Sayın Rektör
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 14.9.2018 22:32:47/ 5377okunma / 12yorum

Cumhuriyet üniversitesinde, eş, dost, akraba ve hamili kart yakınımdır kriterlerine göre,kadrolaşma iddiaları bir yandan gündeme gelirken, diğer yandan kampüs girişlerine yaptırılan ucube nizamiye giriş takları gibi işler de son sürat devam ediyor.

Üniversitenin Sivas-Kayseri yolundan lojmanlar girişine,eskisi yıkılarak yeni bir nizamiye kapısı ve giriş takı yapılmış. Herhalde,  lojmanlar girişi olduğu anlaşılsın diye, giriş takı cumbalı ev gibi yapılmış ve altından araç geçecek şekilde düzenlenmiş.Yine Kayseri yolundan üniversitenin ana girişinde bulunan nizamiye ve giriş takı yıkılmış,yerine beton kemerler şeklinde tak inşa edilmiş fakatbitmediği için şimdilik ne olduğu pek anlaşılmıyor.

Bir de, R. Tayip Erdoğan bulvarının üniversite girişi üzerine yapılan tak var.  Tak´ınüstüne, minareler ve cami kubbeleri yapılmış, araçlar altından geçiyor.Burasını görünce bu ucubeyi yaptıranların halet-i ruhiye sini merak ettim. Sonra rektörün ilahiyatçı olduğu aklıma geldi. Demek ki, her şeyi cami ve minare olarak görmek istiyor, dedim. Mimari estetikten, işlevsellikten uzak, bu kadar kalitesiz inşa ve manasız bir anlayış olamaz.

Bu kubbeli, minareli giriş takı yaptırmakta ki amacınız ne ola? Anlamak istiyorum.

Yoksabir mesaj verme durumu mu? Dini ve dini unsurları olmadık yerlerde kullanmak, hele anlamsız bir şekilde bir takın üzerine monte etmek, kime ne kazandırır?

Aslında biz giriş nizamiye taklarını askeri kışlaların olmazsa olmazı bilirdik.  Bilirsiniz, her askeri kışlanın süslü bir giriş takı vardır.Giriş taklarının üzerine de genel de çatılmış tüfek ya da benzeri askeri figürler yaparlar. Yoksa bilinçaltında bir özenti mi var?

Bakın Sayın rektör, siz bunlarla uğraşırken, elin oğlu nerde ve ne ile uğraşıyorve sizin yönetiminizde ki üniversitemiz nerede? Bir bakalım mı?

ODTÜ bünyesinde, URAP isimli bir araştırma birimi var. Bunlarülkemizde ki üniversitelerin her yıl akademik performanslarını değerlendiriyor ve çıkan sonuçlarıaçıklıyor. Puanlama yaparken, üniversitelerin yayınlanmış makalelerini, atıflarını, bilimsel dokümanlarını, doktora ve mezun öğrenci sayılarını, öğretim üyesi/öğrenci oranlarını dikkate alıyor. Böylece üniversitelerimizin Dünya ve Türkiye sıralamalarını ortaya koyuyor.

Ülkemizde vakıf-devlet, toplam 186 adet üniversite bulunmakta.Cumhuriyet üniversitesi 2000 yılından önce kurulan 71 devlet üniversitesi içerisinde 47. Sırada (2017-18).1973-1978 arası kurulan yani kendi yaşıtları olan 8 üniversite arasında ise maalesefen geri kalanı. Sıralama da kendisine en yakın üniversite ile arasında 18 basamak var. Üniversitemiz ile aynı dönemde kurulan diğer 8 üniversitenin 118 üniversite içinde ki URAP sıralaması, kuruluş yılı ve öğrenci sayılarını şu şekilde.

13.  sırada Kayseri Erciyes Üniversitesi           1978      64.199

18.  sırada Konya Selçuk üniversitesi              1975      95.672

21.  sırada Adana Çukurova Üniversitesi       1973      48.167

23.  sırada Elazığ Fırat Üniversitesi                    1975      48.000

25.  sırada Samsun 19 Mayıs Üniversitesi      1975      58.294

28.  sırada Bursa Uludağ Üniversitesi              1975      74.822

29.  sırada Malatya İnönü Üniversitesi           1975      48.417

47.sırada Sivas Cumhuriyet Üniversitesi     1974      53.557

 

2017-18  URAPverilerine göre yukarıdaki üniversitelerinher biri, en az birkaç bilim dalı alanında dünyada ilk 1000 içinde yer bulurken,sadece bizim üniversitemizbırakın üniversite sıralamasını hiçbir bilim dalı alanındailk 1000 içine girememiştir.

O yüzden, bırakın kapıyı, kubbeli minareli takı,sevgili ilahiyatçı hocalarım. Allah´ınızı severseniz işinize bakın,eğitime, bilime, sanata, üretime ve başarıya odaklanın. “Ne kanacak zamanda yaşıyoruz, ne de kandırılacak zamanda…”

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sayın Rektör
Okuyucu Yorumları (12 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ylalm
17.9.2018 19:37:34
rektör masallah müteahhit gibi çalışıyor. 40 yıllıkmağaçları söküp yerine süs ağacı dikmek öyle her babayiğidin harcı değil. hem de kaç kez dikilip sökülerek. tüm inşaatlar iki kez yapılıyor. önce ölçmeden biçmeden bina yada onarım yapılıyor sonra bakıyorlar olmamış söküp yeniden yapıyorlar. söylentiler doğruysa sosyal işlerden sorumlu rektörün arkafdaşı adil hoca üniversite sosyal tesislerini yenilemek için epey para harcatmış kurdeleler ile açılış yapmışlar baktılar olmamış yeniden sökmüşler her şeyi 4 aydır yeni baştan yapıyorlarmış. müsrüflik almışbaşını gidiyor üniversitede.iş bilmeyen adamlar işin başına getirilip yalan yanlış planlamalarla bu ekonomik olarak sıkıntılı dönemde devletin parası hiç edilmeye devam ediyor. sağlam kaldırımlar sökülüp yerine yenisi yapılıyor, aydınlatma direkleri sokülüp yenileri dikiliyor. kampüsü güzelleştiriyorlarmış o kadar aydınlık ki geceleri kuşlar bile kaçıp gitmişler kampsten. üniversitenin yayın sıralamasındaki yeri sürekli düşüyor yaptığı süs agaçları ucube kapılar kaldırımlar direklerle üniversiteye çağ atlatacak. neymiş geçmiş dönemde de düşükmüş. geçmiş dönemde akademisyen başına düşen yayın sayısı ile bu rektör dönemindekine bakın 10 kat düşük olduğunu görecesiniz.neden mi. kadro verdiği ahbaplarına sormak gerekir. herhangi bir yeterliği olmamış tek akademik yeterliği birinin tanıdığı yada akrabası olmuş özelliği olanları üniversiteye doldurursan yayın derdi de olmaz. üniveristeye atadığı bilim değerlendirme üyelerinin yayını yok projesi yok. durum bu kadar vahim. komisyonlarda görev alanlara bakın, kaç tanesi fen sağlık mühendislik alanında kendini ispatlamış kişilerden oluşuyor (hiç ya da çok az) onlar da zaten çıkarları için sesini çıkarmıyorlar büyük olasılıkla. surada bu yönetimi yaptığı kampüs düzenlemelriyle övmeye kalkanları görünce zaten anlarsınız üniversitenin kimlere ve hangi amaca şu anda hizmet etiğini.
sultan Şahin
17.9.2018 09:31:36
kickboxer canım bak köşe yazarı eğitimin kalitesinden bahsediyor.Sen hala çelik çomak oyunundan bahsediyorsun.Onkoloji hastanesinin dr.durumu,hastahane ve giden akademisyenler.orda yakını olupda işe alınanlar.bırak bu işleri kapılar eğitim seviyesini mi yükseltiyor.O zaman reklam yapmak lazım bakın bizim üniversitenin kapıları var çevre düzenlemesi var bizi tercih ediniz diye reklam yapın o zaman
Sadettin Orhan
15.9.2018 14:45:31
Sami Bey tarafsız olduğunuza inanmıyorum bu yorumunuzu yönetime göstererek işte bunu ben yazdım diyerek güven tazelediğinize inanıyorum.
Sami Tuzer
15.9.2018 00:16:30
Sayın yazar maalesef yazdıklarınıza katılamayacağım. Çünkü saydığınız bu şehirlerin hepsi sivas ekonomisinin çok ama üstünde bir yapısı var. Yani öyle yazıyorsunuz ki sivas şehir olarak önde ama üniversite geride kalmış gibi hatta daha acısı üniversitenin saydığınız bu istatistiklere göre sivas şehrininin önünde başarısı var.diğer bir hususta 44 yıllık üniversitenin 42 yılında bu rektör yoktu görevde. Rektörü sağlıklı değerlendirmemiz için biraz daha sabır etmemiz gerekiyor. Kapılara gelince beğenilir ya da beğenilmez ama şu gerçekki üniversiteye her gittiğimde bir çalışma bir hareketlilik görüyorum. En azından pazar şemsiyesi ile güvenlik görmüyorum daha disiplinli ve ne yapıldığını bilen bir anlayış görüyorum. Son not hiç bir şehirde üniversitesini bu kadar kötüleyen ne gazete var ne de yazarlar var.farkında olmadan dışarıdan gelecek öğrencilere gelmeyin diyorsunuz. Sahip çıkalım destekleyelim bu cumhuriyet hepimizin.
Şahin Cam
15.9.2018 21:01:35
Onlar zaten kapılardan kantin lerden bahsedilsin istiyorlar.Bu işleri boş verin insanları ve eğitim başarısızlığı liyakatsızliği adam kayırmalarından bahsedin
Seher vakti
15.9.2018 13:56:11
Sami samimeytsizsin kardeşim üniversiteler para harcama fiziksel gösteriş yeri değildir.Başka illerde bu kadar eleştiri yok üniversitelerine diyorsunuz demek ki onlar asli görevlerine bakıyorlar şu bana oy verdi vermedi hesapları yapmıyor personeline zulüm etmiyorlar demek ki.O girişlerde ki kapılar olmamış birde ne gereği var üç kuruş daha fazla maaş almak için koltuk derdinde olanlar devletinin parasını böyle hesapsızca boş işler için harcayamaz.Hayırseverler yaptırıyor diyip sırıldığınızı zannediyorsunuz bu daha da kötü bir şey insanların parasını heba ediyorsunuz.Hastaneye,bilim labaratuvarlarına harcayın.Devamlı geçmiş şöyle böyle diyorsunuz bırakın bu işleri buraya yorum yapan basın takip ediyor demekki adam kayırma kadrolaşma en çok sizin zamanınızda olmuş.İşinize geldimi Cumhuriyet hepimizin çıkar olunca sade sizin değilmi Devlet siyaset ve en çok yıptrattığınız Sayın Cumhurbaşkanı mız bunun hesabını bir gün mutlaka soracaktır.
Kick
16.9.2018 13:54:13
Sayın hocam 2 yılda başta üniversiteye çok güzel eserler yaptı eleştirirken insaflı olalım. Lütfen.
Sultan şahin
16.9.2018 15:02:48
Yav he heeeee.Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz kick nerden buldun bu ismi
Kenan doğu
16.9.2018 15:07:05
Asıl olan devlet ve milletin kazanması dır onu görmek isteriz.Gerisi teferruat
alerji ilaci
16.9.2018 17:34:20
Siz elestirip durun adamlarin umrunda degil bir suru destekcileri var bir sürü adama kadro çıkartılar sinavlarda istediklerini yaptilar bize birsey olmaz edasiyla gidiyorlar en cok can yakani da sozde muhafazakarlar mis. Eski yonetime atiyorlar siz neler yaptiniz neler kimseyi kandirmayin
Kickboxer
16.9.2018 20:06:51
Sultan şahin. Kickboxer yazdım. Sistemde bir problem oldu galiba kick yazmış. Umarım merakınız giderilmiştir. Sizi kampüsü gezmeye davet ediyorum. Anladığım kadarıyla uzun zamandır kampüsü gezmiyorsunuz .arada çok fark var çok. Tabi görmek isterseniz.
kırk ayak ve çakal
21.9.2018 21:13:45
Ormanda kıtlık baş göstermeye başlayancı kral aslan çakal ile tilkiyi danışman olarak atamış. Atanmışlığın heyecanı ile harıl harıl çalışmaya başlamışar. Kral aslan çakalı huzura çağırmış ve sormuş; bir çare buldun mu? Çakal yüce kralım ormandaki av hayvanları çok cılız hepsini avlasak maiyetinize yetmez. Evcil hayvanlara saldırmamız gerekir. İnsanlar onları özel besledi çok besililer ve savunmasızlar. Kral aslan: ama insanlara savaş açmış oluruz ve sonumuz kötü olur. Barışı korumamız gerekir. O esnada tilki içeri girer yüce kralım istemeyerek konuşmalarınızı duydum ve anında çare buldum der. Kral aslan anlat bakalım der hükümran sesiyle. Evcil hayvanlara saldırıyı küçük sürülere yaparsak hem sahipleri hem de hayvanları savunma yapamazlar. Büyük sürülere saldırmayız onların sahipleri de zarar görmemek için barışın devamından yana olurlar. Biz de büyük sürü sahipleri ile barış ve huzur içinde yaşarken kıtlıktan da çıkmış oluruz. Kral aslan bunu hem orman sakinlerine hem de küçük sürü sahiplerine nasıl açıklarız? Zenginlerin oyunu deriz yüce kralım. Aferin tilki seni baş danışman ilan ettim. Tilki çakala döner haydi dünya barış gününü kutlayalım.
Yeni Bir Parti Kurulur mu?
Yeni Bir Parti Kurulur mu?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Bize Yarının Adamı Aydınlar Gerek
Bize Yarının Adamı Aydınlar Gerek
Selim Yıldız Yazdı...
Kıssadan Hisse
Kıssadan Hisse
"- Nasıl olsa bu havuza herkes bir kova süt dökecek!.. benim bir kova su dökmem bir şey değiştirmez!?.. diyerek.. başlamışlar aynı düşünce ile havuza kovalar dolusu suyu boşaltmaya..
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Dr.GÖLEN Ödüllendirildi!
Dr.GÖLEN Ödüllendirildi!
Sağlık Bakanlığı 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle hekimleri ödüllendirdi. SİVAS´ta da başarılı ve fedakar Gögüs Doktoru Hayrullah GÖLEN ödüle layık görüldü.
Nikah Kıyacak Değiliz!
Nikah Kıyacak Değiliz!
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Yeni Oluşum ve Abdullah GÜL!
Yeni Oluşum ve Abdullah GÜL!
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Haydi TİYATROYA!
Haydi TİYATROYA!
“BEYAZ HÜZÜN” SİVASLI Tiyatro severlerle CUMARTESİ ve PAZARTESİ Günü buluşuyor.
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
Artin KORKOR Yazdı...
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Bütün hakikatleri yoklamak, Bütün yalanların maskesini yırtmak, Kalabalığa doğruyu göstermek.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Ferhatbostan Mahallesi, Sait Paşa Caddesi, Çıkmaz Sokak 143 Numaralı üzerinde loğ taşı olan toprak bacalı, kerpiç duvarlı, dışı saman karışımlı çamur sıvalı, iç odaları da saman karışımlı çamur sıvalı ve üzeri birkaç kat kireç badanalı evimize geldim.
"Dönme Dolap"
"Dönme Dolap"
Sabah Lunapark´´a giden görevliler sandalyelerin hâlâ dönmekte olduğunu görmüşler. Bekçilerin ikisi de ölmüştü…”
Arife Ana
Arife Ana
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Güzellikler Çoğalsın!
Güzellikler Çoğalsın!
Büyük emeklerle hazırlanan “Ufka Yolculuk” Bilgi Kültür Yarışmasında sona gelindi. 17 Mart Pazar Günü yapılacak sınav ile maraton tamamlanacak.
Hayat İşte...
Hayat İşte...
Maharetli ellerde işlenilen her şey,hayatı renklendirir!
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar