Şehir ve Hafıza
Türkiye Cumhuriyeti adıyla çağdaş uygarlıklarla baş başa yürüdüğümüz devletimizin yüzüncü yılına hazırlanıyoruz. Bütün dünyanın hayran olduğu coğrafyamız ve eşsiz bir kültürel birikimimiz var. Başka isimlerde kurduğumuz devletlerimizin dışında bizden önceki uygarlıkların da doğal mirasçıları olarak bu topraklar üzerinde geleceğin bizi gururla anacağı bir yurt bırakmaya çalışmalıyız. Her şey insan merkezli olduğunda sorunlar daha kolay çözülür.
Tarih: 6.2.2018 20:12:44/ 1136okunma / 0yorum

Şehir ve Hafıza..

Şehirleşme, uygarlaşma ya da çağdaşlaşma demektir. Öncesinde daha çok kırsalda birbirinden uzakta yaşayan insanoğlu, şehirleşmeyle birlikte ortak yaşam alanları oluşturup burada birlikte yaşamaya başlamıştır. Bu sosyolojik değişim elbette birtakım ihtiyaçların sonucudur. Bunlar, öncelikle çalışma olanağı, buna bağlı olarak daha iyi şartlarda yaşama, daha iyi eğitim, sağlık ve sosyal imkânlardan yararlanma ihtiyacıdır. Bu durum doğal olarak birlikte yaşama alışkanlığını da edinmeyi gerektirir. Birlikte yaşamsa beraberinde çeşitli zorluklar getirir. Öncesinde kırsalda birbirinden uzakta ve seyrek olarak yaşayan insanlar için gürültü, kirlilik, güvensizlik gibi sorunlar yokken birlikte yaşamdan kaynaklı bu gündemler ortaya çıkar. Bu zorluklar ise kültürde değişime sebep olur. Ayrıca öncesinde daha çok doğa içinde kendisiyle olan insan, yeni şartlarda, diğer insanların içinde yalnızlığıyla baş başa kalmıştır.

İnsanoğlunun geçirdiği değişimin önemli göstergelerinden biri edebi eserlerdir. Mitolojik dönem, masal dönemi, destan dönemi, halk hikâyeleri ve roman üzerinden geçmişten bugüne insanoğlunun sürecini görmek mümkündür.  Dede Korkut öykülerinde yeni bir ev kurulacağı zaman damadın ok atıp okun düştüğü yerde çadırını kurması ile bu günkü apartman yaşantısı, insan yaşamındaki değişimi gösterir. Yakup Kadri´nin Kiralık Konak romanı, ev yaşantısı üzerinden Osmanlı´nın son dönemdeki dönüşümünü göstermektedir. Diğer taraftan, çağımızda şu aşamada tamiratına başlanılan çarpık kentleşme (kentsel dönüşüm) dediğimiz gecekondu kültürü de kırsal yaşamla günümüz arasındaki ara devreye işaret eder. Sonuç olarak insanoğlu, sürekli oturum planını değiştirmiş, kendi maddi ve kültürel birikimine ya da varlığına göre önce kendini, sonra ailesini, daha sonra da toplumunu düzenlemiş hatta süslemiştir. Sadece buradan bakılırsa halkların geçmişi ve kültürü değerlendirilip ilgi çekici sonuçlara ulaşılabilir. Yine buradan bakıldığında eski dönemdeki toplumların ne şekilde yaşadığı, insanlık tarihine neler verdiği de görülebilir.

Ulusların geçmişten beri yaşanmışlıklarının ya da düşünüşlerinin bir bütünü sayılan kültür de bu değişimlerin göstergelerinden sayılabilir. Her geçiş dönemi daha hareketli olduğundan içinde yenilikler, değişim ve gelişim barındırır.

Anadolu tarihi açısından büyük önemi olan Sivas´ın tarih içindeki yolculuğu değişik açılardan söz konusu edilmeli ve şehrin bu günlerde daha bir ivme kazanmış olan gelişiminin içinde yer almalıdır. İyi ve kötü günleriyle, başarılı ve başarısız dönemleriyle kent kültürünün bir parçası olan ve kentin romanı denilebilecek bu çalışmalar, elbette ki Sivas´ın gelecek kültürüne de katkı sağlayacaktır.EDEBİYATTA SİVAS SİVAS´TA EDEBİYAT projesi, bu romanın bir bölümünü oluşturur. Müzik, mimarî, folklor… şehir tarihinin diğer bölümleri olur ki uzun yıllar alacak çalışmalar başladığında bile Sivas´ta güzel bir kıpırdanma olur. Başlangıcından beri şehrin değişimi ve birikimi, kent belleğine uygun bir binanın restore edilerek bu amaca tahsis edilmesiyle kültürün hizmetine sunulabilir. Burası ilmî çalışmalarla düzenlendiğinde içinde sadece eski belge ve bilgileri toplayan bir yer olarak kalmayıp, kent birikimiyle ilgili yayınların yapıldığı, konferans, sempozyum gibi tartışma ortamlarının sağlandığı bir okul olur ki bu da şehrin kendi içinde ve dış dünyayla iletişimine fayda sağlar. Uyarmak gerekir ki bu gibi çalışmalar, bilim ve liyakati temel almazsa amacından sapar ve zararlı olur.

Kabul etmek gerekir ki ülkemizdeki pek çok şehre göre tarih ve kültür çalışmaları Sivas´ta daha hızlı ve etkili bir şekilde yapılmaktadır. Tarihi eserlerin yok edilmesi ya da yok olmaya terk edilmesindense günümüze taşınması, ona hak ettiği saygının gösterilmesi aslında her bireyin, her yöneticinin ve kurumun göreviyken yazık ki değişik nedenlerden dolayı şehirleşme olgusunun gecikmesi, tarihle gelecek arasındaki bağın zayıflamasına neden oldu. Pek çok tarihi eserimiz yabancı ülkelere taşınırken pek çoğu da tahrip edildi ya da edilmekte. Sivas ise bu konuda ülkemizdeki örnek şehirlerden biri oldu. Şehirdeki pek çok anıt mekân, restore edilerek güncellendi.Tamamıyla iyi niyetine inandığımız bu çalışmaların, ehliyetsizliklerce aslından uzaklaştırılmaları bir yana, artarak devam ettiğini görmek sevindirici. Elbette bizim haberimiz olmadan Sivas´ta da insanlığın mirası denilecek ve geçmişten geleceğeşehrin ortak malı sayılan tarihi anıtlar gereken ilgiyi görmüyor olabilir. Ancak şu var ki gecekondu kültürü altında yok edilmekteyken yavaş yavaş kurtarılan hanlar, medreseler, çeşmeler gibi yapıları gördükçe fark ettik ki daha pek çok ortak değerimiz varmış.

Günümüz kentleşmesinin en büyük hastalıklarından biri, anıtlaşmış mekânları, yerine uzak bölgelere yenisinin yapılması karşılığında ranta açmadır. Bu, ülkemizin pek çok şehrinde askeri bölgeler ve top sahaları üzerinden anlaşıldı. Daha kötüsü ise tarihi yapıların üzerine Toki binalarının yapılmasıdır. Bunu yapanların tarih önünde vereceği hesabın içinde Sivas´ın yer almasını istemiyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti adıyla çağdaş uygarlıklarla baş başa yürüdüğümüz devletimizin yüzüncü yılına hazırlanıyoruz. Bütün dünyanın hayran olduğu coğrafyamız ve eşsiz bir kültürel birikimimiz var. Başka isimlerde kurduğumuz devletlerimizin dışında bizden önceki uygarlıkların da doğal mirasçıları olarak bu topraklar üzerinde geleceğin bizi gururla anacağı bir yurt bırakmaya çalışmalıyız. Her şey insan merkezli olduğunda sorunlar daha kolay çözülür.

Sivas, Cumhuriyetimizin öncü kenti olarak bu konuda da belirleyici olabilir..
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Şehir Hafıza
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İyi Ki Geldiniz!
İyi Ki Geldiniz!
Baharın, bereketin ve sevginin timsali olan Leylekler Sivas semalarını eleğimsağma gibi rengarenk yaptılar.Kışa doğru genelde NİL deltasına yol alan leylekler, Mart başı ile SİVAS´a akın akın gelmeye başladılar.
Omurgalı Olmak Zor mu?
Omurgalı Olmak Zor mu?
Onurlu, ilkeli, kimseye minnet etmeden, tavır sahibi olarak yaşamak varken, küçük çıkarlar için dalkavukluk yapıp takla atmalar son hız devam ediyor. Omurgalı olmak yerine, omurgasız olmayı yaşam tarzı kabul eden nice insanın acınası bu zavallı hallerini mideler kaldıramıyor.
Sahtekarlık
Sahtekarlık
Nefret ettiğin insanla iyi geçinme çabasına siz medeniyet diyorsunuz, ben sahtekarlık diyorum. O yüzden anlaşamıyoruz.
KÖMBE Yemek Mesele!
KÖMBE Yemek Mesele!
Sivas kültürünün en önemli unsurlarınından biri olan SİVAS MUTFAĞI, asırlık gelenekleri ile de dikkat çekiyor. Özellikle “kaymak ile yapılan kömbe” yemesinin zahmetli olması lakin insanı tok tutan özelliği ile uzun yol erzakları arasında yerini alıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Türkiye büyük devlet olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, PARALEL varı kadük girişimlerde hala devam ediyor. Milli Eğitim Müdürü ALTINSOY´un şehrin amiri gibi KIZILIRMAK İLKOKULU ve Halk Eğitim Merkezi Yerini “RAVZA DERNEĞİNE” devrediyorum demesi tek kelimeyle şok etkisi oluşturdu.
"Madımak" Bir "OD" Dur...
"Madımak" Bir "OD" Dur...
“Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak, camii ve külliye yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”
Kadın ve Devrim
Kadın ve Devrim
Meksika Devrimi sırasında sıklıkla tacize maruz kalmalarına rağmen erkeklerle birlikte savaşa katılan kadın askerler cinsiyetlerini gizleyerek “Pedro Herrera” adıyla savaşmak zorunda kalmışlardır.
Öncelik SİVAS Olmalı
Öncelik SİVAS Olmalı
Derli toplu öte bir hayal ve ufka, o kadar hasret ki Sivas. Asırlar varki diriltilmeyi bekleyen bu şehir, hala diriltilemiyor.
Yüz Çöreği II
Yüz Çöreği II
Sürekli türküler okunur, maniler söylenir, şiirler okunur, halaylar çekilir.
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
Bu devin uyanması demek, Anadolu´da, yeni bir umudun da dirilişi demektir. Elindeki altın tasla, başını duvardan duvara vuran bu şehrin silkinerek “bizden bir şey olmaz” kalıbını yerle yeksan edip, emin adımlarla ötelere yönelmesi zamanıdır.
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
"Evlenince pembe pancurlu evimiz olacek Necla." "Aman Allahım, ne kadar mesudum!"
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS Merkez Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle “Geçmişten Geleceğe Yön Veren kadınlarımız” isimli bir tiyatro sahneledi.
yağmur fotoğrafları
yağmur fotoğrafları
Hikâyeler gelip gider zihnimize, şiirler filizlenir yağmurun ayak izlerinden. Usul usul şarkılar yükselir yağmurun sustuğu yerden. Doğduğumuz köy, okuduğumuz uzak şehirler, çalıştığımız küçük kasabalar, özlediklerimiz sevdiklerimiz, toprağa verdiklerimiz siyah beyaz fotoğraflar gibi uçuşur buğulanan pencere önlerinde.
Yağmur
Yağmur
/Yağmur ince ince toprağa sinsin/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar