SİVAS Türkülerin Ocağı
Kültür araştırmacıları, pek çok yerde dillendirilen ve Sivas kültür dokusunun bariz özelliklerinin görülüğü“Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden” türküsünün Sivas yöresine ait olduğunu iddia ediyorlar.
Tarih: 8.4.2017 10:49:08/ 1127okunma / 1yorum

 

Bir ay doğar ilk akşamdan geceden
Şavkı vurur pencereden bacadan
Uykusuz mu kaldın dünkü geceden
Uyan uyan yar derdine yandığım
Uyan uyan yar sinene sar beni”

Asrın Evliya Çelebisi olan Âşık Talibi Coşkun, aradan yıllar geçmesine rağmen türkü dostları tarafından anılmaya devam ediyor. Talibi Coşkun´un şiirlerinde görülen öz Türkçe´nin Yunus vari işlendiğine dikkat çeken kültür insanları, Talibi´nin Türk Halk Kültürü açısından çok önemli bir şahsiyet olduğuna dikkat çekiyorlar.
Sivas´ın Altınyayla İlçesi´nde doğan Talibi Coşkun´un, seyyah bir şair olduğu da bilinmekle birlikte, gittiği her yerde destanlar yazıp insanlarla içli dışlı olması da dikkatlerden kaçmıyor.


Talibi Coşkun´un en önemli türkülerinden birini, Erkan OĞUR´un ustaca seslendirdiğine dikkat çeken kültür insanları, başta TRT olmak üzere birçok kanalda, Talibi Coşkun´un türküsünün milyonlarca kişi tarafından zevkle dinlendiğini ifade ediyorlar.


Son zamanlarda birçok kaynağın dikkat çektiği çok önemli bir bilgiyi de veren birçok kültür insanı, Arguvan Yöresi olarak geçen “Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden” türküsünün aslının Talibi Coşkuna ait olduğunu iddia ediyorlar.
Coğrafi olarak çok yakın olan Malatya´nın, birçok Sivas türküsüne sahip çıktığını belirten bir çok Sivaslı, bu türküye de maalesef Arguvan´ın sahip çıktığını dile getiriyorlar.
İletişim imkânlarının kısıtlı olduğu zamanlarda, gittiği her yerde şiir okuyan ve bunu yayan Talibi Coşkun´un, bu şiirlerinin sahipsizlik nedeniyle anonimleştiği, hatta birçok yörenin sahiplendiğine parmak basan araştırmacılar, Talibi Coşkun´a ait olan ve yöre coğrafyasından kelimeleri içinde barındıran “Bir Ay Doğar” türküsünün, Altınyaylalı Âşık Talibi Coşkun´a ait olduğunu dile getiriyorlar.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS Türkülerin Ocağı
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mehmet COŞKUN
12.7.2015 10:17:33
BU ÖNEMLİ KONUYU GÜNDEME GETİRDİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. ALTINYAYLALIRAIN VE ALTINYAYLANIN YÖNETİCİLERİNİN SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR. ALTINYAYLA KÜLTÜR ZENGİNİ BİR İLÇE AMA sahipsiz memleket TEKRAR TEBRİKLER,SAĞOLUN...
Arı Duru Bir Göldür Yaşamak...
Arı Duru Bir Göldür Yaşamak...
İsimsiz dağların tam bağırlarında, gece ay ile söyleşip, kadife şarkılar geçidini mırıldanan asi, duru bir göldür hayat… Bulutların ardına sinmiş bir dolunayın dahi kıskandığı, yağmur şiirinin iğri iğri selamlamasıdır adeta…
İzdiham
İzdiham
/sen aklıma düştükçe içim nasıl izdiham/
Aşk Obasından Gelen´e
Aşk Obasından Gelen´e
Biter dağların uzun rüyası /mert ölür pas tutar mavzerleri
"Ezim Ezim Eziliyor Yüreğim"
"Ezim Ezim Eziliyor Yüreğim"
Türkülerin babası olarak anılan Sivaslı hemşehrimiz Muzaffer SARISÖZEN´in 10 binin üzerinde türkü derlediği biliniyor.TRT repartuarının neredeyse tamamına yakınının Muzaffer SARISÖZEN tarafından derlenen eserler olduğu belirtiliyor.Türkülere aşık olan SARISÖZEN hastanede yatarken ölmeden önce "EZİM EZİM EZİLİYOR YÜREĞİM" isimli Zaralı Halil türküsünü istediği ve dinleyemeden hayata gözlerini yumması ise hala unutulamıyor.
Karanlık Dünyanın Aydınlık Yüzü
Karanlık Dünyanın Aydınlık Yüzü
Toprağa da âşık olunur mu demeyin. Âşık olunur, hem de delice…Toprak ki cömert ellerini açar hiç kapamaksızın.
Yıldız´ı ZARAFET Bürüdü
Yıldız´ı ZARAFET Bürüdü
İğri iğri inen kar huzmeleri eşliğinde, seyri suluk eden dumanlarla birlikte YILDIZ´ı zarafet bürüdü…
Kimin Aşkı Daha Büyük?
Kimin Aşkı Daha Büyük?
Türk sinemasında bir dönüm noktası olan EŞKİYA filmi, felsefi derinlik açısından da hala konuşulmaya devam ediyor. Destansı bir aşk hikâyesini dile getiren filmde, kimin aşkının daha büyük olduğu ise hala tartışma konusu.
Tonus Tatlısı Yok Oluyor
Tonus Tatlısı Yok Oluyor
Kültürümüze yönelik bazı yemek ve tatlı çeşitlerinin zamana yenik düştüğü ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı görülüyor. Buna en güzel örnek ise, Sivas´ta özellikle de Altınyayla yöresinde genelde kış aylarında yapılan ve seferberlik tatlısı olarakta bilinen kavut tatlısı.
Hastanenin Kapısına Kar Doldu
Hastanenin Kapısına Kar Doldu
Hastanenin Kapısı türküsü birçok yerde söylenmesine rağmen, asıl doğduğu topraklar Sivas’ın Altınyayla İlçesinin Başören Köyü’dür. Ağıdı dillendiren ise, Arife Erdoğan. Genç yaşında amansız bir hastalığa duçar olan Arife Erdoğan, Sivas’taki hastanede yattığı zaman içinde bulunduğu ruh halini dizelerle dile getirmiştir.
Suyun Destanını Yazan Adam!
Suyun Destanını Yazan Adam!
Ebubekir PARLAK...Sivas Numune Hastanesi´nde dört tekerlekli arabasıyla, buğday tenli bu suskun adam, ölmemesi gereken bir erdemi sundu taşlaşmış kalabalıklara. “Su parasızdır” levhasıyla, insanların peşinden koştuğu her şeyi gölgede bırakarak yaşadı.
Hastanenin Kapısı Bestelendi
Hastanenin Kapısı Bestelendi
Sivas´a ait olan bir türkü daha kayıtlara geçti. “Hastanenin Kapısına Kar Doldu” isimli türkü ve hikâyesi Yazar Osman ÇELİK tarafından araştırılıp ortaya çıkarıldıktan sonra, Ses Sanatçısı CANAN BAŞARAN tarafından da tamamı bestelenerek kültür hayatımıza kazandırıldı.
dağlar dağımdır benim...
dağlar dağımdır benim...
Güzün sere serpe yağmur şiiri altında, ay aydınlık gecenin ruhları örten rayıhasını hiç dillendirmeden, zamanın en esrik kelimelerinden şiirler ören bir dağım dağlar içinde…
Sis Ritimleri
Sis Ritimleri
‪"dünyanın en güzel sesi ‪“baba”"
Mustafa BALEL´in Yeni Romanı
Mustafa BALEL´in Yeni Romanı
Türk Edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan hemşehrimiz Mustafa BALEL, bir birinden güzel eserler ile yine gündemde.BALEL´in konusu SİVAS´ta geçen “Koç İbrahim´in Medrese Turu” isimli romanı okurlarla buluştu.
İnsan Yüreği Yitikler Coğrafyasıdır
İnsan Yüreği Yitikler Coğrafyasıdır
Yeni arkadaşı görünce sevindim; zira aynı yaştaydık. O da, göreve başlayalı bir ay filan olmuştu. Turhal´ın Çamlıca Köyü´nden gelmişlerdi. Ve kader ZARA´da ağır ağır işliyordu...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar