Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Artin KORKOR Yazdı...
Tarih: 12.2.2020 21:06:24/ 612okunma / 0yorum

BİR SANATKÂR ŞAİR MIGIRDİÇ KORKOR ve KİTAPLARI

Amcam, Sivas´ın tanınmış marangozlarından biriydi. Daha çok kapı ve pencere doğrama işleri yapardı. Sivas´ın pek çok köy okullarında onun yaptığı kapı ve pencereler vardır. Şehrin içinde Köşk Oteli ve Belediye binasının doğrama işleri, Sanat Okulunun doğrama işleri de onun eserleri arasındadır.

Aynı evde beraber oturmamızdan dolayı bizim eğitim ve terbiyemizde büyük emeği geçmiştir. Onun marangozluk mesleği yanında en büyük merakı kitap okuması ve şiir yazması idi. Hemen her gece kitap okurdu ve evde büyük bir kütüphanesi vardı. Bizler küçükken o kitaplara hayran hayran bakardık.

HAYAT KURTARAN KİTAP

Hiç kitap,bir hayat kurtarır mı? Akla hemen olsa olsa bir sağlık kitabi gelir. Hayır öyle değil. Amcam askerliğini yaparken, taburundan bir gurup askeri başka bir bölgeye tamirat yapmak için gönderirler. Askerlerin hepsine ayrı ayrı şu saatte ve falanca yerde askeri araç gelecek ve sizleri topluca tamiratın yapılacağı yere götürecek derler.

Amcam saatine bakar ve daha çok zaman var, ben bir ağaç altında biraz kitap okuyayım der. Kitaba o kadar çok dalar ki ,denilen saat gelir ve askeri araç diğer askerleri toplayıp gider.Amcam bir sure sonra kendine gelir ve aracı kaçırdığını fark eder.Hemen durumu anlatmak için komutanın yanına çıkar.

Komutan amcamı görünce hayretler içinde kalır ve ona sen gitmemiş miydin der.Amcam durumu nasıl izah edebilirim diye söze başlamışken,komutan sözünü keser ve oğlum seni Allah kurtarmış der.

Biliyor musun o giden araç yolda kaza yaptı ve şarampole yuvarlandı. Kotu haberi biraz önce aldık der. Evet amcamın hayatını dalıp gittiği o kitap kurtarmıştı. Yıllar sonra Fransa´ya göç ettiğinde orada iş arar fakat bulamaz.

Evet kolunda altın bileziği (sanatı) vardır ama dilinde tek kelime Fransızca yoktur. Bir tanıdığı bir de Belediyeyi deneyelim,orada bir tanıdığım var der.Bir tercümanla Belediyeye iş mülakatına gider.Mülakat sonrasında Belediyedeki görevli,usta bir sanatkar olabilir ama tek kelime Fransızca bilmiyorsa nasıl bizimle çalışacak diye sorar.

Amcam durumun olumsuz bir yönde gittiğini fark edince tercümana, şu diyeceklerimi tercüme eder misin der.

Ben kitap okumayı çok seven biriyim. Bütün Fransız klasik roman yazarlarını okumuşumdur. Başlar yazarların adlarını bir bir saymaya.

Amcam yazarları saydıkça, Belediyedeki görevli şaşkınlığını gizleyemez. Eski tavrı değişir ve amcama tamam işe alındın der.

Böylece Belediyede işe başlar ve vefat edene kadar bu işte çalışır. Yine okuduğu kitaplar, belli bir yaştan sonra onun iyi bir iş bulmasına yardımcı olmuştur. Amcamın aynı zamanda şiir denemeleri de vardı. Şimdi onu Hadi Besleyici´nin kaleminden tanıyalım.

“MIGIRDİÇ KORKOR şehrimizin tanınmış marangozlarındandır. Doğma büyüme SİVASLI´dır.Küçük yaştan itibaren kendini mesleğine vermiş ve titizliği sayesinde başarılı olmuştur.

KORKOR ustamızın kendi sanatı dışında özel meraklarından biri de okumak ve kendini yetiştirmektir. Nitekim bu merakı sayesinde kendini yetiştirmiş ve geniş bir konu olan felsefeye merak sarmıştır.Duygulu bir insan olarak yazdığı şiirler vardır ve bu şirler yerel gazetelerde yayınlanmıştır.

İşte hem sanatkar, hem şair, bir hemşerimizin şiirini birlikte okuyabiliriz artık.”

 

ÇEŞME

Şu bizim mahallenin çeşmesine bir bakın

Geliyor susayanlar,ona hep akın akın

Fışkırtır gözlerinden, gümbür gümbür hayatı

Gark eder nimetine insanı, haşaratı.

**

Eşittir ona göre bir böcekle, bir insan

Çünkü, tek bir Tanrı´dır her varlığı yaratan

Yeniden hayat verir, sararan yapraklara

Lime lime kavrulup, çatlayan topraklara

**

Bakmadan kusuruna, kirletenim başını

Söküp götürenim, temelinin taşını

Büyük bir istiyakla, dolar taşar kabına

Karşılık beklemeden o kendi hesabına.

**

Kim ne kadar isterse, severek veriyor o herkese

Aldığını vermektir ancak onun gayesi

Kulakları okşar şırıl şırıl dinmeyen sesi

Verdikçe artar, tükenmez sermayesi.

**

Vererek Tanrı´sına arzı şükran ediyor

Ona olan borcunu, böylesine ödüyor

Vermekle tükenmez hiçbir şeyin bereketi

Örnek olmalı bize onun bu hareketi

                         MIGIRDİÇ KORKOR
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BU OLMADI!
BU OLMADI!
UŞAK VALİSİNİN geçtiğimiz gün halka yönelik hitabı tepki çekmeye devam ediyor.
DİKKAT,DİKKAT, DİKKAT!
DİKKAT,DİKKAT, DİKKAT!
Kredi Yurtlar Kurumu KYK´da, yurt dışından gelen öğrenciler karantinaya alınırken, kapının önünde bazılarının el ele tutuşarak halay çekmeleri bu da olmaz dedirten cinsten. Bilim Kurulu´nun sosyal mesafe uyarılarının hiçe sayılması kabul edilir görülmezken, bu vurdumduymazlığa asla geçit verilmemesi istendi!
Sivas İçin DAYANIŞMA ZAMANI!
Sivas İçin DAYANIŞMA ZAMANI!
SALGIN döneminde her şeyi devletten beklemek yerine, şehirler kendi iç dinamikleri ile tedbir alarak, bu sıkıntılı zamanları felaha erdirmeleri gerekiyor.
BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞİYOR!
BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞİYOR!
Son yıllarda yaygın hale gelen ilkel bir tüketim olan AÇIK BÜFE YEMEK ve SERPME KAHVALTI hoyratlığı virüs nedeniyle artık tarih olma yoluna girdi.
"Afta Siyasi Mahpuslar Kapsam Dışında Olmamalı"
"Afta Siyasi Mahpuslar Kapsam Dışında Olmamalı"
MAZLUMDER Kayseri Şube Başkanı Ahmet TAŞ "Siyasi mahpuslarda kapsam içine alınmalı" dedi...
SİVAS´taki "ŞANTİYELER" Açılmasın!
SİVAS´taki "ŞANTİYELER" Açılmasın!
ANKARA- SİVAS arasında YHT hattında çalışan işçilerde CORONA VİRÜS görülmesi ile 300 civarında işçi karantinaya alındı.
TRT´de SİVAS Rüzgarı
TRT´de SİVAS Rüzgarı
Sivas´ın kadim kültürü TRT AVAZ ekranlarında izleyici ile buluşmaya devam ediyor.”Ninniden ağıta Anadolum” isimli programda Sivas´ın türküleri ve ağıtları ekrana yansıdı.
YETKİLİLER GÖREVE!
YETKİLİLER GÖREVE!
TÜRKİYE, salgına karşı teyakkuz haline sıkı sıkıya devam ederken, SİVAS´ta 1 NİSAN gibi ŞANTİYELERİN açılacak olması tedirginliklere neden olmaya başladı. Yetkililerin,şantiyelerin açılmasını salgın geçene kadar engellemeleri bekleniyor.
Sonsuza Uçan Kelebekler
Sonsuza Uçan Kelebekler
Bir tek selvi ağacı… Ormanın onca kalabalığına aldırmadan, uzak bir gözenin yanı başında, uzatır boynunu göğün en âlâsına…Hışır hışır bir türküyü dillendirir her zaman. Güneşin ışıklarıyla tımarlanan yapraklar, ikindinin hafif yeliyle ırgalanır ürünü ürünü…
BÜYÜK EMEKLER GÖLGELENMESİN!
BÜYÜK EMEKLER GÖLGELENMESİN!
SALGIN nedeniyle TÜRKİYE, titiz günler yaşarken, bir haftada 3 yeni kanal kurarak içeriklerini hazırlayan Milli Eğitim Bakanlığı, kamuoyunun takdirini kazanmaya devam ediyor.
KİTAP, ENGEL TANIMIYOR!
KİTAP, ENGEL TANIMIYOR!
İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün başlattığı “SİVAS İÇİN KİTAP VAKTİ”, Türkiye´de öncü bir felsefeyi hayata geçiriyor. Bakanlığın EBA ve TRT odaklı uzaktan eğitim hamlesine SİVAS, güçlü bir ses vererek, dededen toruna, anneden kıza evde okuma yapacak.
KEYFİYETE İZİN VERİLMEMELİ!
KEYFİYETE İZİN VERİLMEMELİ!
ÜLKE insanının, ekonomik olarak zor günler yaşadığı şu günlerde, her kurum ve kuruluşun çok titiz olması bekleniyor. Bu bağlamda TCDD 4.BÖLGE de yapılan “DOĞRUDAN TEMİN YOLUYLA ARAÇLARIN KİRALANMASININ” mercek altına alınması isteniyor.
SALGIN GEÇENE KADAR!
SALGIN GEÇENE KADAR!
SİVAS´ta 65 yaş üstü vatandaşların salgından dolayı daha dikkatli olmaları gerekirken, buna dikkat etmedikleri gözlemleniyor.
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
Sivas´ta bulunan iki Hitit Şehri arkeologları büyülemeye devam ediyor. Altınyayla İlçesi´ndeki SARİSSA ile Yıldızeli İlçesinde bulunan KAYALIPINAR geçmişe önemli ölçüde ışık tutuyor. Sivas´ta bulunan bu iki tarihi zarafet, araştırmacıların yıllar sürecek çalışmaları ile zamanla daha iyi gün yüzüne çıkmayı bekliyor.
Huzurun ve Sadeliğin Timsali
Huzurun ve Sadeliğin Timsali
Gösteriş, ihtişam ve şatafat yerine ,insan unsuru dikkate alınarak yapılmış Abadan Cami, kaşıkçı elması güzelliğinde, geniş hinterlandı ile dimdik ayakta.1905 yılında Osmanlının dahi Sultanı II.Abdülhamid Han tarafından Kars muhacirleri için yenilenen cami görenleri hayran bırakıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar