Üç Günlük Dünya mı?
Üç Günlük Dünya mı?
Üç nesillik Rüya!” ancak ve ancak emekle, vizyonla, çalışmakla, azimle, dürüstlükle, merhametle, birlik ve beraberlikle, adil paylaşımla ve hakkaniyetle gerçeğe dönüşebilir ve bir hayat tarzı haline gelebilir!
yalan dünya...
yalan dünya...
/yürü bre yalan dünya/ sana konan göçer bir gün/
"HOBBİT" te Israr Anlaşılamıyor!
"HOBBİT" te Israr Anlaşılamıyor!
Sivas Belediyesi, ´Yüzüklerin Efendisi´ ve ´Hobbit´ serisi filmleri etkisinden olsa gerek, PAŞABAHÇE´de yaptığı “YAMAÇ EVLERE” ısrarla "HOBBİT EVLERİ" demeye devam ediyor. Küresel güç simsarlarının, dünya hâkimiyeti hayallerinin bir yansıması olan bir filmin temel alınması ise hayret uyandırıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar