Seçime Giderken
Seçime giderken bunları yaşıyoruz ama seçim sonuçları itibariylede üç farklı senaryo oluşacaktır diyebiliriz.
Tarih: 3.6.2018 02:04:46/ 1576okunma / 0yorum

                SEÇİME GİDERKEN

24 Haziran 2018´de yapılacak tarihi seçime, az bir süre kaldı. Seçime giderken, partiler kör topal adaylarını belirledi. Ramazan ayının rehaveti ile birlikte seçim propagandalarına devam ediyorlar. Bu aradaCumhurbaşkanı adaylarının vaatleriise dikkat çekici bir şekilde havada uçuşuyor.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümet bir yandan rakiplerine kızıyor ve eleştiriyorlar  amabir yandan da, adeta bir oy fazla almak için on altı yıldır yapmadıkları şeyleri yapmaya başladılar.

Seçim önü,  verilen emekli harçlıkları, kimi memuriyetlere verilen gösterge artışları derken,diğer taraftan da barış üstüne barış ilan ediyorlar.Meğerse hükümetherkes ile kavgalıymış.Demek ki,  bu yüzdenVergi barışı, Üniversite öğrenci barışı,  Varlık barış, İmar barışı ilan edilmiş olabilir. Ancak, namuslu adamın bu ülke de yeri yok dercesine,  sıraya cezaevlerindeki suçlularla, söylemde kader mahkûmlarına (ve mafyaya)barış ilan edilmesi  debardağı taşırabilir. Ayrıca,bu işlerin adına barış diyenleri de, Allah affetsin. Başka ne diyelim?…

Seçime giderken bunları yaşıyoruz ama seçim sonuçları itibariylede  üç farklı senaryo oluşacaktır diyebiliriz.

1.SENARYO:HDP´nin barajı geçememesi durumunda, Cumhur ittifakı meclis çoğunluğunu elde eder ve ilk turdaCumhurbaşkanı TayyipErdoğan, yenidencumhurbaşkanı seçilir.

SONUÇ :“Aynı Devam” 

2.SENARYO:HDP´nin barajı geçmesi durumunda(veya geçemese bile) meclis çoğunluğu Millet ittifakı veHDP´den oluşur. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ilk turda veya ikinci turda cumhurbaşkanı seçilir.

SONUÇ : Ancak yaşayıp görebileceğimiz kaotik bir dönem yaşanır ve en kısa zamanda yeniden seçime gitme ihtimali yüksektir. Büyük ihtimalle yerel idareler seçimleri ile birlikte Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler yenilenebilir.

 3.SENARYO :HDP´nin barajı geçmesi durumunda meclis çoğunluğu Millet ittifakı ve HDP´den oluşur. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır. Muharrem İnce veya düşük olasılık da olsa MeralAkşener Cumhurbaşkanı seçilebilir.

SONUÇ:  Mevcut düzen alt üst olur.Devlet sisteminde adalet-savunma-emniyet başta olmak üzere bütün kurumların yeniden yapılanmasına çalışılır. Avrupa´nın omuz vermesiyle ekonomideiyileşme ve üretim ekonomisinedönüş olabilir ve güzel sonuçlar elde edilebilir. Sonuçların başarılı olması halinde ise belediyelerin el değiştirmesi söz konusu olur ki yeni bir anlayış ile ülke bir nevi kuruluş ayarlarına geri dönebilir.

 Bu senaryoları dikkate aldığımız da birinci veya üçüncü senaryonun gerçekleşmesi ülkemizin yararınadır. Ancak, ikinci senaryoda olduğu gibi meclis çoğunluğu başka, Cumhurbaşkanı başka kanattan gelir ise ülkemiz içinöngörülemez bir süreç kaçınılmazdır.

                
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Seçime Giderken
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
FETÖ Davaları Nasıl Gidiyor?
FETÖ Davaları Nasıl Gidiyor?
Abdurrahman DİLİPAK´tan çok önemli analizler...
Sivas´ta Şair Bir Şehzade
Sivas´ta Şair Bir Şehzade
SİVAS Yukarı Tekke´de bulunan Şehzade Bayezıd, iyi bir şehzade olmanın ötesinde aynı zamanda şair biriydi. Babası Kanuni Sultan Süleyman´a yazdığı o muhteşem şiiri hala dillerden düşmüyor.
Huzur Nerede Sahi?
Huzur Nerede Sahi?
Arayışlar nereye götürüyor insanoğlunu? Bitmez tükenmez koşturmaların insan ruhunu berhava eden cenderesi ne zaman son bulacak?
ATALAR DER Kİ:
ATALAR DER Kİ:
/büyük lokma ye, büyük söz söyleme/
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
Osman ÇELİK Yazdı...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Her “hak” almasında derdi ki; “Allahım beni bana bırakma.”Bu bilge sözü akşama kadar belki yüz defa söyler idi. “Allahım beni bana bırakma, Allahım beni bana bırakma…”
Bu ŞEHİRDE Kuşlar Aç Kalmaz!
Bu ŞEHİRDE Kuşlar Aç Kalmaz!
Hiçbir zaman terk etmeyip tüneyecek bir ağaç bulan serçeler, hiçbir gün yiyecek sıkıntısı çekmediler. Bayat ekmekleri parçalayarak serçelerin önüne sunan şehrin insanının, genlerinde taşıdığı merhamet ışığını söndürmemesi ümitli olmamız için yeter de artar bile…
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
SAVUNAN GAZETE
SAVUNAN GAZETE
Her olumsuzluğa karşı CESUR ADAMLARIN bir araya gelip şehri savunduğu SİVAS POSTASI, Türkiye´nin en çok okunan YERELgazetesi olarak yayın hayatında iz bırakıyor...
Bir Siyah Sancaktır Gece
Bir Siyah Sancaktır Gece
Emsali Karaduman Yazdı...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Kumru kuşları “hu hu” diyorlar, aşağıda da Fakı Amca “hu hu” diyordu. Bir Ramazan Amca, bir kuşlar, sıralarını sekitmeden “hu hu” diyorlardı.
Yalansın Dünya Yalan!
Yalansın Dünya Yalan!
Edebiyatımızıın "Dede Korkut" u 88 yaşındaki şair Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş´ta tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Ya Sivas Postası Olmasaydı?
Ya Sivas Postası Olmasaydı?
SİVAS´ta gündemi sadece ama sadece SİVAS POSTASI Belirler...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Dedim ona ki “DÖNDÜ Bacı un helvası yapmayı bilirsin” dedim. Dedi ki “gadasın aldığım SİVASLI mısın yoksa” dedi.
Belediye BAŞKANI Kim Olmalı?
Belediye BAŞKANI Kim Olmalı?
Osman ADA Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar