Seçime Giderken
Seçime giderken bunları yaşıyoruz ama seçim sonuçları itibariylede üç farklı senaryo oluşacaktır diyebiliriz.
Tarih: 3.6.2018 02:04:46/ 1504okunma / 0yorum

                SEÇİME GİDERKEN

24 Haziran 2018´de yapılacak tarihi seçime, az bir süre kaldı. Seçime giderken, partiler kör topal adaylarını belirledi. Ramazan ayının rehaveti ile birlikte seçim propagandalarına devam ediyorlar. Bu aradaCumhurbaşkanı adaylarının vaatleriise dikkat çekici bir şekilde havada uçuşuyor.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümet bir yandan rakiplerine kızıyor ve eleştiriyorlar  amabir yandan da, adeta bir oy fazla almak için on altı yıldır yapmadıkları şeyleri yapmaya başladılar.

Seçim önü,  verilen emekli harçlıkları, kimi memuriyetlere verilen gösterge artışları derken,diğer taraftan da barış üstüne barış ilan ediyorlar.Meğerse hükümetherkes ile kavgalıymış.Demek ki,  bu yüzdenVergi barışı, Üniversite öğrenci barışı,  Varlık barış, İmar barışı ilan edilmiş olabilir. Ancak, namuslu adamın bu ülke de yeri yok dercesine,  sıraya cezaevlerindeki suçlularla, söylemde kader mahkûmlarına (ve mafyaya)barış ilan edilmesi  debardağı taşırabilir. Ayrıca,bu işlerin adına barış diyenleri de, Allah affetsin. Başka ne diyelim?…

Seçime giderken bunları yaşıyoruz ama seçim sonuçları itibariylede  üç farklı senaryo oluşacaktır diyebiliriz.

1.SENARYO:HDP´nin barajı geçememesi durumunda, Cumhur ittifakı meclis çoğunluğunu elde eder ve ilk turdaCumhurbaşkanı TayyipErdoğan, yenidencumhurbaşkanı seçilir.

SONUÇ :“Aynı Devam” 

2.SENARYO:HDP´nin barajı geçmesi durumunda(veya geçemese bile) meclis çoğunluğu Millet ittifakı veHDP´den oluşur. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ilk turda veya ikinci turda cumhurbaşkanı seçilir.

SONUÇ : Ancak yaşayıp görebileceğimiz kaotik bir dönem yaşanır ve en kısa zamanda yeniden seçime gitme ihtimali yüksektir. Büyük ihtimalle yerel idareler seçimleri ile birlikte Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler yenilenebilir.

 3.SENARYO :HDP´nin barajı geçmesi durumunda meclis çoğunluğu Millet ittifakı ve HDP´den oluşur. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır. Muharrem İnce veya düşük olasılık da olsa MeralAkşener Cumhurbaşkanı seçilebilir.

SONUÇ:  Mevcut düzen alt üst olur.Devlet sisteminde adalet-savunma-emniyet başta olmak üzere bütün kurumların yeniden yapılanmasına çalışılır. Avrupa´nın omuz vermesiyle ekonomideiyileşme ve üretim ekonomisinedönüş olabilir ve güzel sonuçlar elde edilebilir. Sonuçların başarılı olması halinde ise belediyelerin el değiştirmesi söz konusu olur ki yeni bir anlayış ile ülke bir nevi kuruluş ayarlarına geri dönebilir.

 Bu senaryoları dikkate aldığımız da birinci veya üçüncü senaryonun gerçekleşmesi ülkemizin yararınadır. Ancak, ikinci senaryoda olduğu gibi meclis çoğunluğu başka, Cumhurbaşkanı başka kanattan gelir ise ülkemiz içinöngörülemez bir süreç kaçınılmazdır.

                
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Seçime Giderken
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yetkililer Göreve!
Yetkililer Göreve!
SİVAS Numune Hastanesi doktor yetersizliği nedeniyle yeterince hizmet veremiyor. İlçelerden, köylerden, kasabalardan gelenler, hastalarının tedavisi için yeterli doktor olmadığından şikayet ediyorlar.
Sivas Kongresi´nin 100.Yılı
Sivas Kongresi´nin 100.Yılı
Kimi şehirler, çekirdek bünyelerinde felsefi bir damarı barındırırlar lakin, o şehrin müntesiplerince bu damar bir türlü harekete geçirilemez.
Annem Öldü mü
Annem Öldü mü
/sen benim arkamda benzerdin dağa.../
Bu Güzel Haber İşte!
Bu Güzel Haber İşte!
SİVAS´ta sıra dışı etkinlikler de boy gösteriyor. Eski ağaçlardan, bina yıkıntılarından temin edilen odunlara, maharetli elleriyle şekil veren Kemallettin NAMOĞLU, şehre bir çocuk köyü kazandırma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
Mesele ERDOĞAN Değil ki!...
Mesele ERDOĞAN Değil ki!...
Ama tek Türkiye var. Ve 100 yıllık Türkiye Cumhuriyetini teslim etmemek için hala bir şansımız var.
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
Hakan AKSU ve Beklentiler
Hakan AKSU ve Beklentiler
Sivas´ta yıllardır oluşan çalışmama üzerine kurulan düzeni yıkmalı. Uzun yıllardır görev yapan, çalışıyormuş gibi görünen, sıkı sıkıya koltuklarına yapışan yapının bir an önce değişmesi için çaba göstermesi bekleniyor.
DARENDE´ye Doğru Ağır Zaman
DARENDE´ye Doğru Ağır Zaman
Ağır bir zaman… Hayatın çentikli anı, kayda değer bir zamanı dillendirmeye namzet bir huzur ile, içine doğru kıvrılan bir nehir gibi ilerliyor yavaş yavaş… Öte dağlar ve öte diyarların, kendi kendileri ile söyleşmeleri belki de çoğu şeyi anlamlı kılan… Kayda değer bir zaman, ağır ağır ilerliyor DARENDE´ye doğru…
DARENDE´yi Görmeden Ölmeyin!
DARENDE´yi Görmeden Ölmeyin!
Bir zamanlar SİVAS´a bağlı olan DARENDE, gezip görenleri adeta büyülüyor. SOMUNCU BABA ile manevi bir iklim etrafı kaplarken, GÜNPINAR ŞELALASİ ile de doğanın insana sunduğu cömertlik ap açık ortada duruyor.
GÜRÜN´de Ağaçlar Sabırda
GÜRÜN´de Ağaçlar Sabırda
GÜRÜN´de bu yıl dallar meyveye duramadı. Geçen yıl ağaçlar meyve yükünden kırılacak gibi olurken, bu sene yaşanan DOLU nedeniyle ara ara meyve olduğu gözlemlendi.
BURUCİYE Bunu Hak Ediyor mu?
BURUCİYE Bunu Hak Ediyor mu?
SİVAS´ın taş abidelerinden biri olan BURUCİYE MEDRESESİ, deyim yerinde ise kasvet haneyi anımsatıyor. İçine girip çay içenlerin içinin daraldığı gözlemlenirken, zerrece işletme mantığının da olmaması insanları üzüyor.
Kurban ile İlgili Bazı Hususlar
Kurban ile İlgili Bazı Hususlar
Kurban kesmeyi "vacip" olarak kabul eden Hanefi mezhebine göre nisap miktarı mala sahip olan her bireyin ayrı bir kurban kesmesi gerekir.
Sen Sadece Yalansın Dünya!
Sen Sadece Yalansın Dünya!
Ünlü yazar Armağan ETHEMOĞLU vefat etti. ANKARA´da kalp krizi sonucu vefat eden Armağan ETHEMOĞLU, Ankara´da toprağa verildi.
Üç Günlük Dünya mı?
Üç Günlük Dünya mı?
Üç nesillik Rüya!” ancak ve ancak emekle, vizyonla, çalışmakla, azimle, dürüstlükle, merhametle, birlik ve beraberlikle, adil paylaşımla ve hakkaniyetle gerçeğe dönüşebilir ve bir hayat tarzı haline gelebilir!
yalan dünya...
yalan dünya...
/yürü bre yalan dünya/ sana konan göçer bir gün/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar