SİDAŞ "DOĞAL GAZ"
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 15.2.2020 18:01:05/ 2519okunma / 1yorum

Elektrik, su,doğalgaz bu üçlü, yaşamsal önem sahip anayasal koruma altında ki haklar ve kamusal hizmetlerdir. Elektrik, su ve doğalgaz işi herhangi bir ticaret işi değildir. Devletin imtiyaz verdiği şirketlerin tekelinde yapılan bir kamu hizmetidir.

Özellikle Doğalgaz, bu kış aylarında Sivas için gerçekten bir nimet. Ancak şehrin doğalgaz dağıtımını yapan SİDAŞ şirketinde işler,kamusalbir hizmet vermekten ziyade “devlet salmış çayıra, Mevla´m milleti kayıra”düzenine benziyor.

Bu SİDAŞ Doğalgaz tam bir kapalı kutu.Yıllardır bu memlekette iş yaptıkları halde, ne bir sosyal projeye, ne Sivas spora nede herhangi bir yere, bir katkı sağladıklarına (belki vardır ama)ben şahit olmadım.Şirketin Doğalgaz faturalarının üstünde “AKSA SİVAS DOĞALGAZ DAĞITIM AŞ.”, şirket tabelası ve internet sitesinde ise SİDAŞ SİVAS DOĞALGAZ yazıyor.İnternet sayfasının altında ise bu şirketinKazancılar Holdinge bağlı olduğu belirtiliyor. AynıMatruşka bebekleri gibi…

Bu sıralar doğalgaz faturaları iyice acayipleşmeye başladı. Hava soğudukça sanki doğal gaz kendi kendine genleşiyor ve miktarı çoğalıyor. Şaka değil, inanın bu işte bir gariplik var.Şu anda bir metreküpdoğalgaz, meskenlerde, KDV dâhil1 lira 86 kuruş. Doğalgaz kullanan cihazların ayarı değiştirilmemiş olsadahi hava soğudukça gaza bir şeyler oluyor ve faturalar gerçekten çok şişiyor. Milletin “gık” deme şansı bile yok…

Bu yazıda, geçen hafta SİDAŞ ile ilgili olarakbaşıma gelen garip bir olayıanlatmak istiyorum. Annemin kiracısı evden çıkıyor,  kiracı 13 Kasım daSİDAŞ´a gidip aboneliğini kapattırıyor. Görevli iki gün sonra gelip sayacıokuyor,  vanayı mühürlüyor ve kırmızı plastikten bir kilit takıyor. Ev,o günden beri boş ve hiç kimse girmediği halde,tam bir ay sonra sayaç okuyucu tekrar geliyor ve sayacı okuyor. Mühürlenen vekilitlenenvanaya hiçdokunulmamış olsa da,sayaçta7 metreküp yani 13 liralık gaz kullanıldığını tespit ediyor! Olacak iş mi bu! Derhal,usulsüz kullanım cezası ile birlikte 96 liralık bir fatura düzenleniyor.

Asıl sorun şu ki, bu faturadan hiç kimsenin haberi yok. 15 Aralıkta tanzim ettikleri ve kimsenin görmediği, ödenemeyen (!)bu faturaiçin tarafıma MTS (merkezi takip sistemi) ile bir ödeme emri geliyor. Fatura için telefona bir mesaj dahi gönderemeyen SİDAŞ, haciz ihtarnamesi için beni çok rahat bir şekilde bulabiliyor.7 Şubatta gelen ihtarnamede borcun ödenmesi, ödenmediği takdirde haciz işleminin başlatılacağıyazıyor.

SİDAŞ´a gidiyorum, sırasıyla önce memur, sonra teknik sorumlu, sonra şef ile görüşüyorum. Ben ne sorarsam sorayım, onların hepsi ayrı ayrı ve aynı ekrana bakarak papağan gibi aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorlar. SİDAŞ´ın Müdürünüarıyorum, ulaşamıyorum. Adam ya kayıp ya da ölü taklidi yapıyor. Ulaşılamaz durumda yani... Sonuçta, çözüm olarakİstanbul´da ki avukatlık firmasının numarasını veriyorlar.

Kazancı Holding, Sivas´ta ki avukatlara kıran girdiği için İstanbul´dan bir hukuk bürosu ile anlaşmış. İstanbul´daki avukatlık bürosunu arıyorum. Hikâyeyi anlatıyorum, bu işin çözümünü soruyorum. Karşıda ki bayan, “beyefendi konu hukuka intikal etti, bir şey yapamayız (!)” diyor.Avukatlık ücreti, harç, ıvır zıvır,borçanında 291 liraya çıkıyor. “Ne diyorsun sen, avukat hanım?”“Valla öyle…”Bizim boş evde “cinlerin” kullandığı 13 liralık doğalgaz bakıyorum ki başıma bela olacak, “sen, ver hele şu iban numarasını”diyorum. Parayı yatırıyorum ama müdür hala ortada yok.

SİDAŞ´ıher aradığımda biraz sertleşecek olsam” bey efendi burası kurumsal bir şirket” deyip duruyorlar. Çalışan insanları otomasyon cihazı haline getirmişler.Kendilerine ulaşılmazlık süsü vererek,  kurumsallaştığınızanneden zavallılar, sizin kurumsallığınız batsın emi…

Allah sizi bildiğini yapsın ama ne yapacaksa da, kurumsal bir şekilde yapsın…Başka ne diyelim. Aman SİDAŞ´a dikkat edin… Muhatap yok, çalışanlar otomatik pilota bağlanmış, ben hallerini hiç iyi görmedim…

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS DOĞAL
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ömer cender
16.2.2020 09:28:27
Yillarca bu sivas in ekmegini yiyorlar bi sube bile acmiyorlar asil devlet bunlara nasil izin veriyor...
"ŞEHNÂME"
"ŞEHNÂME"
Osman ÇELİK Yazdı...
Bu ÖNGÖRÜ Yabana Atılmamalı!
Bu ÖNGÖRÜ Yabana Atılmamalı!
SİVASLILAR´ın yoğun olarak yaşadığı İSTANBUL´dan bu tarafa doğru gelişlerden korkuluyor.Otobüs seyahati kaldırılırken, özel araç hareketliliği hız kesmiyor.
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Herkesi Ansak Olmaz Mı?
Herkesi Ansak Olmaz Mı?
Aslan ÜLKER Yazdı...
Yeni Dünya Düzeni
Yeni Dünya Düzeni
Bülent ÖZÇELİK Yazdı...
KIRK GÜN KAR YAĞAR, BİR GÜN AV OLUR!
KIRK GÜN KAR YAĞAR, BİR GÜN AV OLUR!
SİVAS POSTASI GAZETESİ, NUMUNE´nin yıkılma sürecinde, “savaş ve salgın olma durumunda elimizde fazla hastane olmalı” diye defaatle uyarmasına rağmen bu ikazla dalga geçilmişti.
ÜSTÜ KAPALI BUĞDAY PAZARI
ÜSTÜ KAPALI BUĞDAY PAZARI
Mehmet AĞAOĞULLARI Yazdı...
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
Şu günlerde yapılan İNFAZ DÜZENLEMESİ çalışmasına, SİVAS olayları mağdurlarının da eklenmesi bekleniyor. HİÇBİR terör örgütü bağlantısı olmayan mağdurlar, “OTEL YANGINI” ile uzaktan yakından ilgileri olmadığı halde 27 yıldır zindanda kesintisiz yatıyorlar.
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS eşsiz geçmişine rağmen değerlendirilemiyor. Şehrin kültür ve turizminin felsefesi yapılamazken, tarihi kaynaklardaki bilgiler ise gerek halk gerekse şehir yöneticileri tarafından bilinmiyor.
"SOLUNUM CİHAZINI BİZ ÜRETELİM"
"SOLUNUM CİHAZINI BİZ ÜRETELİM"
SİVAS POSTASI GAZETESİ, STSO Başkanlığı zamanında Osman YILDIRIM ile sık sık karşı karşıya geldi. Hatta mahkemelerle kadar uzanan davalar oldu. Lakin “yiğidi öldür hakkını teslim et” ilkesi ve erdemi gereği YILDIRIM´ın şu zor zamanlarda karşılıksız “solunum cihazı üretip devletin hizmetine sunma girişimini” alkışlıyoruz.
Gün DAYANIŞMA Günüdür!
Gün DAYANIŞMA Günüdür!
Her şeyi devletten beklemek yerine güzel çalışmalar için kolları sıvayan güzel insanlar takdirle karşılanıyor.Kurduğu Ahbap Derneği ile birçok kişiye yardım eli uzatan şarkıcı Haluk Levent, Corona virüs nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan ailelere yardım etmeye devam ediyor.
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
Milli Eğitim Bakanlığı´nın “UZAKTAN EĞİTİM” çalışması SİVAS´tan da yakından takip ediliyor. Öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetleri telefonla takip edilmesi yanı sıra salgına karşı da önemli uyarılar yapılıyor.
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Sivas Postası gazetesi, şehir için bir değerdir. Çünkü ilimizin "think tank"(düşünce üretim merkezi)"dir.Sivas´ın yarınları için her alanda "beyin Fırtınası" yapmaktadır.
İYİLİK KAZANACAK!
İYİLİK KAZANACAK!
Salgın nedeniyle çalışamayan bazı işsiz ailelere, gönüllü bir ekip kendi ceplerinden oluşturdukları bütçe ile UN ulaştırdılar.
YETKİLİLERİN DİKKATİNE!
YETKİLİLERİN DİKKATİNE!
SİVAS´ta “evde kal”uyarıları dikkate alınırken, bazı ailelerin hava alsın diye çocukları marketlere götürmeleri endişe ile karşılanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar