Seçime Giderken
Seçime giderken bunları yaşıyoruz ama seçim sonuçları itibariylede üç farklı senaryo oluşacaktır diyebiliriz.
Tarih: 3.6.2018 02:04:46/ 1659okunma / 0yorum

                SEÇİME GİDERKEN

24 Haziran 2018´de yapılacak tarihi seçime, az bir süre kaldı. Seçime giderken, partiler kör topal adaylarını belirledi. Ramazan ayının rehaveti ile birlikte seçim propagandalarına devam ediyorlar. Bu aradaCumhurbaşkanı adaylarının vaatleriise dikkat çekici bir şekilde havada uçuşuyor.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümet bir yandan rakiplerine kızıyor ve eleştiriyorlar  amabir yandan da, adeta bir oy fazla almak için on altı yıldır yapmadıkları şeyleri yapmaya başladılar.

Seçim önü,  verilen emekli harçlıkları, kimi memuriyetlere verilen gösterge artışları derken,diğer taraftan da barış üstüne barış ilan ediyorlar.Meğerse hükümetherkes ile kavgalıymış.Demek ki,  bu yüzdenVergi barışı, Üniversite öğrenci barışı,  Varlık barış, İmar barışı ilan edilmiş olabilir. Ancak, namuslu adamın bu ülke de yeri yok dercesine,  sıraya cezaevlerindeki suçlularla, söylemde kader mahkûmlarına (ve mafyaya)barış ilan edilmesi  debardağı taşırabilir. Ayrıca,bu işlerin adına barış diyenleri de, Allah affetsin. Başka ne diyelim?…

Seçime giderken bunları yaşıyoruz ama seçim sonuçları itibariylede  üç farklı senaryo oluşacaktır diyebiliriz.

1.SENARYO:HDP´nin barajı geçememesi durumunda, Cumhur ittifakı meclis çoğunluğunu elde eder ve ilk turdaCumhurbaşkanı TayyipErdoğan, yenidencumhurbaşkanı seçilir.

SONUÇ :“Aynı Devam” 

2.SENARYO:HDP´nin barajı geçmesi durumunda(veya geçemese bile) meclis çoğunluğu Millet ittifakı veHDP´den oluşur. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ilk turda veya ikinci turda cumhurbaşkanı seçilir.

SONUÇ : Ancak yaşayıp görebileceğimiz kaotik bir dönem yaşanır ve en kısa zamanda yeniden seçime gitme ihtimali yüksektir. Büyük ihtimalle yerel idareler seçimleri ile birlikte Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler yenilenebilir.

 3.SENARYO :HDP´nin barajı geçmesi durumunda meclis çoğunluğu Millet ittifakı ve HDP´den oluşur. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır. Muharrem İnce veya düşük olasılık da olsa MeralAkşener Cumhurbaşkanı seçilebilir.

SONUÇ:  Mevcut düzen alt üst olur.Devlet sisteminde adalet-savunma-emniyet başta olmak üzere bütün kurumların yeniden yapılanmasına çalışılır. Avrupa´nın omuz vermesiyle ekonomideiyileşme ve üretim ekonomisinedönüş olabilir ve güzel sonuçlar elde edilebilir. Sonuçların başarılı olması halinde ise belediyelerin el değiştirmesi söz konusu olur ki yeni bir anlayış ile ülke bir nevi kuruluş ayarlarına geri dönebilir.

 Bu senaryoları dikkate aldığımız da birinci veya üçüncü senaryonun gerçekleşmesi ülkemizin yararınadır. Ancak, ikinci senaryoda olduğu gibi meclis çoğunluğu başka, Cumhurbaşkanı başka kanattan gelir ise ülkemiz içinöngörülemez bir süreç kaçınılmazdır.

                
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Seçime Giderken
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sivas Benim Yüreğimde...
Sivas Benim Yüreğimde...
Mustafa BALEL İle Söyleşi...
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Sivas kamuoyunun nabzını sadece SİVAS POSTASI tutar...
SİVAS´ta Son Tablo!
SİVAS´ta Son Tablo!
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Bizim SİVASLI da haber yollamış ki, “KIZI verdik ama ZERUN buğdayı vermedik ki” demiş…
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
Numune Hastanesinde özellikle KALP Bölümünde hastalar için aciliyet taşıyan bazı cihazların arızalı olduğu ve gelen kalp hastalarının başka hastanelere sevk edildiği ortada dururken, bu sorunları çözme becerisi gösteremeyen BAŞHEKİMLİĞİN geçtiğimiz günlerdeki bir hareketi “bu da olmaz” dedirten cinsten…
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Osman ÇELİK Yazdı...
GÜNDÖNDÜ...
GÜNDÖNDÜ...
Bahar Sultanı, bu masumiyeti ödüllendirmek için çıkarmış başından altın tacını ve gündöndünün başına takmış…
ZARA´nın Kültür Işığı
ZARA´nın Kültür Işığı
Sivas´ın en renkli ilçelerinden Zara, kendine has özel kültürü ile de dikkatlerden kaçmıyor. Zara Kültürünü, gelecek kuşaklara aktarmak için bir ömür veren Zaralı Aydın, İsmail Hakkı ACAR, nefes almadan üretmeye devam ediyor.
SİVAS´tan Kopamayanlar!
SİVAS´tan Kopamayanlar!
Artin KORKOR Yazdı...
Bir SİVAS Türküsü...
Bir SİVAS Türküsü...
Belki Seni Bana Yazar Yaradan/
Seçim Gündemi Her Yerde!
Seçim Gündemi Her Yerde!
SİVAS yerel seçimlere hazırlanırken, bazı köylerdeki muhtarlık seçimlerinde tansiyonun yüksek olduğu haberleri gelmeye başlıyor.
Sükunet Berhava Edilmemeli!
Sükunet Berhava Edilmemeli!
SİVAS´ın manevi dinamiklerinden biri olan ŞAHABETTİN DEDE, pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kendi dünyasında sükunetli bir yaşamı tercih eden “hal ehli” bu zatın fazla rahatsız edilmemesi sevenleri tarafından arzulanıyor.
Konuştukça Özgürüz!
Konuştukça Özgürüz!
Uzun bir aradan sonra toplanan BAŞKANLAR KURULUNUN, bazı STK ve kuruluşları aralarına almamaları dikkat çekti.İTİRAZ dozu yüksek olanların ise özellikle davet edilmediği yorumları yapıldı.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
“TONUS köylerini bilirim dayım taraflarıdır. Mileves (düzensiz,tembel) insanlardır. Sadece 2 ay ekin eker biçerler, diğer zamanlar duvar diplerinde gölgeyi kollarlar. Ellerinden bir iş pek gelmez. Birkaç söğüt dikerler su kenarına o kadar çalışmazlar, yatarlar” dedi…”
SİVAS Zihniyet ZİNDANINDA
SİVAS Zihniyet ZİNDANINDA
Osman ÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar