Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Artin KORKOR Yazdı...
Tarih: 12.2.2020 21:06:24/ 405okunma / 0yorum

BİR SANATKÂR ŞAİR MIGIRDİÇ KORKOR ve KİTAPLARI

Amcam, Sivas´ın tanınmış marangozlarından biriydi. Daha çok kapı ve pencere doğrama işleri yapardı. Sivas´ın pek çok köy okullarında onun yaptığı kapı ve pencereler vardır. Şehrin içinde Köşk Oteli ve Belediye binasının doğrama işleri, Sanat Okulunun doğrama işleri de onun eserleri arasındadır.

Aynı evde beraber oturmamızdan dolayı bizim eğitim ve terbiyemizde büyük emeği geçmiştir. Onun marangozluk mesleği yanında en büyük merakı kitap okuması ve şiir yazması idi. Hemen her gece kitap okurdu ve evde büyük bir kütüphanesi vardı. Bizler küçükken o kitaplara hayran hayran bakardık.

HAYAT KURTARAN KİTAP

Hiç kitap,bir hayat kurtarır mı? Akla hemen olsa olsa bir sağlık kitabi gelir. Hayır öyle değil. Amcam askerliğini yaparken, taburundan bir gurup askeri başka bir bölgeye tamirat yapmak için gönderirler. Askerlerin hepsine ayrı ayrı şu saatte ve falanca yerde askeri araç gelecek ve sizleri topluca tamiratın yapılacağı yere götürecek derler.

Amcam saatine bakar ve daha çok zaman var, ben bir ağaç altında biraz kitap okuyayım der. Kitaba o kadar çok dalar ki ,denilen saat gelir ve askeri araç diğer askerleri toplayıp gider.Amcam bir sure sonra kendine gelir ve aracı kaçırdığını fark eder.Hemen durumu anlatmak için komutanın yanına çıkar.

Komutan amcamı görünce hayretler içinde kalır ve ona sen gitmemiş miydin der.Amcam durumu nasıl izah edebilirim diye söze başlamışken,komutan sözünü keser ve oğlum seni Allah kurtarmış der.

Biliyor musun o giden araç yolda kaza yaptı ve şarampole yuvarlandı. Kotu haberi biraz önce aldık der. Evet amcamın hayatını dalıp gittiği o kitap kurtarmıştı. Yıllar sonra Fransa´ya göç ettiğinde orada iş arar fakat bulamaz.

Evet kolunda altın bileziği (sanatı) vardır ama dilinde tek kelime Fransızca yoktur. Bir tanıdığı bir de Belediyeyi deneyelim,orada bir tanıdığım var der.Bir tercümanla Belediyeye iş mülakatına gider.Mülakat sonrasında Belediyedeki görevli,usta bir sanatkar olabilir ama tek kelime Fransızca bilmiyorsa nasıl bizimle çalışacak diye sorar.

Amcam durumun olumsuz bir yönde gittiğini fark edince tercümana, şu diyeceklerimi tercüme eder misin der.

Ben kitap okumayı çok seven biriyim. Bütün Fransız klasik roman yazarlarını okumuşumdur. Başlar yazarların adlarını bir bir saymaya.

Amcam yazarları saydıkça, Belediyedeki görevli şaşkınlığını gizleyemez. Eski tavrı değişir ve amcama tamam işe alındın der.

Böylece Belediyede işe başlar ve vefat edene kadar bu işte çalışır. Yine okuduğu kitaplar, belli bir yaştan sonra onun iyi bir iş bulmasına yardımcı olmuştur. Amcamın aynı zamanda şiir denemeleri de vardı. Şimdi onu Hadi Besleyici´nin kaleminden tanıyalım.

“MIGIRDİÇ KORKOR şehrimizin tanınmış marangozlarındandır. Doğma büyüme SİVASLI´dır.Küçük yaştan itibaren kendini mesleğine vermiş ve titizliği sayesinde başarılı olmuştur.

KORKOR ustamızın kendi sanatı dışında özel meraklarından biri de okumak ve kendini yetiştirmektir. Nitekim bu merakı sayesinde kendini yetiştirmiş ve geniş bir konu olan felsefeye merak sarmıştır.Duygulu bir insan olarak yazdığı şiirler vardır ve bu şirler yerel gazetelerde yayınlanmıştır.

İşte hem sanatkar, hem şair, bir hemşerimizin şiirini birlikte okuyabiliriz artık.”

 

ÇEŞME

Şu bizim mahallenin çeşmesine bir bakın

Geliyor susayanlar,ona hep akın akın

Fışkırtır gözlerinden, gümbür gümbür hayatı

Gark eder nimetine insanı, haşaratı.

**

Eşittir ona göre bir böcekle, bir insan

Çünkü, tek bir Tanrı´dır her varlığı yaratan

Yeniden hayat verir, sararan yapraklara

Lime lime kavrulup, çatlayan topraklara

**

Bakmadan kusuruna, kirletenim başını

Söküp götürenim, temelinin taşını

Büyük bir istiyakla, dolar taşar kabına

Karşılık beklemeden o kendi hesabına.

**

Kim ne kadar isterse, severek veriyor o herkese

Aldığını vermektir ancak onun gayesi

Kulakları okşar şırıl şırıl dinmeyen sesi

Verdikçe artar, tükenmez sermayesi.

**

Vererek Tanrı´sına arzı şükran ediyor

Ona olan borcunu, böylesine ödüyor

Vermekle tükenmez hiçbir şeyin bereketi

Örnek olmalı bize onun bu hareketi

                         MIGIRDİÇ KORKOR
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dünyada Bir Tek SİVAS´ta
Dünyada Bir Tek SİVAS´ta
SİVAS´ın inanç turizmi açısından değerlendirilmeyi bekleyen pek çok değeri, şehir yöneticilerince değerlendirilmeyi bekliyor. Üçlerbey Mahallesi´nde bulunan “KIRK AZİZLER” in şehit edildiği yerde bunlardan biri. Burasının dünya turizmine açılması gerekirken, Eski başkan Sami AYDIN ve İmar Sorumlusu Erol GENÇ tarafindan 1800 yıldır duran alanın imara açılması hayret ve ibretle izleniyor...
CELALOĞLAN AĞIDI TRT´de...
CELALOĞLAN AĞIDI TRT´de...
TRT AVAZ´ın başarılı kültür programlarından biri olan “Ninniden ağıta Anadolum” isimli programın çekimleri SİVAS´ta yapıldı.Türküler Ocağı SİVAS´ın “CELALOĞLAN AĞIDI” TRT AVAZ ekranlarında, izleyenleri adeta mest etti.
USULSÜZ DİNLEME BÜYÜK SUÇ!
USULSÜZ DİNLEME BÜYÜK SUÇ!
SİVAS´ta da yakından takip edilen FETÖ´nün “USÜLSÜZ DİNLEME” davasına ceza yağdı.
KANAT ALIŞTIRIYOR!
KANAT ALIŞTIRIYOR!
Kamu Hastaneler Genel Müdürü Hillmi ATASEVEN´in SİVAS´a geldiği öğrenildi.
Kar Kapıda, Ya Huzur?
Kar Kapıda, Ya Huzur?
Kar yağar, yollar kapanır lakin kimse yüreklere giden yolları kapatmazdı. Yorgun başların dinleneceği güçlü omuzlar, hayata tutunmanın sırrını fısıldarlardı. Sahi nereye gitti o zamanlar?
4 EYLÜL KÜLTÜR PARKI
4 EYLÜL KÜLTÜR PARKI
Kent Meydanı´nda bulunan Eski ORDU EVİ´nin yıkılması sonrasında buranın DÜNYANIN en büyük meydanı olma yolundaki en önemli fırsatın değerlendirmesi bekleniyor.
Üniversite´nin 46.Yılı
Üniversite´nin 46.Yılı
Sorular, Sorular, Sorular!..
HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER!
HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İkinci DEVLET ÜNİVERSİTESİ´NİN kurulması konusunda adeta bir savaş veren ŞEHİR KÜLTÜRÜ DERNEĞİ, maddi ve manevi lobi oluşturarak konuyu ülke gündemine taşımıştı. Üniversitenin hayata geçtiği şu günlerde mutlaka bu savaşı verenlerin de yönetimde söz sahibi olmaları bekleniyor.
HAS Bir Adım Olur!
HAS Bir Adım Olur!
Siyasi hayatı sona eren Sami AYDIN´ın, şehrin ekonomik ufkuna katkı yapması bekleniyor. Örneğin NİJERYA´da bir HELVA Fabrikası açarak, şehre döviz girdisi yapmasının faydalı olacağı söyleniyor. NİJERYA´nın ikliminden dolayı helvasının güzel olduğu ve bu helvayı da AYDIN´ın çok seveceği sanılıyor
Coğrafya Kadere Hükmeder!
Coğrafya Kadere Hükmeder!
Coğrafya insan kaderine hükmeder. İnsanın doğup büyüdüğü topraklar hayatını şekillendirir. Sivas´ta yaşamış insanlar da hangi görüşe hangi milliyete ait olursa olsun bir fedakârlık abidesidir. Tarihi bir gerçek ise bunu ispatlar mahiyette. Ünlü komutan Enver Paşa´yı Sarıkamış Harekâtı´nda donmaktan kurtaran askerin bir Sivaslı olduğu bilgilerine ulaşıldı. Sivaslı bir Ermeni olan Ohannes Aginyan´ın Enver Paşa´yı donmaktan kurtardığı ve Enver Paşa´nın ise bu askere teşekkür mektubu gönderdiği bilgisi edinildi.
Böyle Saf Bakabilsek Keşke!
Böyle Saf Bakabilsek Keşke!
İyi niyetin, dürüstlüğün, adam gibi adam olmanın kullanılır görüldüğü, samimiyetin bir değerinin olmadığı,tavır sahibi olmanın, dik duruşun, güç unsurlarına boyun eğmemenin anlaşılamadığı b u çiğ çağda,anlamın anlamını içselleştirmiş bakışlar yok da değil!
Yakın Geçmişin Sırları
Yakın Geçmişin Sırları
Abdullah ÇATLI, Prof.Dr. Mahmud Es´ad COŞAN ve Muhsin YAZICIOĞLU´nun ölümleri sırrını koruyor. Bu üç isimin de belli aralıklarla kaza süsü verilmiş suikastlarla ortadan kaldırılmasının TBMM´de yeniden bir araştırma komisyonu kurularak irdelenmesi isteniyor.
CAZİBESİ KAYBEDİLMEMELİ!
CAZİBESİ KAYBEDİLMEMELİ!
KENT MEYDANI çevre düzenlemesine 7 milyonluk büyük bir bütçenin harcandığı bilinirken, bu meydanın bitirilmesi akabinde, meydan siluetine uygun iş yeri tabelalarına izin vermeyen BELEDİYE, adeta buradaki işlevselliği de bertaraf etti.
Hesap İçinde Hesap!
Hesap İçinde Hesap!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesinden farklı atakların planlandığı haber merkezimize gelmeye devam ediyor. Hilmi ATASEVEN´in REKTÖRLÜK için, mevcut Rektör Alim YILDIZ´ın ise VEKİLLİK planladığı iddia ediliyor.
Sivas Mutfağının Gözdesi
Sivas Mutfağının Gözdesi
Uluslar arası dergilere kapak olan Tonus Köftesi, Sivas mutfağının yüz akı konumunda. Bir tek Sivas´ta yapılan bu özel köfteye “”Düğün Köftesi” de denilmekte.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar