SİVAS Türkülerin Ocağı
Kültür araştırmacıları, pek çok yerde dillendirilen ve Sivas kültür dokusunun bariz özelliklerinin görülüğü“Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden” türküsünün Sivas yöresine ait olduğunu iddia ediyorlar.
Tarih: 8.4.2017 10:49:08/ 805okunma / 1yorum

 

Bir ay doğar ilk akşamdan geceden
Şavkı vurur pencereden bacadan
Uykusuz mu kaldın dünkü geceden
Uyan uyan yar derdine yandığım
Uyan uyan yar sinene sar beni”

Asrın Evliya Çelebisi olan Âşık Talibi Coşkun, aradan yıllar geçmesine rağmen türkü dostları tarafından anılmaya devam ediyor. Talibi Coşkun´un şiirlerinde görülen öz Türkçe´nin Yunus vari işlendiğine dikkat çeken kültür insanları, Talibi´nin Türk Halk Kültürü açısından çok önemli bir şahsiyet olduğuna dikkat çekiyorlar.
Sivas´ın Altınyayla İlçesi´nde doğan Talibi Coşkun´un, seyyah bir şair olduğu da bilinmekle birlikte, gittiği her yerde destanlar yazıp insanlarla içli dışlı olması da dikkatlerden kaçmıyor.


Talibi Coşkun´un en önemli türkülerinden birini, Erkan OĞUR´un ustaca seslendirdiğine dikkat çeken kültür insanları, başta TRT olmak üzere birçok kanalda, Talibi Coşkun´un türküsünün milyonlarca kişi tarafından zevkle dinlendiğini ifade ediyorlar.


Son zamanlarda birçok kaynağın dikkat çektiği çok önemli bir bilgiyi de veren birçok kültür insanı, Arguvan Yöresi olarak geçen “Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden” türküsünün aslının Talibi Coşkuna ait olduğunu iddia ediyorlar.
Coğrafi olarak çok yakın olan Malatya´nın, birçok Sivas türküsüne sahip çıktığını belirten bir çok Sivaslı, bu türküye de maalesef Arguvan´ın sahip çıktığını dile getiriyorlar.
İletişim imkânlarının kısıtlı olduğu zamanlarda, gittiği her yerde şiir okuyan ve bunu yayan Talibi Coşkun´un, bu şiirlerinin sahipsizlik nedeniyle anonimleştiği, hatta birçok yörenin sahiplendiğine parmak basan araştırmacılar, Talibi Coşkun´a ait olan ve yöre coğrafyasından kelimeleri içinde barındıran “Bir Ay Doğar” türküsünün, Altınyaylalı Âşık Talibi Coşkun´a ait olduğunu dile getiriyorlar.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS Türkülerin Ocağı
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mehmet COŞKUN
12.7.2015 10:17:33
BU ÖNEMLİ KONUYU GÜNDEME GETİRDİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. ALTINYAYLALIRAIN VE ALTINYAYLANIN YÖNETİCİLERİNİN SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR. ALTINYAYLA KÜLTÜR ZENGİNİ BİR İLÇE AMA sahipsiz memleket TEKRAR TEBRİKLER,SAĞOLUN...
SİVAS BENİM YÜREĞİMDE...
SİVAS BENİM YÜREĞİMDE...
Dumlupınar ilkokulunda okuduğu yıllarda "Sesimiz" adındaki aylık okul gazetesinde yazdığı şiirlerle başlayan yazın hayatına halen devam eden Mustafa BALEL ile gazetemizkeyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.
Bir Şair Göçtü Dünyadan
Bir Şair Göçtü Dünyadan
SİVAS Kültürüne sevdalı eğitimci şair Muzaffer ÖZDEN ölüm yıl dönümünde rahmetle anılıyor. Bir yıl önce 6 Ağustos 2016 yılında aramızdan ayrılan ÖZDEN, içli şiirleri ile tanınmakta.
Şairle Dostluk Gibi Tekinsizdir Hayat
Şairle Dostluk Gibi Tekinsizdir Hayat
Orhan TEPEBAŞ, genç kuşağın velut şairlerinden biri olarak dikkat çekmeye devam ediyor. Sezai KARAKOÇ, Nuri PAKDİL ve Mustafa KUTLU gibi kültür hayatımızın öncülerinin yolunda emin adımlarla ilerleyen TEPEBAŞ, “Kadim Kapı”adlı eseriyle büyük beğeni topladı.
AZİZ VLAS Turizme Kazandırılmalı
AZİZ VLAS Turizme Kazandırılmalı
Sivas´ta yaşadığı bilinen Aziz VLAS, dünyanın her tarafında Sivaslı VLAS olarak tanınıyor. Mezarının Gök Medrese civarında olduğu varsayılan VLAS´ın, isminin yaşatılıp turizme kazandırılması durumunda, pek çok değişik milletten insanın, SİVAS´a gelerek AZİZ VLAS´ı ziyaret edip inanç turizmi açısından şehre önemli katkıların sağlanacağı belirtiliyor.
Aziz Baba´nın Malları Yağma
Aziz Baba´nın Malları Yağma
Sivas araştırılmayı bekleyen pek çok konuyu içinde barındırıyor. TAŞHAN´da bir zamanlar ticaretle uğraşmış Aziz Baba´nın ilginç hayatını araştıran SİVAS POSTASI GAZETESİ, önemli sonuçlara ulaştı.
ŞAH DEDE´yi Götüreceklerdi!
ŞAH DEDE´yi Götüreceklerdi!
Sivas Postası Gazetesi´nin ilk defa gündeme getirdiği Şah Dede´yi ORDU´ya götürme haberi ses getirdi. Gazetemiz ile temasa geçen pek çok SİVASLI, bu tarihi gerçeğin dile getirilmesinden dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.
Taşları Yemek Yasak
Taşları Yemek Yasak
Taşları yemek yasak...
Soğuk Çermik Dökülüyor!
Soğuk Çermik Dökülüyor!
Doğa harikası Soğuk Çermik pislik içinde. Belediye tarafından işletilen çermikte, hiçbir çalışma ortada görülmüyor. Ahmet Turan Gazi Hazretlerinin istirahatgahının, böyle ıssız ve unutulmuş olması Sivaslılar´ın tepkisini çekiyor.
Bir Şehri Sevmek
Bir Şehri Sevmek
SİVASLI Yazar Osman ÇELİK tarafından kaleme alınan” Sivas´ın Yitik Zamanları” isimli kitap, özellikle il dışında yaşayan SİVASLILAR´ın yoğun ilgisini çekmeye devam ediyor.Şehrin güzelliklerini akıcı bir uslup ve benzetmelerle ölümsüzleştiren yazarın yeni bir kitap hazırlığında olduğu ve sonbahar ile birlikte bu kitabın da okurlarla buluşacağı bilgisine ulaşıldı.
SİVASLI Balel´den Güzel Bir Eser
SİVASLI Balel´den Güzel Bir Eser
Günümüz Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden usta öykücü ve romancı Mustafa Balel gençler için kaleme aldığı bu romanında bir okul gösterisinde, öğretmenin Fransız konsolosunu canlandırmasını istediği ilk gençlik çağındaki bir çocuğun yaşadıklarını anlatıyor.
Dergi Denilip Geçilmemeli
Dergi Denilip Geçilmemeli
Dergi denilip geçmemeli. Dergiler, öte dostlukların da ilk harcıdır. Toplumun geneli anlamaz bir dergi çıkarmanın heyecanını ama, bu işi aşkla yapan bir avuç insan, bu yaptıklarının hayatlarının en güzel anlarından biri olduğunu bilirler…
Yoruldum!
Yoruldum!
"ne çok acı var!..."
Ben Ay Sultanım
Ben Ay Sultanım
Ben Ay Sultanım, bakmayın alemden aleme salıverdiğime ışıklarımı… Bin yıldız kondurulan yüreğim ile soluklarım hayatı… Bin yıldız kondurulan yüreğim ile yaşarım kendi içimde, zamanın seyri alemini…
Dünya da Bir Tek Sivas´ta Yapılıyor
Dünya da Bir Tek Sivas´ta Yapılıyor
Sivas Mutfağının Sultanı olan TONUS KÖFTESİ, dünyada bir tek ALTINYAYLA yöresinde yapılıyor. Özel misafirler için hazırlanan bu köfteye, düğün köftesi de denilmekte.
Bir Kum Tanesi Olsam
Bir Kum Tanesi Olsam
Bir yağmur olsam gecenin bağrında. İniversem gelin başı bulutlardan. Ap apak dallardan süzerek güneşin huzmelerini, sunuversem akasyaların naif bedenlerine. Dağların en tepesinde, ay aydınlık düşlere mırıldansam zaman ve mekan aşan duyguları.Bir şairin kaleminde yaşam bulsam.Tanıdık ellerde soluklasam kır çiçeklerinin naif şarkılarını…Bir şiir olsam zamansız ve mekansız…İniversem çorak gönüllere… Dolanıversem huzur adalarının etrafında…Uzak iklim şarkılarını turnalardan öğrensem ve uzanıversem göğün tılsımlı kollarına…
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
04:31 06:09 12:35 16:03 18:43 20:08
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar