Sayın Rektör
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 14.9.2018 22:32:47/ 3921okunma / 12yorum

Cumhuriyet üniversitesinde, eş, dost, akraba ve hamili kart yakınımdır kriterlerine göre,kadrolaşma iddiaları bir yandan gündeme gelirken, diğer yandan kampüs girişlerine yaptırılan ucube nizamiye giriş takları gibi işler de son sürat devam ediyor.

Üniversitenin Sivas-Kayseri yolundan lojmanlar girişine,eskisi yıkılarak yeni bir nizamiye kapısı ve giriş takı yapılmış. Herhalde,  lojmanlar girişi olduğu anlaşılsın diye, giriş takı cumbalı ev gibi yapılmış ve altından araç geçecek şekilde düzenlenmiş.Yine Kayseri yolundan üniversitenin ana girişinde bulunan nizamiye ve giriş takı yıkılmış,yerine beton kemerler şeklinde tak inşa edilmiş fakatbitmediği için şimdilik ne olduğu pek anlaşılmıyor.

Bir de, R. Tayip Erdoğan bulvarının üniversite girişi üzerine yapılan tak var.  Tak´ınüstüne, minareler ve cami kubbeleri yapılmış, araçlar altından geçiyor.Burasını görünce bu ucubeyi yaptıranların halet-i ruhiye sini merak ettim. Sonra rektörün ilahiyatçı olduğu aklıma geldi. Demek ki, her şeyi cami ve minare olarak görmek istiyor, dedim. Mimari estetikten, işlevsellikten uzak, bu kadar kalitesiz inşa ve manasız bir anlayış olamaz.

Bu kubbeli, minareli giriş takı yaptırmakta ki amacınız ne ola? Anlamak istiyorum.

Yoksabir mesaj verme durumu mu? Dini ve dini unsurları olmadık yerlerde kullanmak, hele anlamsız bir şekilde bir takın üzerine monte etmek, kime ne kazandırır?

Aslında biz giriş nizamiye taklarını askeri kışlaların olmazsa olmazı bilirdik.  Bilirsiniz, her askeri kışlanın süslü bir giriş takı vardır.Giriş taklarının üzerine de genel de çatılmış tüfek ya da benzeri askeri figürler yaparlar. Yoksa bilinçaltında bir özenti mi var?

Bakın Sayın rektör, siz bunlarla uğraşırken, elin oğlu nerde ve ne ile uğraşıyorve sizin yönetiminizde ki üniversitemiz nerede? Bir bakalım mı?

ODTÜ bünyesinde, URAP isimli bir araştırma birimi var. Bunlarülkemizde ki üniversitelerin her yıl akademik performanslarını değerlendiriyor ve çıkan sonuçlarıaçıklıyor. Puanlama yaparken, üniversitelerin yayınlanmış makalelerini, atıflarını, bilimsel dokümanlarını, doktora ve mezun öğrenci sayılarını, öğretim üyesi/öğrenci oranlarını dikkate alıyor. Böylece üniversitelerimizin Dünya ve Türkiye sıralamalarını ortaya koyuyor.

Ülkemizde vakıf-devlet, toplam 186 adet üniversite bulunmakta.Cumhuriyet üniversitesi 2000 yılından önce kurulan 71 devlet üniversitesi içerisinde 47. Sırada (2017-18).1973-1978 arası kurulan yani kendi yaşıtları olan 8 üniversite arasında ise maalesefen geri kalanı. Sıralama da kendisine en yakın üniversite ile arasında 18 basamak var. Üniversitemiz ile aynı dönemde kurulan diğer 8 üniversitenin 118 üniversite içinde ki URAP sıralaması, kuruluş yılı ve öğrenci sayılarını şu şekilde.

13.  sırada Kayseri Erciyes Üniversitesi           1978      64.199

18.  sırada Konya Selçuk üniversitesi              1975      95.672

21.  sırada Adana Çukurova Üniversitesi       1973      48.167

23.  sırada Elazığ Fırat Üniversitesi                    1975      48.000

25.  sırada Samsun 19 Mayıs Üniversitesi      1975      58.294

28.  sırada Bursa Uludağ Üniversitesi              1975      74.822

29.  sırada Malatya İnönü Üniversitesi           1975      48.417

47.sırada Sivas Cumhuriyet Üniversitesi     1974      53.557

 

2017-18  URAPverilerine göre yukarıdaki üniversitelerinher biri, en az birkaç bilim dalı alanında dünyada ilk 1000 içinde yer bulurken,sadece bizim üniversitemizbırakın üniversite sıralamasını hiçbir bilim dalı alanındailk 1000 içine girememiştir.

O yüzden, bırakın kapıyı, kubbeli minareli takı,sevgili ilahiyatçı hocalarım. Allah´ınızı severseniz işinize bakın,eğitime, bilime, sanata, üretime ve başarıya odaklanın. “Ne kanacak zamanda yaşıyoruz, ne de kandırılacak zamanda…”

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sayın Rektör
Okuyucu Yorumları (12 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ylalm
17.9.2018 19:37:34
rektör masallah müteahhit gibi çalışıyor. 40 yıllıkmağaçları söküp yerine süs ağacı dikmek öyle her babayiğidin harcı değil. hem de kaç kez dikilip sökülerek. tüm inşaatlar iki kez yapılıyor. önce ölçmeden biçmeden bina yada onarım yapılıyor sonra bakıyorlar olmamış söküp yeniden yapıyorlar. söylentiler doğruysa sosyal işlerden sorumlu rektörün arkafdaşı adil hoca üniversite sosyal tesislerini yenilemek için epey para harcatmış kurdeleler ile açılış yapmışlar baktılar olmamış yeniden sökmüşler her şeyi 4 aydır yeni baştan yapıyorlarmış. müsrüflik almışbaşını gidiyor üniversitede.iş bilmeyen adamlar işin başına getirilip yalan yanlış planlamalarla bu ekonomik olarak sıkıntılı dönemde devletin parası hiç edilmeye devam ediyor. sağlam kaldırımlar sökülüp yerine yenisi yapılıyor, aydınlatma direkleri sokülüp yenileri dikiliyor. kampüsü güzelleştiriyorlarmış o kadar aydınlık ki geceleri kuşlar bile kaçıp gitmişler kampsten. üniversitenin yayın sıralamasındaki yeri sürekli düşüyor yaptığı süs agaçları ucube kapılar kaldırımlar direklerle üniversiteye çağ atlatacak. neymiş geçmiş dönemde de düşükmüş. geçmiş dönemde akademisyen başına düşen yayın sayısı ile bu rektör dönemindekine bakın 10 kat düşük olduğunu görecesiniz.neden mi. kadro verdiği ahbaplarına sormak gerekir. herhangi bir yeterliği olmamış tek akademik yeterliği birinin tanıdığı yada akrabası olmuş özelliği olanları üniversiteye doldurursan yayın derdi de olmaz. üniveristeye atadığı bilim değerlendirme üyelerinin yayını yok projesi yok. durum bu kadar vahim. komisyonlarda görev alanlara bakın, kaç tanesi fen sağlık mühendislik alanında kendini ispatlamış kişilerden oluşuyor (hiç ya da çok az) onlar da zaten çıkarları için sesini çıkarmıyorlar büyük olasılıkla. surada bu yönetimi yaptığı kampüs düzenlemelriyle övmeye kalkanları görünce zaten anlarsınız üniversitenin kimlere ve hangi amaca şu anda hizmet etiğini.
sultan Şahin
17.9.2018 09:31:36
kickboxer canım bak köşe yazarı eğitimin kalitesinden bahsediyor.Sen hala çelik çomak oyunundan bahsediyorsun.Onkoloji hastanesinin dr.durumu,hastahane ve giden akademisyenler.orda yakını olupda işe alınanlar.bırak bu işleri kapılar eğitim seviyesini mi yükseltiyor.O zaman reklam yapmak lazım bakın bizim üniversitenin kapıları var çevre düzenlemesi var bizi tercih ediniz diye reklam yapın o zaman
Sadettin Orhan
15.9.2018 14:45:31
Sami Bey tarafsız olduğunuza inanmıyorum bu yorumunuzu yönetime göstererek işte bunu ben yazdım diyerek güven tazelediğinize inanıyorum.
Sami Tuzer
15.9.2018 00:16:30
Sayın yazar maalesef yazdıklarınıza katılamayacağım. Çünkü saydığınız bu şehirlerin hepsi sivas ekonomisinin çok ama üstünde bir yapısı var. Yani öyle yazıyorsunuz ki sivas şehir olarak önde ama üniversite geride kalmış gibi hatta daha acısı üniversitenin saydığınız bu istatistiklere göre sivas şehrininin önünde başarısı var.diğer bir hususta 44 yıllık üniversitenin 42 yılında bu rektör yoktu görevde. Rektörü sağlıklı değerlendirmemiz için biraz daha sabır etmemiz gerekiyor. Kapılara gelince beğenilir ya da beğenilmez ama şu gerçekki üniversiteye her gittiğimde bir çalışma bir hareketlilik görüyorum. En azından pazar şemsiyesi ile güvenlik görmüyorum daha disiplinli ve ne yapıldığını bilen bir anlayış görüyorum. Son not hiç bir şehirde üniversitesini bu kadar kötüleyen ne gazete var ne de yazarlar var.farkında olmadan dışarıdan gelecek öğrencilere gelmeyin diyorsunuz. Sahip çıkalım destekleyelim bu cumhuriyet hepimizin.
Şahin Cam
15.9.2018 21:01:35
Onlar zaten kapılardan kantin lerden bahsedilsin istiyorlar.Bu işleri boş verin insanları ve eğitim başarısızlığı liyakatsızliği adam kayırmalarından bahsedin
Seher vakti
15.9.2018 13:56:11
Sami samimeytsizsin kardeşim üniversiteler para harcama fiziksel gösteriş yeri değildir.Başka illerde bu kadar eleştiri yok üniversitelerine diyorsunuz demek ki onlar asli görevlerine bakıyorlar şu bana oy verdi vermedi hesapları yapmıyor personeline zulüm etmiyorlar demek ki.O girişlerde ki kapılar olmamış birde ne gereği var üç kuruş daha fazla maaş almak için koltuk derdinde olanlar devletinin parasını böyle hesapsızca boş işler için harcayamaz.Hayırseverler yaptırıyor diyip sırıldığınızı zannediyorsunuz bu daha da kötü bir şey insanların parasını heba ediyorsunuz.Hastaneye,bilim labaratuvarlarına harcayın.Devamlı geçmiş şöyle böyle diyorsunuz bırakın bu işleri buraya yorum yapan basın takip ediyor demekki adam kayırma kadrolaşma en çok sizin zamanınızda olmuş.İşinize geldimi Cumhuriyet hepimizin çıkar olunca sade sizin değilmi Devlet siyaset ve en çok yıptrattığınız Sayın Cumhurbaşkanı mız bunun hesabını bir gün mutlaka soracaktır.
Kick
16.9.2018 13:54:13
Sayın hocam 2 yılda başta üniversiteye çok güzel eserler yaptı eleştirirken insaflı olalım. Lütfen.
Sultan şahin
16.9.2018 15:02:48
Yav he heeeee.Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz kick nerden buldun bu ismi
Kenan doğu
16.9.2018 15:07:05
Asıl olan devlet ve milletin kazanması dır onu görmek isteriz.Gerisi teferruat
alerji ilaci
16.9.2018 17:34:20
Siz elestirip durun adamlarin umrunda degil bir suru destekcileri var bir sürü adama kadro çıkartılar sinavlarda istediklerini yaptilar bize birsey olmaz edasiyla gidiyorlar en cok can yakani da sozde muhafazakarlar mis. Eski yonetime atiyorlar siz neler yaptiniz neler kimseyi kandirmayin
Kickboxer
16.9.2018 20:06:51
Sultan şahin. Kickboxer yazdım. Sistemde bir problem oldu galiba kick yazmış. Umarım merakınız giderilmiştir. Sizi kampüsü gezmeye davet ediyorum. Anladığım kadarıyla uzun zamandır kampüsü gezmiyorsunuz .arada çok fark var çok. Tabi görmek isterseniz.
kırk ayak ve çakal
21.9.2018 21:13:45
Ormanda kıtlık baş göstermeye başlayancı kral aslan çakal ile tilkiyi danışman olarak atamış. Atanmışlığın heyecanı ile harıl harıl çalışmaya başlamışar. Kral aslan çakalı huzura çağırmış ve sormuş; bir çare buldun mu? Çakal yüce kralım ormandaki av hayvanları çok cılız hepsini avlasak maiyetinize yetmez. Evcil hayvanlara saldırmamız gerekir. İnsanlar onları özel besledi çok besililer ve savunmasızlar. Kral aslan: ama insanlara savaş açmış oluruz ve sonumuz kötü olur. Barışı korumamız gerekir. O esnada tilki içeri girer yüce kralım istemeyerek konuşmalarınızı duydum ve anında çare buldum der. Kral aslan anlat bakalım der hükümran sesiyle. Evcil hayvanlara saldırıyı küçük sürülere yaparsak hem sahipleri hem de hayvanları savunma yapamazlar. Büyük sürülere saldırmayız onların sahipleri de zarar görmemek için barışın devamından yana olurlar. Biz de büyük sürü sahipleri ile barış ve huzur içinde yaşarken kıtlıktan da çıkmış oluruz. Kral aslan bunu hem orman sakinlerine hem de küçük sürü sahiplerine nasıl açıklarız? Zenginlerin oyunu deriz yüce kralım. Aferin tilki seni baş danışman ilan ettim. Tilki çakala döner haydi dünya barış gününü kutlayalım.
Babaannem Derdi ki
Babaannem Derdi ki
Meral DEMİR Yazdı...
Şehre Yakışmıyor!
Şehre Yakışmıyor!
Sivas Merkez KONGRE LİSESİ yan tarafında yıllardır harabe halinde bekleyen bina, şehir merkezine yakışmıyor. NAZİ ALMANYASI işkence binalarına benzeyen bu yapıya BELEDİYENİN neden müdahale etmediği anlaşılamıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ hocaları, “hakkaniyet ve liyakat” üzre bir duruş göstermediklerinden dolayı eleştiri alıyorlar. Özellikle alanları olmadığı halde bazı fakültelere Dekan olan İLAHİYATÇI kardeşlerin, her şart ve durumda diğer dekanlıklar için de yoğun çaba göstermeleri ibretle izleniyor.
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Mutfağının en önemli unsurlarından biri olan “bulgur kaynatma” geleneği bu sene de tamamlandı. Eylül başı gibi bulgurlarını kaynatarak değirmenlerde öğüten SİVAS´ın köy ve kasaba insanları, kış hazırlığının en önemli besinini de hazırlamış oldu.
Sizi Alkışlıyoruz!
Sizi Alkışlıyoruz!
Yolda kalmışlara, kimsesizlere, dizinde derman olmayan yaşlılara, kıyıdan köşeden geçenlere, kimsin nicesin, diye sormadan her CUMA günü sıcak yemek ikram eden DENİZ YILDIZLARI DERNEĞİ, sessiz sedasız bir erdemi şehirde yaşatmaya devam ediyor.
KARADEMİR de Favori!
KARADEMİR de Favori!
Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kala AK PARTİLİLER Belediye Başkan arayışlarına ara vermeden devam ediyorlar.Bu gelenekte ismi her daim ön planda olan Halil İbrahim KARADEMİR´in de ismi Belediye Başkanlığı için geçiyor.
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yusuf Ağah Yazdı
Bir Fikir!
Bir Fikir!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ, eğitim öğretime devam ederken, burada eğitim gören öğrenciler için “KANAAT DERSİ” konulmasının faydalı olacağı öngörülüyor.Özellikle pek çok İLAHİYAT MEZUNUNUN alanı olsun olmasın pek çok kurum idareciliği için yoğun çaba gösterdikleri gözlemlenirken, KANAAT DERSİ´nin faydalı olacağı belirtiliyor.
Dağların Türküsü
Dağların Türküsü
Hüseyin KAYA Yazdı...
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
Göreve gelir gelmez, AUDİ marka otomobil aldıran Rektörün, yerli üretimi desteklemek için Kongre Müzesi önünde elektirikli çalışan akülü araba benzeri komik arabaya binmesi gülümsemelere neden olmuştu. Hatta Rektörün AUDİ´ye binmeyerek yerli üretime destek için AUDİ´yi sattırıp, gelirini araba çalışmalarına bağışlayacağı zannedilmişti.
SAVUNAN GAZETE
SAVUNAN GAZETE
Her olumsuzluğa karşı CESUR ADAMLARIN bir araya gelip şehri savunduğu SİVAS POSTASI, Türkiye´nin en çok okunan YERELgazetesi olarak yayın hayatında iz bırakıyor...
Umut...
Umut...
/ Şu göğüs kafesimi genişleten umudum var oldukça/
Durun Kalabalıklar!
Durun Kalabalıklar!
Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak!..
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar