Seçime Giderken
Seçime giderken bunları yaşıyoruz ama seçim sonuçları itibariylede üç farklı senaryo oluşacaktır diyebiliriz.
Tarih: 3.6.2018 02:04:46/ 1423okunma / 0yorum

                SEÇİME GİDERKEN

24 Haziran 2018´de yapılacak tarihi seçime, az bir süre kaldı. Seçime giderken, partiler kör topal adaylarını belirledi. Ramazan ayının rehaveti ile birlikte seçim propagandalarına devam ediyorlar. Bu aradaCumhurbaşkanı adaylarının vaatleriise dikkat çekici bir şekilde havada uçuşuyor.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümet bir yandan rakiplerine kızıyor ve eleştiriyorlar  amabir yandan da, adeta bir oy fazla almak için on altı yıldır yapmadıkları şeyleri yapmaya başladılar.

Seçim önü,  verilen emekli harçlıkları, kimi memuriyetlere verilen gösterge artışları derken,diğer taraftan da barış üstüne barış ilan ediyorlar.Meğerse hükümetherkes ile kavgalıymış.Demek ki,  bu yüzdenVergi barışı, Üniversite öğrenci barışı,  Varlık barış, İmar barışı ilan edilmiş olabilir. Ancak, namuslu adamın bu ülke de yeri yok dercesine,  sıraya cezaevlerindeki suçlularla, söylemde kader mahkûmlarına (ve mafyaya)barış ilan edilmesi  debardağı taşırabilir. Ayrıca,bu işlerin adına barış diyenleri de, Allah affetsin. Başka ne diyelim?…

Seçime giderken bunları yaşıyoruz ama seçim sonuçları itibariylede  üç farklı senaryo oluşacaktır diyebiliriz.

1.SENARYO:HDP´nin barajı geçememesi durumunda, Cumhur ittifakı meclis çoğunluğunu elde eder ve ilk turdaCumhurbaşkanı TayyipErdoğan, yenidencumhurbaşkanı seçilir.

SONUÇ :“Aynı Devam” 

2.SENARYO:HDP´nin barajı geçmesi durumunda(veya geçemese bile) meclis çoğunluğu Millet ittifakı veHDP´den oluşur. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ilk turda veya ikinci turda cumhurbaşkanı seçilir.

SONUÇ : Ancak yaşayıp görebileceğimiz kaotik bir dönem yaşanır ve en kısa zamanda yeniden seçime gitme ihtimali yüksektir. Büyük ihtimalle yerel idareler seçimleri ile birlikte Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler yenilenebilir.

 3.SENARYO :HDP´nin barajı geçmesi durumunda meclis çoğunluğu Millet ittifakı ve HDP´den oluşur. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır. Muharrem İnce veya düşük olasılık da olsa MeralAkşener Cumhurbaşkanı seçilebilir.

SONUÇ:  Mevcut düzen alt üst olur.Devlet sisteminde adalet-savunma-emniyet başta olmak üzere bütün kurumların yeniden yapılanmasına çalışılır. Avrupa´nın omuz vermesiyle ekonomideiyileşme ve üretim ekonomisinedönüş olabilir ve güzel sonuçlar elde edilebilir. Sonuçların başarılı olması halinde ise belediyelerin el değiştirmesi söz konusu olur ki yeni bir anlayış ile ülke bir nevi kuruluş ayarlarına geri dönebilir.

 Bu senaryoları dikkate aldığımız da birinci veya üçüncü senaryonun gerçekleşmesi ülkemizin yararınadır. Ancak, ikinci senaryoda olduğu gibi meclis çoğunluğu başka, Cumhurbaşkanı başka kanattan gelir ise ülkemiz içinöngörülemez bir süreç kaçınılmazdır.

                
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Seçime Giderken
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Merhamet...
Merhamet...
Yüreklerin o dingin seyri alemini, nasıl da katlettik hunharca? MERHAMET; ağaca, kuşa dağa taşa merhamet…MERHAMET, sızım sızım bir yangın yerini abı hayata çeviren merhamet!..
yaşamak yaralanmaktır
yaşamak yaralanmaktır
yaşamak yaralanmaktır
su akar yatağını bulur
su akar yatağını bulur
Mısrasını yitirmiş şiirlerden, yarım kalmış öykülerden, kahramanı yitik romanlardan, gökteki yıldızların allı pullu salınışlarından, zarif tebessümlerden,tebessüm ardındaki derin hüzünlerden…
Sanayi Dönüşümünde SİVAS´ta Var
Sanayi Dönüşümünde SİVAS´ta Var
Sanayide MİLLİ ATILIM projesi kapsamında 11 ilde yapılacak olan SANAYİ SİTELERİ dönüşümünde SİVAS´ta yer alıyor.
Sorumlular Göreve!
Sorumlular Göreve!
SİVAS POSTASI GAZETESİ´nin geçtiğimiz hafta gündeme getirdiği, tarihi ALİ BABA CAMİNİN haziresinin bakımsızlığı hala devam ediyor. Ne VAKIFLAR, ne MÜFTÜLÜK, ne de BELEDİYE oraya el atmamak için direniyor.
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Kanuni Sultan Süleyman Han´ın ŞAİR Şehzadesi ve oğulları asırlardır SİVAS´ın misafiri. Babasına baş kaldıran cengaver Şehzade Beyezıd Han´ı her gün SİVASLILAR ziyaret ediyor. Bakan YILMAZ´ın, güzel bir düşünce ile İstanbul Olgunlaştırma Enstitüsüne yaptırdığı türbe örtüleri ise dualarla değiştirildi.
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
Milli ve yerli sanayinin ete kemiğe bürünmüş hali olan ESTAŞ, 1000 civarında çalışanı ile takdir ediliyor. İkinci Fabrikayı da hayata geçiren ESTAŞ, burada da istihdama önemli katkılar sunuyor.
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
geçmiş zaman olur ki!...
geçmiş zaman olur ki!...
Sevgi iyilikti, sevgi emekti…
Doğal Besin Kaynağı
Doğal Besin Kaynağı
Havaların yağışlı gitmesi mantarları coşturdu. Sivas´ın dört bir bucağında mantar bolluğu yaşanıyor.
SİVASLILAR Her Şehirde!
SİVASLILAR Her Şehirde!
Sivaslılar yurdun dört bir bucağına dağılmış vaziyette.SİVASLILAR´ın en çok yaşadığı illerin başında İSTANBUL, ANKARA, KAYSERİ, İZMİR gelmekte. Bu illerin her birinde 50 binin üzerinde SİVASLI yaşarken, diğer illerde de SİVASLILAR epey bir varlık oluşturuyorlar.
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Halk kültürünün “EVLİYA ÇELEBESİ” olarak tabir edilen TALİBİ COŞKUN eserleri ile yaşıyor. TRT repertuarında yer alan türküleri yanı sıra ilginç hayatı ile de dikkat çeken AŞIK TALİBİ COŞKUN´un hatırasını yaşatan ALTINYAYLA BELEDİYESİ “Aşık Talibi Coşkun Sanat Evi” açarak, güzel bir hizmet ortaya koydu.
bayramın dokunaklı hüznü...
bayramın dokunaklı hüznü...
Dokunaklı, yarı mahzun, yarı sevinçli bayram günleri...
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye´ye ait dükkanlarda kiracı olan esnaflar kira miktarını ödeyemiyorlar. Borç harç bularak kira ödeme çabasında olan esnaf, ekonomik durgunluk nedeniyle de iş yapamıyorlar. Başbakan YILDIRIM´ın esnafın işlerini kolaylaştıran önlemler alırken, Başkan AYDIN´ın da buna benzer kolaylaştırmalara giderek, dükkan kiraları aşağıya çekmesini bekliyorlar.
Sorumlular Göreve!
Sorumlular Göreve!
Güzel mimarisi ve haziresinde birçok ilim sahibi insanları barındıran 1792 yılında yapılmış olan ALİBABA camiini caminin arka kısmındaki haziresine bakımsız tan girilememektedir. Sivas postası olarak sorumlularını göreve davet ediyoruz.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar