SİVAS Türkülerin Ocağı
Kültür araştırmacıları, pek çok yerde dillendirilen ve Sivas kültür dokusunun bariz özelliklerinin görülüğü“Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden” türküsünün Sivas yöresine ait olduğunu iddia ediyorlar.
Tarih: 8.4.2017 10:49:08/ 1332okunma / 1yorum

 

Bir ay doğar ilk akşamdan geceden
Şavkı vurur pencereden bacadan
Uykusuz mu kaldın dünkü geceden
Uyan uyan yar derdine yandığım
Uyan uyan yar sinene sar beni”

Asrın Evliya Çelebisi olan Âşık Talibi Coşkun, aradan yıllar geçmesine rağmen türkü dostları tarafından anılmaya devam ediyor. Talibi Coşkun´un şiirlerinde görülen öz Türkçe´nin Yunus vari işlendiğine dikkat çeken kültür insanları, Talibi´nin Türk Halk Kültürü açısından çok önemli bir şahsiyet olduğuna dikkat çekiyorlar.
Sivas´ın Altınyayla İlçesi´nde doğan Talibi Coşkun´un, seyyah bir şair olduğu da bilinmekle birlikte, gittiği her yerde destanlar yazıp insanlarla içli dışlı olması da dikkatlerden kaçmıyor.


Talibi Coşkun´un en önemli türkülerinden birini, Erkan OĞUR´un ustaca seslendirdiğine dikkat çeken kültür insanları, başta TRT olmak üzere birçok kanalda, Talibi Coşkun´un türküsünün milyonlarca kişi tarafından zevkle dinlendiğini ifade ediyorlar.


Son zamanlarda birçok kaynağın dikkat çektiği çok önemli bir bilgiyi de veren birçok kültür insanı, Arguvan Yöresi olarak geçen “Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden” türküsünün aslının Talibi Coşkuna ait olduğunu iddia ediyorlar.
Coğrafi olarak çok yakın olan Malatya´nın, birçok Sivas türküsüne sahip çıktığını belirten bir çok Sivaslı, bu türküye de maalesef Arguvan´ın sahip çıktığını dile getiriyorlar.
İletişim imkânlarının kısıtlı olduğu zamanlarda, gittiği her yerde şiir okuyan ve bunu yayan Talibi Coşkun´un, bu şiirlerinin sahipsizlik nedeniyle anonimleştiği, hatta birçok yörenin sahiplendiğine parmak basan araştırmacılar, Talibi Coşkun´a ait olan ve yöre coğrafyasından kelimeleri içinde barındıran “Bir Ay Doğar” türküsünün, Altınyaylalı Âşık Talibi Coşkun´a ait olduğunu dile getiriyorlar.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS Türkülerin Ocağı
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mehmet COŞKUN
12.7.2015 10:17:33
BU ÖNEMLİ KONUYU GÜNDEME GETİRDİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. ALTINYAYLALIRAIN VE ALTINYAYLANIN YÖNETİCİLERİNİN SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR. ALTINYAYLA KÜLTÜR ZENGİNİ BİR İLÇE AMA sahipsiz memleket TEKRAR TEBRİKLER,SAĞOLUN...
Bir Başkadır Benim Memleketim!
Bir Başkadır Benim Memleketim!
TRT AVAZ ekranlarında yayınlanan “Ninniden Ağıta Anadolum” programı SİVAS kültürünü ekranlara taşıyarak izleyenleri gözyaşı ülkesine götürdü.
KIZILIRMAK,Kolun Kanadın Kırıla!
KIZILIRMAK,Kolun Kanadın Kırıla!
1998 yılında FRANSA da bir iş için gitmiştim. PARİS´ın kenar semtlerinde kader ya bir SİVASLI aileye denk geldim bahçede. Varoslunlar hatırları daim olsun SOFRAYA buyur ettiler. Sarıldık koklaştık. Oğulların adı ŞAHİN imiş. Kalktım öptüm gözlerinden. Onlar ağladı ben ağladım, onlar ağladı ben ağladım…
ŞARKIŞLA´nın Bedir Türküsü
ŞARKIŞLA´nın Bedir Türküsü
Bedir türküsüne yolunuz uğradı mı hiç? Şarkışla semâlarını tel tel yakıp kül eden Bedir Türküsüne yüreğiniz vardı mı hiç?
PAŞAKÖYLÜ Keşiş´in Yılkı Atı
PAŞAKÖYLÜ Keşiş´in Yılkı Atı
“Taptığına İyi Tap, Tuttuğun İşi İyi Tut Eğer Muaffak Olamazsan Beni Şu Göllere At
AZİZ VLAS Turizme Kazandırılmalı
AZİZ VLAS Turizme Kazandırılmalı
Sivas´ta yaşadığı bilinen Aziz VLAS, dünyanın her tarafında Sivaslı VLAS olarak tanınıyor. Mezarının Gök Medrese civarında olduğu varsayılan VLAS´ın, isminin yaşatılıp turizme kazandırılması durumunda, pek çok değişik milletten insanın, SİVAS´a gelerek AZİZ VLAS´ı ziyaret edip inanç turizmi açısından şehre önemli katkıların sağlanacağı belirtiliyor.
Monna Rosa
Monna Rosa
Zeytin ağacının karanlığıdır Elindeki elma ile başlayan...
Dünya da Bir Tek Sivas´ta Yapılıyor
Dünya da Bir Tek Sivas´ta Yapılıyor
Sivas Mutfağının Sultanı olan TONUS KÖFTESİ, dünyada bir tek ALTINYAYLA yöresinde yapılıyor. Özel misafirler için hazırlanan bu köfteye, düğün köftesi de denilmekte.
Kaldırımlar
Kaldırımlar
Ölüm yıl dönümünde büyük düşünce insanı üstad Necip FAZIL KISAKÜREK´i rahmetle anıyoruz.
Esenlik Bildirisi
Esenlik Bildirisi
Yargı kesin: Acı duymak ruhun fiyakasıdır
Yağmur Duası
Yağmur Duası
/Ortalıkta ölüm sessizliği var/
Bir Japon Nasıl Ölür
Bir Japon Nasıl Ölür
Edebiyatımızın önemli isimlerinden Ali AYÇİL´in DERGAH YAYINLARI´ndan çıkan “BİR JAPON NASIL ÖLÜR” adlı şiir kitabı beğeniyle takip ediliyor.
bir Cahit ZARİFOĞLU şiiri
bir Cahit ZARİFOĞLU şiiri
Kavuşmalarımız ağır aksak, ayrılıklarımız koşar adım...
Taşları Yemek Yasak
Taşları Yemek Yasak
Taşları yemek yasak...
Nazım ELMAS ile Söyleşi
Nazım ELMAS ile Söyleşi
Düşünürlerin kaleminden çıkan eserler, daha bir cezp eder insanı. Toplumun aradığı şeyi ilk önce bulanlar diye düşünürüm hep. Sahiden de, aramaya çıktığımız her güzelliği ilk önce bulupta bize sunar sanat erbabı. Bu hafta, içsel bir zenginliği sunacağız sizlere. İçinden aydınlanıp, dışına ışık veren bir bilgeyi konuk edeceğiz. GİRESUN ÜNİVERSİTESİ Öğretim Üyesi Prof.Dr.Nazım Elmas ile yaptığımız güzel bir söyleşi. Hep beraber okuyalım… Buyurun efendim.
Dergah Dergisi Okurlarla
Dergah Dergisi Okurlarla
Edebiyatımızın akil kalemlerinden biri olan, yazıda büyüğümüz Mustafa KUTLU´nun Dergah yolu, yine kültür hayatımızın önemli isimlerinden Ali AYÇİL´in Genel Yayın Yönetmenliğinde devam ediyor. Dergah Dergisi 338.sayısı ile okurlarla buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar