Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Artin KORKOR Yazdı...
Tarih: 31.1.2019 23:06:24/ 506okunma / 0yorum

BİR SANATKÂR ŞAİR MIGIRDİÇ KORKOR ve KİTAPLARI

Amcam, Sivas´ın tanınmış marangozlarından biriydi. Daha çok kapı ve pencere doğrama işleri yapardı. Sivas´ın pek çok köy okullarında onun yaptığı kapı ve pencereler vardır. Şehrin içinde Köşk Oteli ve Belediye binasının doğrama işleri, Sanat Okulunun doğrama işleri de onun eserleri arasındadır.

Aynı evde beraber oturmamızdan dolayı bizim eğitim ve terbiyemizde büyük emeği geçmiştir. Onun marangozluk mesleği yanında en büyük merakı kitap okuması ve şiir yazması idi. Hemen her gece kitap okurdu ve evde büyük bir kütüphanesi vardı. Bizler küçükken o kitaplara hayran hayran bakardık.

HAYAT KURTARAN KİTAP

Hiç kitap,bir hayat kurtarır mı? Akla hemen olsa olsa bir sağlık kitabi gelir. Hayır öyle değil. Amcam askerliğini yaparken, taburundan bir gurup askeri başka bir bölgeye tamirat yapmak için gönderirler. Askerlerin hepsine ayrı ayrı şu saatte ve falanca yerde askeri araç gelecek ve sizleri topluca tamiratın yapılacağı yere götürecek derler.

Amcam saatine bakar ve daha çok zaman var, ben bir ağaç altında biraz kitap okuyayım der. Kitaba o kadar çok dalar ki ,denilen saat gelir ve askeri araç diğer askerleri toplayıp gider.Amcam bir sure sonra kendine gelir ve aracı kaçırdığını fark eder.Hemen durumu anlatmak için komutanın yanına çıkar.

Komutan amcamı görünce hayretler içinde kalır ve ona sen gitmemiş miydin der.Amcam durumu nasıl izah edebilirim diye söze başlamışken,komutan sözünü keser ve oğlum seni Allah kurtarmış der.

Biliyor musun o giden araç yolda kaza yaptı ve şarampole yuvarlandı. Kotu haberi biraz önce aldık der. Evet amcamın hayatını dalıp gittiği o kitap kurtarmıştı. Yıllar sonra Fransa´ya göç ettiğinde orada iş arar fakat bulamaz.

Evet kolunda altın bileziği (sanatı) vardır ama dilinde tek kelime Fransızca yoktur. Bir tanıdığı bir de Belediyeyi deneyelim,orada bir tanıdığım var der.Bir tercümanla Belediyeye iş mülakatına gider.Mülakat sonrasında Belediyedeki görevli,usta bir sanatkar olabilir ama tek kelime Fransızca bilmiyorsa nasıl bizimle çalışacak diye sorar.

Amcam durumun olumsuz bir yönde gittiğini fark edince tercümana, şu diyeceklerimi tercüme eder misin der.

Ben kitap okumayı çok seven biriyim. Bütün Fransız klasik roman yazarlarını okumuşumdur. Başlar yazarların adlarını bir bir saymaya.

Amcam yazarları saydıkça, Belediyedeki görevli şaşkınlığını gizleyemez. Eski tavrı değişir ve amcama tamam işe alındın der.

Böylece Belediyede işe başlar ve vefat edene kadar bu işte çalışır. Yine okuduğu kitaplar, belli bir yaştan sonra onun iyi bir iş bulmasına yardımcı olmuştur. Amcamın aynı zamanda şiir denemeleri de vardı. Şimdi onu Hadi Besleyici´nin kaleminden tanıyalım.

“MIGIRDİÇ KORKOR şehrimizin tanınmış marangozlarındandır. Doğma büyüme SİVASLI´dır.Küçük yaştan itibaren kendini mesleğine vermiş ve titizliği sayesinde başarılı olmuştur.

KORKOR ustamızın kendi sanatı dışında özel meraklarından biri de okumak ve kendini yetiştirmektir. Nitekim bu merakı sayesinde kendini yetiştirmiş ve geniş bir konu olan felsefeye merak sarmıştır.Duygulu bir insan olarak yazdığı şiirler vardır ve bu şirler yerel gazetelerde yayınlanmıştır.

İşte hem sanatkar, hem şair, bir hemşerimizin şiirini birlikte okuyabiliriz artık.”

 

ÇEŞME

Şu bizim mahallenin çeşmesine bir bakın

Geliyor susayanlar,ona hep akın akın

Fışkırtır gözlerinden, gümbür gümbür hayatı

Gark eder nimetine insanı, haşaratı.

**

Eşittir ona göre bir böcekle, bir insan

Çünkü, tek bir Tanrı´dır her varlığı yaratan

Yeniden hayat verir, sararan yapraklara

Lime lime kavrulup, çatlayan topraklara

**

Bakmadan kusuruna, kirletenim başını

Söküp götürenim, temelinin taşını

Büyük bir istiyakla, dolar taşar kabına

Karşılık beklemeden o kendi hesabına.

**

Kim ne kadar isterse, severek veriyor o herkese

Aldığını vermektir ancak onun gayesi

Kulakları okşar şırıl şırıl dinmeyen sesi

Verdikçe artar, tükenmez sermayesi.

**

Vererek Tanrı´sına arzı şükran ediyor

Ona olan borcunu, böylesine ödüyor

Vermekle tükenmez hiçbir şeyin bereketi

Örnek olmalı bize onun bu hareketi

                         MIGIRDİÇ KORKOR
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TEŞEKKÜRLER İbrahim Amca!
TEŞEKKÜRLER İbrahim Amca!
SİVAS´tan 10 Bin İşçiyi ARABİSTAN´a götürerek onlara iş ve aş imkanı sağlayan SİVAS sevdalısı İBRAHİM BALABAN, şehrin tarihine altın harflerle geçen biri olarak minnetle anılıyor.
Tuhaf Çok Tuhaf!...
Tuhaf Çok Tuhaf!...
SİVAS´ta FETÖ İle SAVAŞAN bir isim olarak bilinen AHMET SEVİM´in, “kızağa” çekilmesi aylardır anlaşılamıyor.
TEŞEKKÜRLER!
TEŞEKKÜRLER!
SİVAS´a 900 yatak kapasiteli yeni bir hastane yapılıyor. 767 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2019 Yılı Yatarım programına alınan hastanenin temeli yakında atılacak.
Çekirge Bir Sıçrar İki Sıçrar!
Çekirge Bir Sıçrar İki Sıçrar!
“GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN” 10/04/2019 tarihinde mahkemeye çıkacak olan ALTINSOY´un şahitleri tesir altına alıp kendi lehine ifade vermeleri için bir MAARİF MÜFETTİŞİNİ aracı koyduğu iddia ediliyor.
Körler Şehrinde İki Hazine!
Körler Şehrinde İki Hazine!
ŞANLIURFA´da bulunan GÖBEKLİTEPE dünyanın ilk tapınağı olarak UNESCO tarafından Kültür Mirasına alındı. TÜRKİYE ise 2019 yılını GÖBEKLİTEPE yılı ilan etti. Göbeklitepe´ye 2 milyonun üzerinde turist gelmesi bekleniyor. SİVAS´ta bulunan iki HİTİT hazinesi SARİSSA ve KAYALIPINAR ise atıl bekliyor.
SİVAS İçin Koşturuyor!
SİVAS İçin Koşturuyor!
TBMM´nin en hareketli vekillerinden biri olan hemşehrimiz Habib SOLUK, bir günlük çalışma ziyaretini SİVAS´ta tamamladıktan sonra akşam İSTANBUL´a geçti.
Aşk mı? Mantık mı?
Aşk mı? Mantık mı?
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce adamı; Bir zümrenin emir kulu değildir.Hiçbir merkezden talimat almaz.
Bir Kişiye Dokuz Pul,Dokuz Kişiye Bir Pul
Bir Kişiye Dokuz Pul,Dokuz Kişiye Bir Pul
Adaletsiz gelir dağılımı büyümeye devam ediyor. Toplumun büyük bir kesimi asgari ücret ile açlık sınırında yaşam savaş verirken, toplumda var olan “mutlu bir azınlık” ise, asgari ücretin katbe katını bir günde harcıyor.
Bu İddia Doğru Olmamalı!
Bu İddia Doğru Olmamalı!
Adeta yönetici ve seçilmişlerin hak ve hukuku yok olarak yaşadığı ilimizde yine akıllara durgunluk veren bir iddia gündeme düştü...
KUTLAMA Bekleyebilirdi!
KUTLAMA Bekleyebilirdi!
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN´ın SİVAS MİTİNGİNDE dil sürçmesi ile “Üniversiteyi SİVAS´a biz kurduk” demesi sosyal medyada 45 yıl önce kurulan Üniversiteyi biz kurduk diye söyledi paylaşımları rekor kırarken, Sivas yöneticilerinin 45.Yıl kuruluşunu adeta CUMHURBAŞKANINA Nazire yapıp SOSYAL MEDYA eleştirilerini pekiştirici hamleleri eleştiri aldı.
RUSLAR´ın Dize Getiremediği Kartal
RUSLAR´ın Dize Getiremediği Kartal
Ruslar´ı dize getiren Kafkas Kartalı Şeyh Şamil, ölüm yıldönümünde rahmetle anılıyor.
Gözler Milli Eğitim´de...
Gözler Milli Eğitim´de...
Şehir kamuoyu Müdür SAVAŞÇI´dan eğitim anlamlı temiz bir sayfa açmasını bekliyor. Milli Eğitim tarafından bilinen şaibeli okul idarecileri hakkında bir incelemenin zaruret olduğu vurgulanırken, Kurum kültürünü oluşturamayan, görevini yapmayan, Bayrak törenleri ve İSTİKLAL MARŞI hassasiyeti olmayanların görevlendirmelerinin iptal edilmesinin mecburiyet olduğu vurgulanıyor.
Ömer İNÖNÜ´den SİVAS´a Vefa
Ömer İNÖNÜ´den SİVAS´a Vefa
SİVAS POSTASI GAZETESİ Sivas Kültür ve Tarihine önemli katkılar sunmaya devam ediyor. İkinci CUMHURBAŞKANI İsmet İNÖNÜ´nün oğlu Ömer İNÖNÜ´nün Sivas TÜDEMSAŞ´ta staj yaptığı ve staj parası ile de ÇİFTE MİNARE´nin külahlarını yaptırdığı bilgilerine ulaşıldı.
ÇARE 6.Bölge
ÇARE 6.Bölge
SİVAS Sanayisi can çekişiyor. SİVAS´ın çok acil 6.BÖLGE TEŞVİK kapsamına alınmaması durumunda, pek çok FABRİKA İŞÇİ ÇIKARMAYA başlayacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar