Sivas Üzerine Denemeler!
Şehrimiz bir çok Körfez ve Avrupalı şehirleri ile kardeş şehri haline getirilebilir ve özellikle Arapların bu yayla havasını keşfetmeleri sağlanabilir, aynı şekilde futbol takımımızın Arap takımları ile özel maçlar düzenlemesi yapılır ve kim bilir belki bu vesileyle bu şehir birçok Arap takımının ve insanının kamp ve Ramazan otağı haline gelebilir.
Tarih: 3.8.2018 18:40:52/ 2516okunma / 1yorum

Sivas üzerine denemeler !

Şehirlerin her biri küçük bir ülkedir. Kendine has coğrafyası, iklimi, kültürü, dili, insanı vs. vardır.
Gelişmiş ülkelere gidip baktığımızda şunu görürüz: Merkezi ile yerel yönetim titiz ve bilimsel verilerle şehirlerin kendilerine has bu özelliklerini tespit eder ve ona göre kalkınma planları, programları yapar, bütçeler ve hayata geçirir. Özellikle Almanya bu konuda ideal bir sisteme sahiptir. Hangi şehirde hangi sektörde uluslarası fuarlar düzenlenecek, hangisinde tarıma (tarımın dalları dahil) ağırlık verilecek, hangi bölgede sanayiye (sanayi dalları) dahil yatırım yapılacak, hangi biri eğitim, araştırma geliştirme merkezleri ile donatılacak vs.karar verilir, bütçelenir ve hayata geçirilir.

Bu yatırım programları yapılırken azami derecede şunlara dikkat edilir: Siyasi rant ve popülizmden uzak, çevreye zarar vermeyen, bölgenin ve şehrin jeofiziğiyle ve doğal kaynaklarıyla uyumlu, insanının çalışma kültürüne ve tabiatına uygun, göçü engelleyen, ailelerin refahını artıran ve diğer şehirlerin iktisadına zarar vermeyen etkenlere sahip olması hedeflenir.
Bu minvalde Sivas´ımızın jeofizik, sosyal, kültürel yapısını, demografik haritasını, insan özelliklerini , halihazırdaki iktisadi durumunu, gelişim potansiyelini bilimsel olarak ele aldığımızda ve İktisadı oluşturan Tarım, sanayi, ulaşım, eğitim ve hizmet sektörü altında çalıştığımızda şunu görürüz:

Bu şehrin Akdeniz veya Ege bölgemiz gibi verimli ovaları arazileri yoktur. Limanı bulunmamaktadır. Karasal ve soğuk bir iklime sahip. Ancak hayvancılık için elzem olan geniş mera toprakları ve serin iklimi vardır.

Ucuz hammadde açısından yeraltı zenginlikleri vardır. Soğuk ikliminde ancak yetişebilen tarım ürünleri vardır. Bu alanlara iyi çalışıldığında hayvancılık ve soğuk iklim meyvesi konusunda neden büyük bir üretici ve Hatta ihracatçı olmasın? Toprağında ot bitmeyen Körfez ülkeleri neden helal kesim sorunları olan güney Amerika ve Avrupa´dan etini, tavuğunu alsın da biz Müslüman bir üretim havzasından almasın? Neden bu yolla o sermaye buralarda sırf ihracat yapan hayvan çiftlikleri kurmasın? Nitekim birçok Güney Amerika ülkesinde ve Yeni Zelanda öyle çiftlikler var ki; üretim kapasiteleri 2/3 yola kadar doludur.
Mal alımı için gelenler neden buranın yayla havasını, tarihi yapısını, İslamın ilk medreselerini, içindeki sahabisini keşfetmesin ve bu şehri turizm ve yazlık uğraklarından birisi haline getirmesin? Hem de coğrafi olarak onlara çok daha yakınken!

Evet bizim denizimiz ve limanımız yoktur! Ancak bizim Anadolu´nun heryerine kısa süreyle ulaşma imkanımız vardır ve Demir yolları ulaşımıyla ürünlerimizi, hizmetlerimizi her yere makul fiyatlarla ulaştırabiliriz.
Yurt içine ve yurt dışına göçeden insanlarımıza doğru bir iletişim yöntemiyle ulaşabilir, eğitim seviyelerinden, ekonomi düzeylerinden istifade ederek yeraltı zenginliklerimiz dahil olmak üzere tarım ve et ürünleri üzerine fabrikalar açar, markalar türetir ve dünya piyasasına sürebiliriz! Et alan bir Ortadoğu insanı et mahsüllerini almaz mı? Örneğin ben geçen yıl, FAS´ta dostluk kurduğum FAS ´ın sosyete ailelerinden birisine "bu aile tamamen FRANSIZ kulütürü ile yoğrulmuş bir aile idi" SİVAS´ın pastırma ve sucuğundan götürdüm. Ve bana yorumları ise şöyle olmuştu; "Biz şuana kadar ne AVRUPA´da, ne başka bir ülkede bu kadar lezzetli pastırma ve sucuk tatmamıştık.
Eğitim, araştırma-geliştirme alanlarında bu şehri cazibe merkezi haline getirecek özel üniversite kurulamaz mı?
Şehrimiz bir çok Körfez ve Avrupalı şehirleri ile kardeş şehri haline getirilebilir ve özellikle Arapların bu yayla havasını keşfetmeleri sağlanabilir, aynı şekilde futbol takımımızın Arap takımları ile özel maçlar düzenlemesi yapılır ve kim bilir belki bu vesileyle bu şehir birçok Arap takımının ve insanının kamp ve Ramazan otağı haline gelebilir. Buradan elde edilecek sermaye ve birikimle şehrin sanayisine, eğitimine, kısacası gelişimine ve refahına ne büyük katkılar sunulur.

Benim sloganlaştırdığım bir sözüm vardır:
Fakirlik kader değildir! Zenginlikse kısmet değildir!
Halit Şirkan Hatay
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas Üzerine Denemeler
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Murat Küçük
10.6.2018 19:37:54
Sivas ´ın bakış acısının değiştiği,doğru işbirliklerinin,doğru insanlarin birlikteliğiyle oluştuğu görülmekte. Bu fikirdeki insanlara gerekli destek verilmeli ve sahip cikilmalidir.
Yazılarıyla SİVAS POSTASI´nda...
Yazılarıyla SİVAS POSTASI´nda...
SİVAS´ın yetiştirdiği güzel insanlardan biri olan İBRAHİM BALABAN, hatıralar zinciri ile çok yakında SİVAS POSTASI ailesinde...
"KALİGRAFİ" Eğitimde
"KALİGRAFİ" Eğitimde
Devlet ve Özel okullarda ilk olan bir uygulama SİVAS´ta başlatıldı. İlkokul 2.sınıf öğrencilerine öğretilmeye başlanılan “KALİGRAFİ” büyük ilgi gördü. Bu çalışmanın ilerde “MÜFREDATA” gireceği öngörülüyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
“TONUS köylerini bilirim dayım taraflarıdır. Mileves (düzensiz,tembel) insanlardır. Sadece 2 ay ekin eker biçerler, diğer zamanlar duvar diplerinde gölgeyi kollarlar. Ellerinden bir iş pek gelmez. Birkaç söğüt dikerler su kenarına o kadar çalışmazlar, yatarlar” dedi…”
Sorular, Sorular, Sorular!
Sorular, Sorular, Sorular!
SİVAS´ın TEK ÖZGÜR GAZETESİ olan SİVAS POSTASI, araştırma ve yorumları ile kamu yararına önemli haberlere ışık tutmaya devam ediyor.Faruk KOCACIK´ın Rektörlüğü zamanında, ÖSYM İl Temsilciğine, dönemin ÖSYM Başkanı Ali DEMİR´in ısrarı ile Ali TAŞKIN´ın atanması analiz ediliyor.
Ballı İmar Değişikliği mi?
Ballı İmar Değişikliği mi?
SİVAS´ı ve SİVAS´ın geleceğini SAVUNAN Sivas Postası Gazetesi´ne ilginç bilgiler ardı ardına gelmeye devam ediyor.Tuhaf bir İDDİA ise, şehirde “mutlu bir azınlık” işlerini tereyağından kıl çeker gibi hallediyor dedirten cinsten!
Üretim Ekonomisi
Üretim Ekonomisi
Hatem TÜRK´ün yazısı...
FETÖ Davaları Nasıl Gidiyor?
FETÖ Davaları Nasıl Gidiyor?
Abdurrahman DİLİPAK´tan çok önemli analizler...
Sivas´ta Şair Bir Şehzade
Sivas´ta Şair Bir Şehzade
SİVAS Yukarı Tekke´de bulunan Şehzade Bayezıd, iyi bir şehzade olmanın ötesinde aynı zamanda şair biriydi. Babası Kanuni Sultan Süleyman´a yazdığı o muhteşem şiiri hala dillerden düşmüyor.
Huzur Nerede Sahi?
Huzur Nerede Sahi?
Arayışlar nereye götürüyor insanoğlunu? Bitmez tükenmez koşturmaların insan ruhunu berhava eden cenderesi ne zaman son bulacak?
ATALAR DER Kİ:
ATALAR DER Kİ:
/büyük lokma ye, büyük söz söyleme/
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
Osman ÇELİK Yazdı...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Her “hak” almasında derdi ki; “Allahım beni bana bırakma.”Bu bilge sözü akşama kadar belki yüz defa söyler idi. “Allahım beni bana bırakma, Allahım beni bana bırakma…”
Bu ŞEHİRDE Kuşlar Aç Kalmaz!
Bu ŞEHİRDE Kuşlar Aç Kalmaz!
Hiçbir zaman terk etmeyip tüneyecek bir ağaç bulan serçeler, hiçbir gün yiyecek sıkıntısı çekmediler. Bayat ekmekleri parçalayarak serçelerin önüne sunan şehrin insanının, genlerinde taşıdığı merhamet ışığını söndürmemesi ümitli olmamız için yeter de artar bile…
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
SAVUNAN GAZETE
SAVUNAN GAZETE
Her olumsuzluğa karşı CESUR ADAMLARIN bir araya gelip şehri savunduğu SİVAS POSTASI, Türkiye´nin en çok okunan YERELgazetesi olarak yayın hayatında iz bırakıyor...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar