SİVAS, Lobiciliği Kuramıyor!
Onlarca, yüzlerce, binlerce üçer beşer kişilik küçük gurupçuklarla, derin benlik sığlığı işte temel sorunumuz.
Tarih: 9.2.2020 21:18:20/ 4478okunma / 0yorum

SİVAS´ın varlığını anlamaya nüfuz edebilecek düşünsel bir fukaralık, zannederim ki herkesin malumudur. Şehrin genelinde var olan tuhaf bir nekahet, tuhaf bir çaresizlik ne ile izah edilir bilemiyorum.

Maalesef ki Sivas, kendi büyüklüğünden habersiz bir durumda….

Varlığından habersiz bir şehrin, geleceğe dair önemli düşünceler geliştirmesi elbette ki beklenemez.

Yarınlara yönelik büyük hedeflerin ortaya konulması elzemken, bu hedefleri somutlaştırmadan, Sivas´ın gelişmesini beklemek, hayalden başka bir şey değil maalesef.

**

Her ortamda, büyütüp ürettiğimiz şehrimize sahip çıkma dürtüsü, her nedense sistemli bir hiyerarşiyi hayata geçirememektedir. Burada yaşayanların, katbe katı büyük şehirlerde yaşamasına rağmen, SİVAS´ın asıl varlığını destekleyip büyütecek bir lobinin kurulamaması, zihinsel fukaralığın bir göstergesi değil de nedir Allah aşkına?

İstanbul ve Ankara´da hatırı sayılır bir SİVASLI nüfusu varken, bu nüfusun şimdiye kadar etkin bir lobi oluşturma gücünü ortaya koyamaması, ne kadar da üzüntü verici.,.

Özellikle İSTANBUL´da ara ara etkinlikler düzenleyen nice insanın, sadece ve sadece kendi siyasi ikballerini pekiştirme derdi içinde olmaları, gelinen noktanın da en acı bir göstergesi.

Bizi yakıp kavuran en önemli hastalık nedir biliyor musunuz?.. Şu ruhumuza kadar işleyen işte şu derin benlik açmazı.

Biz olmayı beceremeyen ve sadece, küçük küçük klanlarla onlarca klanın olduğu bir köye çevirdik caanım SİVAS´ı…

Onlarca, yüzlerce, binlerce üçer beşer kişilik küçük gurupçuklarla, derin benlik sığlığı işte temel sorunumuz.

Başarılı bir iş veya düşünceyi, nasıl yerle bir ederiz gayreti hâkimken, yerle bir olanın da, yanında kendimizi hazır ve nazır bulma çabasını da elden bırakmıyoruz.

Hadi çıkın bunun içinden.

Irmağın ötesinden bu tarafa, bir türlü geçmeyen Cumhuriyet Üniversitesi sosyolog ve psikologları da, bu durum karşısında sanırım çaresiz kalırlar.

Sivas´ı, en güzel özetleme hali; ne kimse öteye gitsin, nede yok olsun mantığı.

Artık Sivas´ın, acil bir şekilde önceliklerini belirlemesi lazım. Nasıl ve ne yönde yeni adımlar atılması gerektiği konusununsa, fikri olgunluğu yakalaması lazım.

Birileri beceremesin yok olsun da biz, bu başarısızlıklar üzerine kendi kırallığımızı kuralım sığlığını bırakmak zorundayız.

Ortak akıl denilen üst duyarlılığı, Sivas´ın tamamına egemen kılmanın bir türlü yollarını öğrenemedik. Bütün dost sohbetlerde, “filanca şehir bunu yapmış, diğeri şunu yapmış” türü örnekleri vermek yerine, başka şehirlerin Sivas´ı örnek almasını ne zaman sağlayacağız?..

***

Sevgili okurlar, şehir kimliğinin omurgalaşmasına katkısı olan herkesin, “derin benlik” açmazından sıyrılarak, Sivas için üretme aşkı içerisinde hareket etmesi gerekmektedir.

Bu elbette, köklü bir zihniyet değişimi gerektirmektedir. Tortulaşmış ve bizi daima gerilerin en gerisine atan hantal zihniyet yerine, entelektüel bilgelik etrafında şekillendirilecek modern bir zihniyet, Sivas için olmazsa olmazdır.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS Lobiciliği Kuramıyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"ŞEHNÂME"
"ŞEHNÂME"
Osman ÇELİK Yazdı...
Bu ÖNGÖRÜ Yabana Atılmamalı!
Bu ÖNGÖRÜ Yabana Atılmamalı!
SİVASLILAR´ın yoğun olarak yaşadığı İSTANBUL´dan bu tarafa doğru gelişlerden korkuluyor.Otobüs seyahati kaldırılırken, özel araç hareketliliği hız kesmiyor.
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Herkesi Ansak Olmaz Mı?
Herkesi Ansak Olmaz Mı?
Aslan ÜLKER Yazdı...
Yeni Dünya Düzeni
Yeni Dünya Düzeni
Bülent ÖZÇELİK Yazdı...
KIRK GÜN KAR YAĞAR, BİR GÜN AV OLUR!
KIRK GÜN KAR YAĞAR, BİR GÜN AV OLUR!
SİVAS POSTASI GAZETESİ, NUMUNE´nin yıkılma sürecinde, “savaş ve salgın olma durumunda elimizde fazla hastane olmalı” diye defaatle uyarmasına rağmen bu ikazla dalga geçilmişti.
ÜSTÜ KAPALI BUĞDAY PAZARI
ÜSTÜ KAPALI BUĞDAY PAZARI
Mehmet AĞAOĞULLARI Yazdı...
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
Şu günlerde yapılan İNFAZ DÜZENLEMESİ çalışmasına, SİVAS olayları mağdurlarının da eklenmesi bekleniyor. HİÇBİR terör örgütü bağlantısı olmayan mağdurlar, “OTEL YANGINI” ile uzaktan yakından ilgileri olmadığı halde 27 yıldır zindanda kesintisiz yatıyorlar.
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS eşsiz geçmişine rağmen değerlendirilemiyor. Şehrin kültür ve turizminin felsefesi yapılamazken, tarihi kaynaklardaki bilgiler ise gerek halk gerekse şehir yöneticileri tarafından bilinmiyor.
"SOLUNUM CİHAZINI BİZ ÜRETELİM"
"SOLUNUM CİHAZINI BİZ ÜRETELİM"
SİVAS POSTASI GAZETESİ, STSO Başkanlığı zamanında Osman YILDIRIM ile sık sık karşı karşıya geldi. Hatta mahkemelerle kadar uzanan davalar oldu. Lakin “yiğidi öldür hakkını teslim et” ilkesi ve erdemi gereği YILDIRIM´ın şu zor zamanlarda karşılıksız “solunum cihazı üretip devletin hizmetine sunma girişimini” alkışlıyoruz.
Gün DAYANIŞMA Günüdür!
Gün DAYANIŞMA Günüdür!
Her şeyi devletten beklemek yerine güzel çalışmalar için kolları sıvayan güzel insanlar takdirle karşılanıyor.Kurduğu Ahbap Derneği ile birçok kişiye yardım eli uzatan şarkıcı Haluk Levent, Corona virüs nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan ailelere yardım etmeye devam ediyor.
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
Milli Eğitim Bakanlığı´nın “UZAKTAN EĞİTİM” çalışması SİVAS´tan da yakından takip ediliyor. Öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetleri telefonla takip edilmesi yanı sıra salgına karşı da önemli uyarılar yapılıyor.
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Sivas Postası gazetesi, şehir için bir değerdir. Çünkü ilimizin "think tank"(düşünce üretim merkezi)"dir.Sivas´ın yarınları için her alanda "beyin Fırtınası" yapmaktadır.
İYİLİK KAZANACAK!
İYİLİK KAZANACAK!
Salgın nedeniyle çalışamayan bazı işsiz ailelere, gönüllü bir ekip kendi ceplerinden oluşturdukları bütçe ile UN ulaştırdılar.
YETKİLİLERİN DİKKATİNE!
YETKİLİLERİN DİKKATİNE!
SİVAS´ta “evde kal”uyarıları dikkate alınırken, bazı ailelerin hava alsın diye çocukları marketlere götürmeleri endişe ile karşılanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar