Sivas Geleceğe Yönelmeli
Sloganlarla yol alan, tekmil kabul ve iadeyi ziyaretlerle “ego kutsayan”, şahsi hesap ve kitaplarla acınası “klan” kültünü yücelten, tuhaf bir sarmal asırlardır kurutuyor bu kadim toprakları…
Tarih: 7.11.2018 22:38:04/ 2165okunma / 0yorum

SİVAS´ın geleceğinin planlanmasında, nasıl bir düşünce diyalektiğinin ortaya konulacağı belki de konuşulması gereken en önemli konu.

Bir şehrin, geleceğe yönelmesini gerçekleştirecek olan aydın varlığının, düşsel ideallerin mihmandarı olması gerekirken, hali hazırda böyle bir mihmandarın oluşamadığı ortadadır.

SİVAS´ın maalesef bir aydın kitlesi mevcut değildir. Entelektüel bir dip dalganın olmamasından dolayı, bu şehrin felsefesi oluşturulamamıştır.

Şehirlerin felsefesini oluşturacak olanlar; düşünürler, yazarlar, entelektüeller ve filozoflardır.

Bunun haricinde bir şehrin geleceğini belirleyecek olan başka bir etken mevcut değildir.

Peki  SİVAS´ta bir aydın kitlesi var mıdır?

Ya da şehirde var olan aydınlar, şehrin kaderine ne denli nufuz etmektedirler.

Üzülerek belirtmek isterim ki bu şehrin bir aydın kitlesi mevcut değildir.

Eğer bu şehrin aydını, yazarı, düşünürü, şahsi ikbali haricinde şehirlerini düşünselerdi SİVAS çok başka yerlerde olurdu.

Şehrin aydını sadece ama sadece aydın olduğunu kanıtlamak için “tatlı ılık sularda” var olmanın acınası hayat algısında boğulmaktadır.

Eleştirel düşünce, geleceğe odaklanma, kendi şahsi ikbal ve çıkarını değil de şehrini ve insanını düşünme erdemi maalesef ki kaf dağı kadar uzak yerlerdedir.

Bir şehrin aydını, yazarı, düşünürü “eğriye eğri, doğruya doğru” demediği müddetçe, Yukarı Tekke´de yatanlardan ne farkı olur yürüyen kalabalıkların.

İşte bu nekahet ve dar alanda paslaşmalardan dolayı, gelişimini gerçekleştiremeyen bir SİVAS ile karşı karşıyayız.

Sloganlarla yol alan, tekmil kabul ve iadeyi ziyaretlerle “ego kutsayan”, şahsi hesap ve kitaplarla acınası “klan” kültünü yücelten, tuhaf bir sarmal asırlardır kurutuyor bu kadim toprakları…

Bu zihinsel tortulaşmalar nedeniyle, yarınları düşünemiyor, yarınların düşsel aşkının felsefesini kurgulayamıyoruz.

Zihinsel doğmanın tortulaştırıldığı ve tortulaştığı yerlerde, bilim, sanat ve teknoloji gelişebilir mi? Kültür ve özgün düşünce,  evrensel bir hayali görebilir mi?

“Bir fıçının içinde” ihsan istemeyen, zerrece ışığı çoğaltarak dünyaya evrensel düşler aşılayan bir anlam, bu şehir için elzem ki hem de ne elzem!
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas Geleceğe Yönelmeli
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS Otagarında..
SİVAS Otagarında..
Hatem TÜRK´ün yazısı...
"SIR"
"SIR"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
MHP, "ŞAH" Dedi!
MHP, "ŞAH" Dedi!
MHP, SİVAS´ın tanınmış isimlerinden olan Memet ER ile seçime girecek.Başarılı ve SİVAS sevdalısı biri olarak bilinen ER´in şehirdeki siyasi dengeleri alt üst ederek Başkanlığı alabileceği yorumları yapılıyor..
Türk´e Uzak, Türkçeye Tuzak
Türk´e Uzak, Türkçeye Tuzak
Haydar MERMER Yazdı!
SİVAS´a Genel Bakış
SİVAS´a Genel Bakış
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Bunu da Duy SİVAS!
Bunu da Duy SİVAS!
Eş dost, akraba kadrolaşmaları ile gündemden düşmeyen Üniversitemizin, akademik olarak ne yaptığı merak konusu. Ehliyet, liyakati, işinin ehli gibi evrensel değerlerin ne zaman baş tacı edileceği ise hasretle bekleniyor.
Yıldız´ın KARI SİVAS´ın Kârı
Yıldız´ın KARI SİVAS´ın Kârı
Yıldız Dağı kayak merkezi kış turizmi için halkın hizmetinde. YILDIZ DAĞI´nı ise, tamamlanmasına bir yıl kalan KARADENİZ-AKDENİZ bağlantı yolu abad edecek. KAR olmayan KARADENİZ sahillerinden insanlar kışın bu yolun bitmesi akabinde 2 buçuk saatte SİVAS´ta olacaklar. Ayrıca KARADENİZ´den SİVAS´a beş değişik yol güzergahı da yeniden gündemde…
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Bir yörenin en İyi gözlemcileri dışarıdan gelip, orada bîr müddet kalanlardır. Onların bakış açıları tarihe not düşer mahiyettedir. Sabahattin Karagöz´de ekmeğinin ve ideallerinin bir savaşçısı olarak öğretmenlik hayatının ilk göz ağrısı Sivas´a gelir. Genç bir öğretmenin hayallerini, umutlarını ve yarınlara dair düşüncelerini samimiyetle irdeleyelim dedik. Sabahattin KARAGÖZ ile Altınyayla İlçesi Deliilyas Beldesinde, kaderin ördüğü görev yıllarını konuştuk…
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Deniz gibi berrak suyu, bir birinden farklı kuş türleri, eşsiz doğası ve seyir alanları ile keşfedilmeyi bekleyen Hafik Gölü, her ne hikmetse değerlendirilemiyor. SİVAS İl Özel İDARESİ vasıtasıyla artık bu eşsiz doğa harikasının değerlendirilmesi bekleniyor...
Seçim Sathı
Seçim Sathı
Üzeyir YİĞİT Yazdı
UFKA BAK UFKA!
UFKA BAK UFKA!
Komşumuz MALATYA, Sinema dünyasının önde gelen isimleri ile 8. FİLM FESTİVALİNİ yaparken, SİVAS “Etli Pideyi” tescil ettirip, sosyal deney ile deyim yerindeyse “dilenciliği” özendiriyor.
Bölük Pörçük
Bölük Pörçük
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
Buhara´dan SİVAS´a II
Buhara´dan SİVAS´a II
İbrahim BALABAN Yazdı...
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Güzel insanlar, güzel izler bırakırlar insan hafızasında…Varlar ve yoklar içinde devinip duran dünya, zarif bir insanı konuk etti az bir zaman… Ve o iyi insanlar, doru atlara binerek, sonsuzluğa doğru uzanıverdiler apansız…
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar